Na nože

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 131 min

Snímek Knives Out je nádherně vypointovaná detektivka ze staré školy, která nabídne atraktivní vtahující příběh, bravurní práci s atmosférou a skvělé herecké výkony. Režisér Rian Johnson s těmito atributy pracuje více než skvěle, pročež se před Vámi na ploše čítající 131 minut rozestře výtečně odsýpající a nasnímaný film, jež je navíc zasazen do působivých interiérů starého viktoriánského domu. Musím zde rovněž ocenit i občas velmi nečekané změny stylů vyprávění a fakt, že díky chytře napsanému scénáři se bude Váš zájem pro vyřešení případu s přibývající stopáží exponenciálně zvyšovat. Co tedy dodat na závěr? Rian Johnson stvořil velmi povedenou poctu starým detektivním klasikám na níž se velmi příjemně kouká a která Vás až na pár drobných zádrhelů nepřestane bavit svou hravostí a pojetím. Doufám tedy, že na další případy slovutného detektiva Benoita Blanca nebudeme muset čekat dlouho. Skvělá práce! „It's a weird case from the start. A case with a hole in the center. A donut.“ (13.1.2020)

Johnson je podvraťák. Rád divákov naťahuje, hrá sa s nimi. Tento prístup mnohým vadil pri archetypálnej rozprávke ako Star Wars, k detektívke á la Agatha Christie sedí perfektne. Zábavné od začiatku do konca, výborne zvolení herci a veľmi pekne zvládnutá výprava/kostýmy, ktoré kombinujú povedzme archaickú aristokratickosť a noblesu Poirota s akurátnou dávkou moderného. Človek sa cíti ako doma, ale nemá pocit že vidí to isté už tisíci krát. Sociálny/politický kontext možno stál za ešte väčšie zvýraznenie a osobne by som sa trošku hlbšie zaoberal niektorými postavami a ich osudmi/osobnou históriou. Sú to ale drobné výhrady, rozhodne sa nedá povedať, že by vo filme chýbalo niečo podstatné. Craig pre mňa asi po prvý krát výraznejšie vykročil z tieňa Jamesa Bonda a fakt ma prekvapila Ana de Armas, ktorú som mal len za peknú tváričku, ale zahrala výborne. Nie dokonalé, ale je to zábavná, vypointovaná a s chuťou a šmrncom podaná žánrovka a zároveň akási pocta svojmu žánru. Určite pozriem ešte raz. Nie čistých 5, ale zaokrúhlim nahor.(3.1.2020)

Geniálních a originálních filmů vzniká poslední dobou hodně málo a díkybohu za tyhle vyjímky. Johnson několikrát ukázal, že je schopný vytvořit skvělou věc(ano i osmou epizodu) a tady to opět dokazuje. Obsazení Craiga jakožto hlavního vyšetřovatele naprosto sedlo ale pozadu nezůstávájí ani ostatní, jelikož jde vidět, že je to prostě hrozně baví. Film vás pohltí v první půlhodince a budete chtít stát Craigovi po boku a vyšetřovat s ním. Předvídat se samozřejmě dá, ale věřím že i tak dostanete na konci nečekané rozuzlení, které ještě je během filmu několikrát zamícháno. Obrovské překvapení. It's a weird case from the start. A case with a hole in the center. A donut. (20.1.2020)

Jen párkrát za rok se objeví film, který byste si z fleku dali znovu a klidně s celou rodinou – a ano, letos je to detektivka Na nože. Spousta lidí si po Posledním z Jediů myslí, že je Rian Johnson totální packal, jenž by měl odevzdat režijní průkazku. Jeho novinka je však možná přesvědčí o tom, že se v něm mýlí, protože se jedná o nesmírně hravou detektivní hříčku, která je často chytřejší než divák. Zatímco se tak vaše teorie, jak celé bylo, rozpadají na prach, Rian se ohromně baví za kamerou a Daniel Craig, Ana de Armas nebo Chris Evans excelují před ní. Ta herecká radost z toho, že Hollywoodem proletěl takhle zamotaný a zábavný scénář, je prostě čitelná z každé vteřiny. A i když se Na nože mezi zlomové detektivní klasiky asi nezařadí, z fleku bych doporučil čestné místo mezi těmi nadprůměrnými, jež potěší kohokoliv a kdykoliv.(4.1.2020)

Zábavná hra s pravdou a lží, se skvěle zahranými postavami a pořádně zamotaným vyprávěním. Sice pořád detektivka, ale opravdu chytrá a zabavit se u ní přitom dovede každý. Začátek byl na můj vkus možná až moc rychlý, postavy jsou zde totiž představeny v rychlém sledu a ve velkém počtu najednou. Chvíli mi trvalo pochytit a zapamatovat si všechna jména a hlavně komplikované vztahy. Ono téměř každý má na někoho něco a všichni se to zároveň snaží před detektivy a i před námi zakrývat. Události osudného večera jsou odkrývány zejména pomocí flashbacků, jejichž pravdivost není úplně lehké hned odhadnout. Postavy říkají detektivovi něco a přitom vidíme flashback jak to (asi) doopravdy bylo, avšak v dalším flashbacku je to nějak zpochybněno nebo napadeno kvůli nenávisti druhého člena rodiny. Hlavní postava je ale Marta ze španělsky mluvící země, z jaké, to jsem bohužel nezachytila. Ana de Armas se mi tu hodně líbila, její Marta byla sympatická a to zvracení při lhaní jsem jí nezáviděla. Je to sice nechutné, ale zajímalo mě, jak ty zvracecí scény točili. Vůbec to s tím lhaním a zvracením je zajímavý nápad na oživení detektivky. Podobně i vtipný detektiv s jižanským přízvukem ztvárněný vynikajícím Danielem Craigem nebo nůž-rekvizita. Co mě zklamalo, byl závěr. Příběh se vyvíjel fakt zajímavě, nejednou mě zvládl překvapit, ale závěr to už nedokázal, jakoby tam filmu najednou došel dech. 8/10(7.1.2020)

• - Natáčení probíhalo od 30. října do 21. prosince 2018 v Bostonu ve státě Massachusetts. (Stoka)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 2. (Stanley619)

• - Spoiler: Ve chvíli, kdy v závěru Marta (Ana de Armas) Ransoma (Chris Evans) pozvrací, Ransom upustí kabát. V následujícím záběru ho má ale opět daný přes ruku. (janejudyjune)