Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

psychohippo

Někdo v tom vidí velmi odvážný experiment, někdo kouzelný absurdní a černý humor. Ale zároveň je to silný příběh o závislosti našich postojů a hodnot na časové lince. Nezaškodí nikomu pustit si některé své životní epizody pozpátku a podobně jako v tomhle filmu zjistíte, že některá zdánlivá vítězství mohou z jiného času být viděny jako prohry a naopak, mnohé prohry se ukáží jako happyendy. A jak píše Radek99, zase jedna česká záležitost, která výrazně předběhla dobu a snad až do Mementa od Nolana si na to nikdo netroufl. ()

wocicko

Tohle je opravdový klenot čs. kinematografie. Nechápu, jak se o něm může tak málo vědět! Pokud jste ho neviděli, mám pro Vás jen jediné: okamžitě svou chybu napravte! ()

Fíma

Jedním slovem vynikající. Nechápu, že jsem tenhle skvost neznal dřív. Úžasně jsem se bavil od začátku do konce nebo snad opačně? ()

aDDix

Netusil jsem,ze neco takoveho existuje. Bez nakladnych triku efektni, vtipny a napadity film. Pobavilo tak, ze po odchodu z kina jsem na ulici premyslel, co je realita a co se deje naopak! ()

x_ander

Nechápu, jak mi tahle perla mohla celé roky unikat. Špičková a unikátní černá komedie, ze které by i Christopher Nolan byl nadšený. ()

Víteček

Velmi banální příběh, o který by si člověk ani neopřel kolo, byl svým zpracováním a narací přetvořen v něco výjimečného a extrémně zábavného. Spolu s Rodáky asi nejlepší Menšíkova role. ()

honzic

Opravdu výborně natočené se skvělým Menšíkem. Je to odvážný krok Lipského, ale tohle asi patří k jeho nejpovedenějším filmům. Hodnocení: 90 % ()

hrumsrt

Čas je relativní, a pokud je podle někoho lineární, je tak jasné, že je možné se vydat i druhým směrem, tedy nazpátek. Geniální nápad, který ale vypadá tak výborně hlavně kvůli perfektně odvedené filmařské práci a skvěle zvolenou režií. Úžasný smysl pro detail, perfektní snímání pohybu. Přestože příběh je tak krásně jednoduchý, tak přenesený na plátno tímto způsobem může asi úplně cokoli vypadat fantasticky. Smrtí naše cesta začíná a narozením končí, že jde o smyčku už ukázal i Benjamin Button. Chodíte se do klubu dívat, jak se nahatá děvčeta pred zraky oblékají, paní to je vzrušení. Svět, kdy odpověď dostáváte dříve než otázku, aneb jak se z otázky vlastně stává odpověď. Mimořádně hravý film, o němž jsem nikdy dříve neslyšel. Nolan tak asi jen okopíroval o 50 let později a zkoušel si hrát na parodii level Tenet. Send - dnes! 75% ()

old salt

Skvost. Kdy to konečně vyjde na DVD ? Viděl jsem to kdysi v TV a spadla mi čelist. Postavit celý film na tom, že je puštěn pozpátku ? Veliká odvaha... ale příběh stál za to a ve spojení s Menšíkovým komentářem je naprosto geniální ! ()

Gor'seye

"Ano." "Berete si zde pritomou..." "Ne." "Netlaci vas to?" Výborný nápad zo strany Oldricha Lipskeho a Milose Macourka a este lepsie prevedenie. Cely cas som vlastne vnimal 3 dejove linie: samotny film + ako Vladimir Mensik komentuje dej + ako ten pribeh vyzeral v skutocnosti (keby nebol natoceny pospiatky). Ku koncu uz mi bolo z toho mierne nevolno, ale stalo to za to - dokonaly film! ()

lisma

Velice originální, skvěle obsazená komedie, přesto naprosto (bráno z pohledu mého) opomenuta a pro mnoho diváků neznámá záležitost. Je to pravděpodobně zapříčiněno jistou mírou experimentálnosti, kterou pan režisér Lipský zvolil a proto se obrazovky komerčních i veřejnoprávních televizí dostane podobné dílo jen velmi zřídkakdy. A to je škoda. Takové evergreeny jakými jsou například Což takhle dát si špetnát či Jak utopit doktora mráčka už se dočkali mnoha, přemnoha repríz a chtělo by to jednou za čas pročistit vody československé veselohry. ()

bezprezdivky

Už dlouho jsem neviděl takhle nápaditý film. Všechno to vlastně stojí na jednom (takřka geniálním) nápadu, který je tak nosný, že utáhne celovečerní film, aniž by začal nudit. Vtipné, zábavné - co víc chtít od komedie ! ()

Cascabel

Zapadlý klenot světové kinematografie! Geniální nápad a výborně zpracovaný, promyšlené dialogy (jejich absurdita občas hraničí se sociální kritikou, a řadí film k čs. nové vlně). Skvělý Menšík, ale také Abrhám a Obermaierová. Prosím, nejde o žádný experimentální film! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám