Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový název) (více)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

BlackHood

Já filmy tohohle typu (The Babysitter, Better Watch Out) prostě žeru. Film začíná pohodově, parta kluků se snaží dokázat, že jejich soused je sériový vrah. Vše směřuje do skvělého finále, kdy jsem po dlouhé době cítil napětí. A ten konec, Manhunt, byl ohromný, klidně molh být delší a s více postav. Tisíckrát lepší, než průhledná, nadhodnocená a nudná pohádka jménem Stranger Things. ()

Flopik

Takéto filmy mám naozaj rád a tento sa mi páčil a bavil ma. Síce je to vykrádanie Disturbie (ktorá bola lepšia) a možno troška Stranger Things alebo IT ale vôbec mi to nevadilo. Celkovo som sa bavil ale film mal aj slabšie stránky. O horor sa vôbec nejedná to ani z ďaleka nie . Koniec prekvapil to som nečakal. A hlavne filmu neskutočne prospelo zasadenie do 84. Ale 5* dať nemôžem. ()

cskomando

Dokonalý návrat do 80let (neskutečně připomínající seriál Stranger Things ba dokonce i starší provedení IT). Když jste jako mladí četli detektivky, kde hlavní hrdinové byli většinou děcka v pubertě nebo ještě mladší, má to správné napětí, odvahu v určitých rozhodnutích, vše působí reálným dojmem, z toho co jako menší děcko pocítíte. Parta kamarádů do 18 let se tu rozhodně nenudí, když zjistí, že se v jejich městě ubytoval takzvaný Jack Rozparovač. Nejchytřejší z kamarádů má zcela jasno kdo by to mohl být, avšak jak bývá zvykem není mu přáno - nikdo mu téměř nevěří, rodina ho zanedbá, nepodpoří, naopak z něj uděllá hlupáka a vlastně všechno práskne přímo vrahovi. Scénář byl napsaný opravdu dobře, bez nějakých klišé, každou minutku vás děj napíná, jakým způsobem ho usvědčí, jak dokážou, že policista je právě Jack rozparovač ? Když se vše povede, má to ještě lepší rozzuzlení a nepředvídatelný konec, ba co víc NENÍ happy end! Takovéhle filmy už se moc často nevidí a mě to připomnělo mládí s detektivními knihami v ruce. Od začátku až dokonce se rozhodně nudit nebudete... a ten konec, je opravdu dobře propracovaný. Neboli skoro otevřený ? Kéž by bylo pokračování. ()

Hernycztek

Summer of 84 připomíná IT z minulého roku. Ať už dobovým zpracováním nebo ,,krimi'' průběhem, tak hlavně skvělými dětskými výkony, které jsou pilířem této téměř dokonalé záležitosti. Vyšetřování je i přes delší stopáž chytlavé a do závěrečných minut jsem se nenudil. Nejpřesvědčivější herecké výkony podaly dvě hlavní postavy, Verchere a Sommer. Zatímco se Davey snaží najít sebemenší důkaz proti Mackeymu, tak ten má na všechno alibi a kvalitní odpověď. Takže my jako diváci netrpělivě vyhlížíme rozuzlení, zda je Davey paranoidní, nebo Mackey tak dobrý lhář. Z hororového hlediska se objeví jedna lekací scéna a překvapivě i lehčí gore, o čemž jsem po osmdesáti minutách ani nedoufal. Potěšující fakt je také zakončení, kdy nevidíme pro podobné žánrovky typické klišé. Přesto to ve finále nestačí na plný počet. Nejspíše mi chyběl nějaký epický moment, díky kterému by mi to utkvělo v paměti na pořádně dlouhou dobu. ()

Blue.Shark

Moc příjemný film. Osmdesátkový feeling nastavený Stranger Things se tu povedlo vystihnout naprosto dokonale a ta nálada, kterou vyvolává, prostupuje celým filmem. Paradoxně v kombinaci se synthwave soundtrackem nepůsobí až tak hororově, ale i tak se jedná o vynikající film. Závěr je samozřejmě výborně vyhrocený, ale tak nějak očekávaný. Super výběr hlavních postav. Tohle se prostě povedlo. ()

Illy

Zítra začíná třetí řada Stranger things a jako takový warm up a je tento film přímo ideální. Parádní atmosféra 80 let, jak už to často bývá tak výborní dětští herci a pátrání na vlastní pěst po masovém vrahovi. Celé to jede v odlehčeném tónu a o to více překvapí brilantní závěr. Výborné. ()

majec4

Ani neviem ako som sa dostal k tomuto filmu. Nahoda mi pripravila celkom slusnu zabavu. Dostal som presne taky styl zabavy ako som ocakaval. Miestami to bolo ako recyklovane Stranger Things, co ma uz v poslednom obdobi trosku vytaca. O horore tazko hovorit, lebo neviem co tam malo byt hororove, no niektore tie Thrillerove casti stali zato. Hlavne ku koncu to bolo super. Sem tam ma nieco aj prekvapilo. Ta jedna vrazda na konci ma fakt dostala. Herci boli super, zaporak nevyzeral na takeho manika, o to to bolo zaujimavejsie. Chalani boli fajn, fandil som im, da sa inak? Zo zazitku som spokojny, na film budem spominat aj vdaka sympatickej Tiery Skovbye. ()

TheSpearCZ

"DOKONCE I SÉRIOVÍ VRAZI ŽIJÍ VEDLE NĚKOHO DALŠÍHO." Další z mých několikaletých restů byl právě Summer of 84 a nutno dodat, že tento film se u mě stal velkým překvapením v pozitivním smyslu, protože se mi dokonale trefil například do humoru, který tady hlavní postavy produkují ve velkém. V několika ohledech to dost připomíná Stranger Things nebo IT, ale já půjdu ještě výš a řeknu, že tohle mě bavilo více než obě zmiňované. Co se týče postav, tak nemám absolutně žádné výhrady. Hlavní hrdinové dokonale sestavení, příchod sexy sousedky Nikki ještě všechno vylepšil a samotný záporák tomu dodal třešničku na dort a hlavně na konci jsem z něj měl pocit jako v Sawu, což je velké plus. Líbila se mi samotná hra, kdy dlouho není jasné, jestli opravdu soused od vedle je tím sériovým vrahem nebo ne. Tři čtvrtiny filmu uběhly, a stále jsem čekal na nějaké gore nebo alespoň zabití, no neštěstí přišel konec, který byl dost zajímavý, možná až "přepláceně dobrý", ale ve výsledku převládá určitě spokojenost a potencionální druhý díl by mě rozhodně zajímal. Lepší 4* ()

husokachna

Já furt nevím, co si s tím památným létem, kdy mi byly dva roky a snědl jsem na dvorku vajgl, počít. Začnu jednoduše, napnutej jsem byl, ne že ne, takže základní účel asi splněn. Pak už ale mám tucet problémů a nevím, co s nima, takže můj komentář bude asi trošku kostrbatej a možná budu trochu spoilerovat. Důležitý dialog, který jsem musel sám se sebou absolvovat se týkal mého pocitu pro vnitřní logiku. Když se film tváří reálně, odehrává se v reálném světě, existují v něm reálná pravidla, očekávám také nějaké reálné mechanismy a ne, že najednou se ze záporáka stane superman, který může v podstatě cokoliv, nebo že dojít z obýváku do sklepa trvá očividně hodiny, aby se mohlo setmít a "DĚS"!. Ale když si vzpomenu na všechny ty Halloweeny a podobné horrory, tak je asi třeba uvolnit toto mé přesvědčení a nechat horror, ať mě horroruje (terminus technicus). Poté, co jsem se takhle přemluvil, jsem překousl i věci, které mě přímo znechutily (reakce rodičů) a dával filmu další a další šance. Nutno, ale říct, že pokud mě film k tomuto nutí, atmosféře to neprospívá. Za další, film má nezvyklou dějovou linku, kdy pokud bych nekoukal na čas, tak mě příjemně zmate a je to jen moje chyba, že jsem netrpělivej. Nejít naproti diváckému očekávání je fajn a je to jedna z více zvláštností, která film odlišuje. Kromě reálných hrůz v podobě sériového vraha, hlavní hrdinové musí čelit i hrůzám absolutně standardním, jako jsou nefunkční rodiny, první lásky, rozpady dětských přátelství. Všechna tato témata jsou ale jen tak jemně naznačena, někdy šikovně někdy míň a mě mrzí, že než jako promyšlený koncept, to na mě působilo, jako nějaká výplň, něco co se přihodilo spíš tak nějak bokem, možná spíš navzdory než díky tvůrcům. A byly by to právě tyto věci, které by mě bavily možná víc než celá detektivní story. Pak je tady hudba, která parádně retrácky spoluvytváří napětí, někdy ale ne zcela ve shodě s tím, co se děje na plátně...jednoduše řečeno, chvílema mi přišlo, že na mě film hraje boudu, bububu boj se, i když není moc čeho. No a pak je tady závěr, kdy nebudu spoilerovat, ale řeknu, že nejdřív jsem byl zase znechucenej, aby mě to pak příjemně překvapilo závěrem úplným. Takže já fakt nevím...Jaxx Lukáš promine....dám tomu velmi velmi silný tři osmibity, abych měl klidný svědomí. Špatný to nebylo, ale... ()

zahadum

Začiatok je skoro až nejaké teen komédia...dokonca sa tam fakt nasmejete...parta pripomína iné partie z TO alebo Stranger things...úžasné roky už dávne....decká žili voľne a venovali sa dobrodružstvám..dýchali vzduch a tá hudba....lenže koniec filmu je masaker...nie ani tak v zmysle,že krv a mäso...film sa tesne pred koncom zlomí na hroznú psychiatriu ...koniec je niečo iné na čo sme zvyknutý a čo by sme čakali...film v podstate nemá koniec a je na divákovi čo si pod koncom predstaví....super...konečne originálny počin ()

Petrus1

Jak mám hodnotit film, u kterýho jsem po 35 minutách napětím nevydržela a usnula?! No, dobře, nejsem nejmladší a občas už víčka a moč neudržím. Takže druhý den jsem s plenami a totálním odhodláním vydržet, pokračovala v 36. minutě. Neusnula jsem, ale další víc jak půl hodinu jsem to pořád vypínala, protože jsem měla na práci strašně důležité záležitosti jako trhání obočí, psaní sms, vaření kafe, následně i čaje, nachystání si jídla, stříhání nehtů, holení kníru, sjíždění porna na netu, přemýšlení o tom, co zítra koupím a co budu vařit... Nakonec jsem se tedy horkotěžko prokousala k poslední čtvrt hodině, ve které se něco konečně začne dít. Potěšila hudba z osmdesátek a pointa alespoň blahem uvolnila moč. Ale není to trochu málo na film, který trvá přes sto minut, já mu musela věnovat dva dny a v podstatě minimálně 5 hodin svého drahocenného času? „I sérioví vrazi jsou něčí sousedé.“ A ke mně za celou dobu žádný na pokec nepřišel, aby mi od tohoto utrpení ulevil. ()

Israha

Ta módní vlna retro osmdesátkovek se dřív nebo později zákonitě přejí, ale je fajn, když z ní vyleze kousek, jako je tento, který se netopí v nostalgickém odkazování, a 80s reálie společně se synťákovou hudbou využívá pouze jako atraktivní podklad k rozehrání velmi rafinované thrillerové hry. Tato ukázkově buduje paranoiu a neklid, a nutí diváka přemýšlet nad tím, v čem vlastně bude spočívat ten nečekaný zvrat...a pak svým způsobem nečekaně taky skončí, jen trochu jinak, než byste předpokládali. Intermezzo, parafrázující moderní found footage horrory a brutální slasherový závěr šperkují celkový dojem téměř k dokonalosti, ale ani vlastní rozkrývání záhady nenudí, a ke cti tvůrcům nutno přiznat, že mě dokázali přimět čtveřici protagonistů držet palce, i když je složena z archetypů nesympatičnosti (rádobydrsný sígr, paranoidní geek, sucharský šprt a obézní tragéd) a jejich životy a vztahy jsou definicí nudného stereotypu. Vše natočeno sebejistě a s jasnou představou, kam má film směřovat. První dojmy byly mezi čtyřmi a pěti hvězdami, ale po rozležení v hlavě nakonec pálím hodnocení nejvyšší. Summer of 84 dokázalo zůstat v hlavě jak díky jednotlivým působivým scénám, tak jako souvislý působivý celek. ()

ink flo

Lidi říkají, že je to na stejně vlně jako Stranger Things, který jsem neviděl, takže nevím. Z poslední doby je to ale trochu podobný "Super dark times", osmdesátkový příběhy o teenagerech se asi dostali do módy. Tenhle je na tradiční téma "něco temného se skrývá pod zdánlivě dokonalým a klidným povrchem amerických předměstí" - parta kluků si krátí léto pátráním po sériovém vrahovi. (kdyby tam celou dobu nehrál ten electrowave, tak o hvězdičku míň) ()

tomashrabek

Nebolo už náhodou dosť instantných osemdesiatkových retro kopíriek? Synthpop a odkazy na Spielbergove filmy samé osebe atmosféru nevyrobia. Leto 84 je trápne a "nečakané vyvrcholenie" je čírym zúfalstvom, ktoré k zvyšku tonálne nezvládnutého filmu vôbec nelepí. V porovnaní s týmto paškvilom je ČSFD idiotmi nedocenený Clovehitch Killer vysokou školou filmárčiny. ()

xmy

Summer of 84 je podařené retro ve stylu osmdesátek. Hlavní představitelé zahráni dobře, výborný synth-wave soundtrack a nikterak komplikovaný příběh, což v tomto případě vůbec nevadilo. Jediné, čeho jsem čekal trochu více, byly hororové scénky. Ve výsledku jde ale o velmi zdařilé dílo, kterému toto lze odpustit. Určitě jeden z nejlepších letošních filmů. Even serial killers live next door to somebody. ()

Raziel_cz

Po Turbo Kidovi další nostalgický zásah od kanadského tria. A je to imho ještě podstatně lepší zásah – holt sérioví vrahové, to je pro mě vždycky vděčné téma. Má všechny správné ingredience – děti na kolech, tajemné předměstí, amblinovský vizuál, synthwavovský soundtrack –, je dobře napsaný, umí být vtipný i emotivní, disponuje všehovšudy výborným a sympatickým obsazením a buduje napětí líp než kdejaký horor – a pak vás ještě sejme kurevsky nečekaným a kurevsky depresivním finále. Škoda, že nestihl vyjít před Stranger Things, ačkoliv dřív vznikl, protože by si rozhodně zasloužil širší uznání. Vlna osmdesátkového retra v alternativním vesmíru musí vypadat dost zajímavě! ()

Rockerman

Finále je naprosto neadekvátní tomu, co se dělo do té doby. Kdyby se nejednalo o sériového vraha, tak by se to dalo vysílat ve studiu Kamarád jako detektivka pro starší děti. Posledních dvacet minut je však hodně napínavých a překvapivě i lehce brutálních. Těžko říci, koho takový film může potěšit. Ale co, zajímavé to bylo, nuda jen občas. Dávám za 3*. ()