Stroj času na čisté retro-blaho. Všechny inspirační zdroje byly vyjmenovány, všechny nostalgické slzy uroněny. Co v mých očích drží tachometr daleko za stovkou i v druhé polovině, kdy je obživlá deskovka v plném proudu a definitivně ze sebe setřese všechen nádech tajemna, je dětský casting z říše za zrcadlem. Millie Bobby Brown uhraje očima věci, za které se o dekádu starším herečkám vozí pozlacené sošky v náklaďácích a šišlavý kudrnáč Dustin je prototypem generačního hláškaře pro dalších pár let. Po osmnácti letech jsem dostal adaptaci Half Life, aniž bych to dopředu tušil. A teď jdu dočíst Kingovo To, ať mám popkulturní kombo bez kompromisu.(14.9.2016)

Pripomína to vydarenú adaptáciu niektorej z lepších kníh Stephena Kinga. Ten na vydarené filmovo/televízne verzie jeho kníh a poviedok má dosť smolu, pretože ak aj išlo o dobrý film, taký ten typický pocit z jeho diel z filmu poväčšinou vyprchal. Tu špecifická kingovská atmosféra ostala zachovaná. A teraz čuduj sa svetu, nie je to veru žiadna Kingova adaptácia. Záhadný paradox ostáva: je to najlepšia Kingova adaptácia, hoci sa jej scenára slávny spisovateľ ani nedotkol.(14.9.2016)

Paletu věcí, nad kterejma jde v tomhle seriálu uchcávat, asi nejlíp zachycuje to, že mezi konkrétníma odkazama na Stephena Kinga nebo Johna Carpentera Stranger Things v určitým bodě dokonce i přímo citujou jednu z nejikoničtějších scén ze Spielbergova E.T. Mimozemšťana, zároveň se od ní ale odchylujou stylem, kterej by byl podobnější spíš právě konkrétně Kingovi. Celý je to prostě mišmaš různejch žánrovejch přístupů, všechny tyhle přístupy ale zároveň mají vzájemně vždycky alespoň jeden společnej jmenovatel. A díky tomu to prostě funguje. víc »(1.8.2016)

• RedAK

91%? 22. nejlepší seriál? WTF?! Zrovna nedávno jsem dokoukal seriál Narcos, který (pro mě naprosto nepochopitelně) pochází ze stejné výrobní linky jako tento smrdutý zvratek a bylo to jak kdybych si gurmánsky vychutnával zapečeného humra s rajčaty a bazalkou na lanýžových špagetách a pak to zajedl hovnem s hranolkama. Inu, stačí nálepka Netflix a většina se tím hovnem i dobrovolně pomaže. Já sám bych se na tento seriál asi nikdy nepodíval, naopak jsem se mu prozřetelně vyhýbal, protože už podle neoriginálně debilního plakátu nevěštil nic dobrého, ale byl mi jednou velice blízkou osůbkou doporučen společně se slovy 'seriálová událost roku', takže jsem na to s příslibem romantického šuku kývnul. Ne, pusinko, to si ho radši uříznu a navždy odložím do zavařovačky s okurkama, než abych se musel tvářit, jak to bylo boží a kůl. Ve skutečnosti mi po spuštění každé epizody narostl knírek, patka se mi stočila doprava a na všechny strany jsem zběsile křičel: „Nein Nein Nein!". V žádném jiném seriálu jsem doposud nenarazil na tak hustou koncentraci nesympatických postav, vlastně tam nebyl nikdo, kdo by mi nevadil, všechny jsem nenáviděl už od prvního dílu. Teda kromě šerifa, toho nenávidím už od dob, kdy v Nouzovém východu ošukal Leonardovu manželku. Krev mi pila i ústřední čtveřice neskutečně otravných harantů - šišloun, negr, debil a stupidně čumící holohlavá analfabetka s rudou nudlí u nosu - všem jsem od srdce přál, aby co nejdřív pochcípali. Vrcholem všeho byla nepřetržitě hysterická matka dalšího (naštěstí ztraceného) retarda, kterou museli stavět před kameru výhradně podle toho, jestli zrovna menstruuje, protože takovouto frenetickou pizdu nelze zahrát jen tak. Co tu máme dál? Nechutně trapnou teen romanci mezi naivní slepicí a třídním bourákem, bubáky lezoucí ze zdi, úchylného voyera s foťákem, krávu mluvící s vánočníma žárovkama... upřímně, málem jsem se z toho pochcal. A ne, rozhodně by mě to neuchvátilo, ani kdybych měl deset let. V deseti bych zamumlal cosi o „zkurvené kravině" a šel si pustit porno. Po dvou epizodách jsem si dal antidepresiva a rychle letěl na databázi prostudovat pár komentářů, neboť jsem byl silně přesvědčen, že mi kromě moči uniklo ještě něco. Něco podstatného, nějaký tvůrčí úmysl. Vysvětlením mi budiž tato neustále se opakující fanouškovská anotace: „Mysteriózní, místy až hororový seriál s prvky sci-fi, který brilantně navozuje atmosféru 70. a 80. Let v USA". Jo, aha. Tak dík za vysvětlení. Stejně si myslím, že když si pustím třeba komedii, asi by mi mělo dojít už během filmu, že je to komedie, a ne až si to někde přečtu. Po několika veskrze kvalitních seriálových opusech se Netflix dostal do pozice, kdy může natočit osmidílný dokumentární cyklus o růstu obilovin, opatřit ho nálepkou „Strhující, místy až alarmující dokument s prvky muzikálu, který brilantně navozuje atmosféru zemědělské výroby v USA" a místní panicové ho začnou vynášet do nebes opětkovanými výkřiky jako: „Nejlepší seriál o pšenici, co jsem kdy viděl!"; „Dechberoucí drama o zpívajících zemědělcích, ječmen a oves hráli jak o život!"; „Bezkonkurenčně natočený růst kukuřice seté!". V depresích, bolestech a nepředstavitelných psychických mukách jsem přetrpěl čtyři epizody a tímto číslem své trápení ukončil. Mám zato, že pokud mě seriál ve své první polovině totálně sral, v té druhé mě asi bavit nezačne. Asi jak kdybych se smrtelně dávil u prvních sto dvaceti dílů TBBT a pak si řekl: „Ale co, tu další stovku ještě zvládnu, třeba se to zlepší". Jednu hvězdičku dávám pouze z úcty k té jinak fantastické a úžasné slečně, která mi tuto sračku doporučila, jinak by to byl čistokrevný odpad! Já tenkrát s tím House of Cards udělal možná nakonec dobře. Příště si moc dobře rozmyslím, co si od Netflixu ještě pustím.(19.12.2016)

Vzpomínáte na chvíle, kdy jste prvně (mnozí z vás byly ještě děti, stejně jako já) viděli filmy jako E.T., Goonies, Blízká setkání třetího druhu, Věc nebo Poltergeista? Tak přesně ty stejný pocity budete prožívat u Stranger Things. Okořeňte to filmem Super 8, nebo Mlha (2007) a dostanete geniální mix strachu, napětí a filmový radosti - to všechno pak zabelený do osmdesátkovýho vizuálu a parádního soundtracku (nejvíc si to užijí fandové výše zmíněných filmů a jejich tvůrců, byť to není jen pouhá nostalgická sonda do třicet let vzdálený filmový minulosti). V den, kdy měl seriál vyjít, jsem od sedmi ranních seděl u Netflixu a co půl hodinu klikal na refresh... a když se to konečně objevilo, neměl jsem po osmi hodinách na co koukat! (Malá El je Ripleyovou tohohle seriálu! A vůbec, děti strkají svými výkony dospěláky do kapsy.) EDIT I: celá série 10/10 a jeden z vrcholů filmovýho fanouškovství, jakož i nejlepších filmů roku... a to je to seriál (filmový kvality a obdiv všeho, z čeho série čerpá inspiraci možná přebírá vedení nad tím, že bych jako filmem neptrotřelý divák hodnotil jinak - díky bohu za moje dětství)! EDIT II: Větu ze závorky z "EDIT I" zapomeňte - tady prostě všechno funguje tak jak má - Tohle neni Warcraft!(15.7.2016)

• - Tvůrci seriálu se netají hojnou inspirací v dílech Stevena Spielberga jako E.T. - Mimozemšťan či Blízká setkání třetího druhu nebo v celoživotním díle Stephena Kinga. (jerry12)

• - V seriáli sa objavujú plagáty odkazujúce na iné významné horory: Vec, Evil Dead, Jaws. V škole okrem iného visí plagát Edgara Allana Poea, otca všetkých hororov. (Miagy)

• - Policista hlídající márnici čte knihu "Cujo" od Stephena Kinga, což je autor, kterým se očividně tvůrci seriálu hojně inspirovali. Další z inspirací Stephenem Kingem je scéna ze 4. epizody 1. série "The Body", kdy jeden z vědců připoután lanem vstupuje do portálu. Odkazuje tím na film Mlha (1980), jehož předlohu napsal právě King. (jerry12)