Epizody(7)

Recenze uživatele quokam k tomuto seriálu (2)

Z hříček o královnách (1994)

Ac jsem fanouskem konverzacnich dramat, zde holt musim byt kriticky. Serial srazi to, na cem by mel stavet - dialogy. Jsou prilis dramaticke, dlouhe, hercum se nevejdou do vyrazu,posleze pak pusobi neverohodne. Nedari se velikanum jako je pani Brodska, Bydzovska, Stepankova. Vsechny jakoby hraly jednu postavu o jednom charakteru, ale ouvej, tech postav  je vice. Casto nevime, jestli jde o jeden rozhovor nebo vice rozhovoru v delsim casovem obdobi, pripadne to cele zkratkovite sranknute. Nepresvedcil mne ani pan Bartoska s Chylkovou, pan Poloczek a dalsi a dalsi. Vsichni to jsou vyborni,ba vynikajici herci, ale jejich rozhovory pusobi jako muzeum voskovych figurin. Ale vono to jde, jak dokazuje vzpominka na Hamleta. Za ni hvezdicka nahoru. Zamne kritickych pade pro. ()

Vzpomínka na Hamleta (útržek norský) (1995) (E07)

Nejlepsi z utrzku. Pan Danek zde poukazal a vyuzil logicke chyby v deji Hamleta. Popravde receno, takoveto logicke chyby jsou primo charakteristicke pro Shakespeara. Jeho nesmrtelnist nespociva v logice vypeavenych pribehu, ale v mistrostvi a hloubce studii psychologie jednotlivych postav a v pokladani neprijemnych filozofickych otazek. Danek v teto inscenaci predvolal mnoho let vezneneho Claudua a dal mu moznost prednest kdyz ne obhajobu, tak svou verzi udalosti na Elsinoru. A uprimne, Claudiova verze dost logicky zapada do Hmletova deje. V tomto utrzku, na rozdil od jinyvh dilu tohoto serialu, plyne dialog tak nejak prirozeneji, az by divak mohl uverit, ano, tento rozhovor se vskutku takto mohl odehrat. Zasluhu na tom maji samo i herci s Vinklarem, Preissem a Brozovou v cele. A mozna je i duvod ten,xe tento dil stripku je adaptaci autorovi starsi rozhlasove hry. A rozhlas nedokonalosti v dialozich neomlouva. Vytku bych preci jenom mel,nezapada mi predlozeny duvod, proc Horacius cely tento rozhovor inicializoval. Jestli byl hlavou pronorske kliky na Elsinoru, a naznaceny vysoky urad na norskem kral dvore to napovida, a zodpovedny za tamnejsi prevraty a masakry, proc by riskoval, aby se to skrze kralovnu dostali na svetlo? Laska ke kralivne a moznost planovat podobny prevrat na norskem dvore se mi zda, tak rikajic, logicky nedostatacujici. Za mne logickych 80 proc. ()