Rozum a cit

Sense and Sensibility

Rozum a cit

Drama / Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 1995, 131 min

Není to paradox, že se o jednu z největších osobností anglické literatury začne člověk zajímat po zhlédnutí jednoho dílu neméně významného britského sitcomu? Dost možná je, ale nic to nemění na faktu, že Jane Austenová byla skutečně talentovaná žena. Typově perfektní obsazení, (na 36 let neuvěřitelně mladě vypadající) Emmou Thompsonovou počínaje a Alanem Rickmanem konče, je hlavním pilířem když už ne citu, tak alespoň rozumu, který mi velí říct, že tady vzniklo něco, co lze spojením "skvělá podívaná" označit jen velmi eufemisticky. Je to totiž něco víc - je to zážitek nad jiné příjemný. 90%(5.9.2005)

No, srovnávat nemůžu, protože jako obvykle knižní verzi neznám :-) Hned od začátku jsem měl strach, jestli se na mě nepovalí kopec patosu od začátku až do konce (produkce USA/VB nedělá dohromady dobrotu); leč s patosem jsem se setkal až k úplnému konci. Ano, takových filmů o vztazích v 19. století nejen v Anglii tu je spoustu (1 příklad za všechny buď Jana Eyrová, kterou jsem zhlédl nedávno). Ale film nebyl až zas tak přeslazený, příběh zajímavý i na svou nepříliš optimální délku, místy tu byl i humor. Hereckých hvězd tu bylo spustu; zaujala mě rozhodně Emma Thompsonová, která se nakonec spravedlivě dočkala svého štěstí (přece jenom být vrbou a ještě neustále něco řešit za jiné není žádná slast), dále Hugh Laurie, který oplýval krásným cynismem, ale jak došlo na vážné věci, ukázal se jako muž činu a nakonec Alan Rickman, který ač neustále odmítán, se nakonec dočkal svojí vytoužené. Věřím, že si film najde příznivce, kteří ho podarují plným počtem, z mého pohledu to vidím na 4*.(8.7.2008)

Ocenění : Oscar 1995 - adaptovaný scénář; nominace: hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet), kamera, kostýmy, hudba (drama), film. .....Zlaté glóby - film (drama), scénář; nominace: režie, hudba, herečka v dramatu (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet). .....BAFTA - film, hlavní herečka (E. Thompson), vedlejší herečka (K. Winslet); nominace: cena Anthonyho Asquitha za hudbu, kamera, kostýmy, masky, vedlejší herec (A. Rickman), vedlejší herečka (E. Spriggs), výprava, adaptovaný scénář, cena Davida Leana za režii. .....MFF Berlín - Zlatý medvěd. .....Boston Society of Film Critics Awards - režie, film, scénář. .....Broadcast Film Critics Association Awards - film, scénář. .....Evening Standard British Film Awards - herečka (K. Winslet), scénář. .....London Critics Circle Film Awards - scénář. .....Los Angeles Film Critics Association Awards - scénář. M.....National Board of Review - herečka (E. Thompson), režie, film. .....New York Film Critics Circle Awards - režie, scénář. .....Scénář : Emma Thompson (podle románu Jane Austen). .....Kamera : Michael Coulter. .....Hudba : Patrick Doyle. .....Hrají : Emma Thompson (Elinor Dashwoodová)....., .....Kate Winslet (Marianne Dashwoodová)....., ....Alan Rickman (plukovník Brandon)....., .....Hugh Grant (Edward Ferrars)....., .....Greg Wise (John Willoughby)....., ......Robert Hardy (Sir John Middleton). Kostýmy použité ve filmu se využívají dodnes v dalších filmech. CITÁT - Kéž by už přestalo pršet........... Délka: 136 minut(25.4.2011)

Perfektní adaptace knihy Jane Austinové se skvělým hereckým obsazením. Mužské herecké trio je sice poněkud ve stínu hlavních hrdinek ( Skvělá Emma Thompsonová a bezchybná Kate Winsletová ), nicméně Alan Rickman, Hugh Grant a v maličké roli se krčící a přitom vyčnívající Hugh Laurie dodávají příběhu kombinaci charismatu a humoru.(4.11.2008)

• ripo

Tento film bol pre mňa jedna veľká nuda. mal som veľakrát nutkanie, aby som ho nedopozeral .... V prvom rade znova opakujem, že mám miernu antipatiu ku kostýmovým filmom , zobrazujúcim XIX. storočie. No v tejto dialógovej "divadelnej hre" ma neupútalo nič, akurát to, že casting bol výborný. Emma Thompson ako utiahnutá stará panna, Alan Rickman so svojou bolestínskou vizážou, Hugh Grant ako nesmelý a nevyrovnaný lámač sŕdc a uplakaná a láskou sklamaná Kate Winslet ... K tomu množstvo prázdnych dialógov, ukričaných vidieckých paničiek a nafúkaných veľkomestských buržujov ....(30.1.2006)

• - Ve filmu se pospolu objevují Emma Thompson a Greg Wise, kteří se 8 let po uvedení snímku vzali. (Madluska)

• - Ang Lee se poprvé setkal s knižní předlohou až poté, co mu byl nabídnut scénář. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Emma Thompson, Hugh Grant a Alan Rickman si později zopakovali úspěšnou spolupráci ve filmu Láska nebeská (2003). Jejich vzájemné vztahy byly opačné než ve filmu Rozum a cit. Emma Thompson a Hugh Grant hráli sourozence, přičemž zde tvoří pár, a Alan Rickman byl manželem Emmy Thompson, zatímco zde je jejím švagrem. (Alca)