Výjimeční přátelé

• USA A Beautiful Day in the Neighborhood (více)

Novinář Lloyd Vogel (Matthew Rhys) je pověřen, aby napsal článek o oblíbeném tvůrci a moderátorovi dětské televizní show Fredu Rogersovi (Tom Hanks). Poslušně se vydá do studia, kde Rogers natáčí svůj pořad, a záhy mu začne klást zvídavé otázky. Fred má však zjevně jiné plány. Dotazovaný se náhle promění v tazatele a pomůže Lloydovi překonat trauma z minulosti i znovu objevit víru v lásku. (HBO Europe)

sedm.1

Tomuto filmu se nedá rozhodně vytknout jedna věc, a to naprosto fenomenální výkon hereckého génia Toma Hankse, jenž zahrál snad nejhodnější a nejpozitivnější postavu v dějinách filmu, a to tak famózně přesvědčivě, že každé jeho slovo, každý jeho výraz, každé jeho gesto na mě působilo tak neskutečně přívětivým a uklidňujícím dojmem, že jsem z toho ještě teď pořád úplně mimo. To, co z něj totiž vyzařovalo, to bylo prostě nádherný, a já se naprosto ani nedivím, že z něj byli i v samotném filmu všechny postavy paf, důležité pro diváka je ale to, že to navíc působilo vážně věrohodně a přesvědčivě. O to větší škoda nicméně je, že zápletka je docela dost nezáživná a mdlá, a to především kvůli ústřednímu tématu napjatého vztahu otce a syna, jenž je zpracován velmi chabě a nevýrazně, navíc i emočně zcela odtažitě a nedramaticky, což se pak projeví hlavně v rádobysrdceryvném závěru, který jen těžko s kým zacloume. Herecky mě tu krom Hankse pak zaujal ještě Matthew Rhys, jehož přeměnu jsem mu skutečně uvěřil, naopak jsem moc nepochopil, ale to jen tak na okraj, proč tvůrci využili rasově smíšeného manželství, to mi přišlo jako takové zbytečné populistické vlezdoprdelkovství. Celkově ale i tak tato podívaná působí velmi mile a příjemně, ovšem musím zopakovat, dosáhnout se toho podařilo výhradně jen díky Hanksovo hereckému umění. ()

woodsman odpad!

ach velka skoda aby Tom Hanks hral v takejto sracke skoda keby racej natocili Lost Symbol . toto bol neskutocn shit to moje stahovanie vsetkoho sa zas vimstilo ()

petikacka

Takové pohlazení po duši které ovšem není pro každého...Vynikající Tom Hanks i zpracování příběhu...Kéž by takových laskavých lidí bylo kolem nás mnoho...A můžeme začít od sebe :-))) Za mě 85% ()

Axident

Sotva kdo může pípnout, že dám plný počet filmu, co nemá na csfd ani šedesát procent. Mám přesně ten věk, kdy si už mohu dovolit se nad ním dojímat a cenit jeho moudrost, aniž by mě rušila přímočarost, kterou jde k cíli v průhledném, leč pravdivém příběhu o skeptickém novináři, vyléčeném laskavým panem Rogersem (takový americký děda Lubin z Kouzelné školky) a kterou asi třicetiletý, neřkuli dvacetiletý divák logicky uzná za nudnou ba trapnou a o ničem. Já si uronil upřímně i pár slz a tetelil blahem jako už dlouho ne a i zpytoval... No, je to tak. ()

Rathalos

Vynimocny priatel je zivotopisna drama,ktora kazdemu nebude po chuti,vacsine ludi sa to bude zdat asi nudne a nezazivne,no na zaciatku som mal aj ja pochybnosti,ale casom sa rozplynuli,Matthew Rhys posobil vierohodne a z Toma Hanksa siel neskutocny pokoj a mier,ako nejaka tableta na upokojenie,celkovo je tento film trosku cudny,smutny a obcas aj depresivny,no su aj chvile,ktore cloveku vycaria usmev na tvari...:-) ()

BOURQUE

Snímok, ktorý si predovšetkým budem pamätať kvôli prirodzenému výkonu T. Hanksa. Film „You are My Friend“ (pracovný názov) sa snaží pripomenúť (slovo „propagovať“ schválne nepoužívam) tie základné „prvky“, ktoré človek potrebuje k tomu, aby mohol žiť v mieru a v pokoji, v kruhu svojich blízkych. Avšak ruku na srdce, realita / reálny život vypadá inak a len ťažko sa dajú veci tak „ľahko“ spraviť, ako je to zobrazené vo filme. Zachytenie vzniku priateľstva medzi Lloydom a Rogersom nie je zlý, ale chýba v tom väčšia škála emócií. Symbolická záverečná scéna („ublíženie“ klavíru) pripomína, že aj ľudia ako Rogers potrebujú svoje negatívne energie vypustiť. Každopádne, „A Beautiful Day in the Neighborhood“ je slušnou snahou upozorniť diváka na to, aby v tomto rýchlom svete sa na chvíľku (napríklad na minútu) zastavil a zamyslel sa „nielen nad sebou“ (odkaz na scénu v „reštaurácii)“. Pekná rola pre T. Hanksa. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

joker30

Film ma peknú myšlienku a posolstvo, je taký obyčajne životne dramatický, napriek tomu je miestami trochu nezáživný. Hanks ukazuje že je pán herec, ale nie je to látka, ktorú by mohol vytiahnuť do výšin... ()

geek.ondra

Bohužel je to ve finále dost nezajímavý film. Šedivý průměr který z celkem pěkného příběhu nedostal téměř nic. Vše nakonec musí zachránit na všechny možný ceny nominovaný Tom Hanks. 6/10 ()

Lupes

Opět nevídaný herecký koncert Toma Hankse! Je veliká škoda, že laskavosti Frada Rogerse nebylo věnováno více místa, scény, kdy hovoří s okolím svými maňásky jsou skvostné a jeho projev je přímo terapeutický. Jenže se do toho přimíchá jeden novinář, a jak už to tak bývá, náhle je to více o něm než o Fredu Rogersovi (předlohou je skutečný článek v Esquire Toma Junoda). Nu což. Vznikl tak alespoň zajímavý kontrast mezi Fredovou věřící laskavostí a Lloydovým egoismem. Co je platné, že newyorské novinářské eso Lloyd Vogel má za manželku černošku a pravdu o světě šíří neohroženě a spravedlivě, když mu chybí milosrdenství a odpuštění. Lloyd má totiž problém se svou identitou, a stejně jako nenávidí svůj původ, nenávidí i svět. Dramaticky tuctové vyrovnávání se Lloyda s otcem tak bohužel strhává stopáž na svou stranu, zřejmě aby tam toho konzervativně působícího, "křesťansky zatuchlého" a pramálo progresivního Freda z let padesátých bylo co nejméně. A to je opravdu škoda, protože tohle měl být film o Fredovi a ne o Lloydovi. ()

Brooks

Unavene pôsobiaca a náladovo podivne nepríjemná dráma. Najzaujímavejším prvkom je jej občasné štylizovanie do kulís bábkového mestečka. Rozhodne som očakával silnejšie herecké výkony. Rhys je slušný, Hanks nevhodne obsadený a málo využitý. Najväčší problém vidím v tom, že priateľstvo ich postáv tú avizovanú hĺbku len predstiera. Neveril som mu. Jeho build-up je nedostatočný, pani režisérka a scenáristi mu nevenujú dostatok priestoru. Pritom malo byť motorom filmu, spúšťačom zmien, ktoré nastali v živote Rhysovej postavy. ()

fortkarel

Mně se to upřímně líbilo. Vyhovovalo mi pomalé tempo a krásná - byť často jednoduchá - scéna. Spousta recenzí tady říká, že začátek je hrozně pomalej a nudnej. Pomalej možná, mně nicméně bavil a celek jsem si užil. ()

Stillborn83

V Európe bol Fred Rogers neznámy, no v USA ovplyvnil so svojou detskou šou niekoľko generácií. V úvode sa síce budete pýtať, čo to pozerám, ale oplatí sa vydržať a aj keď je celý film natočený netradične a má veľmi pomalé tempo, ten good feeling z neho vám napraví zlý deň. V prvom rade, je to herecký koncert Toma Hanksa. Za mňa jeden z jeho najlepších výkonov vôbec. A aby som nezabudol, postava novinára je skutočná, aj článok, ktorý vyšiel, ale život novinára Lloyda Vogela (v skutočnosti sa volá Tom Junod) sa nezakladá na skutočnosti. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,3/10 | Rotten Tomatoes: Tomatometer - 96%, Audience Score - 92% | FDb.cz - 33,3% (?!) | Na tento ambiciózní snímek jsme se těšili opravdu dlouho dopředu..... Že by se konečně v záplavě hi-tech blockbusterů objevilo kvalitní poklidné drama? Tak tedy ne, no... Všechny scény s panem Rogersem jsou super, jeho životní filozofie, dobrota - úžasný to člověk a Tom Hanks se této role zhostil opravdu výjimečně. Zbytek je již jen poměrně nezáživné psychologické drama, které nám nic moc neříká. Škoda. 60% ()

mac000

O filmu ani o Fredu Rogersovi jsem před shlédnutím nevěděl nic. O to více jsem byl (příjemně) překvapen, kam nabral děj filmu po cca 10 úvodním, nemastných neslaných minutách směr. Možná sentimentální (zejména scéna skoro v závěru filmu), ale rozhodně pohlazení po duši a potvrzení výjimečných kvalit Toma Hankse. ()

MirkaP

O tomhle filmu budu ještě dlouho přemýšlet. Dospělý, v němž žije zraněné dítě, není jednoduché téma, a přitom odtud často vyvěrají různé překvapivě šílené násilnosti (ve filmu demonstrované bitkou na svatbě). A zde nabízí jakýsi pan Rogers cestu, jak to zraněné dítě vyléčit, třeba i po letech. Opravdu mě to zaujalo. ()

PlysovyMacko

Film je o moderátorovi detskej relácie a novinárovi, ktorý o ňom píše článok. Bohužiaľ viac sa venuje súkromnému životu novinára a ten ma nezaujímal ani z polovice ako samotný pan Rogers, ktorého Tom Hanks hra strašne pokojným spôsobom. ()

mirkath1

Já tak nějak nevím co si mám myslet. Možná se film dotknul mého skrytého vzteku o kterém tuším, že mám. Občas jsem protivná, smutná a náladová a myslím, že bez důvodu. Jenže on tam někde je. Přistihla jsem se, že tu minutu na vzpomínku lidí, kteří inspirovali v dobrém, jsem prožila a vzpomínala také. Spolu s protagonisty. Jenže takové nenásilné vyptávání mě přišlo příliš násilné. Já bych se na místě redaktora neotevřela, ba naopak. Hanks, kterého mám velmi ráda mě v tomhle filmu lezl na nervy. ()