Na začátku normalizace v 70. letech zesílil výskyt ideologicky podbarvených příběhů, ale vyskytly se také pokusy vytvořit nenáročnou zábavu, střiženou bezmála podle prvorepublikových vzorů. Tento snímek rozvíjí zmatky, které nastanou kolem přípravy oslav zlaté svatby, na níž se chystají hornický důchodce a jeho žena... Režisér Jaroslav Mach se spolehl jak na situační komiku pramenící z nedorozumění a záměn, tak na slovní žerty, opírající se o ustavičné škorpení mezi oslavenci. (oficiální text distributora)

vitekpe

Dobra komedie, na kterou ale musi bejt clovek trosku odpocinutej. Zadny treskuty gagy necekejte, spis takovou tu ceskou pohodu se Sejbalovou, Zahorskym, Mensikem atd. Cernobile. 3+ ()

klúčik

Komédia o zlatej svadbe. Pohľad do jednej rodiny , kde sa našli všelijaké osôbky. Veľmi dobré herecké obsadenie, kde jasne vyniká Jiřina Šejbalová. Pár postavičiek je tiež zaujímavých : Krampol, Menšík, Bejvl, Šmída, Filmu dávam 65%. ()

Kovaja

Moc pavedená komedie.A to hlavně díky hereckému obsazení.Šejbalová byla herdeg baba a tak se nedivím dědovi že se před svatbou zdejchl:-)))Nádherný byl Kostelka se svojí opičkou:-))Chudák až den poté zjistil že je po svatbě:-))Starý mládenec Krampol byl taky k sežrání,takové vesnické telátko:-)) ()

Vesecký

Příjemná situační komedie se skvělými výkony Jiřiny Šejbalové a Bohuše Záhorského, který byl na vrcholu svého umění právě v rolích vesnických dědků (viz Náš dědek Josef, též s Jiřinou Šejbalovou). Jedna komická nebo aspoň veselá situace se střídá s druhou, nádherný propletenec různých nedorozumění, který se zase jen těžko rozplétá, příjemná vesnická atmosféra, to všechno jsou nesporné klady této veselohry. Jenom člověku napadá, jak se všechno mohlo tohle všechno stát během jednoho dne zlaté svatby, vždyť to se prostě nedalo stihnout (včetně výletu slečny dcery do Ostravy a zpět). ()

Schlierkamp

Československá nenáročná komedie, jež popisuje přípravy na zlatou svatbu jedinečného manželského páru. Tento pár tvoří B. Záhorský a J. Šejbalová a jejich dialogy, typické pro manžele po 50 letech, přednášené ve slezském nářečí, opravdu stojí za to. Ve filmu se postupně objevuje celá rodina oslavenců a výborně doplňuje hlavní postavy. Velmi zajímavá postava je syn Tonda, ztvárněný L. Kostelkou, jenž se den před ceremoniálem opije, zničí svůj nový zahraniční automobil a probudí se s bolehlavem až den po akci. Dramatickou složku vyplňuje hledání ženicha, jenž těsně před svatebním jubileem zmizel po anglicku, přičemž příbuzenstvo je přesvědčeno, že ho lze nalézti u místní vdovy volných mravů (M. Kantorková). Příbuzenstvo doplňují S. Budínová s manželem S. Remundou, úzkostlivě tající, že jsou těsně před rozvodem, dále V. Menšík a M. Martínková a nezadaný inženýr R. Lukavský. Tak trochu mimo hlavní dějovou linii stojí příběh J. Krampola s těžce pubertální Remundovou dcerou Olinou, zpočátku poměrně vtipný, posléze však už méně. V komedii se objevuje spousta známých umělců, například bývalí ženichovi parťáci ze šachty (F. Filipovský, J. Vostrčil), předseda místního národního výboru J. Sovák či mnozí jiní. Zlatá svatba od Jaroslava Macha se mi líbila, neboť je neokoukaná, místní nářečí notně příspívalo ke komičnosti, zejména u hlavních představitelů se mi jevilo jako velmi přirozené a hlavně obsahuje spoustu vtipných situací a hlášek. ()

Pitryx

Tak překvapilo ostravské nářečí. Ale k tomu se raději nebudu vyjadřovat. Ovšem jinak to byl poměrně slušný propletenec. Snímek rozhodně stojí za pozornost. ()

Kakofon

Veselá komedie z rázovitého ostravského kraje rozhodně stojí za shlédnutí. Sešla se zde plejáda skvělých herců. Jediné co lze filmu vytknout je snad jen to slezské nářečí, které se k některým hercům hodilo asi jako hluchý k houslím, např: Sovák, Effa, Lukavský, aj. Naopak herci, kteří ve filmu hovoří spisovnou češtinou (Remunda, Lír) jsou jaksi přirozenější. Ať tak nebo tak! Je to prostě povedený snímek. A za ty skvělé hlášky ( Já ti ten kalendář spravím, tak vy stě spolu žehlili, žehlili, aj) si zaslouží 75%. Jako vždy skvělá Šejbalová i Záhorský. To je bez diskuzí! ()

zeromen

Docela milé překvapení, vtipná, svěží, lidová komedie. Velice příjemní herci. Komedie která si dělá srandu s pražáků, Praha to je vlastně taková trošku větší vesnica, taková prdel světa.:-) Menší výtka, na rok kdy to bylo natočeno, si myslím že to mohlo být i barevné. ()

mire.k

Vynikající jemná komedie s myšlenkou. Typická Machova poetika a jemný humor, který není přímo řachanda a musí se trochu přemýšlet. Mladá generace asi nepochopí. Herecké výkony perfektní. Jaroslav Mach byl vynikající režisér a scénárista a točil své filmy. Jeho filmy odráží dobu ve které točil. Bohužel tyhle jemné narážky mají mladí problém pochopit. Jen žasnu, kolik chytrých ví co bylo záměrem tvůrce filmu. Kvalitu dialektu nemohu jako neostravak posoudit, ale pochopím případné výhrady ostraváků k faktu, když se pražští herci snaží mluvit nářečím(viz. hrůzné snahy o hanáčtinu v řadě filmů a seriálů). ()

alimraj1

Jiřina Šejbalová je v hlavní roli této komedie naprosto nezaměnitelná. Když se pak přičtou výkony ostatních herců, vznikne hezký film pro jeden dlouhý zimní večer. Prostě a jednoduše  „Nenáročná zábava, která slouží pro zasmání, nikoliv kritiku“. ()

JARDAHONDA

Děj této lidové komedie se odehrává v malé vesničce v Jeseníkách, kde hornický důchodce Valuš Kubza a jeho manželka slaví padesáté výročí sńatku. Při této slavné příležitosti se do obce sjede celá rozvětvená rodina Kubzova : dva synové, dvě dcery a samozřejmě i příslušný počet zet´ů a snach. Nejmladší generaci reprezentují osmnáctiletá Olga a čtrnáctiletý Honzík - děti "Pražáků", dcery Anděly a jejího muže Jardy. Spolu s rodinnými příslušníky slaví zlatou svatbu manželů Kobzových i celá obec v čele s předsedou MNV a komplikací kolem oslav se objeví víc než dost...Tak bych definoval tento humorný snímek, v kterém oceńuji trefné dialogy a výborné herce. U mě spokojenost **** ()