Na nože

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 131 min

Rian Johnson složil zábavnou poctu klasické detektivce britského střihu (nebo ještě konkrétněji Agátě Christie), ve které každá drobnost, která se objeví, nebo zazní, má svůj smysl. Přitom to začíná spíš jako ta klasická detektivka, humor přibývá časem a graduje pěkně až v závěru. Bavil jsem se skvěle, až mě po skončení filmu trochu zarazil pohled na hodinky. Uteklo mi to, takže mě stopáž přes dvě hodiny překvapila. (Jedna nevýhoda kina – Craigův monolog o donutech jsem toužil okamžitě pustit znovu.)(15.1.2020)

Dr. Horrible... mal si pravdu. Stojí to za pozretie a určite to neľutujem. Johnsona zase až tak rád nemám. Epizodu VIII v jeho vízií považujem za prvý zárez čo sa týka úpadku Star Wars universa a jeho Looper mi príde nemastný neslaný. Hlavne 12 opíc to zvládlo skôr a lepšie. Ale toto bolo príjemné. Postavené na charakteroch a dobrom scenári. Šlape to ako hodinky a je to zábavné. Funguje tam napätie a Daniel Craig a Ana de Armas hrajú prvú ligu. Oldschoolová detektívka, ktorú som si s polovičkou užil a príjemne očakávam pokračovanie. Takéto atmosférické filmy mi dosť chýbajú. Tobôž keď majú inteligentný scenár a hrajú s divákom hru, ktorá ho aj baví. 5* by som dal až po druhom zhliadnutí. Zatiaľ najlepší Johnson.(9.1.2020)

Rian Johnson přinesl velmi zábavnou a hravou poctu žánru detektivek ve stylu „whodunnit“ a svou efektivní režijní zručností a chytře napsaným scénářem u mě vyhrál na celé čáře. Herci zde nejsou obsazení jen jako komerční lákadlo pro okořenění mnohokrát viděné premisy, ale opravdu se stoprocentně hodí a vtělují do svých postav a vytváří tím humorné panoptikum v originálně navrženém schématu. Jinými slovy - vše, s čím jsem měl problém v nedávné nablýskané Vraždě v Orient Expresu, zde tvůrci svým správným přístupem přetavili v naprostá pozitiva. Daniel Craig a Ana de Armas, vau. A dvojka? Proč ne. Mimochodem dovolím si ještě okrajové rýpnutí - nejkvalitnější SW fanservis v roce 2019 nenabídl J.J. Abrams, nýbrž Ryan Johnson obsazením Franka Oze do zásadní role, a to se letos o Star Wars ani neotřel. Touché.(11.1.2020)

Nejsem zvlášť velký fanoušek Riana Johnsona. Natočil sice třetí nejlepší Star Wars, jejichž kvalita zraje jako víno, ale ona laťka nebyla příliš vysoko a předchozí jeho filmy jsem prostě tak nějak viděl a tak nějak byly ok. Knives Out je ale vtipná hříčka, se kterou mě hodně bavilo být v její lehkosti. Sice se nemůžu zbavit fantazie, o kolik by to bylo lepší, kdyby to režíroval Džun-ho Pon s jeho milimetrově přesnou intuicí, Johnson to občas trochu plácá jedno přes druhé, ale někdy neuškodí takovýhle "malý pěkný film" - není to branaghovská fetiš, jakou byl poslední Poirot, spíš klukovské blbnutí s látkou. PS: Doufám že tento přízvuk bude mít Craig i v novém Bondovi. pokud ano, avizuji dopředu pět hvězd.(27.12.2019)

Nadšení teda sklízet nemohu, ale za mna naprosto obdobná nuda jako Vražda v Orient Express. Herecká sestava je perfektní o tom žádná, Daniel Craig v roli detektivka slušný a Ana de Armas jako vždy rozkošná, ale vůbec mě to nevtáhlo. Není to vtipné a už vůbec ne zábavné, nic moc se tam vlastně 2 hodiny neděje, dokud nepříjde závěrečný 15 minutový zvrat, který celý film zachraňuje alespoň do průměru, ale to už jsem se těšil až z kina vylezu ven. Zklamání roku a Rian Johnson si definitivně potvrdil, že nikdy nenatočí film, který se mi bude líbit. 5/10(19.12.2019)

• - Oficiální název filmu je Knives Out, zatímco pracovní název je „Morning Bell“. Oba tyto názvy jsou zároveň písničkami od britské skupiny Radiohead z jejich alba „Amnesiac“ z roku 2001. (MeanWhile)

• - Natáčení probíhalo od 30. října do 21. prosince 2018 v Bostonu ve státě Massachusetts. (Stoka)

• - Toto je první Rianův film natočen digitálně. (Stoka)