Mazací hlava

• Česko Eraserhead (více)

Maarty86

Tak mám za sebou první setkání s panem Lynchem. O filmu jsem věděl již nějakou dobu, ale stále nebyla ta správná nálada si jej pustit. Mazací hlava vás uvrhne do deprese, kdy (v mém případě) sledujete strnule a nehnutě všechnu tu změť nejbizarnějších výjevů jaké si lze představit a uvnitř vás se mísí údiv, znechucení a snažíte se zároveň nějak pobrat to, co se děje na obrazovce. Zvuková stránka, která k tomu všemu přispívá obrovským dílem, je nedílnou součástí tohoto WTF snímku. Všechny ty industriální zvuky, pláč, hluk...Zatím nevím jak hodnotit, pocity se ve mě mísí neskutečně, nicméně je to prostě něco zcela jiného, než co jsem doposud měl možnost shlédnout. Název filmu skutečně sedí, protože po závěrečných titulcích vám přijde, že snímek vám totálně vymazal mozek z hlavy... ()

mlock

To byl teda úlet. Jak je u Lynche zvykem, z poloviny nebylo poznat vocogo. Ani nevim jestli to byl film. A taky nevim proč ta divná věc má 72%. ()

panikdo

Jedna z dalších katarzí vyvolaná filmem a po které (logicky) není cesty zpět. Bohužel jsem si to uvědomil až o pár let později, ale tak s tou holkou bych se rozešel možná i tak, takže v součtu za 4 kvantifikovatelné hvězdičky, jelikož jsem ale sentimentální, nostalgický a neobjektivní musím - ne z vlastí vůle - dát 5. ()

Popo

Lynch je jeden z nepochopených a zároveň geniálnych scenáristov a režisérov. Človek, ktorý mieša surrealizmus so symbolizmom a dokáže spojiť nespojiteľné - je ukážkou toho, ako sa dajú robiť filmy aj bez použitia ťažkej techniky. Tento film je ukážkou Lynchovho rozpoloženia v momente natáčania filmu, ako aj jeho surrealistické snové vízie , ktoré ho sprevádzali pred aj počas natáčania. Pre niekoho je to priveľký HARDCORe, ale ide oto pochopiť tento film. Prvá polhodina niekoho odradí - niekoho nie. Keby som si tento film pozrel pred desiatimi rokmi tak by som to vypol. Čím viac sa rozumiem do filmového umenia, tým viac sa mi to páči a tým viac chápem. Kto chce vedieť aká je myšlienka filmu a nepochopil to tak nek sa ozve :) Film vrelo odporúčam... ()

van Lumineux

Nejvíce se bojím toho, že je to vlastně nijak nepřehnaný obraz skutečnosti, jaká je. Naznačuje to i fakt, že Lynchovi před započetím prací na Eraserhead podle jeho vlastních slov zapadl poslední kamínek do tvůrčí mozaiky teprve při přečtení určité věty z Bible. Pak se ovšem přestanu bát a začnu si to užívat. To samé doporučuji i vám. ()

ragtime

Rozhodol som sa, že si skuknem všetky Lynchove filmy pekne poporiadku. No a začiatky bývajú ťažké. Uznajte, ste producent a vidíte toto. Dali by ste mu peniaze na ďalší film? ()

IronDragon odpad!

Tohle je ten nejdepresivnější film, co jsem kdy viděl! Absolutně nevím, co si o tomhle paskvilu myslet, možná hlavně to, že mě přivedl do lehké deprese. Zejména jeho konec. Jakékoliv pokusy o pochopení děje brzy troskotají a já už pak jen doufal, že tohle cosi skončí co nejdříve. Není to špatný film, není to ale ani dobrý film. Jediné, co o tom můžu s určitostí prohlásit je, že je to film. Ovšem takový, který by měl mít celou jednu žánrovou skupinu jen pro sebe a i vlastní hodnocení. V tomto hodnocení by pak jednoznačně dosáhl 100% a samého vrcholu. Naštěstí ale nic takového neexistuje a já tedy film musím hodnotit podle klasických standardů a tam si nezaslouží nic než odpad! Prostě v mém normálním hodnocení je toto úplné dno! HODNOCENÍ: -100% ()

skorpion112

Další ze surrealistických veleděl Davida Lynche. Film bych asi nejlépe popsal jakožto lehce pochopitelný příběh vyprávěný pomocí symbolů, ve kterém vám ale udělají naprostý guláš velmi časté náhodilé surrealistické obrazy (paní v radiátoru). Na Davida Lyncha celkem snadno uchopitelný film. Nejvíc mi na něm ale vadila stopáž. Takovémuto epxerimantálnímu debutu by prostě slušelo víc 70 minut. ()

rashnomon

12.7.2023 Film je hotová chodící metafora ke spoustě věcem a má několik desítek (bůh ví zda ne stovek) přirovnání, na které jsem všechny ani já bohužel ještě nepřišla. Hlavním motivem filmu je fakt, že Henry má strach z otcovství, nějakého neznáma, což lze ihned poznat na jeho expresích a znepokojujících věcech, dějících se kolem něj. Nechce býti otcem a neví, jak se ním stát. Ví jen, že je to těžké a to reprezentuje to nemocné „dítě”, o které se musí neustále starat. Do tohoto „dítěte” se promítají ostatní obrovské strachy Henryho, které nás provázejí filmem. Jsou to takové malé mozaikové kousky, které rámuje ten největší strach, a to je již zmiňovaný strach z otcovství. Co se týče znepokojené postavy Henryho, písnička In Heaven, zpívána slečnou z topení, je symbolem jeho touhy, touhy jít do klidnějšího místa z tohoto otcovského hororu, jednoduše zemřít. Jeho touha a sebevražedné sklony jsou tam takto lehce reprezentovány a pomocí konce i ukázány…. Toto ale není konec slečny z topení. Její prvotní vystoupení bez zpěvu totiž zase symbolizuje Henryho pocit viny z tohoto dítěte a celkový pocit viny, který ho znovu táhne k sebevražedným pocitům, které symbolizují malé „sperma” či fetusy, na které žena šlape. Samozřejmě různé metaforické znaky se neobjevují pouze u hlavní postavy, Henryho, ale také v celkovém filmu a u vedlejších postav. Štěkání psů nám například přivolalo agresivitu otce. Stařena připomíná stroj a ten fakt, že pokud člověk takto skončí, tak bude dokonce svého života jako jeden fungovat. Tento fakt nám ale nereprezentuje pouze tato scéna, ale též i scéna s tužkami, která nám říká, že pokud přestaneme dělat to, co nás baví, skončíme jako stroj v cyklu a tak i zemřeme. Nemá cenu dělat něco, co nás nenaplňuje.  Celkový snímek se dá přirovnat k noční můře a lze i říci, že to je Henryho vize, jelikož on to vše vidí jako noční můru a jediné, jak se toho může zbavit, je zemřít. Fakt noční můry nám podporuje i sound design a celková mizanscéna spolu s různými efekty. Černobílá nám dáva mysteriózní a hororovou atmosféru díky svému zvýšenému kontrastu mezi černou a bílou. Hra se světlem a stínem tento kontrast mezi dynamickou černobílou podporuje. Co se týče prostoru, odehrává se to v bezčasí a bezprostředí. Jediné, co lze určit, je apokalyptická/postapokalyptická doba dění. ()

Hall900

Lynchův film o strachu z otcovství. Že je Dejv celkem podivín vystihuje už to že ono dítě inspirovalo Gigerova Vetřelce. Je to atrakce? Rozhodně.  Nechutné?  Absolutně.  Mr. X: Well Henry, what do you know? Henry Spencer: Oh, I don't know much of anything. ()

Plomber

Už se nedivím proč tenhle film pouštěl Kubrick při natáčení Osvícení, aby na place zavládla pořádná depka. Ani nevím jak to ohodnotit ()

opus

Nechutne...a nehodnotitelne, aspon zatim, divam se na to totiz po etapach, jinak to snad ani nejde, pokud si clovek chce zachovat kousek zdraveho rozumu. ()

lenoch

To nejpodivnější, co kdy bylo z chorých mozkových závitů vyblemcáno na filmové plátno. Zfilmovaná noční můra? Sen choromyslného? Religiózní symbolismus? Jen pouhý žert? Váš názor je stejně dobrý jako můj. Mám jen dvě jistoty: 1. Svět už nikdy nebude jako předtím. 2. Pravda je tam někde venku. ()

Breeg

Důvod, proč dávám 2 * je hlavně proto, že mě to osvobodilo od matiky. Když už sme u toho i matiku chápu víc než tohle. Dle mého slátanina, která neměna sptrřit světlo světa. Lynche nechápu vubec a ani jeho filmy. Dle mého by měl více uvažovat nad tím co tvoří, než dělání těch nesmyslů, kterýma nás do teď krmil. ()