Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

kodel

Tiskař Spencer má dovolenou, ale také potíže. Potíže se stupňují, sny postupně vytěsňují realitu a on zůstává na všechno sám... Industriální, existenciálně surrealistická romance o (ne)svobodě a sexuální touze. Zralou Lynchovu prvotinu charakterizuje víceméně lineární "děj", úspornost výrazových prostředků (oproti přebujelosti a vizuální mnohomluvnosti některých jeho pozdějších filmů), černý humor a úchvatná zvuková stopa a la musique concrete, jež by jistě mohla fungovat i samostatně. Sudičky Kafka, Kubrick a Švankmajer jistě stály filmu u kolébky, a proto má tak intenzivní, nezapomenutelnou atmosféru. Ani neforemná Spencerova hlava, jeho Poirotovská chůze a výraz utrápeného kachňátka se neokoukají. ()

OnasisuHovne

Když zbouchneš ve tři ráno na hromadě kapusty za kulturákem holku, co se ti v bdělém stavu ani nelíbí, máš pak takovýhle decentní noční můry ()

Bluemasej

Je tohle sen či noční můra, přeci když ve snění umřeme či umíráme, tak se probudíme. Je tedy tohle ještě dál -> vědomí -> podvědomí -> nevědomí -> Lynch ()

StaryCyp

Asi jsem úplně nepochopil co se básník snaží říct, ale z filmařského hlediska jsou tam velmi zajímavé a inovativní věci, z toho důvodu ty tři hvězdy.pokud by na mě takto vybafla že tmy Judith Anna Roberts tak bych se taky nezlobil. ()