Batman: The Killing Joke

Animovaný / Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2016, 76 min

Sam Liu

Předloha:

Alan Moore (komiks), Bob Kane (komiks), Bill Finger (komiks)

"Batman: The Killing Joke." Som celkovo spokojný, no asi aj trošku sklamaný. Sú tu veci, ktoré rozhodne stoja za to, no na druhú stranu sú tu aj momentky, ktoré mi prišli trošku divné. Najviac ma ale irituje, že tu máme film, ktorý rozpráva dva príbehy. V prvom máme Batgirl, ktorá sa dostane na okraj svoje priepasti v boji proti mladému zloduchovi s menom Paris Franz. Áno, tak sa reálne volá a musím povedať, že je to trošku vtipné. Je tu scénka, ktorá je podľa mňa maximálne mimo a je tu iba preto, aby sme mali konflikt medzi ňou a Batmanom. Plus nie celkom chápem ako to súvisí s druhou časťou filmu. No a tam začína byť film aj trošku viac zaujímavý. Joker je proste skvelý padouch a hoci sú tam veci, ktorým som asi úplne nerozumel, tak je to skutočne dobre spracované. Animácie sú podľa mňa trošku mix. Kombinácia CGI s ručnými animáciami funguje celkom dobre, no miestami som mal pocit, že menej CGI by neuškodilo. Aspoň pre moju chuť. Záver filmu je vynikajúci a rovnako sa mi aj páči, že je to drsné, krvavé a človek cíti všetko čo sa tu deje. Priznávam, že som si tento filmu užil viac ako marcové Batman V. Superman: Dawn Of Justice, ale aj tak si myslím, že to mohlo byť silnejšie. Minimálne v prvej polhodine filmu. Hodnotenie: B-(25.7.2016)

Predlohu som nečítal a je mi vlastne úplne jedno o čom bola, pretože toto čo som videl mi úplne stačí. Bavilo ma to od začiatku do konca, takže nemám za čo strhávať body. Bavila ma úvodná story medzi Batgirl a Batmanom, bavil ma fantastický Joker / Batman v podaní opäť skvelého Marka Hamilla / Kevina Conroya, bavila ma temná atmosféra s dobrou hudbou a bavil ma dospelejší, vážnejší a drsnejší ton celého animáku. Stručne a jasne za mňa veľká spokojnost. P.S.: nevypínajte to hneď ako vyskočia záverečné titulky. Oblúbený soundtrack: Bats and Babs Cross the Line, Rooftop Regrets. 90% - 5*(26.7.2016)

Voice cast je, jak už to u dua Hamill a Conroy v rolích Jokera a Batmana bývá, perfektní. Tara Strong se taky neztratí, ačkoliv ji mám pořád zafixovanou spíš jako Harley Quinn z prvního Arkhamu. Nepatřím k těm, kteří tvrdí, že první akt je ke zbytku Killing Joke absolutně zbytečný, naopak je jeho naroubování na pointu dle mě dost důležité a povedené. Animace je slabší, ale tu málokdy řeším, byť tady místama opravdu znatelně pokulhává a neumožňuje tak kvalitní akci, jak by si to nejspíš Batman zasloužil. Ve výsledku se nejedná o bombu, ale o poctivé zpracování předlohy, kdy řadu panelů z knihy jde ve filmu najít slovo od slova, a se snahou předlohu vylepšit pointou s paralyzováním Barbary a Gordonovy vůle.(3.8.2016)

The Killing Joke je... jiný. Jak komiksová předloha, tak film přistupují k Batmanově světu a jeho vztahu s Jokerem úplně odlišným způsobem. Prim v žádném případě nehraje akce, jedná se o psychologickou hru pro dospělé, která mimořádným způsobem vystihuje Jokerovo šílenství a nevyzpytatelnost. Obě časové linie jsou zajímavé, navíc velmi šikovně řešené tak, aby ta z minulosti tvořila kratší část celého příběhu. Filmu nakonec jen zásadně přebývá ta úvodní půlhodina, která se sem vůbec nehodila. Killing Joke podle předlohy tak začíná vlastně až ve druhé polovině filmu. To ale nevadí, protože se rozjede solidním tempem a daří se mu poměrně dobře vystihnout už zmíněnou psychologii z komiksové předlohy. Tomu výrazně dopomáhá extrémně silná dvojka Conroy-Hamill. Závěr filmu je pak stejně mrazivý jako v komiksu. Potěšila i mezititulková scéna s Oracle.(22.8.2016)

Předlohu jsem nečetl, nicméně i tak ze snímku cítím určité odtržení prequelové části věnující se vztahu Barbary a Batmana. Následná brutální přetahovaná Batmana s Jokerem se mi líbila (obzvláště flashbacky do jokerovy geneze). K absolutní spokojenosti však přeci jen něco chybělo. Mark Hamillu jako Joker samozřejmě zase kraluje a Kevin Conroy se zahanbit také nenechá.(18.9.2016)

• - Batmanův počítač v Batcave s nejrůznějšími obrazy Jokera je jeden velký odkaz na historii této postavy v průběhu let. Můžeme vidět filmové verze Jacka Nicholsona a Heatha Ledgera, mrtvé publikum z Batman: Návrat Temného rytíře, Jokera s Harley Quinn anebo třeba mrtvého Jasona Todda. (TwoFace)

• - Bezpečnostní kód pro vstup do Francescova sklad je Fibonacciho sekvence "0, 1": 1, 2, 3, 5, 8 (v matematice je takto označována nekonečná posloupnost přirozených čísel - každé číslo je součtem dvou předchozích). (Caszidy)

• - Batmobil je inspirovánnBatmobilem z filmu Batman se vrací (1992). (kellne)