Bývalý vrchní oficiál a nyní úředník bytového úřadu Odon Tříška je svérázný domácí diktátor, dbající na dobré mravy v rodině a pečlivě vykonávající práci. Leč přijde den, kdy se nervově zhroutí pod návalem razítkování. Rozhodne se získat ztracenou rovnováhu na dovolené, samozřejmě uprostřed početné rodiny. Netrvá dlouho a rodina, provázena řadou trampot, odjíždí na venkov, aniž tuší, že trable teprve začínají. Po nepříjemné peripetii v penzionu Harmonie se celá rodina včetně náhodného spolucestujícího Veleby ocitne v Kyšicích, kde jsou omylem považováni za očekávanou žňovou brigádu. Předseda Národního výboru rodinu okamžitě zapřáhne, a tak je pan oficiál nucen pomáhat při svážení obilí. Ač se zpočátku vzpírá, nakonec nejen přiloží ruku k dílu, ale dokonce najde v práci na poli zalíbení. Spokojeny jsou i jeho dcery Slávka a Boženka, které se zamilovaly, jedna do poručíka Vrány, který se svou jednotkou pomáhá při žních, a druhá do Veleby. Nakonec se zdá, že na čerstvém vzduchu pan Tříška zapomene na nevyrovnaný nervový stav, a on uvažuje, že by se do Kyšic odstěhoval na penzi. (TV Nova)

nylo

Rodinná dovolená aneb prozření pohodlného městského úředníka v důchodovém věku s vesnickými kořeny...připomínka tolika písní, co jsem si zpívávala s dědou (a ta o žacím stroji mezi nimi fakt nebyla:D) byla nostalgicky hezká...40% ()

Disease

Rašilov sice nikdy neměl charisma Oldřicha Nového nebo Huga Haase, ale komediální role mu vždycky šly. V tomhle případě mi ani moc nevadil budovatelský nádech. ()

Senfi

Tak tenhle film mam moc ráda.Je to takový správně ztřeštělý..Saša Rašilov je naprosto úžasný a jak měl dětičky pěkně vycvičený.:o) Na jednu stranu bych se z takovýho táty asi zbláznila, ale na druhou stranu by s nim mohla bejt někdy opravdu sranda.." Sama královna, sama královna ceduličku psala, ceduličku psala, aby šohajka, aby šohajka na vojnu dostala, na vojnu dostala. Čobogaj, nebogaj, čáry nebogaj....:o) ()

Garch

Režisér Josef Mach jen velmi těsně stihl dostat do kin tento pěkný film, kde vzájemná pomoc ještě byla o radosti. Obešli se bez soudruhování a sovětských poradců. (Následující film Racek má zpoždění se už budovatelské propagandě od ruských soudruhů vyhnout nemohl.) PS Josef Mach ale ještě dokázal za svou kariéru natočit zajímané věci, například výbornou krimi Na kolejích čeká vrah. ()

Vesecký

Toto dílo představuje jakýsi předěl mezi dvěma obdobími v dějinách českého filmu. Asi není jediné, ale je možné na něm dokázat jak vliv předchozích dvou desetiletí české komedie a to, jak se Josef Mach učil od svých předchůdců, tak už nastupujícího nového stylu komedií, které záhy změnily tvář českého filmu, což dokazují i další Machovy filmy z 50. a 60. let, totiž filmy s ideologickými scénáři. Nemylme se, tady nejde ještě o žádný budovatelský film, zde přijíždí rodina pražského úředníka na vesnici, kde má přebrat pan Tereba správcovství na státním statku, pravděpodobně kdesi v českém pohraničí; JZD se u nás začaly vytvářet ne základě Hradeckého programu právě od roku vzniku tohoto filmu, v roce 1949. Uvědomuji si, že právě v této době a ve stejných uniformách trávil svoji základní vojenskou službu můj otec. A vzpomínal na úplně stejné pochodové písničky... Saša Rašilov zde předvedl opět velkou roli srovnatelnou s rolí ve filmu Přijdu hned. Jen Jarmila Kurandová hrozně přehrává, dojemná událost - narození telete - se v jejím podání mění ve frašku. Kromě již "zajetých" mladých herců Kemra a Hrušínského se zde začíná rodit plejáda nové herecké generace - Šůra, Fišer, Vrchota, Kreuzmannová, Effa či le Breux... Dobrý film. ()

elisheva

"Kdo spí, ten krade" Tak chápu, že se to mnohým nemusí líbit (ten nádech kolektivismu), ale jinak výborná komedie, u které sem se smála od začátku do konce. ()

zdeny99

Rodinné trampoty oficiála Třísky ještě toho mají hodně dost společného s předválečnými veselohrami a naopak již do nich z počátku proniká komunistická propaganda, která na konci vrcholí písní "My nepřítele vyženeme". Koho tím nepřítelem asi mysleli... Ale zpět na začátek. Oficiál Tříska odchází do důchodu z bytového družstva a nedokáže si představit život v penzi. Navíc je to cholerik, ale ne takový, kterého jsme zvyklí z rolí Marvana či vykřičeného, věčného potrhlého Buriana. Tříska v podání nejstaršího Rašilova je takový nejvíc reálný a podle mě nejlepší. Rašilov ho zahrál výborně a nad všemi Burianovými rolemi či Marvanovými jasně vyniká. Ale zase mě odrazuje ten jeho odporný zjev, a to jak je nechutně tlustej. Na film z roku 1949 je to krásná podívaná, která se ovšem v závěru filmu kazí vzhledem k historickým událostem. Tříska nemá rád vojáky, asi z důvodu, že je čerstvě po druhé světové válce. Ale nejvíc vadí ta politická agitace, že i na dovolené se všichni rozhodnou pracovat, kromě Třískovy rodiny, jenž chce odpočívat. [3210. hodnocení, 94. komentář, 71%] ()

ZorkaJ

Taková ztřeštěná rodinná komedie, u které jsem se docela dobře bavil. Saša Rašilov st., mě ve své roli překvapil, ale táhl nejen "Káru Tylovu" celý film i velkou filmovou rodinu neuvěřitelným tempem, s tak obrovským zápalem a dobře cíleným humorem, z jedné šlamastiky do druhé. ()

HH

Zdá se mi, že tu už začíná příliš vystrkovat růžky "znárodněná kinematografie", ale přesto tam je spousta dobrých scén a nápadů ()

IvcaG

Hláška: "Spadla Ti postel!" Je už dlouhá letá členem naší rodinny. V televizi si necháme ujít ani jediné opakování.... Krásný a nezaponutelný český humor se skvělém hereckém obsazením!! 5* ()

Rami

Výborná česká komedie, u které se vždycky dobře pobavím. Že je to politická agitka? Ano, z části je. Ale ruku na srdce - nebyla většina filmů z první poloviny 20. století politickými a společenskými agitkami?. ;-) ()

MickeyStuma

Živit se jako úředník bylo, je a vždy bude o nervy. Když stále někdo přichází, stále něco chce a ono nic není, z toho by jednou zešílel snad každý. To se stalo i panu Třískovi pracujícího na bytovém úřadě. Křik a randál žadatelů o byt mu jednou tak narušilo psychickou odolnost, že mu vadil i zpěv pochodujících vojáků venku pod okny. Lékařská rada je vždy stejná. Chce to klid. Pan Tříška tedy popadne svoji početnou rodinu a vyjede na venkov. A o tom, jak si tam počíná právě vypráví tento snímek, který svým humorem a komediálním výkonem Saši Rašilova st. nestárne a pobaví i dnes. A beze studu lze tvrdit, že mnohé současné komedie z venkovského prostředí tomuto snímku nesahají ani po podrážky bot. Samozřejmě že se jedná o budovatelskou agitku, ale snímek je natočen tak senzačně, že se tento neduh zcela vytrácí. Nakonec, dnešní mladá generace již na tom onu agitku nepozná, takže je snímek naprosto neškodný. Venkovský vzduch a lidská angažovanost na diváka doslova dýchá a vytváří příjemný pocit spokojenosti. Snímek je svěží, má skvělou atmosféru a dobového venkovského ducha. Je to zkrátka film, který pohladí. ()

tranquill

Kdyby zůstalo u bláznivé dovolenkové cesty ztřeštěné rodiny Tříškovy, bylo by hodnocení vyšší. Bohužel, pak se to zvrhlo do agitace... ()

HappyDeath

Když pomineme tu propagandu v lehčí formě, bez které tenkrát asi natáčet vůbec nešlo, tak je to moc pěkný film. Pan Rašilov tam sedl jak prdel na hrnec, co si budeme povídat😃 ()

GIK

Táta jako obrovský cholerik a nervóza. Až je to přehnané i na komedii. Lehce znuděný Hrušínský asi naštvaný za vedlejší roličku. Mimořádně to zde sluší Aleně Kreuzmanové. Výborný Vrchota. Brigádnický terorismus družstevníků. Kdo se jim přichomejt na dohled, byl okamžitě poslán na brigádu. Dokonce na to bylo i nařízení..? No fuj tajbl. 60 % ()

Durgas

Je z toho veľmi cítiť komoušská agitka oslavy práce, ale aj takáto atmosféra má už dnes svoje čaro. Postava pantátu Tříšky je vskutku "k pohledání" a vo filme je veľa zábavných momentov - niektorých aj takých, ktoré scenár pôvodne ako zábavné nezamýšlal. ()

Rodin

Neberte mě moc vážně, ale tohle je moje zamilovaná záležitost, už jen proto, že Sašu Rašilova prostě téměř ve všem zbožňuji. Takže to nízké hodnocení trochu zvýším, aspoň o pár promile. ()