Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

milancecil

Je jistě těžké napsat ještě něco obohacujícího k tak skvělému a časem prověřenému dílu, k jednomu z nejlepších, jestli ne úplně nejlepšímu rodinnému drama v dosavadní světové filmografii, k příběhu manželského páru Teda a Joanny, jež svým až kontroverzním obsahem ani po těch mnoha letech neztratil nic na své provokativnosti a určitě bude i nadále strhávat k více či méně vášnivým diskusím nad dramatickými událostmi, které se v ději příběhu postupně odehrály, vždyť už jen třeba ten úvodní, překotný Joannin odchod z domova, už jen ten určitě podnítí názorový střet obou nesmiřitelně antagonistických skupin, odpůrců proti příznivcům, ano, jistě si hned na úvod řada diváků položí otázku, ke komu se názorově přidat, opravdu to její soužití s Tedem bylo už tak nesnesitelné, už tak rozrušené, nefungující, že musela prchnout a opustit nejen manžela, ale hlavně svého malého syna, ano, toto je jistě ten nejsvárlivější moment, to co se odehrává dále, to už je jen jakási velmi emotivní, agitační kampaň pro stranu Tedových sympatizantů, jistě velmi zdařilá, protože Ted opravdu obdivuhodně, úplně sám, bez pomoci okolí kritickou situaci unese, vše nutné dokáže zvládnout, i když za cenu všestranných problémů a nevyhnutelných obětí, ale dokáže to a tak je pochopitelné, že to následně mezi jeho příznivci mocně začne vřít, když se Joanna Tedovi po třinácti dlouhých měsících konečně ozve a vysloví ten, pro ně naprosto nestoudný, pobuřující požadavek, že by ráda syna získala zpět a to do své výhradní péče, kdo by se jí v ten moment odvážil zastat?? Nevím, jak mnoho příznivců její, na první pohled nezodpovědné jednání může mít, ale bez ohledu na to Joanna bojuje o své neodpíratelné právo a opět pro stranu jejich odpůrců nepochopitelně zvítězí, jak je to jen možné?? Kde je spravedlnost?? Tak se jistě oni rozčileně dohadují, ale já vše vnímám odlišně, já bych se za ni postavil, i když bych v tento moment asi v tom nejlepším případě utrpěl pár šrámů v obličeji, ano, jak jsem již zmínil, příběh je kontroverzní a jeho překvapující závěr jistě obě původně vyhroceně znepřátelené skupiny uvede přinejmenším do rozpaků, mne tedy ano a nemalých, ale tak to asi vše mělo být, abychom my diváci nikdy nezapomněli a toto velmi silné drama v nás stále žilo a jitřilo i nadále naše vnitřní postoje k těm dvěma hlavním aktérům, bravo, bravo, bravo!!! Zajímavý komentář: jezurka42 ()

Casablanca

Viděla jsem to, když jsem byla hodně malá... A pamatuji si scénu, ve které kluk spadl z průlezek a všude byla krev, Dustin ho vzal do náruče a běžel s ním... Někdy se mi o tom zdálo!!! ()

Rousse

Když jsem ten film viděla prvně, tak na mě výkon Meryl Streep zapůsobil tak přesvědčivě, že jsem měla sto chutí vyskočit z křesla začít jí sprostě nadávat:-) A to se hned tak někomu nepovede. No prostě kvalitní film - 5 oskarů mluví za vše. ()

Maynard.

Tyhlety dráááma. Nevím čím to je, ale podobné filmy mě prostě nedokážou přimět k tomu, abych si je vychutnal nebo snad dokonce nějak víc užil. Bohužel sem viděl dabovanou verzi, takže to jediné, co v tomto filmu stojí za to (herecké výkony) mi bylo podáno o 50% horší než origoš (moje chyba). Ale když bych už měl hodnotit dubing, tak otřesný, Evík ze Slunce sena přece nemůže dabovat Meryl... Jinak mě film prakticky vůbec neoslovil, Hoffmanovi a ani Meryl sem jejich lásku k synovi prostě nevěřil. Abych mohl dát víc hvězdiček, tak by film musel obsahovat více vyhrocených a nervově vypjatých momentů. Též alepoň nějaký pokus o kvalitní hudbu, která se ani ve "smutných"scénách nenachází. Jediný co si budu pamatovat bude Pařez...Proč ptáš se? Protože je ve filmu skryt návod jak si udělat chleba ve vajíčku, ale pozor ne ten na začátku, nýbrž na konci filmu. (Odkaz na Dublin, kde zmiňovaný uživatel čučel jak puk, když sem mu udělal tuto kulinářskou pochoutku) :o) ()

ranp

Tak tohle je opravdu lahůdka, která stojí na excelentních výkonech Dustina Hoffmana i Meryl Streep. Tenhle film asi vidí trochu jinak muži a trochu jinak ženy. Každopádně jsem rád, že jsem konečně tento film viděl, protože fakt stojí za to. Kdybych hodnotil jinak než *****, tak bych měl hodně dlouho špatný svědomí. ()

Arkanoid

Výborní Dustin Hoffman a Meryl Streep. Solídna dráma, avšak ničím prekvapivá. Apocalypse Now by si v roku 1979 zaslúžil Oscara viac. ()

klúčik

Je to tak dobré, že M Streep som po tomto filme dlho nemusel. Opäť nám ukázala , aká je výborná herečka. Samozrejme aj D.Hoffman. Nezabudnem na to ako nahlas sa plakalo v kine pri tomto filme. 90%. ()

Seti

Jediná moje výtka směřuje k jisté předvídatelnosti. Vše ostatní bylo výborné. Sociální drama podobného ražení muselo být ve své době dost pokrokové a řekl bych, že se tvůrci zhostili tohoto netradičního tématu skvěle. Film je nabitý emocemi, postavy nejsou napsané černobíle a všemu kralují dokonalé herecké výkony. ()

Jaccobos

Příběh (v dnešní době tak častý) se jemně dotýká tématu rozvodu a soubojů o dítě. Vůbec největším plusem filmu jsou vztahy bohatě naplněné radostí i smutkem. Lesk a dokonalost dodávají pohnuté okamžiky zahrané lidsky tak výjimečně, jak jen to dokáže D. Hoffman... ()

honzii

Úžasný film, jež se mě neskutečně dotknul. Přestože je film vyprávěn ze strany Kramera, dovolí mi pochopit obě strany. Nevyvolával ve mně nespravedlivý pocit, protože jsem byl na straně Kramera a ztotožnil jsem se s ním víc, ale protože celá situace byla tak strašně těžká a s nejednoznačným řešením. A právě o tom to tak v životě často je. ()

see_sawandrew

Sugestivní obžaloba soudní výhody jménem mateřství. A hlavně je to realita. Zaujal mě skoro dvouminutový, příjemně tichý záběr na společnou snídani otce a syna. 80% ()

korndaddy

Tak konečně sem si našel čas a kouknul na Kramer vs Kramer. Zajímavý pohled na otce, jemuž se během pár minut převrátí život naruby a stará se o svého syna. A když už se zdá, že by to mohlo být v pohodě, vždy se něco najde. Meryl Streep a Dustin Hoffman opravdu předvádí SRDCERVOUCÍ boj o syna (zejména scéna u soudu je vážně dojemná) a já nebudu lhát, že slza na kraji nebyla. Každopádně pro Dustina Hoffmana oprávněný Oscar ()

Roby

Úžasná Meryl Streep, skvělý Justin Henry v roli 7 letého Billiho a hlavně opravdu bravůrně zahraný Tedd Kramer v podání Dustina Hoffmana. Skvěle sladění Hoffman a Streepová, počas celého filmu jsem opravdu uvěřil, že si to všechno prožily, že takový opravdu jsou, tomuhle já říkám herecký koncert, jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl 96%. ()

BluT

Film přesně dle mého gusta. Nemůžu si stěžovat snad na nic. Celý to mnou proplynulo, jakobych se nekoukal na film, ale příběh reálných lidí zasazený kamsi do New Yorku a klidně bych se nechal unášet i o hodinu déle. 92,5% ()

D.U.K.E

Drama s velkým D a v čele s velkým D Hoffmanem a M Streepovou za doprovodu klasické hudby a ohnivých argumentů. ()