• SB

Tak nevím, jaké mělo být poselství/smysl tohoto díla. Zkusil jsem se přenést do předlistopadové doby, ale moc to nepomohlo - mělo se jednat o ekologické varování nebo odsouzení panelákových hnusů nebo naopak jejich vyzdvižení...? Prostě nevím. Dobrých frků tam bylo pár, trapných ve stylu Slunce, seno hodně. Jiránkovy animace byly to lepší. Ústřední dvojici moc typ humoru nesednul. Jak už tu někdo zmínil: Jak je možné, že po tak geniální, vtipné komedii jako Karpaty vzniknul tak hluboce podprůměrný film?(13.6.2012)

Po dlouhé době jsem se na to podíval a zase se mi naskytnul jiný pohled. Nevím, jestli bych se dokázal dívat na jinou dvojici, než je Satinský a Lasica. Pokud už se na to podíváte, rozhodně si počkejte na poslední třetinu. Břežkovou a Kretschmerovou s nechutně vybroušeným pražským přízvukem a ještě nechutnějším smíchem si prostě nesmíte nechat ujít. Asi nejlepší byl divotvorný mechanický les s jedinečným komunikačním zařízením HITACHI. A nečekal jsem, že i přes současnou dobu zde byla zmíněna i postava prof. Cimrmana. Nabízí se otázka, kdy tento nedoceněný velikán zemřel...(18.3.2012)

Za Doktorem Jánským přijede nečekaná návštěva. Kdo by také čekal za dveřmi dva mile se tvářící mimozemšťany s hromadou dotazníků v aktovce. Tato dvě individua zděšeně poznávají pozemský život a na svou rodnou planetu posílají agentem Jiránkem šifrované animované zprávy. Podaří se jim dokonce využít mezery na trhu práce a získat zatracenou zkurvenou práci. Při ní zjišťují, že lopata ani krumpáč nemají spouštěcí tlačítko, nejsou ani řízeny centrálně, nýbrž fungují na manuální pohon. Socialistickou prací nadšení mimozemšťané během chvíle vykopou jámu o rozměrech Panamského průplavu, ale přesto život na zemi a zejména rozmnožovací akt je pro ně stále nepochopitelný.(16.6.2009)

I z dnešního pohledu dokonalá satira tehdejšího způsobu života, z něhož jsme si do současnosti přenesli snad jen to nejhorší. Plné vtipných a tragikomických, někdy spíše tragických postřehů o naší slavné civilizaci, a plné dokonalých hlášek (Jen nudle ne, Ukradli mi auto, Vesmír je zakřiven takto, My tady normálně zahýbáme, Jsem křišťálová studánka, napij se ze mne, Nemáte sirky, pane doktore?, Sedm miliard v prdeli...). Režisér Oldřich Lipský prostě uměl, dokázal těm filmům dát určitou nadsazenou atmosféru a udržel je koncepčně od začátku do konce. Například u jeho posledního filmu, který nedokončil, je velmi zřetelně poznat ta tlustá čára, kde Lipský skončil, a kde Podskalský nedokázal úspěšně navázat. Plus zde nesmíme zapomenout na dokonalé dokumentující Jiránkovy animace.(7.12.2014)

Veľmi zaujímavá komédia dvoch klasikov. Na vtedajšiu dobu zaujímavé dielo plné dvojzmyslov a narážok. Samozrejme nie všetko sa súčasníkovi zdá vtipné a mladším ročníkom dokonca zastarané, ale film má čo ponúknuť aj dnešnému divákovi. Či už ako nostalgická spomienka na časy minulé, či už ako sentimentálne ohliadnutie na to akými klasikmi Lasica a Satinský boli. Naivné opisy dennodenných úkonov, či futuristické "bežné" veci (a hlavne fľaška rumu priviazaná reťazou) vyčaria aspoň letmý úsmev. L+S mali samozrejme aj lepšie filmy.(5.12.2010)