Paroží

• USA Antlers (více)
Trailer 2

V izolovaném městě v Oregonu se učitelka střední školy a její bratr, místní šerif, zaplete s jedním ze studentů, jehož temná tajemství vedou až k děsivému setkání s legendární bytostí, která zde byla dávno před nimi. (Falcon)

Trailer 2

J*A*S*M

Asi jsem si od Paroží, vzhledem k režisérovi a skvělým trailerům, sliboval něco zásadnějšího, což se nakonec nekoná, ale i tak se jedná o příjemný komorní horor, s nímž nemám žádný zásadnější problém. Scott Cooper má řemeslo v malíku, konstantně se mu daří držet pochmurnou atmosféru, a když to má být strašidelné a nepříjemné, tak to strašidelné a nepříjemné je. Povedl se casting, zvlášť klučina v hlavní roli je super, a neztrácí se ani Keri Russell. Co bohužel selhává, jsou pokusy o sociální přesahy, které Paroží bývaly mohly pozvednout do škatulky "elevated horror". Scénář je ale nerozpracovává a nepodává tak, aby měly na diváka výraznější dopad, a tak nakonec působí spíš jako v dnešní době "nutná" vata mezi klasickými žánrovými hororovými atrakcemi. Za sebe pak ještě musím říct, že dost ze své tajuplné působivosti snímek ztratil v posledních minutách finále, kdy si to hrdinka s příšerákem rozdá tzv. na férovku, bez toho bych se býval obešel. Ale i tak pozitivní dojmy převažují. Hororoví fanoušci si myslím v klidu mohou jít pro film za 7/10, ostatní asi budou o hvězdu níž. ()

EvilPhoEniX

Šikovný Scott Cooper si zkusil natočit horor a já mu to vlastně úplně celé sežral.Na Antlers jsem se dlouho těšil a překvapivě mi ani nevadila komornost a pomalejší tempo, jelikož ten film mě vtáhl od začátku a díky velmi depresivní a pochmurné atmosféře mě bavil po celou dobu. Natočeno nádherně, vynikající hudba, přesvědčivé herecké výkony, atraktivní mytologie a legenda kolem hlavního záporáka " Wendigo!!" a hlavně je zde fakt nechutné a nepříjemné Gore ( záběry na Mrtvoly jsou opravdu maskérská lahoda, tady si tvůrci vyhráli a došlo i na pár menších a jednu vyloženě infarktovou lekačku, takže já jsem spokojen. Finální vzhled monstra je ovšem tak nářezovéj, že strká do kapsy i Vetřelce, nic lepšího, nechutnějšího, bizárnějšího a originálnějšího jsem neviděl. Za mě skoro plná palba, hodně mě to bavilo a kdykoliv na scénu přišla hororová scéna, tak to byl nářez okořeněn i úžasným hudebním podkresem.Příběh 3/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 4/5, Zábavnost 4/5 Hudba 5/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 4/5, Napětí 4/5, Emoce 2/5, Herci 4/5. 8/10. ()

mzss1

[63%] Viděno v kině. Jak jsem očekával, je to takový standartní, jednorázový horor, který se dá bez větších problémů vidět, ale nijak moc neuchvátí. Děj se zdá být zpočátku prostý ničím nezajímavý a tak to zůstane až do závěru. 1/3 filmu mě moc nebrala, pomalé tempo atd, navíc mi vše zde přišlo takové předvídatelné. Naštěstí někde uprostřed se to už trochu vylepší. Máme tu Rkové provedení, takže se tu najde pár krvavých scének. Ta na půdě, kdy to monstrum nemilosrdně napůl sežere tu starší ženu – to nemá chybu. Finále je už takové klasické na poměry těchto filmů, nepřekvapí, ale mě se celkem líbilo. I ta technická stránka není nejhorší. Zejména to ozvučení jistých scén je dobré. K tomu je drsnější momentka ke konci … Herecké obsazení je na tom tak nějak v normálu. Keri Russell mě asi bavila nejvíc. Role jejího filmového bratra mě nebavila a ten dvanáctiletý chlapec jen tak tak. Hudba – docela v poho. Takže na 1 vidění to ušlo; jsou slabší horory v dnešní době. ()

dO_od

// Vcelku obyčejný alegorický folk horor postavený na spoustě traumatech (z nichž většina je dávno ohraná), zasazený do zajímavého prostředí vidláckého Oregonu s několika lehkými socioekonomickými zmínkami v pozadí (nejzajímavější aspekt filmu), a konečně obsazený jako obvykle výbornou Keri Russell (The Americans mi fakt chybí...) a tentokrát až moc vyjukaným Plemonsem (po Judasovi jsem čekal, že se z té škatulky konečně vymaní). Moc to nefungovalo a i ta střídmá stopáž se místy dost táhla. Po dva roky starém traileru a předchozích Cooperových filmech jsem čekal víc. 5/10 ()

darkrobyk

Temný pagan horor ze špinavého Oregonu hraje hlavně na atmosféru. Vše se točí okolo mytické postavy Wendigo vystupující v indiánských legendách. Když je Wendigo dvěma muži nechtěně vypuštěn na svobodu, padne temný stín na celé městečko. Dlouho jsem neviděl v kině tak ponurý snímek s vynikajícím zvukem, kdy se člověk otáčí za kapající vodou a má chuť se ohnat za bzučící mouchou. G. del Toro očividně nebyl jen spolu producentem, ale nejspíše i poradcem. V době, kdy byly všechny příběh dávno odvyprávěny, mě nezajímá až tak originalita (ta už je ve filmu hodně vzácná) jako zpracování. Lekačky považuji za lacinou náhradu budování atmosféry, zde ale jich bylo jen pár a ta jedna mě přeci jen dostala. J. T. Thomas hrál bezchybně (nebo ho celou dobu natáčení strašili, to nevím). Uvítal jsem i střet s monstrem, který mi dal vzpomenout na Ripleyovou. ()

• Wendigo pochází z folklorní tradice severoamerických indiánských kmenů a označuje kanibalistického netvora či zlého ducha požírajícího lidské maso. (NiWi)