Metropolis

• Německá říše Metropolis

Píše se rok 2026...vítejte v Metropolis. Vítejte ve studeném a přetechnizovaném městě budocnosti, ve světě vynálezů a prosperity, ale také sociálního útisku... Masy dělníků totiž žijí pod zemí a obsluhují stroje,aby smetánka na povrchu mohla bezstarostně žít...FREDER FREDERSEN (GUSTAV FRÖHLICH), syn vládce Metropolis, si užívá bezstarostně života v zahradách rozkoše, až do té doby, než se setká s MARIÍ (BRIGITTE HELM), kázající v podzemí dělníkům o lepším světě a interpretující jim starou biblickou pověst, zaměřenou na konflikt mezi vládnoucí a pracující třídou a vyzývá je ke vzpouře... (caligari)

Monniques

Wow, tak toto je umělecké dílo! Německý němý film! Na tu dobu velmi originální snímek a velmi dobře natočený, až neuvěřitelně dobře. Metropolis si určitě zaslouží obdiv. Výtečná hudba. Jen mi vždy trochu vadilo u filmů z dvacátých a třicátých let groteskní herectví všech zúčastněných herců, ale to k té době zřejmě patřilo. Ty jejich různé podoby, mimiky a výrazné líčení, což dodá na směšnosti hraní a sem tam mi to připadá i strašidelné. S tím se musím mířit. ()

Berseg

Této film nemůžu hodnotit z pohledu dnešní doby, to by neustál, ale přihlédnu-li k době jeho vzniku je bezkonkurenční. Naprosto nadčasové zpracování o čemž svědčí i to, že člověk je i po více jak osmdesáti letech ochoten obětovat 2,5 hodiny svého času a tento snímek shlédnout od začátku do konce. ()

Damnsinead

Megalomanská bomba. Kulisy a triky na svou dobu nevídané. A výsledná podívaná je skvělá. Ani mi nepřišlo, že sedím a zírám na obrazovku už dvě a půl hodiny. Jediné, co mi vadilo, byla groteskní scéna, kdy vystrašená Maria prchá podzemím. Trošku přehnané i na němý film. I když právě Brigitte Helm mě fascinovala svým herectvím. Její "hodná" Maria by mohla nosit svatozář, zatímco robotka Maria je opravdu ďábelská. Metropolis má co říct ještě dnes. Já jenom doufám, že nějakého inteligenta nenapadne natočit remake. ()

svist10

Měl jsem obavy, že to dnes bude už působit směšně, ale opak je pravdou. Výrazové prostředky jsou už někde jinde, pročež musí Metropolis vyprávět výhradně obrazem, ale na to, že je filmu téměř devadesát let, stále působí svěže. Pravda, hodně tomu pomáhá skutečně na svojí dobu megalomanská výprava. Viděno u příležitosti vydání Complete verze (ve které přesto ještě dvě scény chybí), a navzdory smrtící délce jsem se ani chvilku nenudil a pohlcen sledoval velkolepý a přitom hluboce lidský a morální blockbuster. ()

slovacke

I po téměř devadesáti letech stále fascinující a strhující podívaná. Většina hereckých výkonů jde dál než jen k základnímu popisu situace (jak se často u němých filmů stává) - drobné gesta, precizní práce s výrazem, mimikou dodávají jednotlivým scénám velkou sílu. Velkolepá výprava v kombinaci s kamerou, za kterou by se nemuseli stydět ani dnešní filmaři, podtrhuje monumentálnost a výjimečnost celého díla. ()

MJI

Kam se na to hrabou Star Wars... Viděno na 42. LFŠ s famózním hudebním doprovodem uskupení FORMA. ()

Nemravnost

Dnes už se nestane, že by jakýkoli myšlenkoví koncept byl v takové míře oddán výtvarnému stylu. Všechny diagonály expresionismu směřují ke třídnímu boji. ()

VashCZ

Film nebyl úplně špatný. Na svou dobu asi hodně dobrý, ale dnes za mě nic moc. Je vidět hlavně důraz na vzdělání a zdravý rozum a to na tom oceňuju. 50% Viděna verze 150 minut. Kdybych viděl tu kratší, možná líp. Na druhou stranu bych tomu zase tak dobře neporozumněl... těžko říct. ()

Feacher

Myslím, že z dnešního pohledu se film hodnotit nedá, jak někdo přede mnou namítal. Mělo by se na něj nahlížet jako na jeden z prvních megafilmů, který je opravdu špičkově vytvořen. Ač to dnes není tak zábavné, je radost se na celé dílo koukat a sledovat tu odvedenou práci! ()

TondaCer

Viděl jsem verzi s hudbou Giorgia Morodera a popravdě vůbec nevím jak film hodnotit. Filmy se za tu dobu hrozně změnili a ačkoliv to v té době musel být revoluční film, po sto letech je výsledek poměrně rozpačitý. Co se týče hudby, též se nedokážu rozhodnout, jestli se mi líbila nebo ne. Zkrátka, zážitek je natolik odlišný, že nedokážu určit, nakolik se mi to líbilo nebo ne. ()

rashnomon

21.4.2023 Jeden z nejvýznamnějších filmů, který přináší neustálou inspiraci tvůrcům z celého světa, nejvýraznější film německého expresionismu, který ho též i lehce ukončil, Metropolis. Ke snímku jsem se dostala už před delší dobou, když jsem se prvně začala tak krajně zajímat o filmy (jejich historii společně s teorií). Pořád jsem přes to na něj ale narážela, jak od známých, tak naposledy ve škole, kde mi pak bylo řečeno, že bych se na to měla opravdu podívat (tak mírně jsem se tomu vyhýbala, jelikož jsem měla strach vidět film 20. let, který je dlouhý dvě hodiny a půl, i když jsem věděla, že dílo je hodnoceno velmi kladně). Opravdu musím uznat, že jsem udělala velice dobře a nevyčkala jsem další rok, když už toto dílo je jedním z nejdůležitějších v dějinách kinematografie. Thea von Harbou, významná spisovatelka, scénáristka a pracovnice ve filmovém oboru, napsala scénář filmu roku 1924, následně i přepracovala do formy románu kolem roku 1926. Epigram (krátká báseň řešící lidské nedostatky a problémy společnosti), neboli jakési “motto” snímku zní takto: „Prostředníkem mezi mozkem a rukama musí být srdce”, což je názorně uvedeno hned na začátku před samotnou (velice dlouhou) předehrou a následně i na samotném konci celého snímku. Tato fráze hezky ukazuje a popisuje veškerý děj a myšlenku za filmem, která je pořád dost dost aktuální. Lidé mezi sebou mají neustále spory, které řeší válkami nebo násilně, ale jediné, co jim pomůže je to srdce, ten mír a klid, pro který stejně bojují, ale můžou udělat “něco tak jednoduchého, jako si podat ruce” a mír může býti nastolen. Vyskytuje se tu i jasný obraz situací, dějících se po roce 1933, neboli s nástupem Hitlera, což je jasně spatřitelný obraz Holocaustu. Obraz Holocaustu a samotného nástupu nacismu v Německu zní ale zvláštně, když už samotný snímek v roce 1927 dokázal zachytit situaci, která se za pár let bude v Německu odehrávat. Po čtení článků na toto téma si pořád nejsem zcela jistá vybádat, co bylo příčinou apod. ,ale Harbou, žena Langa (který tedy byl napůl žid), se následně prý přiklonila k nacistické straně, když její muž už dávno emigroval do Ameriky.Z čehož vyplývá, že Harbou do scénáře mohla přimíchat nějaké nacistické ideje, ale samotný snímek se dosti liší od ideálu nacismu, ideologie a ideálu jejich utopie, která ve snímku byla vyobrazována jinak spolu i s koncem. Když její muž emigroval do Ameriky těsně v roce 1933, tak byl ještě několikrát pozván zpět s tím, že z něj udělají hvězdu, ale on, jakožto poloviční žid samozřejmě odmítl, což přimělo Hitlera k tomu, aby se mu ihned přestal líbit snímek Metropolis (jelikož Hitler a Goebbels měli kladný názor na snímek), pak začal nazývat německý expresionismus zvrhlé umění – odpad umění. Expresionismu ve filmu nebyl oblíbeným za té doby, jelikož často poukazoval i na podobné situace. Podle některých kritiků a Langa samotného, Harbou se ale povedlo udělat naopak Anti-nacistický film. Lang pak samotný tvořil anti-nacistické a anti-fašistické filmy, které Goebbels ještě více nemusel. Obraz Holocaustu se jasně promítá v záběrech dělníků, synchronizovaných ve stejném pohybu, jdoucích do výtahů, které je vezou přímo do hlubin – neboli do města dělníků, které lehce působí i dle mého jako koncentrační tábor Osvětimi. Dělníci, nuceni pracovat a dělat to samé dokola, aby mohli býti naživu, kteří jsou pod vládou těch, co si žijí a toho jednoho, který vládne celému metropoli. Joh Fredersen, otec metropole, otec Fredera. Z úst syna Fredersena, který empatii jako jediný nepostrádá, vyplývá: „ Tvoje krásné město, otče, jehož jsi mozkem a my všichni v jeho světle…ale kde jsou ti lidé, otče, kteří město postavili, kde se vyskytují, někde v hlubinách?A co když ti, jenž žijí pod zemí, se postaví proti tobě?; Slova, padající z úst mladého Fredera. Ten, po spatření svých “bratrů” (dětí dělníků, které hlídá Marie), padá do úzkostí a strachu o lidi tam někde v hlubinách. Snaží se jim pomoci, tak se za jednoho i vydá, aby pocítil, čím si dělníci musí projít, aby udrželi město mozků v pořádku. Chodí za pomocí k Marii, kterou přezdívají svatou. Ta jim následně povídá příběh o Babylonské věži (který poukazuje ma situaci, zobrazovanou ve filmu, a ještě k tomu všemu víme, že v jakési babylonské věži bydlí Joh Fredersen), což nám lehce obohacuje příběh. Slibuje dělníkům, že už co nejdříve najde toho zprostředkovatele srdce (jelikož ona je to dobro, ona je to srdce, které ale musí najít zprostředkovatele). Freder tam zůstává a modlí se a Marie si uvědomí, že on je tím zprostředkovatelem. Dozvídáme se, že v jednom velice prapodivném domě, v metropoli, žije šílený vědec – typická postava německého expresionismu.Přichází k němu Fredersen, který zřejmě chce zničit dělníky apod. V průběhu této scény se dozvídáme, že vědec vlastní sochu Hel, což byla žena, světlo metropole, která byla považována za matkou a srdcem. Porodila syna Joha Fredersena, Fredera, a zemřela. Byla též i láskou vědce, což mě dostává k myšlence, zda vědec, žijící v prapodivném domku, nebyl, nebo nemá znázorňovat ruce, ale nad povrchem. Hel je propojila, ale to srdce zemřelo, vyhaslo, takže v ten moment se to vše vrátilo do negativní podobizny. Při této scéně nás provádí i paralelní záběry, které nás budou provádět ještě více zbytkem filmu. Tyto záběry se míchají mezi vědcem a pracovníky. Vědec s Fredersem vytvoří robotku (tu už tedy měli vytvořenou, tak i vědec přišel o ruku) neboli dvojinici té dobré Marie, která to vše má kazit. Dvojnice rozpoutá zmatenost a lehkou tlačenou válku mezi celou společností dělníků a následně i mezi celou společností mozků. Ti si pak pletou dobrou Marii s tou, která přišla šířit zlo. Nutí dělníky, aby ničili stroje, jelikož oni jí věří, protože si myslí, že to je ta pravá Marie, která šíří dobro, a tak dělají vše, co jim řekne. Ničí stroje, ale neuvědomují si, že pokud bude srdce strojů zničeno, bude zaplaveno celé město dělníků, kde jsou jejich děti. Poslední scéna je taková, že si hlavní ruka dělníků a hlavní mozek “Synů” chtějí podat ruku, aby zavedli mír, aby spojili síly, ale nemají to srdce. Freder je spojí. Snímek je velkofilm, lze si povšimnout z obrovských a mohutných atrakcí, na které byli němci ale experti, spolu s malými modely města a loutkami. Z čehož pak i vyplývá, že snímek byl nesmírně drahý, což byla většina posledních expresionistických filmů, a i když měly velkou návštěvnost v kinech, nikdy se to nesplatilo. Měl i obrovský kompars dělníků, dětí a dělníků z babylonské scény. Objevují se tam neustálé velké celky spolu s dlouhými záběry. I když to možná dnešní společnost nijak neuchvátí, ve 20. letech to bylo jinak, takže je to tam hlavně proto, aby si ti lidé mohli všeho všimnou a vše si v hlavě promyslet. Nebyli zvyklí na rychlý střih, jako my teď ve 21. století. To mě i trochu vede k té aktualitě filmu, jelikož film měl vyobrazovat 21. století.Je to samozřejmě pojato ze sci-fi hlediska s futuristickým nádechem, ale je to rozhodně aktuální, a jak už jsem zmiňovala, popisuje i lehce dnešní společnost a dějící se společenské problémy. No každopádně zpět k vizuálu a jeho technikám. Samozřejmě typicky tu byly použity často i výrazné architektury a všimla jsem si, že ve městě byly naprosto expresionistické plakáty. Obsahoval i rychlý střih spolu s víceexpozicí a světlem v podivuhodných tvarech a expresionistickém vizuálu, což i v tomto kontextu znamenalo jakousi závrať, zmatenost a následně omdlení. A jako poslední výraznou věcí, prvkem, použitém v tomto filmu bylo světlo a stín a jeho samozřejmá hra, npř. při honičce Marie a šíleného vědce. Film se střihal a byl zachová neúplný negativ a neúplná zkrácená kopie, což znamená, že více než čtvrtina filmu je považována za ztracenou. Některé dodatky jsou najity ve filmovém archivu Argentiny, což je důvod pro zrnitost některých záběrů. () (méně) (více)

Plomber

Ve své době to musel být nesporně přelomový film, který na svou dobu předvedl neskutečné triky. ttechnické zpracování je vynikající a stydět by se za něj nemuseli ani filmy o takových 30 let později. Nádherná kamera z filmu dělá nezapomenutelný zážitek. ()

BongoTM

Jsem rád, že jsem alespoň jednou viděl tento legendární film. Trochu jsem se bál, že to nedokoukám, když je to bez zvuku, ale to se nestalo. Bylo to na ***, ale dávám ještě jednu * za vizionářský přístup a úctyhodné stáří 81let. ()

vrabecHugo

Fenomenálne nemé sci-fi, ktoré svojím výdatným myšlienkovým podhubím bez väčších problémov tromfne aj niektoré dnešné snímky. Navzdory svojmu veku v ňom každým zhliadnutím objavujem čosi nové a nedokážem výjsť z údivu. Navyše, fantastická Brigitte Helmová je vo svojej dvojrole taká desivá, ako je len možné. Langovo vrcholné dielo, ktoré veľmi zásadným spôsobom ovplyvnilo sci-fi a film vôbec! ()

shimik

Absolutně dokonalá vize budoucnousti... Vidět takovýto svět za sto let (v době , kdy byl natočen tento) bych si ani zdaleka nepředstavil..Smekám před frickem ()

burg

Vidět to na plátně, to by byla jízda! Jsem zvědav, jak moc se to v roce 2026 bude lišit od filmu... A jestli vůbec nějaký rok 2026 vůbec někdy bude. Rozhodně ale musí být opravdu umění vyjádřit emoce bez hlasu. ()

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

Francis F. Coppola připravuje vysněný projekt

07.04.2019

Legendární režisér Francis Ford Coppola (Kmotr, Apokalypsa) dnes slaví osmdesáté narozeniny, na důchod ale rozhodně nepomýšlí. Místo toho totiž oživuje svůj vysněný sci-fi projekt Megalopolis, který… (více)

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

DAS FILMFEST nabídne filmové hody

16.10.2017

Bláznivá špiónská komedie, thriller o pomstě a spravedlnosti, ponurá dystopie nabízející neutěšený obraz naší budoucnosti, film o slavném spisovateli Stefanu Zweigovi nebo fascinující příběh dvou… (více)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (více)

Metropolis konečně kompletní

Metropolis konečně kompletní

07.07.2008

Tady na CSFD je určitě zbytečné vysvětlovat, jakou je dystopická sci-fi Fritze Langa z roku 1927 klasikou, jak změnila kinematografii a jak moc ovlivnila jiné tvůrce a díla (za všechny jmenujme… (více)