Stranger Things (TV seriál)

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016 - 2017, 14 h 26 min (Minutáž: 17x60 min)

Mrazivé retro podle Spielberg-Kingovského školy. Abrams má konkurenci... Skvěle vygradované hororové drama, které opravdu jako by napsal Stephen King (no kdo v tom nevidí střípky To nebo třeba Talismanu?) a přitom je ve svém pojetí originální. Seriálová forma dovolí dostatečně prokreslit charaktery a budovat napětí. Rub a věci s ním spojené je děsivé místo a spolu s Jedenáctkou předvádí parádní věci. Triky povedené, i když blikavé finále je pro epileptiky nesnesitelné a dokážou naježit všechny chlupy na těle. Herecky všichni super, jen Winona dost přehrává. Těším se co nabídne příští sezóna.(21.8.2016)

Seriálová verze SUPER 8. Ač odkojen filmovými osmdesátkami, Stephenem Kingem i AKTY X, STRANGER THINGS mě první řadou nesejmuly, jak by asi chtěly a jak bych si přál i já, protože se mi nezdály ani trochu strange, natož stranger, ale od začátku byly zoufale přehledné a taky dětské postavy mohly jít víc do hloubky. Jinak to ale bylo fajn, hlavně obsazení, hudba a retro stylizace. Druhá série sice pořád nebyla stranger podle mého gusta, ale zaměřila se na postavy a byl z toho velkej doják a velká spokojenost :)(19.9.2016)

Bezkonkurenčně nejlepší letošní letní novinka. Osmdesátková nostalgie, která potěší zejména fanoušky hororových a mysteriózních klasik. Inspirace Spielbergem, Carpenterem a Kingem je tu víc než patrná. Celá ta stylizace do 80. let se neskutečně povedla, ať už jde o samotný děj, tak úvodní titulky a parádní výběr hudby. Přes řadu úmyslných žánrových klišé vás nenechá seriál ani na chvíli vydechnout, zkrátka závislost od první chvíle. A jsem ráda, že se můj oblíbenec David Harbour dočkal takhle skvělé role. 1. série - 100% Dufferovi to opět dokázali. Navíc si opravdu stylově pohráli s pravidly pro pokračování a skutečně nám naservírovali všeho víc. Jen blázen by od druhé řady čekal naprosto stejný feeling jako u první série. Tohle je zkrátka pokračování a podle toho k tomu museli tvůrci přistoupit. 2. série - 100%(18.7.2016)

Prvá séria: 9/10 Ako by to vyzeralo, keby Stephen King písal scenár Freaks and Geeks? Postavy a základný set-up seriálu bol za posledných 35 rokov videný nespočetne krát a nijako zásadne ho neinovuje - a práve o to ide! Stranger Things je precízne vybudovaná nostalgická bomba, ktorá pracuje s tým, že dáva divákom to, čo chcú - "klišé" je v Stranger Things jeden s najdôležitejších elementov (božská carpenterovská hudba a názov seriálu vo fonte 80s paperbackov Stephena Kinga). Bohužiaľ v poslednej tretine seriál stráca dych, väčšina otázok je zodpovedaná a záver poslednej časti ma vyslovene sklamal. Aj keď určite je v nastavenej mytológii čo rozprávať ďalej, otvorený záver a cliffhanger pre ďalšiu sezónu pôsobí ako päsť na oko (alebo akoby bol dotočený na poslednú chvíľu). Na dokonalosť Super 8 to nemá, ale aj tak je to ultimatívna nostalgická pecka a spomienka na detstvo pri filmoch z osemdesiatych rokov. Druhá séria: 6/10 Nová séria nepridáva nič zásadné k mytológii, je to len naťahovanie línií z minulej série. Chémia medzi postavami je minimálna. Gang chlapcov je po väčšinu času rozbitý, nemajú spoločné scény, Mike a Will úplne splývajú do jednej postavy a aj keď prišli s pár skvelými novými postavami (Max, Bob a Erica), majú veľmi obmedzený priestor. Čo je najhoršie, postavy sa miestami chovajú ako dementi a úplne v konflikte s ich charakterom v jednotke - celý príbeh napríklad stojí na nelogickom konaní Dustina. A to je len jeden príklad. Miesto toho je tú pomerne nezaujímavý príbeh, ktorý je vlastne rozťahaný záver prvej série, zbesilá akcia a over the top efekt pokračovaní, kde miesto jedného demagorga bojujeme so stádom. Naplno sa tiež ukazuje aj problém, že novú sériu nakrúcalo viac ľudí. Kým prvá séria bola scenáristicky vybrúsená a mala silný autorský dohľad, dvojka je dosť krkolomne vyrozprávaná, musí si pomáhať mnohými flashbackmi a nezvláda súbežne rozprávať viac línií príbehu, že sa dokonca na jednu celú epizódu príbeh odkloní mimo hlavnú os a napriek tomu to nikam potom nevedie. Prvá séria bola skvelá svojou ponurou mysterióznou atmosférou jesenného malomesta, nostalgiou za detstvom, skvelo napísanými postavami a tajomstvom, ktoré buble pod povrchom a pomaly ho objavujeme. V druhej sérii nič také nie je, je tu pár fajn scén, hlavne v úvode a potom dobrý epilóg. Tých posledných dvadsať minút malo byť posledných dvadsať minút prvej série a bolo by to tak skvelé. Zvyšok je vata.(1.8.2016)

(Nejen) za Modern English ve druhem dile plna palba. Prevypraveny ET s milionem odkazu (Poltergeist, Jaws, Evil Dead, Thing, Alien...) a osmdesatkovejsim feelingem nez maji osmdesatky (predevsim uvodni znelka je dokonala). Skvele na tom vsem je, ze to nepusobi jako pocta osmdesatkam, ale jako samonosny serial, ktery byl tricet let ztraceny v archivech (ktery ve volnem case natocil Spielberg s Carpenterem zatimco je King zasoboval kokainem a vymyslel scenar).(21.7.2016)

• - Millie Bobby Brown (El) si musela kvůli roli oholit hlavu, do čehož se jí původně nechtělo. Režiséři jí ale ukázali Charlize Theron, jak skvěle vypadala v Mad Maxovi, a Millie nakonec souhlasila. (jerry12)

• - V pilotním díle můžeme na pokojovém ventilátoru vidět logo, které používá jedna banka. Toto logo bylo rovněž inspirováno filmem E.T mimozemšťan (1982), protože připomíná chlapce sedícího na kole s košíkem. (Scaryman)

• - Když se šerif Jim Hopper (David Harbour) ptá kluků, co je „Mirkwood“ a oni se poté dohadují, jestli je zPána prstenů“ nebo „Hobita“, pravdu má Dustin (Gaten Matarazzo). Temný hvozd (Mirkwood) má totiž důležitější roli v příběhu „Hobita“ než v „Pánovi prstenů“, tam je sice zmiňován, ale příběh se v něm neodehrává a není jím ani nijak ovlivněn. „Hobit“ je navíc starší, tudíž Temný hvozd původně pochází z knihy „Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky“. (Krub)