Utažení

• Velká Británie The Turning (více)
Drama / Horor / Mysteriózní
Velká Británie / Irsko / Kanada / USA / Indie, 2020, 94 min

Chůva se má na odlehlém sídle bohatého muže v Maine starat o jeho neteř a synovce, kteří přišli o rodiče. Její nový domov ale skrývá temné tajemství. (Netflix)

PetriK12

V podstatě jediná věc, kterou jsem řešil 3/4 filmu byla, jestli ty vlasy jsou její nebo je to paruka. Nepřišel jsem na to, škoda. ()

ZHODNOTITEL odpad!

Co měl rozčilovalo od začátku do konce byla kamera, která lítala prostorem jako o závod. Ono u hororu nebo dramatu je potřeba zpomalit. Střihač se tam také evidentně snažil dostat všechno za každou cenu. Režisérka si to zkrátka neuhlídala. O příběhu raději nemluvit. Co je možná obstojnou knihou neznamená, že bude i obstojným filmem. ()

brasek

Nechápem! Prvých dvadsať minút prinieslo lakačky, mátohu či ducha a navnadilo ma na slušný hororový zážitok. Žiaľ potom sa snímok premení na nudnú psychoanalytickú sondu zo života nechutných deciek (ak to malo tak byť, tak to zrealizovali parádne). Na záver keď som už bol znechutený a celý film mi liezol na nervy sa objaví duch Quinta, príbeh dostane spád a po úteku z domu sa dostaví záver, ktorému teda nerozumiem. Ak Kate bola blázon po matke a všetko to bol len jej blud, tak to takto pohnojili a poriadne. Nechcem nikoho uraziť, ale toto nie je parádny horor. ()

KayaCarter

No mohl to být dobrý film, ale bohužel není. Má to atmosféru. Má to hezký vizuál. herci jsou dobří, ale je to jakési celé ploché a marně si lámu hlavu proč vlastně. A konec to zabíjí úplně. Takže za mě bohužel za dvě. ()

paja_r

Je hodně zajímavý vidět, jak rozlišný má tenhle film recenze. Já byla nadšená, tak aspoň zvednu hodnocení. Ano, sice je to téma, který bylo zpracováno už několikrát na různý způsoby, ale rozhodně to nepůsobilo jako okoukané klišé. Ba naopak, souvislost s filmy, které už známe se mi naopak líbila. Mělo to dech nesmrtelných klasik hororu v novějším provedení, ale s dobře psychologicky dvojmým, rozpracovaným dějem a atmosférou. Tady asi opravdu záleží na tom, co se jakému hororovému fanouškovi líbí. Hlavní "hrdinka" na mě působila dojmem jako Jack z The Shining. Přijede do nepříznivého prostředí které na ni nějak působí, dozvídá se postupně příběhy toho, co se na onom místě stalo a to vše ústí v souhru a v jakýsi stav, kdy není jisté, jestli to, co se děje probíhá jen v představivosti, nebo jestli se teda jedná o ono nadpřirozeno a dělící čára je nejistá. U Jacka do toho vstupují jeho problémy s alkoholem, v tomhle filmu zase vstupuje jiný vliv, který mohl podmínit vývoj situace. Ale to jen na okraj. Dám pět, protože tohle je ten typ filmu, na kterej chci koukat za deštivýho večera. ()

veverysiak

Na prvý pohľad kopa hororových klišé, na druhý nevyužitý potenciál neokukaných prvkov, u chlapov prerástla potreba ponechať vysvetlenia na diváka, akurát to nemusí byť to pravé, čo v tomto prípade bolo treba, navyše voľáky prazvláštny bubu, ktorý akosi nevzbudzuje žiadny des, ale prostredie vybrali parádne, takže 35%. ()

Mangano

Finn Wolfhard je velmi charismatický herec a tenhle film táhne za světlem výhradně jeho tajemnost. Mackenzie Davis taky nebyla špatná. Ocenil bych ještě kameru, ale zbytek filmu představuje pouze vlivem slabé kreativní úrovně tvůrců jejich vlastní zhmotněnou nedosaženou ambici. Konec je pak v tomto ohledu katastrofa. Škoda. ()

Accuphose

Filmy, kde pořádně nevíte, co se děje, jsou mými oblíbenými. Tohle má 70 minut skvělou atmosféru, kamera funguje na výbornou a celková syrovost to jen podtrhuje. Pak nevím, zda nevěděli autoři co s tím, nebo se váhali jít určitým směrem (či intenzitou - jedna cesta by byla velmi zajímavá). Zkrátka to ke konci vůbec nezvádli. Nicméně i tak si to za většinu času zaslouží 2 hvězdičky. ()

stanyko odpad!

V tomto "horore" na mna nefungovalo takmer nic. Lakacka, nudne zabery panstva, zenska beha ako hysterka po dome, dalsia lakacka, dalsie nudne zabery, nudne kecy kto este v tomto dome skapal. Film nemal ani hlavu ani patu. Po 40 minutach som to nevydrzal a poriadne forwardoval, inac by som zaspal este aj po 3x. Zaver ma pobavil. ()

Nih

Najprv som dal filmu jednu hviezdičku, pretože to ani nebolo vtipné a hlavne: NEBOLO TO STRAŠIDENÉ! To NIE JE horor. Ale potom som hodnotenie zmenil, nebolo by to spravodlivé oproti filmu The Prom (ktorý som najprv hodnotil 2 hviezdičkami, teraz som upravil na jednu). Tento film je oveľa lepší, ako The Prom! ()

Metastazina

Co to sakra bylo?! No, začneme tedy tím pozitivním na filmu. Takže: prostředí - vážně úžasný dům, který už od začátku nahání hrůzu. Další pozitivum......aha, tak nic, to bylo vše. Jinak je to vlastně děsně nudný, nezajímavý, předvídatelný a ty děcka by zasloužily přes držku. ()

DyingAngel

Malo to tiesnivú atmosféru, privodilo mi to hnusný pocit úzkosti a sucho v hrdle, v priebehu filmu som sa sama začala pozerať po tieňoch v izbe. Hlavná herečka sa mi veľmi páčila, gotické sídlo s úžasným nádvorím a hmlami ma už ani nemohli nadchnúť viac. Pri závere som sa nestačila diviť... Konečne niečo, čo si udržalo moju úplnú pozornosť. ()

luis13

Ze zacatku to melo hlavu a patu, pak uz jenom patu a kdyz to ztratilo patu, ukazal se anal. Takhle nejak bych dal popisek k tomuto filmu ()

SonaLaly

Mám rada filmové verzie príbehu o Flore a Milesovi. Preto som si tento film pozrela. Žiaľ, aj televízny film Prizraky Helen Walkerovej urobil na mňa oveľa silnejší dojem ako táto verzia. Výber detských hercov je pre tento film dosť dôležitý aby sa vytvorila správna atmosféra. V predchádzajúcich verziách The Innocents hrali deti skvele. Toto bol zatiaľ najslabší Miles zo všetkých predchádzajúcich Milesov. Mám pocit, že si nevychutnal svoju rolu, nehodí sa na ňu a nehrá na 100 %. Flora je tu veľmi dobrá oproti Milesovi. Tiež mi nesedí Mackenzie Davis ako vychovávateľka. Najlepšie zo všetkých hrá pani Grose, tá je pre túto rolu ako stvorená. ()

Somewheres

The Turning je horor s nepříliš zajímavým dějem, ale jeho závěr je překvapivý, nápaditý a dělá z průměrného lehce nadprůměrný film. Jeho děj můžeme rozdělit do dvou částí. První část je průměrný horor, kdy nová vychovatelka Kate přijede na honosné sídlo bohaté rodiny, aby zde učila malou dívenku Floru. Brzy po jejím příjezdu vyloučí ze školy i bratra Flory, Milese, který je vcelku nevychovaný a dělá Kate samé naschvály. V tak velkém domě Kate často slýchá neznámé hlasy a vidí postavy a zjevení. Flora je sice přátelská, ale odmítá opustit rodinné sídlo, a Miles je hrubý a dělá Kate ze života peklo. Tato první část mi nepřipadala jako horor, jelikož to byl v podstatě příběh o tom, že dvě děti odmítají přijmout novou vychovatelku a tak jí dělají naschvály a snaží se jí zbavit. Nevysvětlitelné náhody a Katiny vize se dají vyložit mnoha způsoby, jelikož matka Kate je v psychiatrické léčebně a tak není vyloučeno, že Kate je taktéž psychicky nemocná. Druhá část začíná od chvíle, kdy Kate dostává dopis od své matky, v němž jí posílá své kresby. Od této chvíle se dozvídáme, že ono skryté zlo je bývalý správce panství Quint, který zneužíval bývalou vychovatelku dětí, po smrti jejich rodičů se považoval za pána a jejich nového rodiče. Po klasickém a předvídatelném konci se ukáže, že to byla jen Katina představivost nad matčinými kresbami a nabízí se divákovi druhý konec - Kate je psychicky nemocná, díky svým vidinám a dětským naschválům čím dál více paranoidní a přichází o rozum. Možnost rozhodnout se mezi dvěma závěry je neobvyklá a velmi zajímavá. Celý film v podstatě váháme mezi těmito dvěma možnostmi - psychická nemoc Kate a zlo v podobě Quinta, protože ono zlo zůstává celý film neukázané a nevysvětlené. Lekací scény se zde nevyskytují, protože cílem není vás polekat, ale přimět přemýšlet nad nevysvětleným. Hlavní hrdinka hraje uvěřitelně, děti nejsou nijak výrazně nesympatické a grafické efekty jsou na úrovni. Chválím zajímavou hudbu, napínavou atmosféru a možnost dvojího konce. Negativně hodnotím scénu s "Quintovou rukou", která připomíná ruku z Adamsovy rodiny, a pokud to mělo být jako osahávání od násilníka Quinta, pak značně nepovedené a nevěrohodné. Za mě 3 hvězdy. ()

IvanIII

Příběh natočený podle knižní předlohy Utažení šroubu.... No, okopírovaný seriál Sídlo Bly Manor. Nebylo to tak špatné, ale nad koncem jsem musel přemýšlet a nakonec jsem ho snad i pochopil. Velké plus je krásný dům. ()