Stranger Things (TV seriál)

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016 - 2018, 14 h 27 min (Minutáž: 42–62 min)

Osmihodinový film rozdělený do minisérie. Spielbergovský feeling dětského dobrodružství. Kingovský horor s monstrem, které jen reprezentuje něco ještě hlubšího a zlejšího ("the upside down"). Netflix a hlavně bratři Dufferové dokázali, že jednoduchý příběh postavený na sympatických hrdinech (skvělá klukovská parta a "superhrdinka" Eleven), záhadě a poctivém vypravěčství stojí za to a nepotřebuje šokantní dějové twisty. Opravdu jsem se těšila na každý další díl a zajímalo mě, co hrdinové - nejen ti dětští, ale i teenagerští a dospělí (šerif Hopper!) - udělají příště. Potěšily i narážky na osmdesátkové hity a dobový elektrosountrack. Zkrátka poctivé řemeslo. 90 %(2.8.2016)

Osmdesátky jsou mi celkem u zadku, ale tady z nich sálá úplně všechno, od úvodních titulků až po hnusnou elektronickou hudbu. Nevím sice vůbec, kdo jsou bratři Dufferovi, ale jejich nástup je docela razantní. Oslava klučičího přátelství, záhad a sci-fi, s trochou fantazie dětství agenta Muldera. :o) 90%.(4.5.2017)

Netflix jede. A navíc rozumí tomu, jak to dělat správně, tady totiž hraje důležitou roli atmosféra osmdesátkového dobrodružství, ale zároveň je to jako celek natočeno moderně a nikdo nepáchá snahy o přílišné klišé a když, tak s nimi dokáže perfektně pracovat a parafrázovat na ně. A dál? Správně zvolená délka, jsem si jistej, že kdyby tohle běžel na jakékoliv jiné us tv stanici, tak by byl počet dílů vyšší a to by rozhodně nedopadlo dobře, těch osm krát pětačtyřicet minut dokáže náležitě nadávkovat atmosféru tajemna a dobrodružství (mimochodem, už hodně dlouho jsem neviděl tak kvalitně zahrané dětské hrdiny) a přestože jsou postavy hodně neoriginální (školní boreček, bručoun sherif s tajemstvím atp.), je zábavné je sledovat. A ta atmosféra.. Upřímně, jediné podobné, co mě napadá, je del Torovo Faunův Labyrint a to už je pěkných pár let. Jasně, mohl bych tu ještě psát o kvalitní hudbě, kameře a dalších věcech, ale raděj si místo toho půjdu pustit úvodní znělku.(2.8.2016)

Kvalitní mix 80's dětských filmů a hororů se skvělou dobovou atmosférou. První čtyři díly jsem hltal s velkým nadšením, pak už to trošku opadlo, ale pořád to mělo vysokou úroveň. Všichni herci jsou tu super, hudba jak od Carpentera výborná, skvěle využitej soundtrack (I Melt With You od Modern English odkazující bazénovou scénou ve druhý epizodě na Valley Girl s Nicolasem Cagem). Je to fakt super, silnejch 80% s tim, že si to asi někdy určitě budu chtít pustit znovu.(6.8.2016)

Osmdesátkový trvalý, džísky (♥) a ofinky ve fantasy hábitu. Jů, super, že někoho napadlo strašit nás příšerami a do toho pouštět The Clash nebo Duran Duran. Stranger things je stylová záležitost, o tom žádná. Ale dokonalý seriál to opravdu není. Spíš než horor to na mě chvílemi působí jako pohádka, nad kterou se nevyplatí přemýšlet. Ale na hnidopicha si hraju nerada, navíc je to tak originální, že mě to vtáhlo během chvilečky. Zpočátku jsem se neubránila pocitu, že se jedná o seriálové To. Podobně jako ve filmovém trháku, i tady je důležitější atmosféra a protagonisté, než monstra pod postelí. Dětským hercům opravdu palec nahoru, hlavně Eleven boduje. Kdo mě tak "trochu" sere, je dokonalá slečinka Nancy, který to hraní na drsnou prostě nevěříte. Nikdy. Občas si říkám, jestli si nemůže jít třeba... škrobit límeček a odtáhnnout i s Jonathanem do prdele, protože jejich linka "jsme jenom kamarádi" je asi jediné OPRAVDU neoriginální, nezáživné a nezajímavé klišé. Steve ať se s tužidlem a lakem na vlasy snaží kvůli někomu, kdo za to aspoň trochu stojí. No a Winona Ryder mi jen po letech potvrdila, že přehrává. Ale nijak zvlášť protivná není, takže odpuštěno. Shrnuto v kostce, výtky by byly, ale koho to zajímá, vždyť tohle je seriál, který mě po dlouhé době přiměl strávit celé dny volna v posteli.(9.11.2017)