Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

Pitryx odpad!

Tak nevím co se na tom mohlo, komu líbit. Mi to lezlo na nervy už po deseti minutách. Přesto jsem se díval až do konce, ale jen z povinnosti, jinak bych to prostě nedal. Bohužel nedávám ani jedno plus hercům, i když to nezahráli špatně. Možná by si těch deset procent zasloužili. ()

iz67

Příjemná hříčka, se spoustou dobrých momentů. Plusem je strizlivost tvůrců, tedy spravny odhad, jakou delku film unese. ()

JosefTomas

Zajímavý experiment, kterým alespoň Češi dokázali, že umí něco víc a umí se světu filmy a nápady rovnat. Perfektní scénář, skvělí herci a nápad. Škoda, že už skoro všichni zapomněli, jak dobré filmy jsme točili a na tvůrce, kteří něco uměli a předvedli. ()

Blazkowicz

Jakože asi zajímavý nápad. Některé na sebe pozpátku navazující dialogy byly docela vtipné. Ale jinak mě to moc nebavilo. Radši se mrknu na hokej. 2+* ()

Lewaso

Konec dobrý, všechno dobré. Film u kterého si musíte obrátit mozek naruby.Jsem rád, že Menšík přežil tak drastickej začátek. ()

George.Camel

Důvtip a obrazotvornost Oldřicha Lipského překročila v tomto filmu hranice běžného chápání a vzniklo tak nadčasové dílko, které se v české kinematografii jen tak nevidí. Komedie natočená pozpátku, v níž následek zazní dříve než příčina, byla režisérovou zdařilou volbou a poskytla herecké příležitosti mnoha vynikajícím hercům, zejména Vladimíru Menšíkovi. Po chvíli sledování se Vám z této obrácené reality začne motat hlava, budete se pokoušet věty sestavit ve správném pořadí, pochopit souvislosti ději, ale nejlépe uděláte, když to vzdáte a zadíváte se do filmu a budete poslouchat komentář hlavního hrdiny. Z této převrácené souvislosti pak film získává zvláštní kouzlo vtipných hlášek – například v situaci, kdy přijde milenec Ptáček do bytu, v němž ho vítá Julie slovy „Pojďte dál. Nečekala jsem Vás. Mám tu trochu nepořádek. “ Ptáček odpovídá „To znamená, že jste sama“. Julie odvětí ... „Prase.“ Originální a jedinečný film patřící do zlatého fondu, který Vám polechtá bránici a který prostě musíte vidět. Je jen velká škoda, že se v televizi už dlouho neobjevil. ()

kaziKV

A pak jsem přepnul na French Open a byl jsem udivenej, jak je možný, že jim skore neubývá - tak moc mě tenhle film zblbnul. ()

Kokutek

Páni ! Tak tohle je majstrštyk. Poprvé jsem to viděl, když jsem jednou přišel večer z hospody v dobré náladičce. Chytl jsem to od začátku a nestačil jsem se divit. Geniální dílo. Miluju Menšíkovy žárlivý scény. ()

Yambo

O tom filmu jsem hodně slyšel, než se ke mě dostal, ale realita mi stejně vyrazila dech. Je to geniální a nechápu proč tak málo známé, proč jsem to nikdy nezaznamenal v televizi, proč to není v topce, proč se to nepouští povinně ve škole. Tvůrci mé nejoblíbenější epizody Pozpátku z Červeného trpaslíka se prostě museli inspirovat tady! - "františek z asisi, ten sadista... v tomto světě mrzačí zvířátka. A co santa klaus, každý vánoce se vloupe komínem do všech domů a ukradne dětem hračky" ()

natalanka

Tak tomuhle říkám geniální film. Pamatuji si ho jako holka. Pak mi přišel hlasatel divný, když mluvil normálně a dělal normální gesta popředu. Nádherní herci. :-)) To jak si menšík poskládá ženušku a jak se mu domů nastěhuje povaleč :-)) já šla do kolen. Tohle je opravdu dost nadčasové. Je to film, který ocení lidé kteří mají rádi Tarantiniho...tohle je brutal černý humor :-)) ()

Thinger

Vracení koláčků na talíř potěší vždy. Menšíkův komentář je svižný a ve spojení s filmem vytváří nečekaně zábavné situace, i když je to vlastně docela morbidní. Rozhodně jsem ale nečekal, že mě film tak zaujme - film puštěný pozpátku mě spíše děsil tím, že bude nesmyslný, jenže tím není ani v nejmenším. ()

route60

Neuvěřitelně originální černohumorný film Oldřicha Lipského, Nolanovo Memento je skvělé ale Happy end je nejlepší. Ještě prstíček. 100% ()

principessa

Ačkoliv mi někdo kdysi prozradil, jakým způsobem je vyprávění vystavěno a připravil mě tak o ten sladký moment překvapení a tápání, jedná se o dílko natolik zvrácené, že mi bylo i tak předurčeno padnout si s ním ihned do oka. Ani jsem netušila, že se v té dřívější úžasné české kinematografii ještě skrývá taková perla. Film, který mojí romantickou duši přesvědčil o tom, že všechno může mít svůj happy end, jen je třeba to vzít za správný konec. 10/10 ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám