My

• Austrálie

• Kanada

Horor / Thriller

USA, 2019, 121 min

(70%) Viděno v kině. Od tohoto režiséra jsem před tímto snímkem viděl GET OUT a musím říci, že mi to absolutně nesedlo. V hodnocení 1* jsem byl asi moc krutý, ale co jsem mohl dělat. Toto byla ale jiná liga. Bylo to teda dost nadlehčené a někdy, zejména když jsem v kině četl ty dialogy tak dost ujeté. Ale v dobrém slova smyslu, já to tentokrát ocenil. Nejvíc chválím nápad identických rodin. Úvod se ani tak moc netáhl, a jakmile došlo k prvnímu kontaktu zlých dvojníků hlavní rodiny, tak mě to začalo bavit. Působilo to v tu chvíli napínavě. Pak se film postupem času začal ubírat tím oním ujetým směrem. Na kvalitě to moc neubíralo v mých očích. Jako začalo to být trochu slabší a i finále už nebylo moc vyšperkované, ale mělo to tempo a já se bavil od začátku do konce. Hlášky byly teda opravdu dobré. Celkově se mi v hlavě vířilo dost myšlenek. Děti z oné hlavní hrdinské rodiny se rychle adaptovali, bojovali o svůj život, snadně už pak zabíjeli a i si u toho střelili dost hlášek. Krvavé to bylo ale takovým způsobem, že to nepůsobilo moc brutálně. Jen to finále bylo už takové ne moc zajímavé. Takže jsem si to po skončení kina tak nějak srovnal v hlavě a ty slabší, ale zasloužené 4* nakonec dávám. Za shlédnutí to rozhodně stojí.(4.4.2019)

Tak. A teď jsem teda fakt zpruzenej. Během první půl hodiny jsem měl pocit, že koukám na něco od znovuzrozeného Kubricka - hrůzostrašná atmosféra, vynikající práce s hudbou a zvukovými efekty, plus titulkové intro, ze kterého fakt mrazí. Ten film mě děsil. A opravdu senzačně. A já si říkal, že jestli to takhle pojede dál, s chutí tomu plácnu 5*. Ale pak se z tý hrůzný krásy rychle stala "home invasion" vyvražďovačka, která sice má velice originální námět, ale napětí bylo rázem fuč. Nepomáhá tomu ani velká přemíra vtipů, kterých je plno i během dramatických a děsivých sekvencí. I když mnoho z nich bylo docela povedených, hrozně to narušovalo onen pocit děsu a napětí. Vidět to bylo taky na lidech v kinech, kteří v důsledku toho se pak smáli i situacím, které vtipné vůbec nebyly. Jordan Peele je neskutečně talentovaný režisér a obstojný scénárista, který evidentně hororům rozumí. A fakt bych byl rád, kdyby jednou natočil opravdu poctivou atmosférickou děsařinu bez přemrštěných fórů a akce bez napětí, protože to, co předvedl v té první půl hodince, je opravdu naprosto mistrovský hororový počin. Fakt mě hrozně zklamalo, že z toho pak sešel. Je to ale zábavný, má to originální nápad s pár slušnými twisty, plus natočený je to hezky. Ale to zklamání je prostě příliš velký. Sorry. Lepší 3*(27.3.2019)

Pro mě osobně tak moc nesympaticky divné, až jsem odcházel z kina s pocitem, že kdybych to neviděl, o nic bych nepřišel. Ta kombinace humoru a hororu mi moc nesedla, bylo mi u toho spíš nepříjemně, film je navíc podle mě příliš dlouhý. Samotný konec, kdy se vyjeví, co se tehdy skutečně stalo v bludišti, mi navíc přišel předvídatelný a veskrze trapný. Herci jsou ale dobří a soundtrack nemá chybu. Uteč se mi líbilo rozhodně víc.(27.3.2019)

// "Looks like some kind of f*cked up performance art." Jordan Peele se zkouší vyprofilovat do nového Hitchcocka, a skoro mu to i prochází. V případě Us ale dojíždí na nedotažený scénář, který ve finální třetině musí spoléhat na kdejaké berličky, aby vůbec dokulhal do konce. Konce, kterej je ještě navíc zhruba od poloviny filmu strašně průhlednej. Ale budiž, účel to splnilo, a já z kina odcházel relativně potrápenej a spokojenej. Jednou mu to prominout můžu, ne? 7/10(26.3.2019)

• Psychor

Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. Jordan Peele se bohužel nepoučil ze svého předloňského selhání a opět diváka trýzní svým hororovým břídilstvím, nyní dovedeným do samotné krajnosti. Třebaže režisérův debutový snímek Get Out s postupující stopáží nabývá kontur hororového braku, můžeme v jeho úvodu pocítit alespoň jemné vibrace paranoie. Tentokrát však Peele na práci s atmosférou či stupňování napětí zcela rezignuje. Půlhodinové video z dovolené u vody. Střih. Home invasion. Jakožto zdejší hororový expert zřejmě vůbec nemusím dodávat, že obdobné antiklimatické skoky nejenže diváka nevtáhnou do děje, nýbrž dokonce vyústí v jeho totální znudění. Toto gigantické fiasko je dokonáno užitím situační komiky (pro hororový žánr vysoce nevhodným), prostřednictvím které režisér velmi okatě maskuje svou tvůrčí bezradnost. Snímek Us pochopitelně hodnotím odpadem a tak trochu naivně věřím, že se Peele nebude řídit rčením "do třetice všeho dobrého a zlého".(22.3.2019)

• - Adelaide Wilson (Madison Curry) na pouti, dostane tričko s Michaelem Jacksonem, s motivem hudební videoklipu Thriller z roku 1983. Jason Wilson (Evan Alex) má zase tričko, odkazující na film Čelisti z roku 1975. (Yoshitsune)

• - V domě sousedů se pokusí jeden z členů rodiny prostřednictvím hlasového ovládaní zavolat policii a spustí skladbu „Fuck the Police“ od N.W.A. (Yoshimitsu)

• - Jméno nejmladšího člena rodiny Jasona (Evan Alex) je odkazem na jiného Jasona, zabijáka Jasona Voorheese ze série Pátek třináctého, který také nosil masku. (NiWi)