Na nože

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 131 min

Mohl bych film hodnotit čtyřmi hvězdami a tvrdit, že se jedná o hodně zábavnou, chytrou a vtipnou detektivku. Jenže Rian Johnson film nejen natočil, on si napsal i samotný scénář. A napsal ho s úctou k Agátě Christie, která svoje detektivky pojímala v podobném duchu. Od začátku musíte úpěnlivě sledovat, co se na scéně děje. I ten nejméně zásadní moment může mít jasný průběh ve vyšetřování případu. Kdybych řekl cokoliv, mohl bych spoilerovat, a tak to zakončím jen tím, že pokud máte rádi Hercula Poirota a jeho vyšetřovací průběhy, tak se snažte si o tomto filmu zjistit co nejméně a těšte se na herecký výkon Daniela Craiga. Ač tu všichni herci hrají perfektně, tak poslouchat Daniela v jeho geniálně utlítlé angličtině byl totální balzám na uši. Já si to užil a právě proto dávám pět hvězd. Na nože je detektivka, které se už netočí a nabízí originální příběh, který se už jen tak (pokud nenarazíte na knižní základ) nepíše. Za mě totální filmařská orgie.(10.1.2020)

Asi nejvíce překvapivá novinka letošního roku. Čekala jsem neoriginální, nicméně zábavnou podívanou, ale dostalo se mi něčeho víc. Je to sice typická detektivka (stejný příběh z několika různých úhlů pohledů jako většina příběhů Hercule Poirota), ale okořená skvělým humorem a hvězdným obsazením. Neumím moc dobře popsat pocit, který jsem z filmu měla, ale zkusím to. Od začátku filmu jsem si všímala drobných detailů, které by se daly považovat za foreshadowing. Komentáře postav v pozadí, kterým divák nemá úplně věnovat pozornost, malé náznaky, později vysvětlené divné chování postav, atd. DÍky tomu jsem během filmu nebyla překvapená žádným twistem. A píšu "díky", protože mi to nevadilo. U jiných filmů bych to komentovala jako "předvídatelné", "očekávané", či "nudné". Ale v tomto detektivním snímku mi to dovolilo se sama stát detektivem. (Popřípadě "detektivkou" pokud bych byla přecitlivělá, over-feministcká madam.) Protože jak tvůrci postupně odhalovali stopy k vyřešení zločinu, já odhalovala stopy k vyvrcholení filmu. Ano, mohla bych si myslet, že jsem nadprůměrně vnímavá a tento zážitek jsem si z kina odnesla pouze já, jelikož průměrný divák by ty malé detaily nepochytil, ale to si nemyslím. Já si myslím, že je to perfektně napsané tak, aby si právě divák těchto nepatrných detailů všiml a odnesl si z filmu přesně ten pocit, s jakým jsem z kina odcházela já. Fakt, že jsem si některé věci uvědomila dříve než postavy ve filmu, by normálně vedl ke kritizování postav a jejich chování. Nicméně tady tvůrci našli geniální rovnováhu a dovolili mi nebýt pouze pozorovatelem, ale aktivně se podílet na rozluštění příběhu. Jak jsem psala, neumím to dost dobře popsat. Snad to dává smysl :-D 5*(26.11.2019)

Musím, říci že jsem o tohoto snímku nic moc nečekal a to hlavně z důvodu, že "největší" hvězdou je Daniel Craig. Kupodivu, opustil kamennou tvář Jamese Bonda a zahrál svou roli konečně přirozeně! O Knives Out jsem si moc nezjišťoval a tak jsem byl velmi mile překvapen, jakým způsobem se to nakonec vyvrbilo. Trochu střeštěnější Hercule Poirot a já mám Hercula v oblibě. Takže to zahrálo přesně na moji notu a celý šílený příběh nemá chyby. Bylo to výtečně promyšlené, zločin téměř dokonalý, prostě jednoznačně za mě skvělá podívaná!!!(11.1.2020)

Nemůžu říct, že bych se nebavila (poirotovských detektivek s výbornými herci, kteří si své role vyditelně užívají, není nikdy dost), problém ovšem je, že mi bylo vše jasné dávno před Blancem; identita vraha, středový zvrat a pomalu i každý drobný hint (převlekem počínaje a nožem konče). Víc jak 3,5* dát nemůžu, protože moment překvapení je pro daný žánr klíčový, zhlédnutí ale přesto doporučuji. P.S.: Unikl mi autor titulků, ale překlad některých výrazů byl vážně tragický...(8.1.2020)

Krasně vystavěná scénaristická hříčka, která umí dokonale koketovat s divákem. První minuty mě sice k nadšení nevedly, ale postupné odkrývání / neodkrývání karet bylo přesně vystavěno na zvyšujícím se zájmu diváka. Hlavní postava detektiva Benoita měla v sobě šrmnc detektivů starý školy a v podání Dana Craiga působil Benoit velmi sympaticky, což ostatně celý hvězdný herecký ansábl. Nejvíc jsem se pobavil při čtení závěti a následných reakcí.(3.1.2020)

• - Josepha Gordon-Levitta můžeme slyšet jako detektiva v programu, který měla puštěný na laptopu sestra Marty (Ana de Armas). (Mikahu)

• - Spoiler: Vždy, když členové rodiny mluví o tom, odkud Marta Cabrera (Ana de Armas) pochází, tak pokaždé řeknou jinou zemi. Jmenují Kubu, Ekvádor, Paraguay, Uruguay a Brazíli. (Puxina)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)