Kritická péče

Critical Care

Kritická starostlivosť

Komedie / Drama

Austrálie / USA, 1997, 107 min

Rozpočet $12miliónovTržby USA $221,193Tržby Celosvetovo $-(1.2.2009)

• Terva

Všimli jste si kolik ohavných slov začíná na D ? Deboš, depka, dement, debil, doktor... CITÁT : Pacienta přivezli s pulmonální hemoragií, hemoptýzou, dysnopcí a hematurií. Biopsie ledvin vykazuje lineární depozitu imunoglubulinu a komplement v glomerulární membráně. Krevní kultury vykazují růst stafylokoka aureus. Laboratorní výsledky vykazují renální selhání s rostoucí hladinou urií v krvi. Diagnóza ? - Goodpasturův syndrom - . Moc jsem se nesmál, hlavně vedoucí JIPKY, Burz ( Albert Brooks ) je spíš k pláči. Jednu zajímavou a hodně mrazivou domněnku však řekl : Nemějte žádnou zdravotní pojistku, protože vás nenechají v klidu zemřít. Podprůměrný smutný příběh bez valných hereckých výkonů, nezáživnou kamerou, divným scénářem a skoro žádnou hudbou.(7.1.2011)

V tomto filmu se mísí hned několik žánrů. Jednak je tu docela silné morální dilema, nakolik má smysl udržovat pomocí moderní techniky uměle při životě pacienty v beznadějném stavu a tato dramatická rovina příběhu byla myslím podána výborně a velmi působivě. Dále je tu komediální rovina a dočkáme se některých výborných hlášek, hlavně ze strany doktora Butze, který mne velmi bavil. Naopak podivné mi přišly vsuvky s nebem/peklem, které působily podle mého názoru nadbytečně a až příliš jako parodie, navíc film zbytečně prodlužovaly. Závěr filmu se mi ale velmi líbil a i když happy end vlastně v této situaci ani nebyl reálný, nakonec vše dopadlo asi nejlepším možným způsobem. Navíc herecké výkony Jamese Spadera a Helen Mirren byly vynikající.(10.3.2017)

"Musím jít natočit EEG půjdete se mnou? Pětku už bych nechala v klidu. - Exnout? Ne, musíme přece udělat všechno co je v našich silách. - Což znamená, že musíte pacienta před smrtí prohnat peklem."(23.9.2005)

Cynické komediální drama, které lze sledovat bez obav o vlastní zdraví (hehe), zvlášť pokud si co nejrychleji zvyknete na pisklavou a opravdu těžko snesitelnou Kyru Sedgwick. Já budu na Kritickou péči nejvíce vzpomínat v dobrém hlavně díky krásné roli Helen Mirren a díky všemu, co se točilo kolem "jejího" pacienta. Včetně toho skvěle vychechtaného ďábla.(15.1.2014)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Richarda Doolinga z roku 1992. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v kanadském Torontu. (Terva)