Plážový povaleč

• Česko The Beach Bum (více)

Tak trochu jako kdyby se Big Lebowski bratrů Coenů posunul směrem ke Strachu a hnusu v Las Vegas Terryho Gilliama. Hlavní hrdina vypadá jako plážový povaleč, chová se jako plážový povaleč a ze všeho nejvíc to prostě a jednoduše je plážový povaleč, obejda a vagabund. Věčně je pod vlivem čehokoliv omamného, co je zrovna po ruce, a žije ve velkém stylu mimo jakákoliv popsatelná kritéria, životem projíždí podle pravidel vytvořených jen sobě na míru. Říká si Moondog. K tomu je ale básník a je až nechutně bohatý. Občas si na to dokonce vzpomene, stejně jako na to, že má dceru a ženu, která ho miluje a současně podvádí se slavným Snoop Doggem. Moondog se potácí a svoje neuvěřitelné eskapády vyvádí stejně tak na ulici jako na luxusních večírcích, až po jednom z nich narazí autem do stromu a musí na odvykačku. Jenže tam není žádná zábava a už vůbec tam nejsou drogy ani pořádný pití, proto raději uteče. Díky nehodě o všechno přišel, protloukat se po známých a po ulici mu ale vždycky slušelo. Je pořád v pohodě a přitom pořád něco píše. (Bontonfilm)

Baldrick

Býtnictví halyvůdské smetánky pro jednadvacáté století? Když je někdo v balíku a má jakože talent, není co řešit. Když o balík na chvíli přijde, neva, je to pohodář, neztratí hlavu (dyk ji ztratil stejně už dávno), vyřeší to a je znova v balíku. A ještě si k tomu zaštěká. A pak zas není v balíku, ale to už pro jistotu neřešíme. Tedy, neřeš, voe, samozřejmě, zahul si a bav se. Oslava života jako svobody bez závazků. Svobody chlastu, hulení a souložení, blbnutí a tvorby. V americkým kontextu možná subverze, z evropského pohledu maximálně úlet. Pro juvenilní eskapisty. Slabej matroš. Dost prvoplánovej. ()

Juraj.Misejk

Kdybych na to koukal zhulenej, dostal by tenhle film 5/5. Příběh tady nehraje roli a je to dost poznat. Bohémství, párty, sex a “poezie” - a to jde vidět i na práci s kamerou. Několikrát střih přes osu, což jenom umocňovalo pocit svobody a rozervanosti. Jestli je Moondog mrtvej, sní, nebo se to opravdu děje nikdo nikdy nezjstí (a proč by taky měl). K filmu Big Lebowski to má daleko, i když najdeme pár podobností, ale spíše o protagonistovi a ne o formě a stylu. Matthew McConaughey odvedl práci jako měl. Nicméně má s podobným charakterem již zkušenosti. Běž na to zhulenej... já nešel a mrzí mě to :( ()

panki9922

Môžte sa naoko tváriť že tento film je len o takmer po celú stopáž opitom McConaugheym, alebo že dokonca nemá zmysel vôbec. Ja som naopak úprimnejší, pravdivejší a uvoľnenejší film už dlhšie nevidel a aj preto som si ho náramne užil. Moooondog. ()

Shady

Matthew v roli básníka Moondoga, kterej nedělá takřka nic jiného než pije, hulí, šoustá a prostě se jen tak fláká životem? Yes, tak přesně to jsem musel vidět! Neuvěřitelně oddychový film. A i když za pár dní na ten film vlastně zapomenete, tak v ten moment, kdy odcházíte z kina, jste pěkně pozitivně nakoplý, no ne?:)) ()

Vajnlich

Musím říct že jsme se na tento film opravdu těšil. Říkal jsem si něco jako Big Lebowski ok . Prostě odpočinkovej bijak. Bohužel na mě asi až moc odpočinkovej. Pořád jsem čekal co z toho vlastně bude nebo nějaký hlubší sdělení, ale nic z toho se nekonalo. Prostě naprostá nuda, až snad na ten kousek se žralokem. Rozhodně to za shlédnutí nestojí. ()

Kushina

To bylo strašný. Naprosto nesympatický Matthew McConaughey, který byl věčně zhulenej, ožralej, prcal a mlel neskutečnou snůšku hoven, do kterých se snažil psát nějaký jeho "penis" román. O čem ten film jako byl? Naprostá nuda a nesmyslnost. Za Snoopa 15%. ()

rigby

Tak nevím, jestli bych se s takovým člověkem chtěl potkat. Ale možná je dobře být trochu nad věcí. Píšu trochu, nemyslím totálně mimo jako tento hlavní hrdina. Chvíli bylo zábavné sledovat jeho životní styl, ale brzy se to omrzelo, a to i přes velmi krátkou stopáž. Závěr zcela v jeho stylu. Ale podruhé to vidět nemusím. ()

bonovox

Poriadny úlet...ak chcete vidieť MMcConnaugheyo celý čas v opojení chlastu, drog a ženských nech sa páči...ale dopozerať to bola fuška. ()

allegria

Tak nějak nevím, co si s tím filmem počít. Komedie? Nic mi tam k smíchu nebylo. Hodnotím hudbu, herecký výkon, vizuální požitky a snad i atmosféru připomínající 60. léta. Základní myšlenku, že peníze zdaleka nejsou všechno. Jinak bych asi hodila do odpadu. ()

meda2016

Dá se shlédnout s nevěřícím křečovitým úsměvem, omylem potěší, podruhé udělá kulisu, ... a zároveň někomu nabulíkuje, že toto je svoboda. ... Omyl neúplného vnímání. ... Svobodná existence v rajské zahradě s vidinou Evy a neubývající potravy na stromech a keřích? Ne. Sobecké využívání cecíků civilizace. Píšete tu že svoboda ... Leda s rozběhem skluz po hov... Jen jednomu vyplatí pojistku. ()

karnifex

Tento film je především neuvěřitelně nudný. McConaugheyho mám rád, ale postava, kterou hraje, je opravdu zralá na ranu: Moondog totiž (jak se píše v výše obsahu) "je pořád v pohodě", ale to způsobem tak křečovitým, že na něj začnete být brzy alergičtí (zlatý hulič Macháček v Samotářích, to byla ještě light verze). Srovnáni s Big Lebowským a SahvLV je úplně mimo - tento film nemá nápad, spád ani vtip - je tak nudný, že ačkoliv jsem ho prakticky od začátku přetáčel, až do konce jsem ho stejně dodívat nedokázal. ()

PanJelen

Není to špatný život. Za prachy své ženy hulím, nemám žádnou zodpovědnost, pořád dělám bordel a to že mi ženušku klátí zrovna Snoop Dogg to přehlédnu, vždyť je všude svoboda a veselí lidé, kteří mě milují. Říkají mi Moondog, skládám básně o zkaženosti systému, ve kterém vy otroci žijete, necháte se buzerovat od úřadů, myslíte si, že vedete spořádaný život a přitom pomalu umíráte. Jste trosky. Vypínám mozek, odcházím ze systému. Do dalšího probuzení, jsem plážový povaleč. ()

navel

McConaugheyho pohyby, výraz, mimika jsou dokonalým ztvárněním bohéma, kterého byste chtěli mít rádi, ale bez provázání příběhem a alespoň náznakem lidskosti se hlavní postava nedá milovat ani nenávidět. ()

Ebenauer

Mathew sa mi velmi paci uz dobrych 20 rokov, ale aj tak ma ani jeho hrud nedokazala odputat od velkeho zivotneho prazdna, ktore jeho hrdina a tento inak skvostne nakruteny film vyzaruju...iba marysa a chlast....je fakt malo...a to nie som abstinent ()

karlvonarbei

ORACULAR SPECTACULAR, nechce se mi soutěžit s ostatními, kteří sem pod vlivem téměř psychedelických obrázků a dojmů z filmu háží ty nejnoblesnější slovní spojení, ale na mě zas takový efekt tento film, o kterém se i jinde dost básní, neměl! Hloupě mi chybí smysl takového filmu, je to oslava hédonismu, budiž, ale nic víc.Jsem vlastně i trochu zklamaný, protože předchozí filmy Korineho měly vždy nějaké opodstatnění, tento však nikoliv.Dobré jen pro ty, kteří budou třeba chtít trochu ladit formu před nějakou párty.. ()

Bedro

Nudné, až priam trápne. Nechápem, že sa McConaughey dal na toto nahovoriť. Ja som zažil rôzne žúry, väčšina z nich bola ďaleko vtipnejšia ako tento film. Po hodine som odišiel. ()

nudlis

Žádná sláva teda. Možná jsem měl velký očekávání. A jestli tohle někdo (Bontonfilm) dává do souvislosti s Lebowskim nebo se Strachem a hnusem, je padlej na palici. Takhle volovina zmíněným filmům nesahá ani po židli skriptky. ()

Jady

Kdo po shlédnutí tohodle filmu nabyl dojmu, že je to jenom drogová jízda, kde se absolutně nic neděje, ten by si měl film pustit ještě jednou :) Pokud i pak nabude takového dojmu, potom na to bohužel buď nemá kapacity nebo to není jeho šálek kávy. Chlast, drogy a party jsou totiž jenom pozadí hlavní scenérie s propracovaným příběhem, vývojem postavy a krásných momentů :) Pokud dokážete ocenit filmy ze série Grindhouse od Tarantina & Rodrigeze nebo The Big Lebowski, pak je toto film pro (V)vás :) ()

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

8. Filmový víkend ČSFD.cz (9. - 11. srpna)

15.07.2019