Příběh Alvina Straighta

• USA The Straight Story (více)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

!Borec!

Snad nejjednodušší a nejstravitelnější snímek ve srovnání s Davidem. Přesto je tam cítit jeho citlivá režie. Dokázal udělat z tak primitivního příběhu takový zážitek, že jsem byl z toho "paf". To malování kamerou nad polem a přírodou je ohromoující ve spojení s Badalamentiho hudbou. Oni snad byli sobě souzeni. V určitých scénách není potřeba slov, ale stačí správná hudba a ta řekne "více než tisíc slov":). A výběr Farnswortha byl nejlepší volbou. Ten "kouzelný" dědeček na mě přenesl atmosféru a jeho pocity. Ve všech stránkách dokonalé, nikoli nudné. ()

velkyvezir

Výborný film, naprosto vymykající se běžné Lynchově tvorbě. Příběh tvrdohlavého staříka, který se rozhodne na malém traktůrku na sekání trávy jet do jiného státu na navštěvu za svým bratrem, s kterým léta nemluvil. Během své cesty se setkává jen se samými příjemnými a chápajícími lidmi. Celý film se nese v poklidném duchu a příjmená a klidná atmosféra graduje pohledem na noční oblohu. Když jsem film poprvé viděl v kině, tak právě tento záběr všechny v kině včeteně mne ohromil. Nikdo ani nedutal a každý jen zíral na plátno a nechtěl věřit tomu, že Lynch, který běžně servíruje postmoderní psychopatické filmy je umělcem, který je schopen natočit i inteligentní klidnou komedii. ()

Lenarek

Co dodat? Nádherný příběh o lidské zranitelnosti, který zanechá stopu ve vašem srdci. Jedno z Lynchových nejlepších a „nejchápavějších“ děl. Jak v tomhle filmu můžete vidět – i stáří je jen jedno z období života. A sice to, kdy prožíváme na nejlepších chvílích svého života to nejhorší – nenavrátitelné mládí. Svazek větví nezlomíš… ()

bari68

David Lynch znovu prekvapuje. Po surrealistických výjavoch , veľkých tajomstiev a mrazivej atmosféry natočil film, ktorý preňho nie je až taký typický, no tým viacej sa cení kvalita filmu. Pekná road movie, u ktorej je najlepší vypnúť mozog a nechať sa unášať krásnou prírodou Ioawi a hereckou záverečnou Richarda Farnswortha . ()

Kanibal

Na Lynche až neuvěřitelně civilní příběh o smíření, o oběti a stáří. Citlivě natočené, občas trochu hapruje v obraze nižší rozpočet, ale to není důležité. ()

Seti

Jeden z nejnetradičnějších road movie, co jsem viděl. Příběh staříka, jednoucího za svým bratrem přes dva státy na sekačce, to tu ještě skutečně nebylo. Lynchovo pozvolné zamyšlení se nad stářím a důležitými životními hodnotami, jež v jeho optice získávají nový rozměr. Alvinův příběh je bezpochyby zajímavý a místy vážně dojemný, ovšem je třeba se připravit na skutečně pomalé tempo a nikterak strhující děj. ()

Junglista

Dojemný příběh podbarvený dokonalou hudbou, to je Příběh Alvina Straighta. Sice některé pasáže mi přišly trochu násilně včleněné do děje, ale to zase taková vada na kráse není. Richard Farnsworth v hlavní roli seděl jak p***l na hrnec, neumím si v jeho roli představit někoho jiného. ()

lisi26

Po prvních dvou minutách jsem sice myslel, že to vypnu, ale dobře jsem udělal, když jsem tak neučinil. Nečekla jsem ani šťastný dojezd ani shledání s bratrem (nejde ani o happy end ani o vytržení z nastavené "ponurosti"), ale to už by asi bylo moc... Závěrem bych snad jen sbalil Amélii z Montmartru a vyrazil na sekačce zažít příběh Alvina Straigta! ()

Badseeds

Čekala jsem něco jako roadmovie s důchodcem jedoucím na sekačce, kterého budou pronásledovat Lynchovský bubáci a strašidla. Skoro jsem se trefila, i když bubáci tady jsou spíš stíny druhé světové války a strašidla zase alkohol, nebo spory v rodině. Přesto (nebo právě proto) jde o velmi laskavý příběh (okořeněný jednou docela crazy Lynchovskou scénou s jelenem), který dovede člověka k úvaze o tématech tak základních, ale zásadních, jako je staří či rodinné pouto. Pro mě má tenhle film (kromě bubáků a strašidel) taky duši. ()

dopita

Pořád jsem čekal kdy se tam objeví ňákej trpaslík, červenej závěs nebo tak něco... A ono nic. Tak že by si z nás Lynch dělal srandu??? Taky ne!!! A kupodivu film i dává smysl! No to mě poser, to jsou věci! No ale každopádně je film tradičně lynchovsky řemeslně precizně vymazlenej. Pozvolný tempo vyprávění a ani absence tradičních šíleností není vůbec na škodu. Snad jen bych se tak nerozplýval nad hereckým výkonem Richarda Farnswortha, jehož role měla mnohem větší potenciál, než nakonec Farnsworth odehrál. Sissy Spaceková ho ve vedlejší roli suveréně přehrála. ()

Scevola

Jedna z najlepsich road movie so skvelou hudbou v "lynchovskom" sate a este dokonca podla skutocnej udalosti. Bol som velmi prijemne prekvapeny. 8/10 ()

Miller

Krásný, obyčejný film, který má sice jednoduchou, ale přitom velice silnou zápletku. Lynch se vás nesnaží vydírat, pouze prezentuje opravdový příběh o rodině a lásce, a leč jsem jeho velkým fanoušekm delší dobu, tento film je podle mě to nejlepší, co kdy nabídl. ()

F.W.Colqhoun

Must be something good about gettin' old. Oh Deere. Jak rozumět zájmu Davida Lynche o zpracování příběhu stařičkého veterána, cestujícího na zahradním traktůrku přes dva vidlácké státy za churavějícím bratrem? Na hřejivost nelze při znalosti dalších Lynchových filmů nehledět s podezřením, protože jsme ji už v minulosti viděli ji ošklivě zneužít. Hravý Lynch s tím určitě počítá, paranoiu umocňuje i prostřednictvím Badalamentiho v nejlepším smyslu hrůzný muzak s nádechem country. Rukopis, postupy i kulisy jako obvykle, ale na obzoru žádný Bob, temný vigvam a vedle ostřikovače na trávníku neleží uříznuté ucho. To, že tam není, je tak větší haluz, než kdyby tam bylo. Alvin se jen přibližuje rychlostí 8 km/h tísnivé prázdnotě hvězd, k nimž často vzhlíží. Film je hlavně záminkou pro ohledání třetího filmového rozměru. Krokem se šinoucí traktůrek a rozvážné akce a deklamace penzistů jsou jen některé z atrakcí, jimiž Lynch rozpohybovává v limitech té nejúzkostlivější rozvážnosti události v novém nestrašidelnějším emerickém státě, aby diváka přiblížil k bytí času, které bylo zapomenuto dlouho před první klapkou Lynchova disneyovského projektu. Výsledek připomíná kromě odlišně bizarních Lynchových filmů opojná zenová toulání Wima Wenderse. I když se nejede z Paříže do Texasu, nýbrž jen z Laurens v Iowě do Mount Zion, Wisconsin, stvrzující mrkání tím směrem ve formě angažmá H.D. Stantona přehlédnout nejde. Jen tak mimochodem perfektní film. ()

derryl

Lynchova "zklidněná jízda" Amerikou. Již při první scéně filmu a pomalých nájezdech kamery na dům hl. hrdiny, se nechce věřit, že je to náš starý známý Lynch. Když však postupujeme dále v příběhu, je nám jasné, že Lynch si tento jednoduchý příběh vybral záměrně... Alvin S. je totiž čiperný stařík, který se nehodlá smířit s tím, že je mu přes osmdesát let, nedbá rady doktorů, dcery, přátel a žije si vlastním "mladickým" životem. Je to rebel, rebel bez příčiny. A v tom je právě záměr režiséra Lynche, chce dokázat, že i stařík dokáže mít svá tajemství, ale i srdce na pravém místě. Když se dozví o mozkové příhodě svého bratra, s kterým již delší dobu nemluví, ihned se rozhodne ho navštívit. Nezastaví ho ani dcera, přátelé, ani skutečnost, že nemá řidičský průkaz. Proto "osedlá" zahradní traktůrek a jede na dlouhou a strastiplnou cestu Amerikou. Na své cestě pozná mnoho "zvláštně obyčejných" lidí a uvědomí si, že jeho dávná roztržka s bratrem byla velice malicherná... David Lynch nám dává naději, že i když zestárnout musíme všichni, tak nemusíme podléhat depresím a spíše se na stáří těšit. Všem vřele doporučuji absolvovat s Alvinem tuto dalekou cestu, na jejímž konci na každého čeká naděje na lepší svět. ()

Ezekiel1

"Co je nejhorší na stáří???Asi vzpomínky na mladí...."Ano, spousta scének v tomhle filmu je dojemných. Richard Farnsworth je roztomilý stařík a z jeho úst budete věřit každému slovu. I když je film netradičně "Lynchovsky" pojat, pln citu a životní moudrostí o jednom hrdém bláznovi cestujícím po Americe v sekačce na trávu, přesto mě film nijak hluboce nezasáhl a nevybočuje podle mně z průměru. ()

DannyBoy80

Velmi zajímavá road movie a velmi příjemný film. Nádherné záběry a herecký výkon Farnswortha. Příběh staříka co se vydá na staré sekačce za svým bratrem do sousedního státu. Po cestě potkává zajímavé lidi. Konečně film od Lynche nad kterým se nemusí moc přemýšlet. ()

Teabag

Asi nejméně Lynchovitý Lynchův film. Na jednu stranu banální, na druhou silné. Každopádně krásné! Richard Farnsworth byl naprosto parádní! ()

Marrty3

Nádherný snímek. Opravdu skvostná atmosféra doprovází tuto road-movie. Příběh o znovu nalezeném bratrství nechává člověka příjemně naladěným. K tomu všemu vážně dokonalá hudba od Angela Badalamenti, která mě osobně velmi bavila a uklidňovala. Jako celek to působí velmi dojemně, protože lidskost z tohoto filmu čiší na míle daleko. Vzájemná dobročinnost mezi všemi postavami je až neuvěřitelná. David Lynch je inteligentní režisér, který ví, jak člověku "Lynčovat" myšlenky. Jelikož tohle, Vás donutí se trochu o životě zamyslet. A herecký koncert Richarda Farnsworthe je epochální. ()

Piškotka

Alvin se vydává na senior road movie na sekačce s přívěsným vozíkem. Zní to směšně, ale jeho cesta má smysl a směr. Poskytuje prostor pro bilancování, kontakt s různými lidskými osudy a předávání mouder (např. těhotná na útěku, hašteřivá dvojčata). Alvin měl štěstí, narazil na samé dobré lidi, díky svému chatrnému zdraví by se ubránil těžko.Jeho oči vyzařovaly dobré srdce. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti