Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Marsello

Fakt úžasné. V tej dobe to predsa len mali ženy ťažké. Hlavne sa dobre vydať a mať do smrti pokoj. Ak nie, tak tŕpnuť, či doživotná renta bude obstojná pre plnohodnotný život. Súžitie sestier s matkou dokonale vystihujú skvelé dialógy. Za spomienku stoja kostýmy, hudba, či samozrejme ženské výkony hlavne dvojice starších sestier. U mňa za 5. ()

wictoria

Tento film se opravdu povedl včetně hereckého obsazení. Osobně mám ráda zejména ne příliš důležitou a přesto výraznou postavu Hugha Laurie (představitel doktora House), jehož cynismus mě fakt bere :-) a líbí se mi tu i Alan Rickman, samozřejmě i všichni ostatní ()

Vakomlok

Je až s podivem, že režisér původem z Tchaj-wanu dokázal s takovou lehkostí a samozřejmostí převést na plátno příběh z Viktoriánské Anglie a věrně vykreslit atmosféru předlohy. Holt, kdo umí, umí. Skvělé režie podpořená skvělými hereckými výkony rovná se skvělý film. ()

Pet 510

Po pravdě řečeno sem se filmům tohohle typu do této chvíle dost úspěšně vyhýbala, protože jsem si dost dobře vědoma toho že je nemůžu hodnotit objektivně, ale Alan je prostě Alan. Po všech ostatních stránkách krom dějové nemám filmu co vytknout. Jenomže má to ten háček že děj hraje většinou celkem podstatnou roli. Před zhlédnutím jsem měla obavu, že to bude jakýsi sentimentální blábol. Po zhlédnutí moje obava nabyla pouze velice konkrétních obrysů. Takže abych to shrnula, myslím že z toho co se dalo z předlohy vytežit je to hodně dobré, jenomže pro mě zůstane blábolem ať bude sebelíp zpracovaná. ()

Heroine

Pardon, ale tohle já nemůžu. Kostýmy, doba, prostředí, Jane Austinová, Kate Winsletová, všechny tyhle témata... Pro mne jako za trest. Nelíbí se mi tu moc ani obsazení. Hvězdička není za nic konkrétního, jenom to ještě není na odpad!. ()

Rockerman

Slaďoučký, ale přesto ne hloupoučký romantický film. Vše se odehrává v době, kdy "miluji vás" ještě bylo myšleno smrtelně vážně a kdy city byly tak hluboké, že se nedaly ani dohlédnout. Ta zlomená srdce po vše těch zklamáních v lásce, pak byla opravdu k nevydržení. I v této idylické době se však vdávalo a ženilo podle velikosti majetku. Tak nějak o tom všem je tento krásný film kterému, jako v každém romantickém filmu, nechybí happy-end, zde dokonce dvojnásobný. Vyzdvihuji všechny herce (možná až na Hugha), ale já měl největší radost z mé oblíbenkyně Kate Winslet. ()

GOREGASM

Ang Lee si pro svou austenovskou adaptaci naverboval britskou hereckou smetánku a výsledek tomu za pomoci jeho sebejisté režie zcela odpovídá. Postavy z románu Jane Austen by svým pojetím konceptu lásky a romantiky v současnosti těžce splakaly nad výdělkem, ovšem ani na počátku 19. století neměly obě pohlaví na růžích ustláno. Jejich škrobené dialogy prosycené více či méně urozenou zdvořilostí, přes nějaké to zlomené srdce díky zmíněným tvůrčím devízám a věrně vykreslené dobové atmosféře včetně vztahů jednotlivých kast, nakonec dovedou své protagonisty k vytouženému konci. Na každý pád osudová romantika, kterou už my, smrtelníci třetího tisíciletí asi na vlastní kůži nezažijeme. 85% ()

lemonova

Jedna z najkrajších romantických adaptácií, aké som videla. Samozrejme, pohladí viac ženskú než mužskú dušu - neviem, či by som ako muž toľký prílev romantiky zvládla :))) čo však pre mňa robí film výnimočným, sú naozaj premyslené dialógy, herecké výkony a atmosféra, ktorá ma úplne pohltila. Až tak, že občas človek podľahne túžbe žiť v tých časoch a byť súčasťou Elinorinho sveta. ;) ()

Faila

Nevím, co se mi na tomhle filmu líbilo nejvíce, zda kostýmy, výprava, hudba, scénář nebo herecké výkony, ale vysoká kvalita těchto složek (a všech ostatních) dala vzniknout opravdu úžasnému filmu! ()

Evander

Rozum a cit je hodně příjemnou podívanou, která ve výsledku, i přes nějaké ty strasti, diváka pohladí po duši. Zpracování prostředí i kostýmů je perfektní a stejně tak i herecké výkony snad všech hlavních protagonistů. Nejvíce mne však zaujali Emma Thompson a Alan Rickman. Co bych ale na tomto filmu vyzdvihnul úplně nejvíce, je zpracování jednotlivých charakterů, které je naprosto úžasné. 82% ()

bolf!k

Po tom co sem kouknul na pychu a byl nadmiru spokojen, se mi pod ruku dostalo dalsi dilko od austenovy. No...jednoduse pycha mi k srdci prirostla vic, asi i z osobnich duvodu :) ale jinak je to nadprumerna romantika se skvelymi herci, zvlaste pak sem si uzival kazdou scenu s Lauriem :) uz tehdy sarkastickym jak jeden znamy lekar z jednoho znameho serialu :) ()

Barak

Milé, vtipné a především s parádně zachycenou atmosférou té doby. Nejvíc jsem se stejně bavil u toho, jak byli všichni za slušné andílky - já bych tam mezi nima nemohl vydržet, kdybych mi furt někdo vykal, prosil a omlouval se a zkoušel na mě furt nějaké zdvořilostní fráze a já bych ani nemohl říct sakra, protože bych byl za burana :) Fajn romantika, ale ten konec je až moc "přeromantizovaný" - myslím, že všichní víme, jak to zřejmě skončí.... 8.5/10 ()

sumperacek

Póza. To je slovo, které vystihuje většinu situací z tohoto filmu. Tak přehnaná důslednost v dodržování morálních zásad Anglie 19. století je mi namíle cizí. V některých situacích jsem si říkal: Proč prosím na chvíli hrdinové nereagují trochu bezprostředně a ne stále podle nesmyslných norem. Přesto se Jane Austen trefila tímto kouskem do srdcí většiny žen. Být baba, tak z těchto zamilovaných dvojic nemůžu. Autorka je opravdu mistryní v rozemílání tématu "láska" ze všech stran. Je v tom dobrá a musí se jí to přiznat. Hodnocení jako žena za 5, za sebe o hvězdu míň. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson