poster

Vandráci (TV seriál)

Dokumentární / Dobrodružný

Česko, 2018

Kamera:

Hynek Bernard
(další profese)
 • Athares
  **

  Kdybych neviděl dřívější cestovatelské počiny Lišky s Révaiem v Moto cestou necestou, tak hodnotím asi o hvězdu výše. Takhle mohu srovnávat a negativa lehce převažují. Začnu ale pozitivy. Hlavním jsou záběry. Kamera je volnější a experimentálnější, což je jedna ze dvou věcí, které oživují nudné a nezajímavé dialogy hlavních aktérů. Tím druhým jsou některé opravdu silné zážitky (deštný les, rodina žijící i přes velkou chudobu šťastně uprostřed ničeho). Kvalitu dokumentu snižují dialogy herců, které málokdy přinesou něco zajímavého, režie a hudební podkres, který vyznívá nudně a melancholicky i ve chvílích, kdy trojice slaví narozeniny.(25.9.2018)

 • vyfuk
  ****

  Příběh, který svým námětem k nám zavítal už na začátku století a my Češi se ho chytli jako klíště, ale zpopularizovalo se to zde až o trochu později. Ale táhne to skvěle. Vandráci jsou trochu méně známý, méně profesionálnější a dětinštější verze Trabantů. To ale na jednu stranu ani tolik nemusí ničemu vadit. Jedná se stále o kus nějaké hodnoty, která nám sem byla přinesena a my se ji snažíme využít jak jen to jde. A své to určitě splnilo, i přes to, že to je něco jiného a vy si občas můžete říkat, že to je až divný. Ale špatné to není.(12.5.2019)

 • Lachtaan
  *****

  Jestli něco miluju víc než filmy, je tím zaručeně cestování. A dokud nemám čas i peníze na provozování cest po světě sám, rád se kochám vážnými ale i odlehčenými cestopisy, kterým jsou například právě Vandráci. Kdo znáte Pavla Lišku, víte, že tuhle jejich středoamerickou výpravu nelze brát vážně. A přesto vás ono provedení ohromně baví a hned byste sedli na motorku a přidali se k nim. Ovšem jestli z nějakého biotopu na zemi mám fakt respekt a mnohdy i husinu, je to zaručeně džungle Latinské Ameriky, kde se dá až o velkoměstech mluvit jako o navštívení civilizace.(16.4.2019)

 • Dzambulka
  ****

  Ti, co chtějí vidět válčení 2 slavných chlápků s 2mi velkými endury se moc nedočká, ježdění bylo hlavně v prvních dílech a postupem času se spíše cílí na představení místních zvyků a hlavně přírody, která je na jejich aktuální možnosti nádherně natočená. Zajímavý je motiv deníku do kterého si oba píší a zaznamenávají nejen svoje příběhy, ale i místních lidí. Shrnutí: výborná kamera, parta chlapů se kterými se něco děje a tudíž nudu skoro nepocítíte. Žánrově to očekávání splnilo, ikdyž ty co čekají hlavně ježdění budou v posledních epizodách trochu zkalmáni. 75%(22.10.2018)

 • slunicko2
  *

  Další z výletů oblíbených omezenců, kteří svou ignoranci a primitivismus nabízejí (ne)vděčným divákům v podbízivém balení. 1) Copak lze odolat známým a populárním hereckým tvářím, jak na motorkách brázdí exotickými krajinami a řeší, co den přinese? No, milí diváci, lze odolat velmi snadno. 2) V čem vidím zmiňovanou ignoranci? Vandráci jedou očividně nepřipraveni na cestu, nevědí, kde a jak mohou spát, kudy a kam mají jet. Ani základy jazyka se nenaučí (připomínám, že jeli na tři měsíce do zemí, kde se prakticky jinak než španělsky nedomluví a že tam jedou částečně nebo zcela pracovně, za honorář z filmu, který posléze uvede Česká televize). Naučit se španělsky je navíc velmi snadné, přinejmenším na potřebnou úroveň. 3) Z této nepřipravenosti vyplývají pak hloupé a ignorantské otázky a poznámky, kterými obšťastňují diváky. Nemají co říci a dávají to ostentativně a nahlas najevo. 4) Jako home video pro promítání přátelům při sklence vína je snímek fajn. Jako profesionální počin pro diváky veřejnoprávní televize je přinejmenším nevhodný.(12.9.2018)

 • - Hynek jezdil v seriálu na KTM 990 Adventure, Honza na BMW R 1150 GS Adventure a Pavel na Africa Twin 1000. (sator)