Lidé zde chodí pozpátku, koně skáčou přes překážky pozpátku, smrt se stává zrozením a naopak, při jídle vycházejí potraviny lidem z úst na talíř… Jen tak se může stát, že po dopadu se ostří gilotiny zvedne, odsouzencova hlava opět sedí na krku a odsouzenec – řezník Bedřich Frydrych obživne, neboli podle jeho vlastního komentáře „se za poněkud zvláštních okolností narodí“. Pozoruhodná na Happy endu ovšem zůstává hlavně základní myšlenka pracující s tím, že zpětným chodem se divák dopracuje ke zcela protikladnému vnímání původního významu: rozřezávaná manželka je „složena“, smrt se jeví jako zrození, pohřeb tchána jako „doručení“ v rakvi… Především se však tragický – a banální – příběh podváděného manžela-vraha mění v nevšední komedii s dobrým koncem. (KVIFF.TV)

Lanark

Perfektní! Zas pro mě objevený skvost! Tak jednoduchý trik a kolik se z něho dá vytěžit...tím samozřejmě nechci tvůrce nařknout z nějakého amatérismu, naopak. Zvlášť dialogy jsou ukázkou překrásné hry s jazykem, významy a slohem. V životě by mě nenapadlo, že se budu tak smát u banálního dialogu u večeře...a skládání manželky je asi nebrutálnější romantická scéna, kterou jsem kdy viděl! Už jsem říkal, že tenhle film je íntkefreP?! ()

C0r0ner

Když už jsem si myslel, že jsem viděl všechny geniální kousky šedesátých let, tak na mě z téhle snad nevyčerpatelné klenotnice vyskočí další poklad. Ne, že by to bylo kdovíjak vtipné, ale ten nápad? To je něco tak jedinečného a neopakovatelného, že jsem celou dobu jen fascinovaně zíral a nevěřil svým očím. 100% ()

lilina133

Niečo tak originálneho, čo vám dokonale dokáže popliesť hlavu som už dávno nevidela (a pokiaľ sa jedná o československú produkciu tak to vôbec, sorry, ale u nás sa toľká originalita vyskytuje úplne minimálne, čo je na škodu:-))Úžasný Vladimír Menšík v jednom z najlepších filmov našich filmových končín (pokiaľ sa jedná o spracovanie:-))...Klobúk dolu & neprestávam žasnúť:-)) ()

MarekT

Neuvěřitelně originální komedie, kterou bych klidně zařadil do světové špičky nejen tehdejší doby. Macourek si může podat ruku s veličinami světové komedie. A přitom stačilo jen převrátit děj naruby. Celé to ale nestojí jen na tomto jednoduchém nápadu - nosnou stránkou filmu jsou totiž dle mě ještě dvě věci: skvělý výkon Vladimíra Menšíka coby vypravěče a taktéž dialogy vystavěné naruby - na první pohled to vypadá, že úplně všechny vypadají úplně zvláštně a nedávají smysl, ale některé úryvky jsou (záměrně?) obousměrné a dostávají tak jinému významu (viz citace na konci). Kdysi jsem u komentáře k "Na samotě u lesa" psal, že mi prostředí pohřbu asi nikdy nepřijde nějak vtipné. Tento film byl v tomto směru se svou milou replikou na míle překonán natolik, že u záběrů se smutečním obřadem (do toho hraje veselá hudba) jsem umíral smíchy. Pro mě jasný plný počet s "doporučuji" na rtech, neboť snímek je mezi širokou veřejností zapomenut (kupříkladu moji rodiče jej do dnešního dne vůbec neznali). "- Co to je za troufalost? Víte, kdo jsme a co naše rodina znamená?" - "No, krávy, prasata a podobně, zkrátka dobytek, pane." ()

MzK

Filmy s Menšíkem mám rád, tento film jsem neznal. Neskutečný skvost, suprové vyprávění („Narodila se nám tchyně“, Silniční povaleč nám do bytu skočil oknem.. @ zemřela tchyně a milence vyhodil oknem na silnici.). Za mne plný počet. ()

Bush13

Podivuhodný případ Benjamina Menšíka. Celkem vtipná, místy roztomilá, místy morbidní (zejména ke zvířectvu) experimentální hříčka, která zaujme některými rafinovaně směšně vystavěnými dialogy, jež pozpátku získávají nový lesk. ()

mmmxzzz

YuriBS * Sorry za také nízke hodnotenie, ale zdalo sa mi to bblo spracované, na poviedku čo som čítal to nemá ani zďaleka a takisto na jednu epizódu Červeného trpaslíka. Ale na druhej strane to pôsobilo celkom kúzelne. ()

Jermann

Kam se hrabe Nolanovo Memento.. Když pozpátku, tak počesku! Nápaditá (tedy nápady naditá) crazy komedie, která i po dvaačtyřiceti letech od svého vzniku vyráží dech právě originalitou a náloží černého humoru. Zkrátka zírám a smekám! ()

mortak

Vynikající hříčka, která by mohla být geniální, ale na celovečerní formát je moc monotónní. Kdyby se zkrátila, a přinesla více formálních hrátek s obrazem a obsahem, mohla by se stát světovou klasikou. Takto ji často od nudy zachraňuje hlas Vladimíra Menšíka. I tak na české poměry zázrak. ()

tomeek

Kam zmizela ta česká kinematografie, která točila filmy, jejichž děj je pozpátku, transplantují se mozky, cestuje se v čase, zabíjí se Einstein a špenát zmenšuje? :( ()

dr.fish

Myslel jsem si, že Memento je originál. Jak vidím, tak kopíruje Oldřicha Lipského. Vladimír Menšík je oproti americké verzi mnohem lepší a zábavnější. ()

SoolenJV

Rvu si vlasy, drásám si tvář, sypu si popel na hlavu - jak jsem jen mohl tento SKVOST tak dlouho ignorovat. Výchozí nápad se daří bez zádrhelů táhnout až do konce, obdivuhodná je i práce se scénářem, kdy dialogy dávají smysl v obou směrech. Koncept sice při prvním pohledu připomíná Nolanovo Memento, ale to ve srovnání s Lipského genialitou bledne. Tohle je film, který je vyprávěný pozpátku. Nolan jen pozpátku poskládal jinak klasicky vyprávěné epizody. ()

mr.filo

Pokud se podíváte na film pozpátku, tak každý dostane to co si zaslouží. Film začíná narozením hlavního hrdiny, jehož život ústí do téměř harmonického manželství. To je narušeno mileneckými zálety jedné polovičky, jež jsou po zásluze potrestány. Vrah je samozřejmě chycen, uvězněn a náležitě popraven. Happy end jak má být. (inspirace uživatelem balone) ()

kocik1

Ukazuje se, že Podivuhodný případ Benjamina Buttona vůbec nebyl tak originální, jak by si mnohý mohl myslet. Ale stejně jako hollywoodský trhák, ani tento film mi příliš nekápnul do noty. ()

HonzaBez

Tak jsem zas jednou "objevil Ameriku". Vůbec se přitom nedivím, že za tímto opravdu zvláštním experimentem je coby scénárista podepsán Miloš Macourek, známý tvůrce řady "bláznivých" českých filmů typu "Pane vy jste vdova" či "Čtyři vraždy stačí drahoušku". Něco takového snad nemohl ani nikdo jiný napsat. Nejlepší na celém filmu (který se vizuálně odvíjí pozpátku, ovšem mimoobrazový komentář Vladimíra Menšíka vytváří vlastně úplně nový příběh) jsou dialogy. I ty se totiž odvíjí pozpátku, a vzniká tak celá řada vtipných slovních spojení. Jen namátkou "Narodil jste se....vůbec ne". "Cítím, že se ve mě probouzí zvíře...vyloučeno sedí teď ve vlaku". ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám