Stranger Things (TV seriál)

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016–2019, 22 h 27 min (Minutáž: 42–62 min)

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp, Sadie Sink, Cara Buono, Rob Morgan, Matthew Modine, Sean Astin, Dacre Montgomery, Joe Chrest, Ross Partridge, Shannon Purser, Chris Sullivan, Chelsea Talmadge, Catherine Curtin, Ron Roggé, Catherine Dyer, Anthony Reynolds, Aimee Mullins, Danny Boushebel, Jon Kohler, Shawn Levy, Andrew Ward, Amy Seimetz, Amy Parrish, Stefanie Butler, Chester Rushing, John Reynolds, Paul Reiser, Alex Van, Tobias Jelinek, Mark Steger, Anniston Price, Tinsley Price, James Donadio, Linnea Berthelsen, Brett Gelman, James Landry Hébert, Joe Davison, Fenton Lawless, Pruitt Taylor Vince, Keith Brooks, Juan Gaspard, Will Chase, Sean Astin (a.z.), Linnea Berthelsen (a.z.), Glennellen Anderson, Maya Hawke, Cary Elwes, Jake Busey, Francesca Reale, Anna Jacoby-Heron, Drew Scheid, Abigail F. Cowen, Kai Greene, Pete Burris, Gilbert Glenn Brown
  • RedAK

91%? 22. nejlepší seriál? WTF?! Zrovna nedávno jsem dokoukal seriál Narcos, který (pro mě naprosto nepochopitelně) pochází ze stejné výrobní linky jako tento smrdutý zvratek a bylo to jak kdybych si gurmánsky vychutnával zapečeného humra s rajčaty a bazalkou na lanýžových špagetách a pak to zajedl hovnem s hranolkama. Inu, stačí nálepka Netflix a většina se tím hovnem i dobrovolně pomaže. Já sám bych se na tento seriál asi nikdy nepodíval, naopak jsem se mu prozřetelně vyhýbal, protože už podle neoriginálně debilního plakátu nevěštil nic dobrého, ale byl mi jednou velice blízkou osůbkou doporučen společně se slovy 'seriálová událost roku', takže jsem na to s příslibem romantického šuku kývnul. Ne, pusinko, to si ho radši uříznu a navždy odložím do zavařovačky s okurkama, než abych se musel tvářit, jak to bylo boží a kůl. Ve skutečnosti mi po spuštění každé epizody narostl knírek, patka se mi stočila doprava a na všechny strany jsem zběsile křičel: „Nein Nein Nein!". V žádném jiném seriálu jsem doposud nenarazil na tak hustou koncentraci nesympatických postav, vlastně tam nebyl nikdo, kdo by mi nevadil, všechny jsem nenáviděl už od prvního dílu. Teda kromě šerifa, toho nenávidím už od dob, kdy v Nouzovém východu ošukal Leonardovu manželku. Krev mi pila i ústřední čtveřice neskutečně otravných harantů - šišloun, negr, debil a stupidně čumící holohlavá analfabetka s rudou nudlí u nosu - všem jsem od srdce přál, aby co nejdřív pochcípali. Vrcholem všeho byla nepřetržitě hysterická matka dalšího (naštěstí ztraceného) retarda, kterou museli stavět před kameru výhradně podle toho, jestli zrovna menstruuje, protože takovouto frenetickou pizdu nelze zahrát jen tak. Co tu máme dál? Nechutně trapnou teen romanci mezi naivní slepicí a třídním bourákem, bubáky lezoucí ze zdi, úchylného voyera s foťákem, krávu mluvící s vánočníma žárovkama... upřímně, málem jsem se z toho pochcal. A ne, rozhodně by mě to neuchvátilo, ani kdybych měl deset let. V deseti bych zamumlal cosi o „zkurvené kravině" a šel si pustit porno. Po dvou epizodách jsem si dal antidepresiva a rychle letěl na databázi prostudovat pár komentářů, neboť jsem byl silně přesvědčen, že mi kromě moči uniklo ještě něco. Něco podstatného, nějaký tvůrčí úmysl. Vysvětlením mi budiž tato neustále se opakující fanouškovská anotace: „Mysteriózní, místy až hororový seriál s prvky sci-fi, který brilantně navozuje atmosféru 70. a 80. Let v USA". Jo, aha. Tak dík za vysvětlení. Stejně si myslím, že když si pustím třeba komedii, asi by mi mělo dojít už během filmu, že je to komedie, a ne až si to někde přečtu. Po několika veskrze kvalitních seriálových opusech se Netflix dostal do pozice, kdy může natočit osmidílný dokumentární cyklus o růstu obilovin, opatřit ho nálepkou „Strhující, místy až alarmující dokument s prvky muzikálu, který brilantně navozuje atmosféru zemědělské výroby v USA" a místní panicové ho začnou vynášet do nebes opětkovanými výkřiky jako: „Nejlepší seriál o pšenici, co jsem kdy viděl!"; „Dechberoucí drama o zpívajících zemědělcích, ječmen a oves hráli jak o život!"; „Bezkonkurenčně natočený růst kukuřice seté!". V depresích, bolestech a nepředstavitelných psychických mukách jsem přetrpěl čtyři epizody a tímto číslem své trápení ukončil. Mám zato, že pokud mě seriál ve své první polovině totálně sral, v té druhé mě asi bavit nezačne. Asi jak kdybych se smrtelně dávil u prvních sto dvaceti dílů TBBT a pak si řekl: „Ale co, tu další stovku ještě zvládnu, třeba se to zlepší". Jednu hvězdičku dávám pouze z úcty k té jinak fantastické a úžasné slečně, která mi tuto sračku doporučila, jinak by to byl čistokrevný odpad! Já tenkrát s tím House of Cards udělal možná nakonec dobře. Příště si moc dobře rozmyslím, co si od Netflixu ještě pustím.(19.12.2016)

Kde se vzalo, tu se vzalo - Stranger things. Mysteriózní, místy až hororový seriál s prvky sci-fi, který brilantně navozuje atmosféru 70. a 80. let v USA (mnoho narážek na válku ve Vietnamu, Studenou válku, špionáže, tajné vojenské pokusy na lidech...), a to jak prostředím, ve kterém se odehrává, tak popkulturními odkazy, kterých nám servíruje nepočítaně. Solidní tajemná zápletka, kterou seriál rozvíjí do několika větví, scénář prost stupidit a nelogičností a hlavně skvělé herecké výkony, přičemž bych vyzdvihl především ústřední dětskou čtveřici, se kterou jsem vše neskutečně prožíval a fandil jim. Nemůžu nezmínit i další... šerifa Hoppera, "zamilované trio" Jonathan-Nancy-Steve či Willovu mámu Joyce, učitele Clarkea a v neposlední řadě Dr. Brennera a Demogorgona. :D K tomu všemu parádní odkazy na filmy v podobě plakátů v pokojích kluků (Jaws, The Thing či The Evil dead), nebo prostě a jednoduše zřejmé odkazy na filmy jako E.T.: The Extra-Terrestrial, Alien, Close encounters of the third kind, A Nightmare on Elm street, Poltergeist, Star wars, ale třeba trochu i The X-files či neodvratitelné pomrkávání tvůrců na fanoušky Stephena Kinga. :) Je toho hodně a výše zmíněné je jen můj rychlý nástřel a vůbec na tom ani nezáleží, protože jediné, co stačí, je zasednout a nechat se pohltit.(31.7.2016)

Stejně jako Tarantino se neomezuje pouze na citování, ale z okrajových žánrů destiluje jejich esence a z nich vytváří divácky ultimativní pastiše, také bratři Dufferové totožně přistupují k osmdesátkovým hororům, teenagerským bijákům a dětským dobrodružkám, aby z nich uhnětli dokonalý fantastický příběh, který divákům dá současně pocítit úžas dětství, úzkosti dospívání i strachy rodičovství.(8.1.2017)

Zabít Winonu Ryder. Slabší seriál by její naprosto šílená exhibice psycho-hysterickýho teroru snad dokázala i pohřbít. Ať se jedná o cokoliv, Winona reaguje zásadně ušeptaným roztřeseným hlasem, klepajícícími se končetinami a vykuleným pohledem. Horší přehrávání se jen tak nevidí. Jinak pro mě jeden z nejlepších seriálů poslední doby, a to hlavně díky skvěle budovanému napětí, fantastické hudbě a hlavně hereckým výkonům převážně dětí (sympatické děti! to se málokdy poštěstí!) a Millie Bobby Brown je jednoduše k sežrání, stejně jako Gaten Matarazzo nebo David Harbour. Pro mě to zakolísalo jen párkrát během druhé série, když se objevily podivný klišovitý postavy Mad Maxe a jejího ujetého přeprsklého bratra Billyho posedlého svou oholenou hrudí - obešlo by se to bez nich. Mám trochu obavy, s čím přijdou tvůrci ve třetí sérii a kam chtějí příběh dál vyvíjet, zatím ale naprostá spokojenost.(3.1.2019)

Osmihodinový film rozdělený do minisérie. Spielbergovský feeling dětského dobrodružství. Kingovský horor s monstrem, které jen reprezentuje něco ještě hlubšího a zlejšího ("the upside down"). Netflix a hlavně bratři Dufferové dokázali, že jednoduchý příběh postavený na sympatických hrdinech (skvělá klukovská parta a "superhrdinka" Eleven), záhadě a poctivém vypravěčství stojí za to a nepotřebuje šokantní dějové twisty. Opravdu jsem se těšila na každý další díl a zajímalo mě, co hrdinové - nejen ti dětští, ale i teenagerští a dospělí (šerif Hopper!) - udělají příště. Potěšily i narážky na osmdesátkové hity a dobový elektrosountrack. Zkrátka poctivé řemeslo. 90 %(2.8.2016)

• - Dacre Montgomery, který ztvárnil Billyho, dostal jakožto nekuřák lekce správného kouření cigaret od výkonného producenta a režiséra seriálu Shawna Levyho. Za natáčecí den občas vykouřil 3–4 krabičky červených Marlborek. (pusheen)

• - Winona Ryder (Joyce) chtěla, aby byl její účes stejný, jako účes Meryl Streep ve filmu Silkwoodová (1983). (Streeper)

• - Představitelé hlavních rolí museli před začátkem natáčení zhlédnout klasické filmy typu Stůj při mně (1986) nebo Rošťáci (1985), to samé platilo i pro scénáristy. (Streeper)