Slavné filmové drama se hned po svém uvedení v amerických a následně i ve světových kinech zařadilo mezi komerčně nejúspěšnější tituly 70. let. Příběh úspěšného reklamního pracovníka Teda Kramera, který po nečekaném odchodu manželky zůstává sám se svým sedmiletým synem, vzniklo podle stejnojmenného románu Averyho Cormana (přeloženého i do češtiny) a svojí tematikou se přesně strefilo do ožehavých problémů neúplné rodiny a ženské emancipace, jež se v té době řešily snad ve všech médiích. Působivě realizovaný film je postaven na bezchybných hereckých výkonech protagonistů titulních úloh, tehdy už zavedené herecké hvězdy Dustina Hoffmana a pomalu ale jistě se prosazující Meryl Streepové. Jim velmi zdařile sekundují i herci v epizodních rolích (zejména Jane Alexanderová v roli rodinné přítelkyně Margaret a Howard Duff jako advokát Shaunessy). Zvláštní zmínku si zaslouží představitel sedmiletého Billyho Justin Henry. Jeho výkon je mimořádně přesvědčivý, k čemuž nepochybně přispělo i režisérovo moudré rozhodnutí natáčet celý film v chronologickém sledu. Za pozornost stojí i promyšlená výtvarná stránka filmu, na níž měl lví podíl francouzský kameraman kubánského původu Nestor Almendros, a využití klasických hudebních motivů z děl Henryho Purcella a Antonia Vivaldiho. Kromě diváckého úspěchu film Kramerová versus Kramer posbíral i desítky nejrůznějších ocenění, mezi nimiž vyniká pět Oscarů (nejlepší film, režie, scénář podle předlohy, mužský herecký výkon v hlavní roli - D. Hoffman, ženský herecký výkon ve vedlejší roli - M. Streepová). Rozhodnutí hollywoodského studia Columbia klasifikovat kvůli lepším oscarovým šancím roli Joanny Kramerové jako vedlejší nakonec paradoxně zabránilo filmu v zisku všech pěti hlavních Oscarů, k čemuž do té doby došlo pouze dvakrát (Stalo se jedné noci - 1934, Přelet nad kukaččím hnízdem - 1975) a potom zatím jen jednou (Mlčení jehňátek - 1991). (oficiální text distributora)

Allien.9

Oscary ověnčená klasika (celkem jich získala 5), která má oproti jiným snímkům tu výhodu, že je nadčasová. Zlatá soška pro "pana herce" Dustina Hoffmana je zcela zasloužená, u Meryl Streep už bych se rozmýšlela, ale jelikož ji zrovna dvakrát nemusím, tak budu nejspíš mírně zaujatá.;-) P.S.: Díky bohu za ten konec.:-) ()

MM_Ramone

Román "Kramerová verzus Kramer" napísal v roku 1979 americký spisovateľ Avery Corman. Rozsahom je to krátke dielo, ale obsahovo veľmi silná vzťahová dráma. Dobre sa mi to čítalo. Filmová adaptácia bola vyprodukovaná už v roku vydania knihy. V roku 1979 tento román sfilmoval režisér Robert Benton. Natočil rovnomenný film, ktorý verne adaptuje literárnu predlohu. Vznikol dramatický snímok "Kramerová verzus Kramer". Dobre sa mi naň pozeralo. Predovšetkým Dustin Hoffman tu predviedol strhujúci prvotriedny herecký výkon. Vytvoril tu jednu zo svojich najsilnejších filmových postáv. Spontánne, prirodzene, duchaplne stvárňuje muža, ktorého opustí manželka a on je nútený vymeniť rozbehnutú kariéru za starostlivosť o svojho sedemročného syna. Film dokazuje, že otec môže byť rovnako dobrým rodičom ako matka. **** ()

Oskar

Dost často slýchám a čtu, že je to sentimentální doják a kdesi cosi. Trochu podezřívám lidi, kteří to říkají, že ten film neviděli. Že ho znají jen z doslechu. Nebo že jsou sami tak sentimentální, že z rovnice dobrý otec + malé dítě - nezodpovědná matka jim vyjde = ždímačka na dojetí. No samozřejmě, ž ten film nadržuje Dustinu Hoffmanovi. Jak jinak, když je zaměřený proti (dodnes trvajícímu!) předsudku, soudnímu dogmatu "dítě patří k matce". Proto je třeba ukázat, že se Kramer se synem učí, vodí ho na hřiště, vaří mu snídani atd. Kdyby tam ty situace byly ze sentimentálních důvodů, choval by se Kramer jako nelidsky moudrý a trpělivý nadčlověk, hrála by k nim sladkobolná hudba (jako v Koljovi) a paní Kramerová by neodešla, ale - jak sentimentální - tragicky zahynula (jako v Samotáři v Seattlu). Tady to tak není, takže není co řešit. A kromě toho, ten film vzbuzuje emoce, ale jiného druhu. Nikoli slzopudné dojetí, ale rozčilení z nespravedlnosti soudu a Kramerovy bezmoci s tím něco dělat. 100% ()

silentname

Myslím si, že všetky ocenenia, ktoré tento film dostal sú jednoznačne oprávnené. Najlepšie by som tento film ohodnotil ako skutočný život v ťažkej situácii. Všetky scénky pre mňa pôsobia uveriteľne. A ako je tu povedané, najviac záleží na Billym. Postavy nie sú žiadne stereotypy postáv, ktoré majú charakterizovať, ale sú skutočné postavy. A je to vidno počas celého filmu. Úžasná réžia, vynikajúce herecké výkony a myslím si, že aj malý Justin Henry tu absolútne exceluje. Vzťah medzi otcom a synom je tu zobrazený vynikajúco. Vzťah medzi Kramerom a Kramerovou je zobrazený vynikajúco. A najdôležitejšie je ako som povedal na začiatku, ani jeden z nich nie je nevinný. Ale aj tak ich dokážete oboch pochopiť. A len dúfate, že sa rozhodnú urobiť veci tak, aby ostal šťastný ich syn. Je to skutočne jeden nádherný film, ktorý stojí za to vidieť. Jediné čo môžem povedať je, pozrite si ho, ak ste ho ešte nevideli. Hodnotenie: A+ ()

misterz

Pre mňa dosť osobné, smutné a skľučujúce. Varovný prst pre všetkých rodičov. Čokoľvek sa už medzi nimi stane, nech ich k rozvodu vedú akékoľvek dôvody, vždy si to aj za nich odskáču len ich deti, nikto iný. Z D. Hoffmana sa cez noc po úteku manželky stane otec na plný úväzok, pričom i na základe tejto nepríjemnej udalosti pochopí, že práca nie je všetko... Páčila sa mi aj réžia a spôsob natočenia snímku, prišlo mi to veľmi reálne a skutočné, akoby som bol priamo uprostred diania. Veľmi dobré. Z hercov vynikol hlavne D. Hoffman, ale na súde bola výborná aj M. Streep. Jediné čoho ľutujem je predčasný koniec. Celkom by ma zaujímalo, čo povedala M. Streep v úplne poslednej scéne svojmu synovi, nejaké to vysvetlenie aj pre dieťa, prípadne i detský pohľad, si to vyslovene pýtalo. 85/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

• Meryl Streep (Joanna Kramer) měla pocit, že její postava je v původní podobě „příliš zlá“ a trvala na změně scénáře, aby působila lidštěji. Nakonec se tak stalo. (griph)
  • Proslulá scéna, ve které Billy (Justin Henry) jí zmrzlinu, zatímco jeho otec (Dustin Hoffman) chce, aby dojedl večeři, byla celá dílem improvizace obou herců. Režisérovi se natolik líbila, že ji ve filmu nechal. (Kulmon)