poster

Rozum a cit

 • USA

  Sense and Sensibility

 • Velká Británie

  Sense and Sensibility

 • Slovensko

  Rozum a cit

Drama / Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 1995, 131 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Skejpr
  ***

  Tak nějak sem nepochopil, o čem to teda vlastně bylo? Jednotlivé epizodky mají hlubší smysl samy o sobě, než v cekovém kontextu. Jinak velice zdlouhavé, rozvláčné... Herecky ovšem fantastické. Emma Thompsonová ja skvostná, Kate winslett je taky výborná, ale vrcholem jsou všechny mužské role. Grantem a Rickmanem počínaje, a tím hubeným chlapíkem, co pronáší jen několika slovná, cinická konstatování konče. ale jako celek... silné zklamání(30.1.2006)

 • Madison
  *****

  Krásny film s veľkým srdcom. Tradične vynikajúci herci, mne osobne učarovala vzbrklá a sentimentálna Marianne v podaní Kate Winslet, priam bláznivo túžiaca po osudovej láske, schopná pre svoj cit prevrátiť sebe i ostatným život naruby. A v dokonalom kontraste racionálna Emma Thompson kladúca dôraz na rozvážnosť a úsečnosť. Staré Anglicko podtrhnuté predsudkami a konzervatívcami, ktorí sa vyžívajú v každom spoločenskom škandále - obvzlášť scéna na plese je ukážková! Úžasné kostýmy, ktoré vo mne oživujú túžbu aspoň pár hodín prežiť v dobách romantizmu a zabudnúť na toto dnešné moderné a jednotvárne spoločenstvo. Predloha Jane Austen sa mi do rúk ešte nedostala, no dúfam, že ma obšťastní takou istou dávkou melanchólie ako aj film. Nádhera.(7.6.2009)

 • golfista
  *****

  Výborný scénář a skvělá režie. Základní předpoklad pro dobrý film je zde splněn vrchovatě. Dokonale vykreslená atmosféra staré Anglie a vztahů mezi lidmi v té době s důrazem na osudovou lásku. Kdo je příznivec romantických filmů s vynikajícími hereckými výkony, tak tady si přijde na své. Celá plejáda anglických herců spolu se jménem režiséra je zárukou hlubokého zážitku.... Těžko tady někoho vyzdvihnout, ale kdybych musel, pak určitě výkon Alana Rickmana. Skvělý film !(9.10.2004)

 • Terva
  ****

  Ocenění : Oscar 1995 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet), kamera, kostýmy, hudba (drama), film. .....Zlaté glóby - film (drama), scénář; nominace: režie, hudba, herečka v dramatu (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet). .....BAFTA - film, hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet); nominace: cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, kostýmy, masky, vedlejší herec (A. Rickman), vedlejší herečka (E. Spriggs), výprava, adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii. .....MFF Berlín - Zlatý medvěd. .....Boston Society of Film Critics Awards - režie, film, scénář. .....Broadcast Film Critics Association Awards - film, scénář. .....Evening Standard British Film Awards - herečka (K. Winslet), scénář. .....London Critics Circle Film Awards - scénář. .....Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář. M.....National Board of Review - herečka (E. Thompson), režie, film. .....New York Film Critics Circle Awards - režie, scénář. .....Scénář : Emma Thompson (podle románu Jane Austen). .....Kamera : Michael Coulter. .....Hudba : Patrick Doyle. .....Hrají : Emma Thompson (Elinor Dashwoodová)....., .....Kate Winslet (Marianne Dashwoodová)....., ....Alan Rickman (plukovník Brandon)....., .....Hugh Grant (Edward Ferrars)....., .....Greg Wise (John Willoughby)....., ......Robert Hardy (Sir John Middleton). Kostýmy použité ve filmu se využívají dodnes v dalších filmech. CITÁT - Kéž by už přestalo pršet........... Délka: 136 minut(25.4.2011)

 • gudaulin
  **

  Poznal to v té či oné míře prakticky každý - film má skvělé kritiky, festivalová uznání, nadšené komentáře fanoušků - a když ho konečně shlédnete, máte pocit, že jste obětí spiknutí a že to ostatní nemůžou myslet vážně. Nejsem sice typickým fanouškem romantických snímků, ale řadu z nich si přesto dokážu vychutnat. Rozum a cit k nim ale rozhodně řadit nemůžu. Problém není v hereckém obsazení, výkonech herců nebo v režijním pojetí a výpravě - ty jsou naopak vesměs vysoce profesionální. Problém je v samotné literární předloze. Přirovnávat tvorbu Jane Austenové k harlekýnkám je příliš laciné, její tvorba má přece jen vyšší ambice a výrazně lepší literární styl, nicméně její román je červená knihovna jako vyšitá, se vším negativním, co se na tenhle žánr váže. Dají se tam lehce vystopovat všechny používané typy, zápletky i nezbytný a lehce předvídatelný happyend. To všechno by se dalo ještě odpustit, kdyby autorka používala živý jazyk a své postavy zlidštila. Možná je problém zejména v kvalitě překladu a originál je přirozenější, ale z dialogů čišela umělost a šroubovanost, jaká se často nevidí, a postavy se blížily spíše svým karikaturám, takže jsem se ve chvílích horoucího vyznání kousal do rtů, abych smíchem neshodil dojemnost scény. Takhle se možná, ba pravděpodobně, lidé chovali na společenských dýcháncích a oficiálních příležitostech, ale v soukromí ani náhodou. Je to strašně nevěrohodné - celé to používání důsledně spisovného jazyka, velkých slov a myšlenek. Celkový dojem: 35 % za kostýmní velkolepě nasnímanou a zahranou nudu.(10.7.2008)

 • - Ang Lee se poprvé setkal s knižní předlohou až poté, co mu byl nabídnut scénář. (Zdroj: ČSFD.cz)

 • - Během natáčení si členové spolku Jane Austen Society stěžovali koproducentovi filmu Jamesi Schamusovi, protože dle jejich názoru byl Hugh Grant příliš hezký na roli Edwarda Ferrarse. (Morien)

 • - Ve filmu se pospolu objevují Emma Thompson a Greg Wise, kteří se 8 let po uvedení snímku vzali. (Madluska)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace