My

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller

USA, 2019, 121 min

Výborné řemeslo, špičková muzika a výtečný námět, ale zato také notná dávka nefungujícího humoru a napětí. Vtípky jsou zde totiž tlačeny na sílu podobně jako v nejnovějších marvelovkách a spolehlivě zabíjejí téměř každou zajímavou nebo napínavou scénu. Ach jo… Paradoxem je, že nemám moc v oblibě snímky, při kterých si musím řadu věcí domýšlet a hledat skrytý význam a smysl, ale Us nám poskytlo takové množství odpovědí, že při vší té překombinovanosti a doslovném vysvětlování veškerý smysl absolutně postrádá. V tomto případě bych se tedy za ponechání více mystična a prostoru pro lidskou fantazii vůbec nezlobil. 6/10(4.5.2019)

Jordan Peele je nepochybně obrovský talent, což ukázal nejen ve svých komediálních skečích, ale také svým hitem Get Out, tedy do US byly vkládány velké naděje, na základě úžasného traileru a pozitivních reakcí od kritiků, ve výsledku lehce rozpačité pocity a film definitivně opět bude rozdělovat na dva tábory podobně jako Mother či Hereditary. Mainstream diváci a teenky mohou zůstat doma, tohle je mnohem náročnější podívaná než se na první pohled zdá a kdo čeká klasický home invasion/slasher/horor bude velmi zklamaný. Největšími trumfy jsou rozhodně herecké výkony, kde Lupita Nyong'o předvádí mimořádný herecký výkon v dvoj roli, skvěle zvládnuté řemeslo, detaily, záběry kamery, vizuál či intenzivní hudba ( I got 5 on it zde zazní 3x a při finální scéně poměrně vyvolává husí kůži) a také velmi odzbrojující a efektivní zvraty, jejichž pochopení Vám možná nedojde hned, ale kreativita se jim upřít nedá ani náhodou. Po hororové stránce US funguje také. Home Invasion je natočen slušně atmosféricky a slasher řádění je celkem brutální, byť na explicitní gore bohužel nedojde. Místy je film podložen i humornými vložkami, které z větší části fungují a nevadí. Lehce zamrzí, že vyloženě creepy film není a chybí zde výrazná pamětihodná scéna, o které by se v budoucnu mohlo mluvit. Mnohým také může vadit, že některé otázky nejsou vyloženy přímo na stůl a jestli to celé vůbec dává smysl je taktéž diskutabilní. Já tomu určitě věnuji opětovné zhlédnutí a ikdyž jsem očekával drsnější a hutnější podívanou, přesto musím uznat, že takhle originálně pojatý a kreativní horor tu nebyl dlouhá léta. 80%(22.3.2019)

• Hitman_47

Za mě obrovské zklamání ... Us není špatný film, jen si myslím, že trpí těžkou krizí identity. Jako horror nefunguje vůbec, jelikož postrádá jakékoliv horrorové prvky a postavy se více než na to, aby byly posrané až za ušima soustředí na to, aby co nejvíce někoho vyhlásily nebo prostě zajebaly nějakou fajn hlášku ... čímž odpadá jakékoliv napětí, jelikož jsou v takovém chillu, že o ně prostě strach nemáte. A jako komedie to taky úplně nefunguje, jelikož hlášek tu zase tak moc není a celé se to táhne jako prd ... Lore zombíků je těžké wtf, které nemá hlavu ani patu, a závěrečný zvrat čujete na míle daleko. Po výborném Get Out je tohle naprosto brutální střela vedle ... škoda.(26.3.2019)

(70%) Viděno v kině. Od tohoto režiséra jsem před tímto snímkem viděl GET OUT a musím říci, že mi to absolutně nesedlo. V hodnocení 1* jsem byl asi moc krutý, ale co jsem mohl dělat. Toto byla ale jiná liga. Bylo to teda dost nadlehčené a někdy, zejména když jsem v kině četl ty dialogy tak dost ujeté. Ale v dobrém slova smyslu, já to tentokrát ocenil. Nejvíc chválím nápad identických rodin. Úvod se ani tak moc netáhl, a jakmile došlo k prvnímu kontaktu zlých dvojníků hlavní rodiny, tak mě to začalo bavit. Působilo to v tu chvíli napínavě. Pak se film postupem času začal ubírat tím oním ujetým směrem. Na kvalitě to moc neubíralo v mých očích. Jako začalo to být trochu slabší a i finále už nebylo moc vyšperkované, ale mělo to tempo a já se bavil od začátku do konce. Hlášky byly teda opravdu dobré. Celkově se mi v hlavě vířilo dost myšlenek. Děti z oné hlavní hrdinské rodiny se rychle adaptovali, bojovali o svůj život, snadně už pak zabíjeli a i si u toho střelili dost hlášek. Krvavé to bylo ale takovým způsobem, že to nepůsobilo moc brutálně. Jen to finále bylo už takové ne moc zajímavé. Takže jsem si to po skončení kina tak nějak srovnal v hlavě a ty slabší, ale zasloužené 4* nakonec dávám. Za shlédnutí to rozhodně stojí.(4.4.2019)

Peele je pan scénárista a baví mě. Jeho tvorba je jako závan čerstvého vzduchu, který potřebujeme jako sůl. Takhle originální horor jsem dlouho neviděl a hodně jsem si to užíval. Srovnávání s Get Out je úplně mimo mísu, je to jako srovnávat dvě tarantinovky jen proto, že to napsal a zrežíroval stejný člověk. My jsou sice pro lehce náročnějšího diváka, ale přesně tohle v kině dlouhodobě chybí. Na vysvětlení bychom potřebovali další film, ale aspoň máme o čem přemýšlet, nebo vlastně nemáme, protože to bylo úplně jasný, ne? Ne? Má to pár hustých momentů, úžasný hudební doprovod, skvělou Lupitu v dvojroli a mix žánrů. A ačkoli nejsem fanda humoru v hororech, tady to byla naprostá pecka a já se bavil. A finální zápletka už je jen třešničkou na dortu jinak setsakra sytého menu. Těším se na další kousek!(5.4.2019)

• - Biblický verš Jeremiáš 11:11, který je přítomen skoro v celém filmu, zní takto: „A proto tak praví Hospodin: Hle, přivedu na ně neštěstí, kterému nebudou moci utéci. Tehdy budou volat ke mně, ale já je nevyslyším.“ (hansel97)

• - Jméno nejmladšího člena rodiny Jasona (Evan Alex) je odkazem na jiného Jasona, zabijáka Jasona Voorheese ze série Pátek třináctého, který také nosil masku. (NiWi)

• - Film otevřel filmový festival South by Southwest 8. března 2019 ve meště Austin v Texasu. (MeanWhile)