Rok 1979. Rozdělené Německo v čase vrcholící studené války. Dvě východoněmecké rodiny touží po normálním životě ve svobodné zemi a v utajení připravují velký plán útěku na západ. Jejich hlavními zbraněmi jsou odvaha a vynalézavost, díky nimž postaví horkovzdušný balón, se kterým se jedna z rodin pokusí přeletět do Západního Německa. Balón však těsně před hranicí havaruje a východoněmecká tajná policie Stasi nalezne stopy po tomto jejich nezdařeném pokusu o útěk. Okamžitě se rozeběhne vyšetřování a pátrání. Obě rodiny pod velkým časovým tlakem shání materiál a vyrábí nový balón, ale každým dnem se okruh policejního pátrání kolem nich zužuje, hrozí jim odhalení a zatčení. Začíná další nebezpečný závod s časem a s policií v patách. Dostanou ještě šanci na druhý pokus? (Cinemart)

Big Bear

Lidská a přirozená touha žít ve svobodě již byla v dějinách motorem mnoha neuvěřitelných skutků. Tento je jen jedním z mnoha tisíc případů, kdy se lidé skulinkami v železné oponě pokoušeli dostat do svobodného světa ze zemí, kde světlé zítřky byly i po mnoha desetiletích temné a pořádně zapáchaly. Možná, že všechno nebylo tak tip ťop a tak napínavé jak nám filmaři předložili, možná ano... Každopádně u filmu jsem byl opravdu pořádně napnutý a ačkoliv jsem jej rozkoukal rozespalý, na jeho konci jsem byl ready jak po taurinové bombě... Naprosto a zcela souhlasím s Radkem99. Naši tady mají dost značné mezery a z hlediska filmařiny jsou útěky z komunistického Československa stále naprosto nezpracovanou oblastí (na rozdíl od literatury faktu ) a to po hříchu. Každý z těch příběhů si zaslouží zpracovat... Hned se mi vybavil geniální text písničky To je ta hranice od Honzy Vyčítala: ,, To je ta hranice,co vedla Šumavou, Staňkovským rybníkem i řekou Moravou. Toje ta hranice,neklidných večerů s padáčky světlic a smrtícíchami výstřelů, kde šance na úspěch nestála za grešli, kde chybí pomníčky těm,kteří neprošli. Žije až v Portlandu, paní, co ve vlaku práškama uspala děti a v ruksaku, je nesla přes čáru, smrti a života, kde šťatná hvězda jen mlhavě blikotá, kde tuhnou sanice a tělo od trávy, kde srdce v panice bubnuje do hlavy. - To je ten okamžik, kdy se čas zastaví, jak vojín Barteček ve vlnách Moravy. Když vítr zafičí shrnuju rukávy, dál stezka v jehličí příběhy vypráví. '' . ----- Bylo jich tolik, s rogaly, přestavěnými tanky, kladkami s háky na dráty vysokého napětí, s provizorními skafandry, sportovními letadly... Ne každý pokus dopadl dobře. Někdo měl smůlu, někoho zastřelila PS nebo šlápl na minu v hraničním pásmu, někdo se utopil když přecenil své síly, někoho sestřelilo naše letectvo kousek od hranice vysněného Západního Německa... Někteří ale prošli. Je škoda, že až na Swingtime a Konfidenta (více si momentálně nevybavuji) se tomu naši zatím pořádně nevěnovali. Jen od Němců jsem k tomuto tématu už pár filmů viděl, byť se spíše týkaly tunelů pod zdí rozdělující Berlín. Trochu mně ve filmu mrzelo, že až na staršího syna rodina moc östdeutsch nevypadala. Atraktivní manželka, hrdina samotný také nevypadal jak z konce sedmdesátých let, nevypadal tak ani plukovník co jim byl v patách a dokonce ani sexy soudružka učitelka ze školky... Naštěstí to hasil soused pracující u Stasi a maximální snaha o vytvoření věrného prostředí včetně Berlína na té DDR polovině. Ty moderní tváře jsou ve velkém kontrastu s dokumentárními fotografiemi knírkatých taťků - kotleťáků s typickými tehdejšími účesy ,,na pěšinku'' v závěrečných titulcích. To je jediné co bych vytkl a důvod proč nedávám plný počet hvězd. Každopádně film doporučuji vidět! Někomu se může zdát, že zdrha v roce 79, deset let předtím, než se to celé složilo nemělo cenu a nestálo za to riziko ale... Tenkrát se nevědělo co bude a co my dnes víme, že bylo. Nevědělo se co Gorby, zda znovu nepošle tanky... Naštěstí on řekl ať si to vyřešíme bez nich. Jak nejprve v Německu tak později u nás, což mu dodnes Rusové neodpustili... Byl to ale hlavně on, díky kterému tu máme svobodu byť odporní rudí komančové zase sedí ve vládě. Soundtrack také super, adrenalin pumpoval do žil skvěle ! Dávám za 4 čokokopecky ! * * * * () (méně) (více)

Pajky3

Napínavé drama o útěku dvou rodin z východního Německa, obzvláště pak druhá polovina graduje úplně perfektně a člověka donutí to prožívat s nimi. Zajímavý příběh a povedené zpracování. Filmů o útěku před komunismem je třeba víc, ať už je nahání Stasi nebo STB. Jediné, co mi trošku kazilo dojem je fakt, že jsem to sledoval v originále s anglickými titulky a ty titulky se zrovna dvakrát nepovedly. Ale to je jen moje chyba. ()

Marze

Výsledek zachraňují dětské role. Strach vystavit potomky riziku, že po zatčení rodičů půjdou do dětského domova, nebo že ve školce bezelstně plácnou něco, co ohrozí všechny jejich blízké. Nebo strach, že budou rodiči pohrdat za zbabělost. Realita v pozadí proto účinkuje daleko silněji než sám snímek. Určitý půvab pak Balónu dodává titulní rekvizita, podomácky vyrobený balón. ()

Aljak

Takže až tak úžasne bolo v tom ospevovanom východnom bloku, že ľudia boli ochotní riskovať všetko, len aby sa dostali za železnú oponu? Tento film bol rozhodne fascinujúci. Mal v sebe obrovský závan socializmu, ktorý sa tiahol v podstate celým príbehom. Plán preletieť oponu ponad oblaky v balóne bol absolútne jedinečný, no zároveň maximálne riskantný. A keď to na prvý pokus nevyšlo a začalo sa obrovské pátranie po potenciálnych "utečencoch", tak rodinke nezostalo nič iné, len skúsiť to znovu. Samozrejme, vyskytli sa tu aj obrovské neuvážené chyby, ktoré rodinku takmer prezradili, ale bol to thriller ako sa patrí. Záverečné fázy, keď to bolo len tak tak, boli síce na môj vkus trochu prehnané, ale na udržanie napätia to bolo zrejme nevyhnutné (aj keď ja takéto tlačenie na pílu ako bolo napr. aj vo filme Argo) moc nemusím. Ale inak celkovo spokojnosť. Vydarený film, ktorý by si mali pozrieť všetci obhajcovia socializmu a tejto éry. ()

Radko

Všedné spracovanie nevšedného úteku z boľševickej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) do kapitalistickej Nemeckej spolkovej republiky (NSR). Nepostráda napätie, sympatických hrdinov i remeselne kvalitné spracovanie. Doporučenia hodný film do súčasnej filmovej Izby revolučných tradícií. Mysliac tým individuálne revolúcie voči totalitnému systému, hoci diktované najmä ekonomicky. Vidinou lákavého sveta, plného tovaru, slobodného cestovania a dokonalých služieb. ()

• Peter Strelzyk (Friedrich Mücke) a Günter Wetzel (David Kross) se znali 4 roky, pracovali spolu v továrně. Nejprve plánovali, že postaví helikoptéru. Tento záměr zavrhli z obavy, že nezvládnou sestrojit funkční motor. (klukluka)
  • Napínavý příběh o vzdoru a touze po svobodě byl natočen podle skutečných událostí. Je věnován rodinám Strelzykových a Wetzelových a jejich pokusu o překonání železné opony s podomácku vyrobeným horkovzdušným balónem. Podobné řešení k útěku na Západ zvolil i cyklistický závodník Robert Hutyra, dvojnásobný mistr Československa, který v roce 1983 s rodinou v balónu úspěšně překonal hranice do Rakouska. V roce 1987 využil vzdušný prostor k útěku Josef Hlavatý, který si se svým synem k útěku za svobodou vybral podomácku postavené rogalo. (Zdroj: CinemArt)
  • Jde o druhé filmové zpracování útěku rodin Strelzykových a Wetzelových. Už v roce 1982 se tématu chytilo studio Disney a natočilo kritiky i zmíněnými rodinami nepříliš dobře přijaté drama Noční přechod (1981) s Johnem Hurtem v hlavní roli. (Saur.us)