VOD (1)

Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiální text distributora)

Trailer

*Elfík*

Precizně odvedená práce. Výborní herci. Proč není Eva v žebříčku, ptám se jen? V knize o hollywoodských snímcích, kterou napsala manželka herce Brendana Frasera se tento snímek uvádí v sekci ''Must See''. Tam patří mimo jiné i film Někdo to rád horké, Casablanca či Jih proti Severu. Uznejme, že všechny patří k těm nejlepším, co kdy Hollywood vyprodukoval. Proč tedy Evu nevidělo tolik lidí? Proč je jí nevěnována taková pozornost, jakou si zaslouží? Nechápu. Excelentní dílo, říkám já a snad se ke mně někdo přidá... ()

Galadriel

Herecký koncert a výborný scénář, který má i po té spoustě let co říct a bez nadsázky myslím, že se toho v tomhle směru v showbusinessu moc nezměnilo. Cynismus, závist, podrazy, intriky, podlézání, to všechno bylo je a bude součástí továrny na sny, protože to je v lidech a ne v době. Bohužel ale jak tu už napsali jiní, režie je hodně divadelní a film obsahuje několik hluchých míst, které jej oddělují o absolutní špičky. ()

Aidan

Zpočátku to celé vypadá tak jaksi strojeně a nevěrohodně. Zejména idealistické výlevy titulní hrdinky o divadle se zdají jako jedno velké klišé. V druhé polovině filmu se nicméně ukáže, že i toto je část hry a že za rosesněnou naivitou se skrývá nejbezohlednější cynismus. Doporučuji postavit kariéristku Evu z tohoto filmu po bok George Baileyho z Caprova snímku "Život je krásný". Oba nezměrně touží po svodech velkého světa, avšak mezi oběma je jeden klíčový rozdíl: zatímco George Bailey stále ustupuje ze svých snů kvůli obyčejným potřebám svých obyčejných sousedů, své rodiny a přátel, Eva by byla ochotna obětovat všechno, každého člověka, který by se jí postavil do cesty, ve jménu svého snu. On má na konci lásku rodiny, přátel a sousedů vyrostlou na troskách svých snění. Ona má své splněné sny, své iluze a nikoho, kdo by ji miloval. ()

Blofeld

VŠE O EVĚ je výjimečný film. Je výjimečný kvalitou, ale i v dalších ohledech. Je výjimečný tím, že nemá daného hlavního hrdinu - hlavním hrdinou je minimálně čtveřice postav: něžnější polovina manželského dramatického týmu (výtečná Celeste Holmová), stárnoucí divadelní diva (Bette Davisová), významný divadelní kritik (George Sanders dostal Oscara) a konečně kariéristická mrcha skrývající se za obrazem milé dívenky (Anne Baxterová). Je výjimečný tím, že díky jeho délce na konci filmu máme pocit, že postavy dobře známe, a cítíme s nimi. A konečně je výjimečný tím, že v něm Marilyn Monroe podává na maličké ploše poměrně slušný výkon. Na film VŠE O EVĚ se určitě podívejte. Jak už jste asi pochopili, je výjimečný. ()

Frajer42

Dvouhodinové povídání o vychcané Evičce, která se při stoupání po divadelním žebříčku neštítila vůbec ničeho. Pochválil bych zejména to, že se jedná o velice věrné zobrazení. Takových "Eviček" chodí po světě spousta. A nejenom po divadelní scéně. Alespoň že tehdejší páni nebyli ochotni tak snadno podléhat volání čerstvé ciciny a byli věrní svým chotím nepřitažlivého zevnějšku. Takových pánů dnes už člověk moc nenajde. Dále mi bylo příjemné, že jsem měl dokonalý přehled v postavách, jejich jménech a jejich motivech. Nebylo jich ostatně mnoho. Scénář není vůbec marný a hercům nezle nic vytknout. Trošku by to ovšem chtělo pokrátit stopáž. Po chvíli se člověk přeci jen začne trošku kousat nudou. A bohužel se postupně kouše víc a víc. Celkově bych to viděl spíše na pěknější 2 kousky. Přestože se nejednalo o můj šálek kávy, tak se na to dalo místy koukat. Očekával jsem mnohem větší sračku. Člověk se minimálně dozví něco málo o zákulisí divadelní scény minulosti, která neznala slitování. Nepředpokládám, že se od té doby něco změnilo k lepšímu. ()

• Veta "Fasten your seatbelts. It's going to be a bumpy night." bola v roku 2005 umiestnená na deviatom mieste najlepších filmových hlášok podľa Amerického filmového inštitútu. (MikO_NR_1909)
  • Pri jednej pauze na natáčaní, išla Marilyn Monroe povedať Bette Davisovej svoj obdiv a keď jej to dopovedala tak ju Bette Davisová vyhnala a povedala, nech sa Marilyn nedíva na jej filmy. Na Marilyn to malo ťažký dopad a na druhý deň neprišla na pľac. (AdamCritic)
  • Podle Amerického filmového institutu 28. nejlepší film všech dob (2007). Podle Entertainment Weekly 21. nejlepší film všech dob. (džanik)

Související novinky

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (více)