Čas zastavit se

• slovenský

Čas zastaviť sa

Drama / Krimi / Hudební

USA, 1988, 111 min

Ďalší zaujímavý film od môjho obľúbeného režiséra. Zobrazuje obdobie, v ktorom rodičov dostihuje ich revolucionársko-anarchistická minulosť a spolu so Zápotockým si uvedomujú, že "po staru se žít nedá". Netuším, či ide o rodinnú drámu alebo generačný konflikt a ani to neriešim. Dobre sa mi naň pozeralo a keby v ňom bolo menej "Ameriky" mohli byť tie štyri hviezdičky zaslúženejšími.(17.5.2010)

Nenápadnej snímek o rodině, kde každej má (vzhledem k věčnýmu neplánovanýmu stěhování) jen jeden druhýho. Námět, co by v dnešní době snadno sklouzl k akční kravině, je tady podložen něčím daleko trvanlivějším a hlubším. Ch. Lahti, M. Plimpton, R. Phoenix a S. Lumet jsou to, na čem tenhle film stojí. Vztah v rodině jsem jim naprosto věřila a společná píseň, kterou zpívají o narozeninách je chytře ( až "vyčůraně" :-) ) použita v závěru...(17.1.2010)

Deti by nemali trpieť za hriechy svojich rodičov, jasná vec. Ak je tomu tak, potom nejde o nič iné, ako len o číry egoizmus. Chudák chalan (River Phoenix), mal to ťažké, hlavne čo sa týka jeho hodne naivného otca, ktorý evidentne nepochopil, že revolúcia v malom nemá význam, a že tým, že vyhodil tú továreň do luftu nič nezmenil. Proste ten napalm sa bude vyrábať niekde inde a hotovo. Jediné čo dosiahol bolo to, že uvrhol seba aj všetkých svojich blízkych do nešťastia, ktorého následky si všetci ponesú celý život. A prečo to všetko? Pre nejaké zasmušilé politické ideály? Pekná blbosť, hodná človeka čo nemyslí. Našťastie chalana zachránil jeho talent, tomu teda poviem mať šťastie v nešťastí. A River Phoenix svoju postavu zvládol bravúrne, klobúk dole. 75/100(14.1.2017)

10/10 Prekvapeni od Sidneyho - no, pravda necekal jsem od nej spatny film, ze? Rodina fungujici na uteku od minulosti jako samostatna jednotka "proti vsem" a jeji vazby na okolni svet. Neokoukani predstavitele, poradny scenar - na to jsme ostatne u Sidneyho zvykli a poradna davka emoci udelala dalsi zarez na jeho ceste za oscarem za celozivotni dilo.(30.10.2009)

Když ke konci filmu položí Lorna Dannymu plačtivou otázku: "proč na sobě musíš nést břímě života někoho jiného?", vystihuje tím celý jeho dosavadní mladý život. Danny žije od malička ve lži, disciplinovaně snáší každou svou novou identitu a naučil se dokonale potlačovat svou osobnost a své touhy. Jenže pak se zamiluje do dívky Lorny a jeho nový učitel v něm objeví obrovský hudební talent. Danny se musí rozhodnout, ale pokud dá přednost své vlastní budoucnosti, znamená to odtrhnout se od své rodiny. Herecký výkon Rivera Phoenixe opět vyvolává lítost nad jeho brzkým odchodem a tentokrát mu skvěle sekundují oba představitelé Dannyho rodičů. Málokterý snímek mně v poslední době zasáhnul tolik jako právě Running on empty, proto velmi jasná, silná pětka.(30.5.2013)

• - Spoiler: Podle scénáře měla postava Dannyho poté, co je vyrušen při nacvičování vážného klasického sola, začít ze studu hrát jazzové rytmy. Jeho představitel (River Phoenix) ale protestoval, že by se za to Danny nikdy nestyděl. Režisérovi snímku (Sidney Lumet) se to líbilo, a tak danou scénu změnil. (aluna)

• - Jomo, jméno psa vyskytujícího se ve filmu, je odkaz na prvního premiéra a prezidenta Keňi - Jomo Kenyatty. (aluna)

• - Ačkoliv se polohu prstů jednotlivých skladeb, které ve filmu postava Dannyho hraje, River Phoenix naučil, audio bylo obstaráno profesionálním pianistou. (aluna)