poster

Čas zastavit se

 • USA

  Running on Empty

 • Slovensko

  Čas zastaviť sa

Drama / Krimi

USA, 1988, 111 min

 • freddy
  *****

  Tak už je to z mé strany definitivně potvrzeno. River Phoenix byl talentovaný mladý herec, který se mohl stát jedním z nejlepších herců vůbec, o to více mě mrzí jeho brzký odchod z tohoto světa. Tohle je třetí film s Riverem v hlavní roli, který jsem viděl, a i potřetí je to za pět hvězd. Stůj při mně, Čas zastavit se, Souboj. Tři filmy s Riverem Phoenixem v hlavní roli, tři pětihvězdy. To už není náhoda. Tenhle film vyniká především svým námětem, který je opravdu pohodový, sympatický a velice příjemný na sledování. River Phoenix je zde v roli mladíka, jehož rodiče před lety vyhodili do povětří jakousi laboratoř a už mnoho let se skrývají před FBI. A tohoto mladíka už skrývání nebaví, rád by rozvíjel svůj talent pro hru na piano a má velmi solidní šanci dostat se na prestižní vysokou školu. A do toho navíc přichází první velká láska. Úžasný film, o kterém jsem dosud neměl ani ponětí, ale o to více mě v maximálně pozitivním smyslu zasáhl přímo do srdce. Stejně jako předchozí Riverovi filmy mi tohle prostě sedlo a něco ve mně mi absolutně nedovoluje snižovat jakkoliv hodnocení, protože tohle je ideální bezchybný film, na kterém neshledávám žádnou chybu. Zkrátka River byl a pro mě stále je PAN HEREC a i přes svůj mladý věk se pro mě stává legendou. Nominace na Oscara pro Rivera za tento film je určitě zasloužená, jen škoda, že zůstala neproměněna. Je zbytečné dál cokoliv komentovat, bez debat tomuhle filmu uděluji pět hvězd.(23.4.2010)

 • DaViD´82
  *****

  Všechny šťastné rodiny jsou si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná po svém. Tolstoj tak sice otevírá Annu Kareninu, ale Lumetův snímek nejslavnější úvodní věta světové beletrie vystihuje o chlup přesněji. Nepamatuji tak mnohavrstevnaté drama, které by bylo obdobně emotivní a přitom prosto velkých gest. Řekne se toho hodně, ale nejsilněji působí nevyřčené. Což funguje díky kompletnímu ansámblu; jakkoli nepopiratelně v čele s výkony ústředního tria Phoenix-Hirsch-Lahtiová.(15.5.2020)

 • aluna
  ****

  Nenápadnej snímek o rodině, kde každej má (vzhledem k věčnýmu neplánovanýmu stěhování) jen jeden druhýho. Námět, co by v dnešní době snadno sklouzl k akční kravině, je tady podložen něčím daleko trvanlivějším a hlubším. Ch. Lahti, M. Plimpton, R. Phoenix a S. Lumet jsou to, na čem tenhle film stojí. Vztah v rodině jsem jim naprosto věřila a společná píseň, kterou zpívají o narozeninách je chytře ( až "vyčůraně" :-) ) použita v závěru...(17.1.2010)

 • kareen
  *****

  Když ke konci filmu položí Lorna Dannymu plačtivou otázku: "proč na sobě musíš nést břímě života někoho jiného?", vystihuje tím celý jeho dosavadní mladý život. Danny žije od malička ve lži, disciplinovaně snáší každou svou novou identitu a naučil se dokonale potlačovat svou osobnost a své touhy. Jenže pak se zamiluje do dívky Lorny a jeho nový učitel v něm objeví obrovský hudební talent. Danny se musí rozhodnout, ale pokud dá přednost své vlastní budoucnosti, znamená to odtrhnout se od své rodiny. Herecký výkon Rivera Phoenixe opět vyvolává lítost nad jeho brzkým odchodem a tentokrát mu skvěle sekundují oba představitelé Dannyho rodičů. Málokterý snímek mně v poslední době zasáhnul tolik jako právě Running on empty, proto velmi jasná, silná pětka.(30.5.2013)

 • misterz
  ****

  Deti by nemali trpieť za hriechy svojich rodičov, jasná vec. Ak je tomu tak, potom nejde o nič iné, ako len o číry egoizmus. Chudák chalan (River Phoenix), mal to ťažké, hlavne čo sa týka jeho hodne naivného otca, ktorý evidentne nepochopil, že revolúcia v malom nemá význam, a že tým, že vyhodil tú továreň do luftu nič nezmenil. Proste ten napalm sa bude vyrábať niekde inde a hotovo. Jediné čo dosiahol bolo to, že uvrhol seba aj všetkých svojich blízkych do nešťastia, ktorého následky si všetci ponesú celý život. A prečo to všetko? Pre nejaké zasmušilé politické ideály? Pekná blbosť, hodná človeka čo nemyslí. Našťastie chalana zachránil jeho talent, tomu teda poviem mať šťastie v nešťastí. A River Phoenix svoju postavu zvládol bravúrne, klobúk dole. 75/100(14.1.2017)

 • - Spoiler: Podle scénáře měla postava Dannyho poté, co je vyrušen při nacvičování vážného klasického sola, začít ze studu hrát jazzové rytmy. Jeho představitel (River Phoenix) ale protestoval, že by se za to Danny nikdy nestyděl. Režisérovi snímku (Sidney Lumet) se to líbilo, a tak danou scénu změnil. (aluna)

 • - Ačkoliv se polohu prstů jednotlivých skladeb, které ve filmu postava Dannyho hraje, River Phoenix naučil, audio bylo obstaráno profesionálním pianistou. (aluna)

 • - Jomo, jméno psa vyskytujícího se ve filmu, je odkaz na prvního premiéra a prezidenta Keňi - Jomo Kenyatty. (aluna)