Zrzavá německá Sigourney Weaver a film, který sice není ani zdaleka tak nudný jako jeho název, ale ani omylem se neblíží napínavosti, kterou se divákovi snaží vsugerovat soundtrackem – na plné koule vyhrávajícím symfonickým mutantíkem zrozeným z něžného, skoro až vznešeného (i když maličko bezduchého) milování mezi hudebními podkresy náhodné bondovky a Pána prstenů. Postavy a herci fajn, lehce přehnané východoněmecké retro panoptikum docela taky, ale ten příběh! Jako by kráva v hubě přežvejkala všechny biografie tohohle typu a slinama je slepila v jeden nemastný neslaný kousek, kterému musí po emocionální stránce pomáhat již zmíněný soundtrack. Ten je ale kolikrát až příliš horlivý a v nejvelkolepějších momentech buď vytrhává z dění, nebo rovnou působí směšně.(15.11.2018)

"Ballon" je pre mňa skutočne poriadnym prekvapením. Za november som už napäto očakával ďalší dobrý film, ktorý by som si mohol odsedieť v kine a potom nadšene o ňom ešte rozprávať. A tento film tam bude určite patriť. Myslím si, že film má veľmi dobrú drámu, kde som prežíval všetky udalosti spolu s našimi hrdinami. Vysoko som im fandil. Chcel som, aby sa z NDR dostali von. Chcel som veriť, že sa to podarí všetkým. A takisto, že nebudú nejaké konsekvencie pre nich. Nakoľko sa sústredíme aj na Stasi, ktorí neustále hľadajú zločincov, ktorí sa pokúsili utiecť cez hranice a zápasia s časom, tak film skutočne má dobrú drámu a bol som neustále v napätí, ako to reálne dopadne. Tempo a hudba filmu sú tu skutočne skvelé. Nenašiel som ani jeden nudný moment. Neustále som bol zvedavý ako to bude pokračovať. Na úvod ma trošku prekvapilo, že sa film už začína letom, no asi som si mal lepšie prečítať obsah, a vedel by som. Ale to je na mňa. Herecky je to podľa mňa spracované veľmi dobre a rovnako musím pochváliť aj dabing filmu, ktorý funguje skvele. Je tu niekoľko vynikajúcich momentiek, na ktoré nezabudnem a človek si pri tom uvedomí, v akej situácii kedysi museli ľudia byť. Občas si hovorím, či by tento svet vyzeral rovnako, keby sme nemali druhú svetovú vojnu. To by bola zaujímavá alternatívna realita, ktorú by som chcel vidieť. Ale to sa mi nikdy nepodarí, lebo som sa narodil v tejto. Celkovo si myslím, že film je veľmi dobrá voľba na návštevu kina. Ak to zvažujete, tak za seba hovorím, aby ste si film išli pozrieť. Podľa mňa budete s výsledkom spokojný. Ja rozhodne som. Hodnotenie: A(18.11.2018)

Velmi dobrý film. Příběh o kuriózním, ale v tomto případě naštěstí zdařilém útěku na Západ v balónu. Výborné herecké výkony a dobře vybrané typy.(20.11.2018)

Filmy apelujúce na praktiky a realitu socializmu majú u mňa špeciálne miesto, asi práve preto, lebo sa nad tým celým viem poriadne spravodlivo rozhorčiť. Po únave z česko-slovenských jednoliatych snímok som vkladal do Balóna obrovskú nádej v túžbe vidieť nový prístup, novú filmárčinu pri tak jedinečnej a pozoruhodnej historickej udalosti. Film si však svojou produkciou výrazne dláždi cestu do multiplexov a k mainstreamovým divákom, čo má za následok škatuľkovú štruktúru, očakávateľné napredovanie, hollywoodsku presvedčivosť duniacej symfónie a vzlietajúcich vrtuľníkov a napríklad aj podivnej scény hrozivého sna. Snímka sa chce zapáčiť všetkým a v snahe o inteligenciu často servíruje jednotlivé zábery a sekvencie ako klamlivé, čo vás po chvíli začne poriadne otravovať. Vo filmovom jazyku ide o úbohé nadstavovanie napätia, ktorému korunujú aj napríklad pohľady ľudí. Znie to jednoducho, ale pokiaľ chce film vytvoriť podozrievavosť, neistotu, nahádže do záberu niekoľko zazerajúcich ľudí. Ja nehovorím proti tomu, bola taká doba (a čiastočne aj stále je), ale je to repetitívne a unavujúce. Scenáristicky film umne pracuje s napredovaním šitia balóna a na druhej strane prebiehajúceho vyšetrovania, neviem sa však ubrániť pocitu, že vyšetrovací tím mal prostriedky a už dávno by celú záhadu odhalil, ale nevadí, je to film. Postavy sú sympatické a držíte im palce, avšak podľa mňa iba preto lebo ide o rodinu. Samostatne by boli nepoužiteľné. Je škoda, že film končí (aspoň pre mňa) v priemerných vodách a to zväčša práve kvôli snahe byť väčším.(19.11.2018)

• - Napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. Je věnován rodinám Strelzykových a Wetzelových a jejich pokusu o překonání železné opony s podomácku vyrobeným horkovzdušným balónem. Podobné řešení k útěku na Západ zvolil i cyklistický závodník Robert Hutyra, dvojnásobný mistr Československa, který v roce 1983 s rodinou v balónu úspěšně překonal hranice do Rakouska. V roce 1987 využil vzdušný prostor k útěku Josef Hlavatý, který si se svým synem k útěku za svobodou vybral podomácku postavené rogalo. (Zdroj: CinemArt)