Čaroděj

The Wiz

Dobrodružný / Fantasy / Komedie / Muzikál

USA, 1978, 134 min

• Mononoke.

Film jsem neviděla od začátku a nedokoukala konec. Pro remaky jakéhokoliv druhu většinou nemám pochopení (zvláště pokud je původní snímek nesrovnatelně lepší). Předlohu z roku 1939 jsem viděla poměrně nedávno a mám ji v živé paměti. Lákalo mě na tomhle muzikálovém zpracování že v něm hraje Jackson, ale to je snad jediné plus (kromě pár dobrých vtípků a písničky Lion :). Žádné inovace, jenom hloupé kopírování staré předlohy ve futuristickém městě. Nechápu jak mohl být nominován na oskara za kostýmy, vždyť Plecháč i Strašák vypadali skoro úplně stejně, jako kdyby se produkce naopak snažila ušetřit na kostýmech. A Dorotka jako třicetiletá černoška mi prostě absolutně nesedla (asi jsem moc velká konzerva, ale je to tak). Asi bych film doporučila těm, co mají rádi hudbu 80.let, ale kdo chce vidět kvalitního čaroděje ze země Oz s pohádkovou atmosférou tak od tohodle zpracování ruce pryč...(LFŠ 2008)(31.7.2008)

Představuji si Quincy Jonese, jak sedí ve své pracovně a vypráví spolupracovníkům o novém filmu: Je to vyzkoušené z Broadwaye, kde to vydrželo čtyři sezóny. Rasová segregace je minulost, černoši vydělávají stejně jako bílí, takže teď je musíme naučit utrácet. Tak na Broadway vzali klasickou dětskou knížku, protože pak na to budou chodit i bílí, ale dali tam černošské zpěváky. Pro film mám eso v rukávě - Dianu Ross. Já vím, že není už nejmladší, a ji budou poslouchat jak bílí, tak černí. Příběh je aktualizovaný, žádný vidlákov, ale černošský New York, grafitti, blýskavé cetky, a hlavně soul music, pánové, to nemůže být "flop". Seženeme slavného režiséra, který nebude dělat při natáčení těžkosti, protože se bude přesně držet divadla / The Wiz je v podstatě záznamem divadelní inscenace, takže buď jste příznivcem Broadway nebo ne. Jako muzikál průměr.(2.12.2010)

Jeden z rady opuletných projektov, ktoré vďaka štedrému rozpočtu stavili na vizuálne obžerstvo a talentovaných umelcov. Naschvál nehovorím hercov, pretože tu väčšina z nich nieje v tomto obore zdatná. Zato však spievajú a krepčia ostošesť. Silne na afroamerické publikum ( vzhľadom na tržby však ním paradoxne ignorované ) zameraný spektákel, kde niet času na rozprávkovosť, aj keď sa snímok o to všemožne snaží, ale dosť času na umelecky ( nemýliť si s pojmom technicky ) nudné muzikálové čísla.(15.4.2015)

• jprmusic

Tak na tomhle filmu jsem byl v kině - no jak by ne, byl americkej a prej tam hrála nějaká slavná americká zpěvačka - no a v Orlíku dávali Leť ptáku leť , takže nebylo co řešit. Na tom filmu se mi nelíbilo nic - ani muzika a ta zpěvačka - asi jsem nepochopil ty americký specifika nebo co. A Jackson ? No hrálo tam nějaký strašidlo .......(20.7.2009)

Snímek představuje konec éry blaxploitation, při čemž je současně jejím vrcholem i pádem. Jako afroamerickou antitezi ke klasickému dílu bílé Ameriky "Čaroděj ze země Oz" (1939) ho lze vnímat coby meta-emancipační dílo. Zatímco bílá Dorotka v ideologicky zvráceném finále poznává, že nejlépe je doma a správné americké děvče by nemělo ani pomýšlet na to, že by vykročilo z domu, její afroamerická jmenovkyně naopak fantaskní cestou překonává strach z opuštění bezpečí rodiny a komunity, při čemž poznává, že ať jde kamkoli své kořeny si ponese v srdci s sebou. Film ve své době propadl, což ovšem závisí především na enormně vysokém rozpočtu; jeho tržby byly srovnatelné s ostatními filmy pro černošské publikum. Lze se domnívat, že dobová kritika, která film strhala, byla více ovlivněna podvědomou obranou klasiky než kvalitami díla. Je sice pravda, že film dramaturgicky moc nedrží pohromadě, ale to je jedna z podstat muzikálů. Také je škoda závěru, kde se do popředí příliš vedrala Diana Ross naočkovaná "est" kultem, který v té době cloumal Amerikou, protože jinak "Čaroděj" představuje famózní muzikál s dech beroucí výpravou a opulentními tanečními čísly. Ryze geniální je skloubení fantaskní výpravy s reálnými prostředími New Yorku (New York State Pavilion ve Flushing Meadows, Cyclone na Coney Island, Central Station, metro, Brooklin Bridge a WTC), což filmu dodává osobitou urbánní atmosféru příznačnou pro blaxploitation filmy. 9/10(16.10.2010)

• - Nipsey Russell se stal na poslední chvíli náhradou za Bena Vereena. (Spidey3)

• - Michael Jackson v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)

• - První píseň, kterou Michael Jackson zpívá, byla napsána už pro muzikál, podle něhož byl film natočen, ale nakonec z něj byla vystřižena. (Martin00x)