Balón je thriller ako vyšitý, s potenciálom značného komerčného úspechu vo východnej Európe. Má svoje chyby (nerozpracovaná línia Frank - Clara, permanentné prestrihy na zazerajúce pohľady). Napriek tomu je to asi najlepší nemecký film tohto roka. Predovšetkým preto, že je pútavý, dynamický, má dobrú výpravu a perfektný scenár. Je to malý nemecký blockbuster. O to viac zamrzí, že ho z kín stiahnu už týždeň po premiére. Zaslúžil by si dobré promo. A veľkú pochvalu za CZ kino dabing.(21.11.2018)

Od komedianta Bullyho som nečakal takýto typ filmu. Príbeh o pláne dvoch rodín počas studenej vojny újsť na západ vo vlastnoručne vyrobenom balóne natočil poriadne napínavo. Miestami to má skoro až hororovú atmosféru. Obidve rodinky sú zároveň dostatočne sympatické, aby si získali divákovú priazeň a v pätách majú nekompromisného agenta Stasi, ktorý ide na svoje obete psychologicky, takže o to viac naháňa strach. Posledných 20 minút som skoro od napätia nedýchal. K štvrtej hviezdičke mi tam chýbalo nejaké väčšie zdramatizovanie v prvej polovici filmu. Možno váhanie niektorého člena zdrhnúť. Proste hlbší rozbor postáv. Takto sa jedná o skvelú napínavú jednohubku, ktorú si znova nepustím, ale za jedno pozretie rozhodne stojí. 7/10.(12.4.2019)

„JAK DLOUHO JSME BYLI VE VZDUCHU?“ … „32 MINUT.“ …STAČILO TO?“…“MOŽNÁ“... /// Parádní film o cestě za svobodou… Dobře vystavěný napětí – před i po. Cílem snímku je ukázat STRACH. Hodně velkou roli tady totiž hraje STASI a její mravenčí práce. Možná je to napínavější a realističtější než ta doba tenkrát. Prostě kurevsky zajímavý, dramatický, napínavý a lidský. A samotnej útěk? To je drámo jako prase! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Mám rád tu na téma: Zdrhá celá rodina. 3.) Thx za titule „katrab“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ **(7.5.2019)

Lidská a přirozená touha žít ve svobodě již byla v dějinách motorem mnoha neuvěřitelných skutků. Tento je jen jedním z mnoha tisíc případů, kdy se lidé skulinkami v železné oponě pokoušeli dostat do svobodného světa ze zemí, kde světlé zítřky byly i po mnoha desetiletích temné a pořádně zapáchaly. Možná, že všechno nebylo tak tip ťop a tak napínavé jak nám filmaři předložili, možná ano... Každopádně u filmu jsem byl opravdu pořádně napnutý a ačkoliv jsem jej rozkoukal rozespalý, na jeho konci jsem byl ready jak po taurinové bombě... Naprosto a zcela souhlasím s Radkem99. Naši tady mají dost značné mezery a z hlediska filmařiny jsou útěky z komunistického Československa stále naprosto nezpracovanou oblastí (na rozdíl od literatury faktu ) a to po hříchu. Každý z těch příběhů si zaslouží zpracovat... Hned se mi vybavil geniální text písničky To je ta hranice od Honzy Vyčítala: ,, To je ta hranice,co vedla Šumavou, Staňkovským rybníkem i řekou Moravou. Toje ta hranice,neklidných večerů s padáčky světlic a smrtícíchami výstřelů, kde šance na úspěch nestála za grešli, kde chybí pomníčky těm,kteří neprošli. Žije až v Portlandu, paní, co ve vlaku práškama uspala děti a v ruksaku, je nesla přes čáru, smrti a života, kde šťatná hvězda jen mlhavě blikotá, kde tuhnou sanice a tělo od trávy, kde srdce v panice bubnuje do hlavy. - To je ten okamžik, kdy se čas zastaví, jak vojín Barteček ve vlnách Moravy. Když vítr zafičí shrnuju rukávy, dál stezka v jehličí příběhy vypráví. '' . ----- Bylo jich tolik, s rogaly, přestavěnými tanky, kladkami s háky na dráty vysokého napětí, s provizorními skafandry, sportovními letadly... Ne každý pokus dopadl dobře. Někdo měl smůlu, někoho zastřelila PS nebo šlápl na minu v hraničním pásmu, někdo se utopil když přecenil své síly, někoho sestřelilo naše letectvo kousek od hranice vysněného Západního Německa... Někteří ale prošli. Je škoda, že až na Swingtime a Konfidenta (více si momentálně nevybavuji) se tomu naši zatím pořádně nevěnovali. Jen od Němců jsem k tomuto tématu už pár filmů viděl, byť se spíše týkaly tunelů pod zdí rozdělující Berlín. Trochu mně ve filmu mrzelo, že až na staršího syna rodina moc östdeutsch nevypadala. Atraktivní manželka, hrdina samotný také nevypadal jak z konce sedmdesátých let, nevypadal tak ani plukovník co jim byl v patách a dokonce ani sexy soudružka učitelka ze školky... Naštěstí to hasil soused pracující u Stasi a maximální snaha o vytvoření věrného prostředí včetně Berlína na té DDR polovině. Ty moderní tváře jsou ve velkém kontrastu s dokumentárními fotografiemi knírkatých taťků - kotleťáků s typickými tehdejšími účesy ,,na pěšinku'' v závěrečných titulcích. To je jediné co bych vytkl a důvod proč nedávám plný počet hvězd. Každopádně film doporučuji vidět! Někomu se může zdát, že zdrha v roce 79, deset let předtím, než se to celé složilo nemělo cenu a nestálo za to riziko ale... Tenkrát se nevědělo co bude a co my dnes víme, že bylo. Nevědělo se co Gorby, zda znovu nepošle tanky... Naštěstí on řekl ať si to vyřešíme bez nich. Jak nejprve v Německu tak později u nás, což mu dodnes Rusové neodpustili... Byl to ale hlavně on, díky kterému tu máme svobodu byť odporní rudí komančové zase sedí ve vládě. Soundtrack také super, adrenalin pumpoval do žil skvěle ! Dávám za 4 čokokopecky ! * * * *(13.4.2019)

Zdalo sa mi to také strohé, bezemočné, proste nemecké, často viac politické, ale to iba 30 prvých minút. Potom sa dej stáva stále zaujímavejším, príde viac napätých situácií. Možno keby to natočili Američania s tým ich akčným efektom na všetko, bolo by to ešte lepšie. Na Balóne vidieť, že ide viac menej o televíznu tvorbu. Kvôli myšlienke úteku za slobodou a ukázaní pravej tváre komunizmu je to dobrý film, ale ohúrený som nebol..(19.4.2019)

• - Natáčelo se v Mnichově, Umgebungu, Nordhalbenu, Durynsku a Berlíně. (griph)

• - Napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. Je věnován rodinám Strelzykových a Wetzelových a jejich pokusu o překonání železné opony s podomácku vyrobeným horkovzdušným balónem. Podobné řešení k útěku na Západ zvolil i cyklistický závodník Robert Hutyra, dvojnásobný mistr Československa, který v roce 1983 s rodinou v balónu úspěšně překonal hranice do Rakouska. V roce 1987 využil vzdušný prostor k útěku Josef Hlavatý, který si se svým synem k útěku za svobodou vybral podomácku postavené rogalo. (Zdroj: CinemArt)

• - Balón je od roku 2017 vystaven v Muzeu bavorských dějin v Regensburgu. (Saur.us)