Jaga. Košmar ťomnogo lesa

• Rusko Яга. Кошмар тёмного леса (více)

Démon zvaný Baba Jaga sa jedného dňa oslobodil a zatúži po novej energii, ktorú mu majú dodať deti. Ideálnou sa pre neho stáva mladá rodina, ktorá začala bývať na okraji lesa, kde i on ma svoje sídlo. Baba Jaga má však nečakaného protivníka a tým je Egor, starší brat malého dievčatka, ktoré záhadne z domu zmizlo... (dyfur)

noelcoward73

Synopse byla zajímavá. To je často důvodem (nepočítaje komentáře), proč se na nějaký film celkem brzy kouknu. Atmosféra byla také zajímavá. Ale kromě pár míst se to naplno rozjede až ve finále, které samotné hodnotím skoro za 5*. Ale více jak polovina filmu byla spíše průměrná, takže celkově zůstanu u lepšího průměru. Zpracování špatné nebylo, ale z námětu se dalo vytěžit mnohem více. Ale asi bylo záměrem film zpřístupnit širší mase diváctva. Líbila se mi i hudba, asi si výjimečně poslechnu soundtrack, který příliš nevyhledávám. Herecky nemám výtky. Cíleně to nevyhledávám, ale rád se vždy kouknu na dětské herce. Občas se stane, že si někoho později přidám na svůj filmový seznam. A vždy rád slyším i jiné jazyky než značně převažující angličtinu (i když u té mám výhodu, že už po těch letech skoro ani titulky nepotřebuju, je to spíše taková podpora - možná je načase se konečně začít pořádně učit i nějaký další jazyk). ()

Rathalos

Baba Jaga opat na obrazovke,aj ked v inom zobrazeni ako ju pozname z rozpravok,aj ked tento film je nieco ako horor s fantasy zanrom dokopy,ktoreho najvacsim plusom je temna atmosfera,ktora ma svoje caro,aj po hereckej stranke som nezaznamenal ziaden problem a je to strasidelne,keby este tvorcovia pridali nejake tie lakacky,tak by to bolo za plny pocet,tym padom jednu hviezdicku davam dole...:-) ()

MickeyStuma

Jak mnozí, především ze starší generace, ví, Baba Jaga je mytická bytost slovanského folklóru. Především v Rusku je to nejoblíbenější záporná postava a proto se objevuje v téměř každé pohádce. "Baba Yaga" má dokonce i řadu významů, ale to už ponechme odborným článkům. Tak, jak Hollywood převádí pohádkové příběhy do světa žánru fantasy, ruští tvůrci se je snaží převést do světa hororů. A proto pozor, to, že se jedná právě o babu Jagu, neznamená to, že je to něco pro děti. Naopak. Z něčeho takového by zřejmě dlouho neusnuli. Polemizovat však nad něčím takovým mohou diváci dospělí, neboť snímek nepřináší nic, co by již neznali. Atmosférické hrátky s tajemnem budující strach z neznámého tu už skutečně bylo u mnohých hollywoodských snímků nesčíslněkrát. A co víc, dokonce to vypadá, že ruští tvůrci hodně čerpali ze snímku 'V zajetí démonů' (2013) a převážně 'Sestra' (2018). Ale možná je to i úmysl a jedná se tak jen o pouhé citace. Po předchozím snímku 'Rusalka: jezero mrtvých' (2018) se tedy režisér Svyatoslav Podgayevskiy pokusil o podobný počin, který však nějak zůstal na půli cesty. Budování strachu je tedy atmosféricky dobré, stejně tak jako práce s psychologií dané podstaty, ale těžko říci, jestli jsou diváci schopni přijmout fantazii v podobě vizuální podoby oné baby Jagy. Tady je potřeba zapomenout na nějakou chaloupku na kuřích nohách, jak známe třeba ze snímku 'Mrazík' (1964). Tady se skutečně pracuje s fantazií sobě vlastní, avšak ne každému to může přijít po chuti. Snímek ve svém smyslu má potenciál, ale pro mnohé může být hodně těžkopádný. Jako filmový počin překlenutí záporné pohádkové postavy do hororového žánru je však i přesto zajímavý. Třeba takový vodník, jako další motivace, by v hororovém vyznění také nemusel vypadat špatně. ()

Hapretor

Tak trochu jinak pojatá "pohádka" o bapičce Jage, která mě zabavila dostatečně, že jsem u toho neusnul a dvakrát se i lekl ... to je v dněšních poměrech dementních filmů a paskvilů ala "Assvengers-Stupidity-War" dost vzácné ! ()

FeriusParfax

Možná jsem natvrdlá, ale skoro jsem nepochopila, o co šlo. Hodně jsem se v dění a prolínání světů ztrácela a hodně věcí mi nedávalo smysl. Navíc to nebylo vůbec strašidelné. Nechápu, jak jsem si od žánru „horor“ mohla slibovat strach… Všechno je chaotické a nedotažené. Na druhou stranu musím uznat, že vizuál byl příjemný. Stejně tak konec (který se dal tak trošku čekat) a krásné herecké obsazení. Moc hezky se na všechny dívalo (hlavně na maminku hlavního chlapce). Bohužel jsem si ale stále přála, ať už je konec (který ne a ne přijít), protože jsem se u sledování dost nudila. ()

helraiser

Tak další svěží zářez z Ruska. Další horor který se točí kolem mytologické postavy a působí opravdu perfektně. Zapomeňte na hektolitry digitální krve a zbytečných digi hovadin o kolo i když se jim ani zde úplně nevyhneme, ale oproti jiným to je procházka hororovým růžovým sadem. Tady se prostě jede především na atmosféru a na mezilidské vztahy a to funguje na výbornou. Jen trošku zamrzí, že samotná čarodějnice se objeví až na samotným konci a co si budem povídat zrovna moc strašidelně nevypadá, ale to je asi jediná vada na kráse. Je vidět, že Rusové umějí a jsem opravdu zvědaví s čím příjdou příště. Já byl spokojen a třeba hororovou štafetu přebírá Rusko. Uvidíme, v každém případě tenhle kousek o známé folklórní postavě můžu doporučit, divák si ho jistě užije. ()

pumpkinqueen

Promrhaný nápad. Líbí se mi, že se ruský národ pustil do zpracování jim vlastního folklóru; ta myšlenka mi přijde naprosto senzační. A zrovna na něčem takovém, jako je Baba Jaga, se podle mě mohli vyřádit daleko víc. Práce s kamerou nebyla zlá, herecké výkony na tom ale bylo o dost hůř. Prostředí lesa bylo skvělé, naopak v prostředí městského sídliště to atmosféru postrádalo a působilo to strašně uměle, amatérsky. Napětí naprosto nulové, před polovinou se mě začala zmáhat nuda. První strašidelná scéna (která začínala vážně nadějně!) byla ve vteřině zničena a veškeré další hororové prvky (ne)fungovaly stejně. Film byl někde na pomezí dětského strašidelného příběhu a hororu - nefungoval ale ani v jednom směru. Na dětskou podívanou to bylo nepoutavé a zmatené, pro vyrostlé hororové nadšence zase nudné a málo (vůbec) děsivé. Tenhle snímek vnímám jako takový pokus, který nevyšel, ale přesto k režisérovi chovám jistou úctu za snahu a jsem ráda, že to zkouší dál. Nevěsta se mu povedla a na Pikovou dámu i Rusalku se chystám, tak třeba mě mile překvapí alespoň ty. ()

figliar

Raz za čas narazím na celkom neznámi horor, od ktorého veľa nečakám, ale teraz som bol mierne sklamaný. Celý film je akosi bez atmosféry. Pochváliť musím akurat tak vizuálnu stránku, ale inak sa Baba Jaga nevie vymotať a ponúknuť dobrý filmový zážitok. ()

Eventyrer

Ak si potrebujete vyriešiť vzťahy s deťmi resp. s rodičmi, zavolajte si Babu Jagu. Ak ju úspešne porazíte, všetky problémy zmiznú. Takto nejako sa cítite po zhliadnutí tohto filmu. Celkovo pôsobí film veľmi zlepujúco. Dobré na tom je, že netušíte čo sa deje, ste v hmle rovnako ako hlavné postavy. Čo je na tom zlé je, že vám to nedáva zmysel. Jaginy posluhovači majú premnoho schopností, ktoré neviete zaradiť, je to mätúce ale v konečnom dôsledku vás to zaujíma a rozčuľuje zároveň. Osobne sa mi páči ako sa tu pracuje s postavami. Cítite z toho európsky dotyk aj čo sa týka vysvetľovania, nechávajú to na diváka. Očividné vysvetľovačky typu, "to je jej dom", "tie nite to je ona", "ty si jeho dcéra", tuto to skrátka žiadna postava divákovi nemusí vysvetľovať lebo Európania nie sú taký blbý ako amíci, ktorí potrebujú povedať všetko. V konečnom dôsledku tu máme film so skvelou atmosférou, veľmi dobrými hereckými výkonmi, horšími efektami a preplácanosťou, kvôli ktorej neviete či sa vám film skutočne páčil alebo nie. Veľmi rozporuplný snímok. ()

JimDeNiro

Předlouhé čekání na slušný horor, minimálně se slušným potenciálem kolem mytologie Baby Yagy, se moc nevyplatilo. Stále platí, že Podgajevskij je dobrý ruský hororový filmař, ale zatím je opravdu nejslabší jeho předloňská Rusalka: Ozero mjortvych a nejlepší Nevěsta. Myslel jsem, že Yaga překoná Nevěstu, ale nepodařilo se, zatím. Tohle bylo technicky ze všech jeho filmů nejlepší, kupodivu skvělé efekty, ale BOHUŽEL, byla to taková dětská temná pohádka (fantasy, chcete-li) a já čekal horor jak víno. No, dobře víme, že Svjatoslav spíše staví na atmosféře, než na potocích krve, ale ani tady nebyla atmosféra, že budete mít nutkání se bát. Škoda, zrovna Yaga mohla být perfektním strašidelným i třeba krvavým hororem, vzhledem k mytologii oné postavy. Tak se mi dostalo pouze technicky dobře zvládnuté temné povídky... Rozhodně nelituji, že jsem film viděl, na takové sychravé nebo deštivé dny, proč ne. 60% - 3* ()

Clark_Kent

Baba Yaga mytická bytost slovanského folklóru. V Rusku je to nejoblíbenější záporná postava. Nebylo to úplně to pravé ořechové. Je to jen čirá horor/pohádka pro teenagery. ()

Charvy.666

Taková slovanská kopírka loňského The Wretched ale je vidět že ruský medvěd se učí rychle. I když vlastně kopírováním :) Bát se asi nebudete ale i tak se jedná o v pohodě jednohubku na upršené nedělní odpoledne... ()

Jadro

Bolo len minimum momentov, kedy človek stratí pozornosť. Treba tu takisto hľadať vyšší zmysel, veľké prekvapenie. 70% ()

srolyma

Celkem zdařilá ruská hororová pohádka se solidní atmosférou a zajímavým paralelním světem. Sice je lepší u toho moc nepřemýšlet a nehledat logiku a to v ničem, ale jinak až překvapivě slušné. ()

djbarrel

Baba Jaga v ruském filmovém podání. No vlastně to bylo celkem fajn, ale trochu mi chyběla atmosféra. Být jen o malinko děsivější bylo by to snad na plný počet. Takhle to oscilovalo mezi slabým hororem a dobrodružným filmem na nedělní odpoledne. Buď jak buď celkem solidní počin, asi za shlédnutí stojí, každý by si měl udělat názor sám, já jsem se docela nudil. 45% ()