Vladimír Menšík jako hodný a nesmělý starý mládenec Čenda, do jehož života zničehonic vstoupí dívka Tereza (nádherná Consuela Morávková, na kterou je opravdu radost pohledět...škoda, že nehrála potom nějaké větší role, potenciál určitě měla). Další skvělé role hrají podvodníci a gauneři v podání Jiřího Kodeta a Pavla Landovského, nebo výbornou roli starého herce, který žije v bytě vedle Čendy a kterou skvělě ztvárnil Jaroslav Marvan. Výborná byla i Čendova matka Marie Rosůlková. Hodně dobrý potemnělý snímek z 60. let, kde to z filmu přímo sálá.(16.12.2012)

Rozjezd vskutku slibný, zajímavé téma a jako vždy zajímavý Menšík. Příběh se ale posune ( trochu nevěrohodně, dle mého mínění, ale budiž ) a jeho náboj stagnuje. Největší rozpor ve mně budila slečna Consuela - zajímavý typ, ovšem její výkon mi evokoval často ono cimrmanovské "oživlé dřevo". Proto jen průměrné hodnocení.(22.8.2010)

Consuela byla skvělá, a to nejen na pohled. Svým toporně nehereckým výkonem budila neodbytné dojmy jakési tajuplnosti. Čím těžkopádnější byl její projev, tím uvěřitelněji a lákavěji působila jako celek - to jsem u jiné herečky vážně nikdy neviděl. Učebnicově bravurní výkon Vladimíra Menšíka proti tomu působí docela křiklavě. Příběh je tak trochu přitažen za vlasy. Člověk by si přál happyend, jenže už od začátku tuší, že k němu nedojde. Výsledkem je velmi smutná romantika s existenciálním podtextem.(28.6.2012)

Nádherné romantické drámo, podpořené krásnou a vše vystihující melodií. "Takovej trouba, jako seš ty, je pro manželství jak vyšitej...". První setkání s Jaroslavem Machem dopadlo výborně. Skutečně, vidět herce jako Marvan, Záhorský či paní Rosůlková ve filmu přetékajícím šedesátkovou atmosférou, je skvělý zážitek. Celková herecká uvolněnost i stejně laděné dialogy jsou postaveny tak, že v tom lze najít kus Formana i kus Schorma. Skvěle se vyvíjející zvrat v životě jednoho osamělého pracovníka tiskárny, kterému se dostalo nečekaného blonďatého životního "štěstí", je zpracován přesně tak, jak to já osobně potřebuji. Menšík v srdcervoucí poloze u mě opět povýšil a Consuela se svými pohledy je jednoduše okouzlující. Dívčina s nelehkou minulostí a schopna všeho...třeba upřímné lásky. Velké překvapení a další nezvratný důkaz jedinečnosti filmů ze 60. let.(19.7.2013)

Slušné zpracování motivu čistého dobračiska s mistrem Menšíkem a Consuelou - dívkou bez historie. Připomene pozdějšího Svatého z krejcárku (který navíc přinesl atmosféru periferie), v kratičké scéně u vody pak Mladého muže s bílou velrybou. Nijak převratný závěr přispívá k celkově obyčejnému vyznění. Autobusy na Václaváku pro pamětníky.(23.12.2013)

• - Filmový debut Jany Preissové. (M.B)