Stranger Things (TV seriál)

Stranger Things

Drama / Fantasy / Horor / Mysteriózní / Sci-Fi / Thriller

USA, 2016–2020, 27 h 35 min (Minutáž: 42–78 min)

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp, Sadie Sink, Cara Buono, Rob Morgan, Matthew Modine, Sean Astin, Dacre Montgomery, Joe Chrest, Ross Partridge, Shannon Purser, Chris Sullivan, Chelsea Talmadge, Catherine Curtin, Ron Roggé, Catherine Dyer, Anthony Reynolds, Aimee Mullins, Danny Boushebel, Jon Kohler, Shawn Levy, Andrew Ward, Amy Seimetz, Amy Parrish, Stefanie Butler, Chester Rushing, John Reynolds, Paul Reiser, Alex Van, Tobias Jelinek, Mark Steger, Anniston Price, Tinsley Price, James Donadio, Linnea Berthelsen, Brett Gelman, James Landry Hébert, Joe Davison, Fenton Lawless, Pruitt Taylor Vince, Keith Brooks, Juan Gaspard, Will Chase, Sean Astin (a.z.), Linnea Berthelsen (a.z.), Glennellen Anderson, Maya Hawke, Cary Elwes, Jake Busey, Francesca Reale, Anna Jacoby-Heron, Drew Scheid, Abigail F. Cowen, Kai Greene, Pete Burris, Gilbert Glenn Brown, Nicholas Cirillo, Elle Graham, Priah Ferguson, Charles Green, Andrey Ivchenko, Michael Park, Alec Utgoff, Caroline Arapoglou, Erika Coleman, Dylan Gage, Cara Mantella, Peggy Miley, David Silverman, Kaiser Johnson, Holly Morris, Serge Levin, Arthur Darbinyan, Beth Riesgraf, Dinarte de Freitas, Danny Boyd Jr., Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Claudia Wells, Kyle Dixon, Jevgenij Kartašov, Michael Stein, Roman Varshavsky, Bethany Anne Lind, Matty Cardarople, Jackie Dallas, Jerri Tubbs, Gary Lee Vincent, Leiloni Arrie Pharms, Megan Hayes, Abby Glover, Alicia Shenreice, Christopher Convery, Susan Williams, Avis-Marie Barnes, Brian F. Durkin, Chase Stokes, Robert Tinsley, Drew Youngblood, Sydney Bullock, Tonya Bludsworth, Melissa Collazo, Gabrielle Maiden

Stejně jako Tarantino se neomezuje pouze na citování, ale z okrajových žánrů destiluje jejich esence a z nich vytváří divácky ultimativní pastiše, také bratři Dufferové totožně přistupují k osmdesátkovým hororům, teenagerským bijákům a dětským dobrodružkám, aby z nich uhnětli dokonalý fantastický příběh, který divákům dá současně pocítit úžas dětství, úzkosti dospívání i strachy rodičovství.(8.1.2017)

Vzpomínám si na prastarou silvestrovskou scénku, kde měl "z voleje" hudební skladatel složit na počkání hit. Začal používat úryvky známých melodií nejrůznějších žánrů s vysvětlením, že než to posluchač pozná, musí tvůrce přeskočit jinam. Tenhle problém Stranger Things neřeší. Naopak hrdě se hlásí ke svým východiskům v podobě divácky profláklých žánrovek 80. let a atmosféře tajemnem a paranormálními jevy plných spielbergovských podívaných. A nepřekvapivě to funguje. Nadšení diváci si vyměňují informace, kolik že to poznali filmových a seriálových odkazů v tom kterém díle. Téměř nikdy jsem se nenechal unášet nostalgií, navíc spielbergovské osmdesátkové motivy a la E. T. mimozemšťan na mě dnes už opravdu nepůsobí, při pokusu zhlédnout po letech ítýho jsem se zakuckal z té přeslazenosti a naivity rodinné podívané a vzdal to v polovině. Stranger Things hodnotím jako nijak zvlášť skvěle natočenou popkornovku, která spíš mechanicky přebírá osmdesátkový styl a oblíbené motivy ze sci-fi dobrodružných podívaných, než aby s nimi nějak kreativně pracovala. Je to beze sporu řemeslně slušná podívaná, ale zjevně šitá na míru dětskému publiku a pamětníkům ovládaným nostalgií. Postava Winony Ryder, která diváky lapá na gejzír emocí, mi byla podobně protivná jako seriálovým fanouškům Breaking Bad postava manželky Walta Whita. Navíc s přibývajícími díly jsem pociťoval, že rozehraná partie se ubírá jiným směrem, než bych doufal a ocenil já. Za sebe bych si přál, kdyby celý seriál pracoval pouze s náznaky a očekáváními a neukazoval explicitně potvoru z jiné dimenze. Tři hvězdičky nechávám, protože zbytku rodiny byl seriál o poznání sympatičtější a ten pocit sounáležitosti, kdy se jednou za čas můžete sejít všichni u jednoho televizoru, není k zahození. Druhou sérii bych už ale vážně dát nedokázal. Celkový dojem: 55 %(17.2.2018)

Doma jsme tento seriál vysloveně slupli jako malinu. Stranger Things má v sobě totiž to nejlepší, co jsem měl rád na starých akčních / dobrodružných / hororových filmech z osmdesátých let, na které jsem koukal v devadesátých letech. Mystično, strach, dětské hrdiny a k tomu všemu úžasná hudba ze série synthwave vlny současnosti. Pokud má někdo blízko ke klasickým filmovým dobrodružstvím z let minulých, tak neváhejte. Tohle se ve vaší hlavě určitě jen tak neztratí. Stranger Things je stylovka a já doufám, že neskončí u první série.(27.8.2016)

Když To potkalo Poltergeista a urputně se snažili jít rovnou na Věc. Od kýčovitě debilního Super 8 tu podobné retro nebylo a je moc milé, že tvůrci dali tentokrát šanci předvést se před kamerou i ozářeným dětem s genetickými deformacemi. Sehnat do kupy takovou partičku malých mutantů, to určitě dalo zabrat a musím říct, že skoro všechny ty příšerky hrály přirozeně a jako o život, tíseň a občasný strach předstíraly věrohodně, asi proto, že se celé natáčení opravdu bály, aby jim Winona v nestřeženém okamžiku náhodou nevykostila šrajtofle. Ta hbitá čorkařka si jako jediná celou dobu patrně myslela, že ji konečně angažovali do Šejxpíra, tudíž je přirozená asi jako Tříska v Terminátorovi, a místy způsobuje divákovi až svědivou vyrážku. Pravdou je, že to má pár roztomile nostalgických hororových momentů, ty jsou však z větší části vyvatěny otravným infantilním čurákováním pizizubých, pydlookých a jinak znetvořených dětí, které jsou navíc mnohdy obludnější než to interdimenzionální monstrum s kousací hlavou, co se tam občas sporadicky mihne. Takže se jedná jen o retroparazitující, sterilní a anemickou kokotinku, byť hezky natočenou a až na tu chmatavou Řidičku výborně zahranou, jež si klade za cíl vybubat pár citlivých bukanýrů a kojících matek, aby tu pak z toho udělali málem nejlepší seroš evrmejd. A to je opravdu až příliš přehřáté a laktačně hysterické.(3.8.2016)

K totálnímu kingovskému pastiši tomu chybí jen prepubertální gangbang. Nicméně za úchyly jsme pořád, protože stejně všichni se zatajeným dechem čekáme, až si dvě děcka dají pusu, #MilevenIsMyCrack. 2. série: Jako dospěláci dodneška čekají na svůj dopis z Bradavic, já odteď čekám, až mě Steve adoptuje.(31.3.2019)

• - Svet "Upside Down", v ktorom žije monštrum, je inšpirovaný prostredím z hry "Silent Hill" (1999). Môžeme vidieť podobnosť v tom, že "Upside Down" svet vyzerá ako náš, len chátra, je tam hmla a popol vo vzduchu. (wockoooo)

• - Dacre Montgomery, který ztvárnil Billyho, dostal jakožto nekuřák lekce správného kouření cigaret od výkonného producenta a režiséra seriálu Shawna Levyho. Za natáčecí den občas vykouřil 3–4 krabičky červených Marlborek. (pusheen)

• - Před zveřejněním seriálu na Netflixu tvůrci obešli se seriálem patnáct televizních stanic a všechny je odmítly z důvodu, že chtěly buď čistě dětskou show nebo seriál primárně o šerifu Jimu Hopperovi (David Harbour). (gecko)