Rozum a cit

Sense and Sensibility

Rozum a cit

Drama / Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 1995, 131 min

Anglie na počátku 19. století zobrazena působivě. Pěkný romantický příběh; závěrečný happy end v podobě dvojité svatby a rozpačitého pohledu toho vzadu – Willoughbyho v podání Hugh Granta - si obě hlavní hrdinky za svá martyria s láskou zaslouží. Kate Winstet jde za láskou stejně odhodlaně jako v TitanikuJ A kontrastní jsou ty klevety příbuzných. Vůbec se nedivím, že hlavní hrdinky z těch slepičích řečí rozbolela hlava…(9.7.2008)

Klasická Austenovská romantika v excelentním britském podání. Skvělý scénář, který vyšel z pera Emmy Thompson a prvotřídní obsazení britské herecké špičky. Mladinká Kate Winslet, okouzlující Alan Rickman coby galantní, šarmantní a poctivý plukovník Brandon a malá rolička Hugh Laurieho coby sarkastického Mr. Palmera. Jakoby se v této roli již ozývalo vzdálené volání jeho geniálního Dr. House. Fenomenální je rovněž několika sekundové setkání Hugha a Alana, stojících vedle sebe ve scéně s plačícím dítětem. Legends come together:) No, a scéna, kde Alan přichází do místnosti, kde Kate Winslet hraje na klavír a pasáž, kde jí předčítá z knihy... ach jo:) Ten jeho charakter je dokonalý. A i kdyby takový muž nikde neexistoval, tak existuje alespoň v podání pana Rickmana:)(2.1.2013)

Knížky Jane Austenové nemám rád, párkrát jsem ji zkoušel, ale pokaždé mě její díla začala po deseti stránkách neskutečně štvát. Nevím proč, ale filmové adaptace jejích děl se mi až na výjimky líbí vždy. Rozum a cit rozehrává velice pomalé příběhy - místy až bez děje - tří a více rodin z Anglie 19. století. Příběhy, které chytí za srdce a i díky hlavním představitelům si divák vychutná celých 131 minut příkladů správného herectví. Emma Thompson hraje nadpozemské divadlo, kterému zdatně sekundují mladičká Kate Winslet, výborný Alan Rickman, vždy stejně okouzlující Hugh Grant a v neposlední řadě mladší verze doktora House. Hugh Laurie snad v Gregorym vážně našel vyhledávanou roli svého života. Ang Lee je výborným vypravěčem a dokazuje, že u jeho filmů se člověk snad nikdy nudit nebude.(2.4.2010)

• J*A*S*M

Upřímně řečeno, netuším, co to do mne vjelo, že jsem vůbec pomyslel na to si takovýhle film pustit. Naděje na úspěch byly mizivé, jak se ostatně posléze (ani ne tak posléze, jako spíš hned) potvrdilo. Zůstávám tak nadále věrný názoru, že točení dobových romantických dramat je plýtvání celuloidem, kterému by se talentovaní tvůrci měli obloukem vyhýbat.(31.8.2009)

Zatímco Pýcha a Předsudek mě dojal a rozesmál, tak Rozum a Cit "jen" dojal. Neberte si to osobně, Pýcha a Předsudek mi je opravdu blízký film a Rozum a Cit je bezesporu krásným filmem..jen nejsem ženou. Ač tedy mi jsou strasti hlavních postav trochu cizí a místama mě spíš nervózně rozesmívaly než nechaly v pláči, tak musím uznat, že Ang Lee film procítil s až nadpřirozenou úctou, opatrností a láskou. Trio Emma Thompson, Kate Winselt a Alan Rickman vede výborný scénář k vrcholovému hereckému umění, před kterým musím jen smeknout. Pobavila mě i drobná, za to trošku zbytečná role Hugha Laurieho, která jakoby naznačovala jeho budoucnost. Právě kvůli pro mě chybějícího a důležitého humoru a trošku překotného finále nemůžu Rozum a Cit hodnotit před Wrightovovým počinem, nic to nemění na tom, že jsem si to z celého srdce užil.(12.9.2011)

• - Ang Lee se poprvé setkal s knižní předlohou až poté, co mu byl nabídnut scénář. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Když si paní Dashwoodová (Gemma Jones) prohlíží v panství Saltram House obrazy, nachází se mezi nimi portrét spisovatele Oscara Wildea, snímek se však odehrává v roce 1810, tedy 46 let před tím, než se tento autor narodil. (hansel97)

• - V roce 1810 mluví Edward Ferrars (Hugh Grant) o městě Vladivostok, které bylo založeno až v roce 1860. (hansel97)