Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

RealNasgharet

Filmová prvotina od Davida Lynche. Stejně jako u většiny filmů od tohoto režiséra platí, že jeho filmy nejsou pro každého. Eraser head má za úkol provést diváka emočním zážitkem tak, jak to režisér zamýšlel. Toho je ve filmu dosaženo především použitím množství expresionistických scén, které diváka dostávájí jakoby z jedné emoční vlny ke druhé. Pochopení samotného scénaře bude však oříškem i pro velice náročného diváka. ()

jakub.kuba odpad!

Nechápu jak se něco takového může někomu líbit. Zdlouhavé, nudné statické scény a ten idiotský účes. Ale chápu, že fanatici, kteří film nepochopí, ho musí hodnotit kladně už jen proto, že neví co si myslet. ()

Feanor19

Nepochopil som to, ale len maloktorý film sa mi vryl tak hlboko do pamäte ako práve tento. Absolútne výnimočný a bizarný snímok ()

Cenobita

Depresivní film. Nemůže být pro rodiče asi nic horšího než když se narodí takto postižené dítě. V tom filmu to vypadá jako z laciného vymyšleného hororu, ale taková postižení bohužel existují. To postižení, které jsem viděl v Mazací hlavě mi připomíná tzv. Harlekýnský syndrom. A zde je i fotka z neonatologie. Pak dávají některé věci v tom filmu větší smysl - třeba ta písnička že "... v nebi je všechno fajn ...". Já nevím proč to David Lynch točil, ale někdy udělá příroda chybu a stane se toto, pak je to opravdu na zbláznění. To není film pro každého a nejde od toho čekat to co člověk najde v běžném hororu. Scéna kdy je Harry na návštěvě, Mary dostává záchvat, matka ji konejší česáním a Harry má halucinace, kdy pečené kuře hýbe stehýnky dává tušit, že z jejich svazku nemůže vzejít nic dobrého. Dívka z radiátoru nemá kotlety jak je tu uvedeno, má nějaký divný komiksový obličej vypadá jak Mickey Mouse, nevím co to přesně znamená. Když na dívku z radiátoru začne pršel "to" a ona "to" začne rozšlapávat, připadlo mi to jako by rozšlapávala Herryho symbolické spermie. Za začátku filmu "to" ji Henry vypustí z pusy a v průběhu filmu "to" rozplácne o zeď, když "to" vyhazuje z postele, kde spí s Mary. Musím se na to někdy podívat ještě jednou snad to pochopím i víc. ()

Clareeta

Lynchova "Mazací hlava" je paradoxně ze všech jeho výtvorů (Sloní muž jakožto atypická Lynchovina je tímto mimo diskusi) asi to nejvíc nejpochopitelnější dílko. Je jen potřeba znát Lynchův život, jeho názory, pohled na svět a pochopit "logiku" jeho filmového vyprávění. (Samozřejmě je potřeba přečíst i hormadu analýz, recenzí a diskusí :-D ) Je také dobré připomenout si výrok jednoho anglického (nebo snad emerického?) kritika: "David Lynch is very interessted in getting inside our heads, but he has nothing to do once he gets in there!" Nutno dodat, že Lynch proti tomuto výroku nic neměl a přikyvováním hlavy ho i odsouhlasil :-D a z některých hodnocení tady rovněž zběsile kývám hlavou. Každopádně, ať Lynchova díla a počiny chápu nebo ne, tenhle týpek má u mě vždy pět hvězd jasnejch... JE TO PŘECE DAVID LYNCH, PROBOHA!!!!! :-D ()

prskvik

Největší úchylárna jakou jsem kdy viděl a to jsem už viděl ledacos. Tento film jsem dlouho scháněl, neb Lynche jinak docela můžu. Jeho filmy jsou zatraceně jiný, než všechno ostatní a rozhodně nemohu říct, že jim rozumím. Ale ta atmosféra je strhující. U tohohle jsem ale ještě teď v němém úžasu. A to se musím přiznat, že jsem to viděl jen zrychleně po kouscích na PC. Na plný sledování prostě nebyla síla a i tak to budu dlouho vstřebávat. Ještě že to není v barvě. Musím ale uznat, že se jedná o mistrovskou ukázku jak nejlépe prezentovat absolutní vyšinutí a hnus. Někdy ráno si po totálně ujetým snu řikám, jestli jsem normální ale teď mám strach aby se mi nezdálo o tomhle filmu. Derivát z mazací hlavy bych asi nerozdejchal. Osciloval jsem mezi pěti hvězdičkama a odpadem a postupně spěju k přesvědčení, jestli sem to s tou jednou ještě nepřehnal. Sloní muž který byl natočen ve stejném období je sice taky hodně zvláštní ale nečekaně srozumitelný, dokonce s prvky jisté lidskosti a vzbuzující soucit. Mazací hlava je závan z pekla a vidět ho někdo s depresema, je o jeho osudu rozhodnuto. Vážně jen pro nejsilnější povahy. Musím si teď naočkovat 2-3 oddechovky abych se srovnal. ()

dragi

Na první pohled nepochopitelný a těžko uchopitelný film. Pokud ale člověka někdo, kdo má větší cit pro symboliku a abstraktno, trouchu nakopne, stává se Eraserhead naprosto pochopitelným, až si člověk říká jak to mohl nevidět. Stejně jako u Lost Highway a Mulholland Drive jsem se nenudil a nechal se unášet atmosférou, ale měl jsem mnohem větší potřebu tento film pochopit a nečeho se chytit, což se také stalo, jak jsem již zmínil na začátku. Původně jsem chtěl přihodit i nápovědu k jednotlivým symbolům, ale nechci zkazit film těm, kteří si vystačí s tou atmosférou. Je také možné, že interpretace, kterou jsem přijal já, nemusí být jediná, ale nad tím popřemýšlím, až se podívám znovu. I tak by se Eraserhead vyjímal ve slovníku jako definice slova "Mindfuck". ()

VERU.throw

Tento film je úžasný a odporný dohromady, jsem ráda, že se narodil někdo jako je David Lynch, protože jeho dílka jsou všechno, jen ne předvídatelné. Na Eraserhead jsem se dívala se čtyřmi asi desetiminutovými přestávkami, protože jsem to musela pořádně rozdýchat, měla jsem žaludeční neurózu, ale odvahy jsem si dodala a nelituji toho. S každým dalším sledováním tohoto filmu se mi líbí víc a víc. A Jack Nance je fenomenální! ()

Hell13

je to jedna velká haluz, film jsem nepochopila a tak jsem nevěděla, jestli dát 1* za nechutnost a zvrhlost nebo 4* za nápad a donucení diváka k přemýšlení. Nakonec ale stejně zvítězil můj špatný pocit z filmu a můj žaludek mi našeptával, ať se nenechám ošálit, takže jsem se rozhodla pro 2* snad s klidným srdcem, že jsem filmu neublížila ani z daleka tak, jak ublížil on mně. ()

hanite

Nechápu jak to mohl natočit, jak Lynche něco takového vůbec napadlo. Ale je na tom něco úchvatného a přitom děsivého co mě nutí se na to dívat. Já ten film vlastně nepochopila, jestli se dá vůbec pochopit. Když jsem na tenhle film narazila četla jsem v recenzích výmaz hlavy, tento film ve vás objeví vaše horší já atd.. Je pravda že z hlavy ho dostat nemůžu, ale děsivý sny z něj taky nemam. Zřejmě postižené dítě které na závěr rozstřihne, mě malou nevolnost pravda zbůsobily.Úžasný květináč na nočním stolku a žena z radiátoru taky stojí za zmínku, k tomu dejte hudbu a nezaměnitelnou atmosféru a máte Lynche. Prostě divný. ()

Honza.

Nejde tomu dát odpad, nejde tomu dát plné hodnocení, nejde o tom říct nic, co by dávalo smysl. Jediné co to se mnou udělalo je to, že nevím jestli mám vůbec chuť do života, nebo ne. Nevím nic, asi mi to vygumovalo hlavu. ()

ciapok

... in heaven everything is fine, in heaven everything is fine ... nádherné, divné, dotieravé ako trieska pod nechtom, ako nepochopený sen, na ktorý človek stále musí myslieť. Lynch dokáže to povestné škrabanie sa pod sadrou, lenže pod sadrou, ktorá je priamo na mozgu .... ()

TucinaxD

Děsí mě, kolik lidí něco tak jasného nechápe. To jste nikdy neměli strach? Necítili jste se sami a na dně, jako by se proti vám spikl celý svět? A přesně o tom celý film je. Je to děsivé a krásné a přirozeně lidské. ()

KopTiK

Tady se dá těžko co povědět... Mé první setkání s Davidem Lynchem. Film jsem zkouknul poprvé naprosto nepoučen, netušil jsem pořádně, do čeho to vlastně jdu. Zíral jsem udiveně po celých 90 minut filmu a vlastně ani nevěděl na co. Po zhlédnutí, spánku a zlém snu mě to nedalo a něco jsem si o Erasehead vygooglil. Po několika vysvětlení fanoušků a kritiků jsem snímek přejel znovu a trochu smysl to dávat začalo. Obdivuju, jak někdo dokáže natočit něco tak složitě, zvláštně ale hlavně neotřele zajímavě! ()

Bohemicam

Tedy tento film je snad pro každého diváka zvláštním soustem. Dlouhou dobu po shlédnutí Mazací hlavy mi v hlavě nepřetržitě zněla otázka typu "Co to skara bylo?!" Musím uznat, že David Lynch ví moc dobře, jak divákovi zapůsobit na žaludek a dokonale zauzlovat mozkové závity. Pokud se najde někdo, kdo by o sobě s čistým svědomím mohl říct, že poselství filmu (pokud skutečně nějaké je) alespoň trochu pochopil, smekám před ním. Typ snímku mi trochu připomíná Andaluského psa - samé surrealistické bizarní scény, děj minimální. A co se týče písně blondýnky s "buclatými" tvářičkami, tu jsem nemohla vyhnat z hlavy minimálně dva dny. Musím však říct, že alespoň za jedno shlédnutí tento film stojí. ()

Zerathus

Sice jsem neměl stejný zážitek jako ostatní a tenhle film mi nezničil osobnost, zato jsem jen seděl a nechápavě hleděl do obrazovky. Tyhle "udělej si vlastní konec" filmy mně sice nevadí, ale tady si nejde udělat pomalu ani vlastní začátek. ()