Rozum a cit

• USA Sense and Sensibility (více)

Anglie Jane Austenové, Anglie konce 18. století, Anglie se svými tradicemi, společenskými třídami a neporušitelnými pravidly. Dívky z dobrých rodin měly před sebou jasně narýsovanou budoucnost: dobře se vdát a být svým manželům tichou a věrnou oporou. Pokud ovšem to dobré jméno bylo jejich jediným majetkem, jediným věnem, nebyla ta budoucnost ani zdaleka tak jistá a přímočará. Což mají brzy poznat i Elinor i Marianna, které musí – i se svou matkou a nejmladší Margaret – po otcově smrti opustit rodinné sídlo, jež podle zákona připadne prvorozenému synovi z prvního manželství. Elinor a Marianna se od sebe liší tak, jak se vůbec dvě dcery jedné matky lišit mohou. Rozumové, společenské a disciplinované Elinor schází vášnivá citovost, mladší Marianna má naopak dost upřímných citů, ale nedokáže se ubránit prudkým výlevům vášní. Obě však musí dozrát, obě musí pro svůj další život najít rovnováhu mezi rozumem a citem… Román Jane Austenové "Elinor a Marianne" byl (v první osobě a v dopisech) napsán v r. 1795 poté, co se Austenová zamilovala do Thomase Lefroye, irského právníka, který byl v rodině na návštěvě. (Vztah – jak typické pro tehdejší dobu! – přerušili rodiče, protože živobytí mladého muže záviselo na dobré vůli příbuzných). Později jej autorka přepracovala na vyprávění ve třetí osobě a s dialogy, publikován byl ale až v r. 1811 pod názvem "Rozum a cit". Scénář je autorským debutem herečky Emmy Thompsonové, která za něj získala Oscara, Zlatý glóbus i Cenu newyorských a losangelských filmových kritiků. Režie byla svěřenu tchajwanskému režisérovi Ang Leeovi, který za film získal Zlatého medvěda na Berlínském filmovém festivalu. Kromě toho získal film i jednotliví jeho tvůrci řadu dalších mezinárodních ocenění. (Česká televize)

Keen.lady

Vážně jsem nečekala, že někdy uvidím Rickmana, Granta a Laurieho dohromady a mile mě to překvapilo. Rickmana zbožňuji, ale Grant byl tedy dost nemožný. Ženské role mě nijak neoslovily, Thompson byla mdlá a Winslet se tak snažila být přirozená, až byla šíleně nepřirozená. Námět ušel, příběh a vyvrcholení děje jasně předvídatelné, ale nakonec velmi krkolomně dořešené. Zkrátka kapku odbyté. ()

Gortyna

Dal bych o hvězdu víc, nebýt tam několika groteskních situací, které asi autoři filmu nezamýšleli - třeba jak Fanny kroutí nosem té nápadnici jejího bratra. Ale jinak to byl kultivovaný, dobře natočený film se silnou vizuální stránkou, ve kterém dostanete přesně to, co od něj čekáte. A nečekaně ser člověk i zasměje. (Thompsonové někdy maskéři zvětšili oči do takové velikosti, že mi to připomnělo oči pana Burnse ze Simpsnů, když hrál mimozemšťana a přinášel lidem lásku; kdybych já nebyl takový cynik...) ()

pollstro

Skvělá ukázka Anglie na počátku 19. století z pohledu problematiky rodiny, vztahů, lásky a emocí. Vidět tehdejší podobu milostných vztahů, které se skládaly ze slušnosti, respektu, odstupu, neustálého jemného dvoření a potlačení citů. Nádherný velkolepý příběh tří dcer a jejich matky, které se musely po smrti svého otce vystěhovat na venkov. Jemný a citlivě natočený film v rukou režie Ang Leeho, která je obratná a perfektně vybalancovaná v rámci milostných a vtipných částí. Film natočený s lehkostí a se snahou o porozumění tehdejší doby a její vztahů, které byly sami o sobě komplikované a z dnešního pohledu nepředstavitelné. Sense and Sensibility je v oblasti britského hereckého obsazení velmi vysoce kvalifikované a hvězdné. Obrovský respekt a uznání míří za Emmu Thompson, která nejen že svoji roli zranitelné Elinor zvládla excelentně, ale taktéž se jí podařilo bezchybně převést knižní předlohu do podoby scénáře s naprostou dokonalostí. Kate Winslet ve své teprve druhé roli skutečně dokonale zachycuje nejistotu a zmatenost tehdejších milostných vztahů. Alan Rickman je zde neuvěřitelně perfektní a bezchybný. Filmu by se dalo odepřít určitá chladnost, která sice jde ruku v ruce s tehdejší dobou, ale může být pro někoho na obtíž a to samé platí pro emoce některých postav, které se mohou zdát přehnané a nepochopitelné. Některé záběry v samotném závěru mi přišly skutečně zbytečné a na sílu prezentované. Nádherné prostředí, skvělé kostýmy, působivá příroda a úctyhodné herecké výkony dělají z Sense and Sensibility skutečně zajímavý historický romantický film, který dokáže mile překvapit. "Esteem him?" "Like him?" Use those insipid words again and I shall leave the room this instant." ()

TinyMartina

Jdu proti proudu, ale Emma Thomson je na roli Elinor prostě stará. V žádném vesmíru bych jí nevěřila, že je jí devatenáct a shazuje to dojem z celého filmu. (Zvlášť v kontextu předlohy, kde sestry považují sedmadvacetiletou ženu za starou a těžce za zenitem.) ()

Lina

Jane Austenová psala jen příběhy o lásce mezi lidmi v lepší společnosti, rozhodně se jí ale nedá vyčítat špatný styl nebo přehnaná romantika. Kdyby ano, dávno by se na ni zapomnělo. Tahle filmová verze její knihy je hodně věrná a taky dobře zpracovaná. Liší se jen tam, kde je změna atraktivnější pro diváka. Hezčí Edward, méně vedlejších postav a skutečná láska pro toho, kdo si ji zaslouží. Změny ve věku Elinor a Margaret jsou přijatelné a herecké obsazení se podařilo, takže co víc si přát. Jedna z nejkrásnějších adaptací, jaké znám. ()

Vosje

S dílem Jane Austenové jsem se tímto filmem setkala poprvé, takže jsem měla zpočátku obavy, zda nepůjde o nějakou červenou knihovnu. Naštěstí se ukázalo, že jsem se bála zbytečně. Pečlivě rozkreslený příběh, překvapivě dokonale vykreslené prostředí a dobové reálie všedního života, živoucí postavy s propracovanými charaktery, to vše dělá z tohoto příběhu neobyčejně působivé dílo. Herci odvedli své party všichni na jedničku, nevšimla jsem si ani v menších rolích nějakých slabých výkonů. Moje milovaná Ema Thompsonová (před kterou smekám i za to, jak napsala scénář) dodává své postavě charisma a oduševnělou krásu, Rickmanův plukovník Brandon je věrohodný i při své třeskuté kladnosti. Perfektně zvládnutá je i snad nejsilnější scéna s Elinor u lůžka nemocné Marianne. Je to výtečný a silný film. ()

Džótí

Romantický a upřímný film. Zvířil ve mně emoce a sympatie s postavami, byla jsem vtažena do děje. Příjemným bylo také to, že se mi těžko odhadovalo, který to nakonec bude (který muž bude ten pravý, kterému se nakonec děvčata dostanou). Tedy ne jen předvídatelná červená knihovna (alespoň pro mě;-) ). Také oceňuji humor, kterým je film protkán, lásku a pochopení, které vyzařuje. Ocenění **** dávám proto, že ve mně nevyvolal hlubší prožitek, jako jiné filmy, které jsem ocenila *****. To však nemusí znamenat menší kvalitu, spíš jen jiné osobní zaujetí v něm. ()

krtek3

Skvělým zpracováním a obsazením se bohužel nepodařilo utajit to, že příběh je v podstatě o ničem. Tento film je ale jeden z těch, u kterých se tvůrcům podařilo vymačkat z předlohy absolutní maximum, v tomto případě i dodat chybějící spád a lehkost. Kniha jen posílila můj odpor k Jane Austenové a jejím romantickým hysterickým hrdinkám potýkajícím se s odmítnutím. ()

Atmosféra doby byla vystihnuta dokonale. Námět, zpracování i herecké výkony výborné. Alan Rickman (skvělý jako vždy) mne prostě ohromil. Charaktery nebyly černobílé a bylo nádherné, jak rodina držela při sobě. Nedokážu dát méně, než 5 hvězdiček. ()

veverysiak

Jedinou chybou Austenovej diel je to, že tak šupom skončia, človek sa pri nich tak ulebedí, že by zvládol aj dvojnásobnú dávku historickej romantiky, pri tomto spracovaní musím len opäť konštatovať, že britské filmové stvárnenia vlastných dejín nemajú konkurenciu a sú ozajstným pookrením pre modernú dušu, takže 90%. ()

Elisson

Je to prenádherné spracovanie knihy a aj ľudia čo nikdy nečítali Jane Austen, ale majú radi príbehy odohrávajúce sa v Británii v 18.- 19. storočí si prídu na svoje. Výkony hercov sú perfektné a vierohodné a citlivá duša si aj poplače. ()

topvideo

Viktoriánske obdobie nesie v sebe niečo vznešené, čo ma vždy priťahovalo. Neviem, či je to životný štýl, spôsob vyjadrovania, ale má to tú správnu iskru. Príbeh o rodine, ktorá má priemerné postavenie, matka je posadnutá vydajom dcér, otec všetko toleruje a dcéry to berú všetko po svojom. Výborný film. ()

vrba68

Povinné dívání pro ty, kdo milují Austenovou, nebo pro ty , kteří chtějí vědět, čím po 200 letech zaujala dnešní čtenáře. Dle mého názoru absolutně nejlepší filmový přepis jejího románu. Fantastická atmosféra, herecká špička i v těch nejmenších rolích. Kostýmy, hudba... vše dokonalé. Pokud má někdo chuť na lásku , krásu , pohodu a romantiku - není lepší volby ()

jessic

Adaptace jedné z lepších knih Austenové. Uvěřitelná ironie pohledu na prostředi viktoriálnské Anglie a vynikající vedlejší postavy. Z vedlejších postav potěšil doktor "Houser" Hugh Laurie, z hlavních postav mi neseděl hodně Grant.Chybělo mi charisma mezi hlavními postavami, což u love story docela vadí. Jinak dost věrná adaptace, paradoxně natočená thaj-wanským režisérem Angem Leem (Zkrocená hora, Tygr a drak, Zažít Woodstock) ()

Scaevola

Těžko najít na tomhle ironickém veledíle jakýchkoli chyb... vlastně mne žádné nenapadají. A jestli ano, pak už jsem je popsal u jiných adaptací Jane Austenové. ()

unclejack

Musím sa priznať, že romány Jane Austenovej som nikdy nepovažoval za niečo, čím by som mohol vyplniť piatkový večer. A tak ma k tomuto prekrásnemu filmu dostalo hlavne meno režiséra. Už čoskoro som však pochopil hlavné výhody snímky a nestačil som sa čudovať ako ma osud sestier Dashwoodových zobral. Som teda nútený zmeniť náhľad na tvorbu madam Austenovej a film s jej predlohou zachádza viac než dôstojne - úchvatná vizuálna stránka snímku vyniesla Angovi Lee miesto v mojich obľúbených režiséroch, verné kostýmy a lokácie - mimo všimli ste si koľko oviec bolo vo filme? Lee sa k ovciam neskôr vrátil v Skrotenej hore - ale najväčšou výhodou bol herecký ansámbl. Emma Thompsonová bola dokonale prirodzená a jej scenár perfektne zapadal na pôvodné charakteristiky postáv z románu, potešil aj výkon Kate Winslet a samozrejme dvojica Hugh Grant a Alan Rickman. Príjemným prekvapením bol aj Hugh Laurie ako praktický manžel, ktorý má vždy poruke nejakú suchú poznámku. A mimochodom Patrick Doyle je hudobný génius. ()

CaptNemo

Největší překvapení letošních Vánoc. O tomhle filmu jsem hodně slyšel, ale nějak sem předpokládal, že půjde o ušlechtilou kostýmní nudu. Jaký omyl!!! Emma Thompson má moji poklonu za geniální scénář - teda navíc k tomu Oscarovi, kterého si zaslouží, jak nikdo jiný. Lehkost, nadhled, přitom hloubka, cit a elegance, humor a úžasné obsazení. Ani vteřinu bych na tom filmu nezměnil. Takhle vypadá 100% pět hvězdiček. A tomu, že jsem po hodně dlouhé době na konci filmu brečel, doteď nemůžu věřit. ()

Sofia_Straw

Opäť jeden z nadčasových filmov, resp. klasika, ktorá neomrzí. Filmové spracovanie románu Jane Austenovej zaujímavo vystihlo predlohu. Obe hlavné predstaviteľky Emma Thompson (Elinor) a Kate Winslet (Marianne) sa bravúrne zhostili svojich úloh ako dva sesterské protiklady, nehovoriac o výbornom scenári. Okrem zamotaných osudov postáv réžia s ľahkou iróniou, vtipom a nadhľadom vystihla spoločenskú atmosféru doby, kedy manželstvá boli hlavne vecou dohody a prioritou ženy z vyšších vrstiev bolo dobre sa vydať (jedna z hlavných myšlienok Austenovej bola kritika tejto spoločnosti). Výborný výkon nielen Alana Rickmana ale aj Hugha Granta a Hugha Laurieho. Richard Lumsden sa síce vo filme len mihol, ale tá okázalá dobová povrchnosť, ktorú dokázal v pár momentoch stvárniť, je dokonalá. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson