Burákový sokol

• USA The Peanut Butter Falcon (více)
Trailer 1

Burákový sokol, moderní dobrodružný příběh ve stylu Marka Twaina, sleduje Zacka (Zack Gottsagen), citlivého mladíka s Downovým syndromem, který uteče z domova s pečovatelskou službou, aby si splnil svůj sen a stal se profesionálním zápasníkem. Touží trénovat na zápasnické škole, kterou vede jeho idol The Salt Water Redneck (Thomas Haden Church). Zvláštní souhrou okolností se jeho cesty zkříží s Tylerem (Shia LaBeouf), místním výtržníkem a vyhnancem na útěku, který se stane Zakovým trenérem a spojencem. Společně cestují přes deltu řeky, vyhýbají se autoritám, pijí whisky, hledají Boha a loví ryby. Nakonec přesvědčí Eleanor (Dakota Johnsonová), přátelskou pečovatelku, která má přivést Zaka zpět, aby se k nim na jejich cestě připojila. (Cinemax)

Trailer 1

luka4615

Příjemně plynoucí "buddy" snímek, který Vás zaujme zejména svým poselstvím a krásně civilními hereckými výkony. Režiséři Tyler Nilson a Mike Schwartz zde mimořádně citlivě vykreslují kamarádství dvou lidí žijících na okraji společnosti, pro něž je myšlenka na to mít rodinu a někoho blízkého dražší než všechny peníze světa. Po celou dobu stopáže čítající skromných 93 minut s nimi budete s úsměvem na tváři prožívat všechny jejich radosti i smutky a budete jim fandit při jejich wrestlingovém zápase, který svým způsobem rámuje celý tento "feel good" příběh. A právě proto byste tomuto snímku měli dát šanci, jelikož jako nenáročná a pozitivní energií nabitá jednohubka obstojí The Peanut Buttter Falcon více než dobře. Tohle se zkrátka velmi povedlo. Skvělá práce! „Tyler, I am going to give you all of my wishes for my birthday.“ ()

Oralfabet

Tato noc se zapíše do historie (aspoň teda do mé osobní historie) jako Peanut Butter Double Feature - Noc, kdy jsem shlédnul dva filmy, co mají slova Peanut Butter v názvu a 74% zde na CSFD. První z nich, The Peanut Butter Falcon byl prostě takovou relativně příjemnou indie záležitostí s příběhem, který (snad až na wrestlingový závěr) není zrovna extra originální, ale prostě... příjemný. Jo a má to slušné herecké obsazení, obzvlášť Shia mě tady fakt bavil. Každopádně tím zajímavějším z obou filmů, byl rozhodně ten druhý. Rozhodně. 6/10 ()

husokachna

Ztracený Tyler je nalezen opravdovským mongolákem (big up Ali G) Zackem a nastává jejich cesta americkým jihem za znovunalezením smyslu života. Nic víc nic míň. Průměrná "road movie" s velkou přidanou hodnotou v podání super přirozeného a sympatického hrdiny s Downem, standardně bezchybného Shiy a neskutečně fotogenického vidláckého jihu USA. Začínám mít podezření, že jestli se někde na světě ještě skrývá divočina a dobrodružství, je to právě na jihovýchodě USA. Tři a půl sympatického feelgood atomového hodu. ()

Arsenal83

Takže, retardovaný Zack ujde z ústavu dementov, aby si splnil svoj sen a stal sa wrestlerom. To samozrejme dáva zmysel, veď väčšina wrestlerov naozaj vyzerá, ako by ušli z blázinca. Nakoniec na moje prekvapenie sa z filmu stal celkom príjemné a miestami vtpné posedenie, kde sa snaží byť silne tlačený námet ľudskosti. Herci tiež príjemne prekvapili. Dakota mala menej opuchnuté oči ako zvyčajne a aj LaBeouf vyzeral, že drogoval tentokrát trochu menej. ()

sedm.1

Co si budeme namlouvat, ale upřímně jsem měl z tohoto filmu velké obavy, neboť pokud jsem věděl, že zde má ztvárnit hlavní roli herec s Downovým syndromem, nechci být za nějakého idiota s předsudky, ale prostě jsem tomu snímku nevěřil. O to víc jsem z výsledku ovšem nakonec překvapen a potěšen, jelikož ten kluk si s onou hereckou výzvou poradil kurevsky na výbornou a je tu prostě skvělý. To se dá ale konstatovat i o všech ostatních hercích, kteří svými civilními výkony jen přispěli k celkovému velice příjemnému dojmu z této originální a milé podívané, jenž právě především trefně a efektně nakopává zadky všeobecným předsudkům, kterými jsem vůči tomuto filmu z počátku oplýval i já, což se studem nyní i přiznávám. Každopádně, Burákový sokol je určitě jiný film, který jistě neuspokojí popcornožrouty, které nemá v podstatě čím zaujmout, zato vnímavější divák se širším obzorem bude jistě spokojen, jelikož se jedná o takový mini road trip, žánrově spadající zhruba někam mezi odlehčená dramata, podstatné nicméně je zmínit, že krom skvělého castingu tu dominují ještě parádní atmosféra amerického jihu a působivé emoce, ztvárněné v podobě upřímné lidskosti a tolerantnosti. Samotná zápletka pak přináší sice na první pohled jednoduchý příběh, ovšem vnímavější divák si v něm najde mnoho hlubokých a pravdivých vjemů, čímž pak nabírá na poctivé síle a odkazu. Burákový sokol je zkrátka milá, příjemná, nesobecká podívaná, u které věřím, že si jí spousta diváku opravdu upřímně oblíbí. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v prístavnom meste Savannah v americkom štáte Georgia. (MikaelSVK)
  • Počas filmovania bol herec Shia LaBeouf zatknutý miestnou políciou za výtržnosti pod vplyvom alkoholu. (MikaelSVK)
  • Film vznikl náhodou. Režiséři (Tyler Nilson, Mike Schwartz) potkali Zacka Gottsagena na táboře pro osoby se zdravotním postižením, Zack jim pověděl o svém snu, že by chtěl být filmovou hvězdou. Režiséři napsali Zackovi scénář na míru, podle jeho zvyků, zálib a tužeb. (vojacekr)