Urážka

• Velká Británie The Offence

Ve snímku Urážka ztvárnil Sean Connery postavu zkušeného detektiva Johnsona, britského policejního inspektora, kterého obvykle hned tak něco nerozhází. Dvacet let práce na vraždách, znásilněních a dalších násilných činech se na něm však postupně podepsalo natolik, že při jednom rutinním výslechu vybuchne a naprosto ztratí kontrolu. Hluboce jím totiž otřese chování vyslýchaného pedofila, kterého následně zabije a je proto suspendován. Tento incident vede k tomu, že se detektiv nervově zhroutí. Navíc samotný fakt, že ubil devianta k smrti, jej vede ke snaze očistit sebe sama od vlastních, důkladně skrytých pedofilních tendencí. Film byl natočen podle divadelní hry Johna Hopkinse This Story of Yours, přičemž scénář k němu napsal sám autor hry a režíroval jej zkušený Sidney Lumet (oficiální text distributora)

Yoss

Dobré, ale ťažké a náročné na sledovanie. Chce to správne rozpoloženie a momentálny záujem i danú tému. ()

kkarx

Tak "The Offence" přináší perfektní psychologický rozbor policisty, který už nemůže snést tlak svého povolání a musí bojovat nejenom se žločinem, ale i sám se sebou. Role byla svěřena excelentnímu Seanu Connerymu. Rozhodně neočekávejte kriminálku, ale čisté psychologické drama! Na co film aspiroval plní dokonale a já nevidím důvod nedat plné hodnocení. ()

rivah

Filmfanou inscenaci přesně vystihl. Je to intenzivní hra a intenzivní výkon Conneryho, jeden z jeho nejsilnějších. Jde tu o trauma policisty z vyšetčování vražd a snad i latentní pedofilii. Klíčový je vypjatý rozhovor policisty se šéfem a závěrem 25min. dramatický výslech vedený policistou na obviněném pedofilovi...Film by se však měl jmenovat spíše ZUŘIVOST nebo VZTEK než Urážka. ()

donkocicak

Bezpochyby jeden z nejlepších filmů, který jsem s Connerym viděl ( radši mám s ním už jen film Neúplatní ). Famózně zahrál postavu policejního vyšetřovatele, který se zhroutí a musí čelit následkům násilí, díky kterému umlátil podezřelého ve vazbě. Musím se přiznat, že mi doteď není jasné, zda zemřelý podezřelý byl skutečným vrahem. To podle mě zůstalo ve filmu nedořešeno, trochu mi to vadilo, čekal jsem to tam. Urážka je film, kde nejde zas tolik o detektivní příběh, pojednává o tom, že policista je pořád jen člověk, kterého ničí ty neustálé pohledy na mrtvá zmrzačená těla a jiné bestiální zrůdnosti. Že jde také o citlivou duši a ne supermany, se kterými nic nepohne ( viz. některé americké akční a detektivní filmy ). Více než s pachatelem zde ústřední postava kriminalisty bojuje spíše sama se sebou, to se mi zdálo úžasné, neobvyklé. Alespoň pro mne to bylo nové. Závěrečná scéna, kdy se dovídáme jak to mezi obviněným a vyšetřujícím doopravdy bylo, je odzbrojující. Connery bezpochyby podal vynikající výkon. Je škoda, že tento film není momentálně u nás v distribuci a lze ho shlédnout jen tu a tam na kabelové televizi. ()

J.McClane

Velmi zajímavý netradiní snímek. Škoda jen, že obsah je trochu jiný, než je zde avizováno a že offence není v tomto filmu urážkou ale trestný čin... ()

Prubner

Ono by mi nevadilo, že se z detektivky nakonec vyklube psychologický film o policajtovi, kterému hrabe. Ani to, že je to komorní a ukecané. Ani to, že se ani nedozvíme, jestli onen zatčený byl skutečně hledaným pedofilem. Jenže ono je to tak strašně nezáživné, nezajímavé, rozvláčné a nudné ! Jeden z nejhorších Conneryho filmů. ()

LuckyK

Typicky lumetovsky temný děj s roztříštěným dějem a flashbacky, ale hodně rozvláčné, divadelně povídavé a dlouhé. ()

StaryMech

Film je příjemně barevný, atmosféru má ale černou jako bota neboli jako případy majora Kalaše. Škoda že z vyšetřovačky se vyklube psychodrama ve tvaru tří stupňovaných hereckých soubojů, na můj vkus příliš zavánějících prkny, která znamenají svět. ()