Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

vitac.

Jak tu tak pročítám komentáře, tak si u (až nepříjemně) mnoha z nich říkám, jestli daný divák jen neumí dávat pozor, nebo je zkrátka tupej... Eraserhead vůbec není úchylárna bez smyslu, nějaká náhodná směs obrazů a ruchů. K tomu se Lynch nikdy nesnížil a přestože každý nemusí (a možná ani nemůže) pochopit všechny symboly a tajemné odbočky, které ve filmech servíruje, vždy existuje poměrně jasná dějová linie a nosná myšlenka. V Eraserhead o to jednodušeji dešifrovatelná, že čas postupuje ve filmu čistě sekvenčně. Kompozice, světlo a hudba (až na výjimky elektroakustická) - vše libůstka. Trvalo mi cca patnáct let, než jsem se odvážil Eraserhead promítnout a nebyl jsem ani zastrašen (ale v zádech mrazí hodně a dlouho:)), ani znechucen, ani zklamán, ba naopak. Slabší čtyři - to "jen" protože v dalších svých dílech autor postupně své umění piluje až k dokonalému MD. (Island Empire mě ještě čeká.) ()

Havala

Solidní psycho záležitost s pořádnou dávkou depky a nechutnosti. Točit podobné filmy by dneska bylo nemyslitelné. Je to něco, co uvidíte jednou a dost ale i tak doporučuju. ()

epislav

Kostra, kterou si každý musí obalit svými běsi a vytvořit tak svou unikátní variaci filmu. Já si posloužil báječně. ()

adamix

Je to horor alebo typická Lynchova absurdnosť? Oboje. Priznám sa, že toto bol jeden z niekoľkých filmových počinov, ktoré som podcenil po prvom pozretí. Je to určite z toho dôvodu, že som sa nedokázal stotožniť s režisérovým štýlom. Atmosférou, čiernobielym filtrom, osvetlením a Nancovou nemotornou postavou s tupým výrazom sa stal tento film takým divným kultom. Smiešne na tom je, že ERASERHEAD je vlastne nočná mora pre rodičov, ktorú by si za žiadnych okolností nemali pozrieť, ak chcú mať svoje prvé dieťa. ()

Blazkowicz odpad!

Tak to je dobré psycho. Máme tady miliardu nesmyslně dlouhých záběrů na nic (třeba na topení) a pěkně retardované postavy (borka se udělá při pohledu na vytékající cosi z kuřete). Nesmí chybět obludy, ze kterých se mi dělalo trochu nevolno a žádný děj. Je to prostě jen hodina a půl random scén, které nedávají smysl. Řekl bych, že klasická Lynchovina. Docela by mě zajímalo, co se tomu Lynchovi honilo a neustále honí v makovici. Hádám ale, že nic pěkného to nebude. ()

Pitryx

Kdepák, ani na poslední pokus jsem to prostě nepobral. Jinak vcelku souhlasím s mým 25 roků starým komentářem viz níže. Zpočátku je na co koukat, ale pak se to přenese do jednoho pokoje a zde již nastává kapku nuda. Přesto dávám sedm a doporučuji. *** A PŮL/7 +++++++++++++++++++++ Snová a podivná, jakoby horečnatá vize se schopnými efekty. Celý snímek působí zvláštně a vlastně nevím co si oněm myslet. Mimi je uděláno perfektně, celým filmem se potloukají jakési zvláštní "žížaly". Snímku bohužel chybí akce, je statický. Já jsem jej určitě nepochopil v plné míře, ale rozhodně mne zaujal více, než některé současné horory. Závěr také na úrovni. Takže průměr. 27.X.1995 arte 8506 ()

hrumsrt

Ušmikni mu kebuli! Moje první setkání s Davidem Lynchem, tak jsem si to vzal pěkně od začátku. Jednoduchá tradiční premise převedená do takových rozměrů, že se Vám točí hlava kolem. Je tady divný naprosto všechno, tak moc si na tom asi dali záležet. Že ústředním tématem je rodičovctví a role otce musí být zřejmé všem. Ale proč je tam tohle, a co má znamenat tohle??.. Zvrácený, nechutný obraz jednoho z nejkrásnější momentů dospělého človíčka je zde pochroumán a zmrzačen. Lynch musel být asi hodně zmítán strachem. Ale jen by mě zajímalo, co na to jeho žena v očekávání. Ovšem asi už tušila, s kým čeká rodinu. Není tady normální jediný obraz ani postava, zkrátka nic. Snad jen to děcko je jak admirál Ackbar z Návratu Jediho. Náročný snímek, kde padne sotva pár slov a to ještě, když už se postavy rozhodnou mluvit, tím spíš máte pocit, že tohle není normální.. Divnost nad divnosti, ale co čekat, pff surrealismus. Jenže filmový zážitek je to natolik specifický, že tohle nejde zapomenout, takže poctivě vtahující.. Nad výkladem se nehodlám dále trápit: https://lynch.vracovsky.cz/f04.php#zal4. 65% ()

ostravak30

První film Davida Lynche na kterém se podílel v mnoha jiných profesích. Je to zvláštní film, který se mi hodnotí komplikovaně, protože se pohybuje na hranici minimálně několika žánrů. Působí však rozhodně jako horor. Ale zase to není takový horor u kterého by člověku vstávaly vlasy hrůzou. Nakonec mimčo sice nepůsobí jako vzor krásy, ale že by se divák měl obávat jen toho, jak je oslizlé a uřvané? A tak se ve filmu vlastně nic až takového neděje. Henry se v temné průmyslové atmosféře snaží nějak přežívat, ale spíše jsem měl co dělat, abych se neuzíval k smrti. Tedy vizuální stránka není špatná, ale zbytek je pro mě nudným, nezáživný a těžko k pochopení. ()

shade000

Film som videl už dávno, no toto sa jednoducho nedá zabudnúť. Úprimne toto je pre mňa jeden z najdesivejších a najnechutnejších filmov s tak hutnou atmosférou, že by sa dala krájať... David Lynch a jeho dielo skazy. Večeru pri takomto filme neodporúčam... ()

RigorMortis

Po prekonaní prvého dojmu "čo som to kurva doprdele videl, vypláchnite mi niekto oči svätenou vodou" si opäť sadám ku komentáru s (relatívne) čistou hlavou. Artová antireklama na rodičovstvo, Durex hadr. Vedel som, že idem na Lyncha. Oproti tejto otcovskej odysei však bol Mulholland Drive večerníček a Sad Peaks príjemná kronika príbehov z malomesta. Eraserhead mal hutnú ťaživú atmosféru s minimom dialógov a všadeprítomným hlukom, všetko v čiernobielom prevedení. Nemám rád deti a nemám k ním vzťah, toto však bol strach z otcovstva vybičovaný do absurdna. Teda asi, Lynchove filmy sa vraj nedajú pochopiť. K už aj tak dosť nepríjemnej atmosfére filmu prispieval pri jeho sledovaní v kine akýsi mentál sediaci za mnou hurónskym sileným rehotom Daniela Dangla a hysterický smiech akejsi pani pri záverečných titulkoch. Ja sám som mal väčšinu filmu nechápavý pohľad á la Robert Jašków. Ľutujem divákov, pre ktorých bol Eraserhead prvá skúsenosť s Lynchom. Dostať toto do rúk nejaký freudián, slintá blahom. ()

Flix

Hodnotit Mazací hlavu je podle mě skoro nemožné. Hodně aspektů tohoto snímku se nedá posoudit. Je to spíše vyjádření pocitů D. Lynche v jakémsi paralelním světě. Snímek je rozhodně pesimistický a depresivně laděný, místy spadá na úroveň jakési filosofické symboliky. Hl. hrdina mi vzdáleně připomíná Kafkovský typ literární postavy, která je pasivní defacto obětí dění kolem něho. Jinotaje zobrazované Lynchem vyjadřují velmi depresivní pohled na určité události v lidském životě. Sice tady Lynche nechápu (což ani nejde), ale svým způsobem ho obdivuju že na mě dokázal přenést jeho dekadentně-surrealistický pohled na svět. Je to jakoby vyjádření nejskrytějších pocitů lidské psychiky, které Lynch dovede přenést na plátno, což je podle mě unikátní... ()

Nowecki

Symbolická klasika, na kterou když půjdete bez toho, abyste si předem přečetli manuál k interpretaci, nic nepochopíte. Ano, skutečně jsem takový manuál zahlédl v recenzi přiložené k programu - že spermie znamenají hřích a podobně. Nevím zda to byla obdoba Lynchova návodu k pochopení Mullholand Drive, nebo si to vymyslel recenzista osobně. Protože ale recenze před filmem nečtu, stejně mi to nepomohlo. Za originalitu, spojení vizuální a zvukové stránky, děťátko a přenesení vnitřních běsů na plátno 49%. ()

Eddie003

Jediný důvod, proč jsem k tomuto skvostu ještě nic nenapsal, je fakt mé nynější tvůrčí impotence. Netkví v tom, že bych byl z tohoto snímku znechucen, nebo na rozpacích. Tohle je giniální v každém směru... Všimli jste si podlahy v Henryho domě? Je shodná s podlahou červeného pokoje ze seriálu Twin Peaks. Po prvním shlédnutí jsem si říkal, že tohle už si hned tak nepustím, ale zřejmě se ze mě stal šílenec a začínám toužit vidět to znovu. Když si tak čtu tenhle komentář, říkám si, že by mohl klidně fungovat i jako odstrašující příklad toho, co může Mazací hlava udělat s relativně normálně smýšlejícím člověkem. Nemyslíte? ()

Pierret

Tenhle film je jako obrázek z inkoustu... vidíte v něm spoustu věcí a některé z nich se vás týkají více, než jste sami ochotni přiznat. Mistrovská symbolika. ()

PROTIVETRU

Mňa ten film dostal...skvelím snovým spracovaním, ktoré fakt pripomína nejaký nepríjemný ponurý sen, o ktorom keď niekomu porozprávate, bude mu pripadať iba divný ale ten nepríjemný stiesňujúci pocit si ťažko domyslí. Netreba sa moc zaoberať tým o čom to bolo ako pri iných lynchovinách. Jednotlivé symboly divák sám ťažko pochopí ale celková pointa filmu je jasná - Jedna veľká depresia z života, ktorí nie je takí akí chceme a kde už človek vidí len jediné posledné východisko. Popri sloňom mužovi moj obľúbený Lynch. Jediné čo by som tomuto filmu vytkol je slabšia znovupozerateľnosť kvôli celkovému pomalému ubiehaniu a miestami môže niekoho nudiť. ()

mangui odpad!

Ve vší úctě k Lynchovi: Tohle fakt ne... Asi nejsem skutečný filmový fajnšmekr. A ve vší úctě ke zdejším uživatelům: Nechápu jak může tento film mít tolik kladných hodnocení, když sám režisér řekl, že podstatu filmu ještě nikdo nepochopil. ()

pasqviL

Mám rád Davida Lynche ale prostě tenhle film šel úplně mimo mě. Pustil sem si ho a po prvních 20 minutách sem si říkal o co tady běží, ke konci filmu už sem přeskakoval kapitoly. Asi jeho nejhorší film. ()