Rozmarný duch

David Lean

Ronald Neame

Noël Coward

Jack Harris

S duchařinou nejsou žerty. Zvlášť pokud si za tím účelem pozvete domů zkušené médium a vášnivou cyklistku Margaret Rutherford. Pak se totiž stane, že po takové zdařilé seanci budete mít na krku kromě současné manželky i manželku bývalou, poněkud vakuového vzezření, která nejen že rozbije vaší domácí idylku, ale bude též láskyplně usilovat o váš život.(1.11.2011)

Roztomile cynická příjemná konverzačka, plná břitkých slovních přestřelek mezi živými a duchy. Střídmá, trikově nenáročná, postavená na dialozích, poněkud černém humoru a hereckých výkonech. Není nic, u čeho by se člověk válel smíchy, přesto dokáže navodit téměř setrvalý úsměv. Divadelní původ je patrný a vyvedení do exteriérů ho nijak neskryje, takže bylo možná zbytečné. Stejně dobře bych se bavil, kdyby se to vše odehrávalo jen u Condominů v obýváku. Rozhodně mě to bavilo víc než Topper, duchařká komedie, kterou jsem si zopakoval nedávno.(11.3.2013)

Zreteľná inscenácia s nevysokými ambíciami. Charakterizovať ju do rovinu elegancie je na mieste, nepoteší však svojou anti-naratívnou štruktúrou založenou na gagoch, fantázii hlavného hrdinu a improvizačnými mizanscénami. Nestrhnú do takej miery, aby som to dokázal odpustiť. Keď roky 30te (najmä prvá polovica) boli známe svojimi narážkami na kritiku spoločnosti pomocou žánru scien fiction, 40te sa unášali cestou utopizmu, odtrhnutia od všednej reality a blúdením mysle centrálnej postavy. V metaforách, v narážkach a v paralelách.(18.9.2014)

Z divadla na filmovém plátno, ale v režii Davida Leana to asi nemohlo dopadnout špatně. Nemyslel jsem si, že mě film zaujme, přece jen jsem měl trochu předsudky k jeho věku, ale jak se ukázalo, naprosto zbytečně. Tohle je i po sedmdesáti letech velmi zábavný film, který si mě hýčkal příjemnou atmosférou a vtipem.(10.10.2016)

Přísně racionální spisovatel Rex Harrison uspořádá ve svém domě spiritistickou seanci, aby získal materiál pro svou novou knihu. Jenže v jejím důsledku má pak dvě manželky - živou a mrtvou. Komedie, která mile překvapí na svou dobu značně černým humorem a Margaret Rutherfordovou v roli bláznivé spiritistky. 60%(22.3.2006)