Děsivé dědictví

• USA Hereditary (více)

bizz_mjc

Plíživé tempo, tíživá atmosféra, znepokojující hudba, zajímavá kamera, absence lekaček (hurá), dramatické rozkrývání rodinných osudů, nějaké to rituálně temné magično a stále se stupňující nepříjemno a fantastická Toni Collette. Horové rodinné drama? Kdyby mělo Hereditary krapet větší tah na branku, nebo pokrátilo první polovinu, výskal bych tu něco o majstrštyku. ()

LEGACY

Úctyhodný počin pro moje halloweenské filmové potěšení. Film má teda pár hluchých míst, ale pokud vezmu v potaz s čím se žánr horor poslední roky potýká tak musím být nadmíru spokojený. Iritovala mě teda hlavní postava, ale to skousnu, musím tvůrce pochválit a přát si více takového materiálu. ()

pursulus

Vidíte-li zdvojeně, navštivte neprodleně lékaře, hrozí vám lobotomizace důležitých mozkových ústředí!¬         Čím dál ve větší míře objevují se takové filmové počiny — hovořím, o celovečerních snímcích —, které jako by si z oka vypadly jednou věcí: propracovaný scénář a filmové zpracování je zástěrkou pro naprostou vnitřní prázdnotu, v níž jako jedinou hodnotu lze nalézti umělou hmotu. Ano, pánové a dámy, nesmějte se mi, prosím: umělá hmota je opravdu jedním z nejvážnějších problémů civilisačních, tvrzení vědců, že její používání projevuje se na buněčné úrovni, je nanejvýš znepokojivé a v oblasti mozkových buněk plíživě zhoubné její účinky vás doženou, až bude už pozdě — po lobotomizaci řady důležitých ústředí nepatrnými umělohmotnými částicemi. Budete pak ještě člověkem? Nebo právní jednotkou se zaručenými právy napojenou na elektronickou síť? Tento problém prý řeší jedno kolegium OSN, vždy půl hodiny u odpolední kávy.¬                 Porovnám-li dva umělohmotné filmy z roku 2018 — 'Děsivé dědictví' pana A. Astera a 'Tiché místo' "Milouškovo" — shledávám je oba naprosto stejnými. Jako bych se díval na jeden film dvakrát. Analýza hodnocení pak přinesla očekávaný výsledek: jedinci, kteří shlédli oba snímky, je v silně převažující většině hodnotí obdobně — buďto špatně, nebo dobře. To nám něco ukazuje, že? Další část analýzy, totiž počet hodnotících příznivě ku počtu hodnotících nepříznivě, mě ještě čeká; nechce se mi však do té práce. Odhalí totiž počet jedinců vidících zdvojeně, neklamné to známky pokračující práce neviditelných umělých součástek.¬                 Mé komentárium o 'Děsivém dědictví' je u konce. Jo, vzpomněl jsem si na 'Nonstop' B. Aldisse; napsal to ještě v době, kdy se zdálo, že umělá hmota je to pravé ořechové. Asi proto ji při psaní nepotřeboval užít. To jsou paradoxy, co? ()

Euky27

Hororů jsem za posledních pár let viděl, řekl bych, celkem hodně, proto jsem se po doporučení na tento těšil, či spíše na tajuplnou atmosféru a hlubší "okultní" pozadí příběhu, který budu moci spolu s hlavními hrdiny pomalu postupně odkrývat. Mno, dostal jsem něco mírně jiného než jsem očekával. Čím se pro mne tento horor vymykal z mých oblíbených schémat? SPOILER! Jsem zvyklej a miluji na mysteriózních hororech, které se věnují kultům, že atmosféra je budovaná zlehka a pomalu a divák v průběhu snímku dává dohromady jednotlivé dílky skládačky a odkrývá tak pozadí toho, proč se vše děje a proč je vše jak je, dokud všechny části do sebe nezapadnou a může si pak vychutnat malé detaily v předchozím průběhu filmu, které tenkrát ještě neviděl, jelikož obraz nebyl ucelený a vše ještě nebylo vysvětleno. To jsem tady nedostal. Jdeš vyvolávat duchy? První snímek, kde se to povede hned napoprvé, napřímo a rovnou i s následky hned během jedné scény... pocit napětí a strachu neměl ani šanci se nachystat, aby mne navštívil :-) Okej, máme tu evidentně něakej kult. Zajímá tě, o čem je, jeho pozadí? Máš smůlu, všechno narvem bez předchozího nástinu a většího vysvětlení do posledních pár scén bez jakýchkoli předchozích návazností! Takže z postupného dostávání se záhadám na kobylku není nic, přičemž kobylka ještě nevyběhla ani ze stáje na pole. Proč tomu tak je? Aby na konci mohl být co největší zmatek a ty si mohl několikrát jen s nevěřícným pohledem pronést "WTF? Proč jsem to přepnul na porno?" :-D Co bych uvítal? Třeba námět s modely domečků a místností více zakomponovat do filmu, "prolínací sekvence" ze začátku neměla chybu. Míň přímočarosti, víc napětí, atmosféry, postupné rozkrývání záhady, o které do poslední scény ani netušíte, že je, takže pozadí kultu vlastně ani neexistuje v průběhu filmu :-) Co se mi líbilo? Krásně viditelný a znázorněný postupný rozpad rodiny (občas doslova :-D) a vykreslené psychické pochody hlavní hrdinky. A scéna s "hlavičkou" neměla chybu (přehrál jsem si ji asi 5x =D), takovou by nenapodobil ani Zidane :-) ()

VanTom

Už od prvních záběrů povážlivě znepokojující psychologický teror. Neobyčejně nápaditě natočený, režie má plíživou nejistotu pevně v rukách a přidává nervní soundtrack na hranici "sound designu" či těžko odhadnutelný osud tragédiemi zmítané rodiny s nejasným tajemstvím / "dědictvím". Závěrečné intenzivní "pekelné" odhalení (uvádějící do té doby absentující trikové posedlosti) mi ale přišlo poněkud divné a ne úplně smysluplné. 7/10 ()

Mishqo

Pomaly sa tiahnuca, postupne gradujúca a do detailu premyslená psycho-horor-dráma s prvkami okultizmu, ktorá sa vám nenápadne zarýva pod kožu každou jednou minútou. Režisérov podpis je evidentný. ()

Skeksis

Najviac ma bavilo to škaredé dievča. Taký desivý ksicht sa len tak nevidí. A Toni Collette, výborná ako vždy. Trochu predvídateľné, ale celkom to ušlo až do stupídneho konca. Ani si nepamätám, kedy som videla taký debilný koniec. Aspoň som sa zasmiala. Ľudia vychádzajúci z kina museli vyzerať, že idú z komédie, nie z hororu. ()

L_A_D_A_S

No, jediné dvě opravdu děsivé věci jsou obličej holčičky (s ní v hlavní roli by se i kdejaká komedia stala hororem) a hype, který tento film dokázal vytvořit. Film v podstatě velmi připomíná "The Witch" akorát je v každém ohledu trochu horší. Do průměrných vod pak snímek sráží především konec jako z hororového béčka. ()

klima777

A ten konec byl nutný? Jako OPRAVDU nutný? Protože jinak šlo o skvělý film o traumatech, dysfunkčních vztazích atp. ()

Tft

Dvouhodinová definice slovního spojení „dostat se pod kůži“. A24 přidává další kousek ze své produkce do probíhajícího moderního hororového obrození a Hereditary má potenciál stát se jedním z hlavních snímků, na které se za pár let bude ukazovat jako na jeden z těch, které vyčnívali nad vrcholek žánru. Ari Aster si odbyl premiéru tak poctivě, trpělivě a soustředěně, že spousta ostřílených režiséru by mu mohla závidět. Nedopouští se skoro žádných chybiček a drží otěže od začátku filmu pevně v rukou až do posledního záběru. Hereditary si dává se vším hodně načas, očekává tak od diváků trošku víc trpělivosti než je v dnešní době obvyklé, ale odhodlané fanoušky hororového žánru za tohle čekání dokáže vrchovatě odměnit. Navíc je to budování děje tak kvalitně odvyprávěno a natočeno, že mi ta táhlá dějová linka vůbec nevadila ba naopak. Je to film, který je radost sledovat a zároveň není, myšleno tak, že po filmařské stránce je to naprosto skvěle odvedená práce a budování atmosféry, sound design, kamera, herecké výkony, to všechno se spájí dohromady a vytváří nepříjemnou creepy atmosféru, z toho pak plyne ta sklíčenost, kvůli které bych se nedivil, kdyby z kina někdo prostě odkráčel. Psychologický horor, který hraje na temné struny vzadu mozku, tahá za provázky a hraje si s divákem, Ari Aster se tady prezentuje jako ostřílený mistr hororu. Není to jeden z těch filmů, na který hned po odchodu z kina zapomenete. Hereditary právě naopak zůstává v mysli pekelně dlouho a především pak některé finální scény, které bych nejradši vymazal z paměti. Co se týká hereckých výkonů, je to naprostá extra třída, Toni Collette bude klasicky během Oscarové sezóny neprávem naprosto opomenuta, i přesto že tohle je jeden z nejlepších hereckých výkonů jaký jsem viděl za poslední roky. Alex Wolff je do role ustrašeného teenagera obsazen na jedničku, Milly Shapiro a její mlaskání jazyka mi bude nahánět husí kůži ještě hodně dlouho, ale MVP je pro mě Gabriel Byrne, jehož klidný herecký výkon usazuje celý film do reálných kolejí, z kterých má tendenci někdy unikat. Hereditary je hororová lahůdka, která se s klidem může časem zařadit mezi žánrové klasiky a pro fanoušky žánru naprostý must watch. 91% ()

Jaro.Krafcik

Tak toto bolo ale zlé. Musím povedať že asi najnudnejší film roku 2018 zatiaľ čo som videl. Absolútne mi nesadol. Toto má byt najstrašidelnejší horror roku? Absolútne nechápem. Žiadne lakačky ani atmosféra. Psycho to celkom bolo ale skôr sa to podobalo na drámu o rodine aspoň prvú hodinu aj niečo. Hviezdičku dávam za snahu a zvuky ktoré sú naozaj psycho. A useknutú hlavu niekde v polovici. Ale inak ide o slušný prepadák. Ak by som bol v kine, buď by som zaspal, alebo pýtal peniaze naspäť . 1* ()

Dagoussek odpad!

Kinobox hlásí 10 nejlepších hororů za posl.10 let a druhé místo si zasloužil tento horor a ten přece musím vidět, to dá rozum. První polovinu jsem se nudila, probrala mě rozbitá hlava, pak zas dlouho nic a nakonec mě zaujala šílená matka, že by se něco dělo? Ne, konec to úplně zazdil. Žádné vysvětlení neočekávejte. ()

Guzo

Až moc artově natočený horor, kdy pomalé záběry občas opravdu kazí atmosféru (někdy ji naopak příjemně dolaďují, není to prostě vyvážené). Zkrácení o 20 minut by filmu určitě prospělo. Jinak herecké výkony byly fajn, příběh v zásadě taky. 5/10 ()

vyfuk

Čeští distributoři se opět ukázali. Musíme lidi nalákat na to, že vlastně jdeme koukat na horor. A děsivý horor jinak to nejde. Přičemž anglický název a tedy i 50% toho českého dává docela smysl. Kouzlo tohoto filmu je v celku prosté. Jedná se o jednoduchý, dobře zpracovaný film i v rámci skladby kamery a střihu. Jednoduše se to tváří jako normální film. Ale poté přijde nechutný moment, ze kterého tuhne krev v žilách a vy si říkáte na co to vlastně koukáte. A poté přijde kouzlo samotné hudby, která sama o sobě někdy zůstává v tichosti v pozadí a poté vygraduje tak děsivě až mrazí. Co říci, ano, jedná se o skvěle atmosférický film. Je mi jasné, že spoustě lidí to bude připadat jako moc a nebo prostě mimo. Ani já se nějak extrémně vždycky nechytal. Ale i přesto jsem měl onu možnost se do atmosféry ponořit, tupě a vyjeveně zírat a bát se. Po dlouhé době u hororu. Krom toho je u mne jasné, že herečky, které mi přijdou nejvíc odporné a v podstatě jejich postavy působí jako osina v prdeli jsou nicméně zároveň důkazem, že svou roli zvládli skvěle. A to je i tento případ u Collete. Skrz naskrz projeto mrazem. Tak nějak si dokážu představit jak bude vypadat Slunovrat. Na nějž se nyní velmi těším. ()

Kalidor_

Takové dědictví je opravdu na levačku. Toni Collette mi jen potvrdila, že je skvělá herečka, stejně tak se mi líbilo herecké podání její zvláštní dcery, ztvárněné zatím neznámou mladou herečkou Milly Shapiro. Příběh dobře gradoval a hororová atmosféra se mi celkem líbila. No snad až na posledních pár minut, kde bizarní podání i vysvětlení příběh sice uzavřelo, ale atmosféra tou bizarností se trochu vypařila a zanechalo to ve mě hořkou pachuť. ()

Dakken

Asi pri žiadnom filme som nemal nepríjemnejšie pocity ako pri tomto. Začalo to pozvoľna, pomaly. Režisér si dal záležať na postupnom budovaní atmosféry a to pomalé zoznamovanie sa s postavami s dejom, filmu svedčalo. Bavili ma  dlhé zábery kamery, ten pocit, keď viete že sa niečo zlé deje, ale ani za toho boha neviete že čo. Strach z neznáma je pre mňa ten najväčší strach a presne to vo mne vyvolával tento snímok. Druhá polovica je brilantný psycho triler s prvkami nadprirodzena ktorý ma za*ebal do kresla a už nepustil. Veľmi nepríjemne dialógy a opäť pomalé rozuzlovanie zápletky z filmu robí niečo čo si veľmi rád pustím znova. Všetko to vyústilo do veľkého finále, ktoré si tento film zaslúžil a ja som bol nad mieru spokojný. Samozrejme za zmienku stoja aj výborné výkony hercov, ktorým som dovolil vtiahnuť ma do deja a všetko im zožrať aj s navijakom. Skvelo zvládnutý film po všetkých stránkach. ()

Lektor

Nemainstreamová nad-žánrovka, kterou právě z té šablony vyhazuje zacházení s postavami jako v luxusním rodinném dramatu. Čímž vlastně "Hereditary" 3/4 je, jen občas upadne někomu hlava nebo se někdo objeví ve stínu (brrr). Posledních cca třicet minut jsou pro mě osobně ale jedny z nejintenzivějších za hodně, hodně dlouhou dobu (domyslete si co chcete). Výborná Toni Collete, dokonalá režie. 9/10. ()

Fox85

Obávám se, že mi některé věci unikly (sedět v letním kině s ukecanou kolegyní, kterou to už od začátku silně nebavilo, udělá svoje), takže možná si to budu muset pustit ještě jednou ()

zsn

Nebylo to zlé, ale o žádný průlomový horor století fakt nejde. Současného diváka už totiž nic nepřekvapí a entity bez fantazie tento snímek neukojí. Ale skvělá Toni Collette to zahrála bravurně, je dokonalá. Já miluju pochnurné snímky, co těží ze zvuku, tmy, rekvizit. Krve není pro dobrý horor zapotřebí. Ba dokonce se zamítá! Utahaná kamera, příjemný hudební doprovod a naše fantazie, to je největší bohatství. To malé děcko byl opravdu ksicht jak z hororu. Dobré to bylo, dobré. Prosím o další horůrek s Toni 🖤😈 ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit