Na nože

Na nože

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 130 min

Film pre fanúšikov oldschoolových detektívok, ale v tom mega castingu si nájde niečo každý. Ja som nato šiel hlavne pre možnosť vidieť Langfordku v kine, navyše v jednom filme s Anou de Armas. Nakoniec schytala krovie, zato Ana má hlavnú rolu a je v tých svetríkoch ešte rozkošnejšia, jak v jej klasických sex úlohách. Kto by nato mal ešte skočiť sú chalani z Filmkultu, že by popri “citovaní” cudzích komentárov tentokrát pridali aj vlastný názor. Už tak sú na smiech polke tuzemského internetu. Tak ako celý Refresher.(29.11.2019)

Asi nejvíce překvapivá novinka letošního roku. Čekala jsem neoriginální, nicméně zábavnou podívanou, ale dostalo se mi něčeho víc. Je to sice typická detektivka (stejný příběh z několika různých úhlů pohledů jako většina příběhů Hercule Poirota), ale okořená skvělým humorem a hvězdným obsazením. Neumím moc dobře popsat pocit, který jsem z filmu měla, ale zkusím to. Od začátku filmu jsem si všímala drobných detailů, které by se daly považovat za foreshadowing. Komentáře postav v pozadí, kterým divák nemá úplně věnovat pozornost, malé náznaky, později vysvětlené divné chování postav, atd. DÍky tomu jsem během filmu nebyla překvapená žádným twistem. A píšu "díky", protože mi to nevadilo. U jiných filmů bych to komentovala jako "předvídatelné", "očekávané", či "nudné". Ale v tomto detektivním snímku mi to dovolilo se sama stát detektivem. (Popřípadě "detektivkou" pokud bych byla přecitlivělá, over-feministcká madam.) Protože jak tvůrci postupně odhalovali stopy k vyřešení zločinu, já odhalovala stopy k vyvrcholení filmu. Ano, mohla bych si myslet, že jsem nadprůměrně vnímavá a tento zážitek jsem si z kina odnesla pouze já, jelikož průměrný divák by ty malé detaily nepochytil, ale to si nemyslím. Já si myslím, že je to perfektně napsané tak, aby si právě divák těchto nepatrných detailů všiml a odnesl si z filmu přesně ten pocit, s jakým jsem z kina odcházela já. Fakt, že jsem si některé věci uvědomila dříve než postavy ve filmu, by normálně vedl ke kritizování postav a jejich chování. Nicméně tady tvůrci našli geniální rovnováhu a dovolili mi nebýt pouze pozorovatelem, ale aktivně se podílet na rozluštění příběhu. Jak jsem psala, neumím to dost dobře popsat. Snad to dává smysl :-D 5*(26.11.2019)

Detektivka klasického střihu, kde vraha není těžké odhalit v první třetině (a na můj vkus Johnson odhalí většinu karet zbytečně brzo). Jenže je plné tak nádherně ohavných postav, že není možné si to neužít. Ať už je to Toni Collette, jejíž obdoba Goopu očividně moc nevynáší, Jamie Lee Curtis která (jako Trump) vybudovala podnik z nuly jen s milionovou půjčkou od tatínka, slabošský Michael Shannon, či Kat Langford, která se tváří jako výjimka, ale potvrzuje pravidlo. Pro mě tomu vévodí Chris Evans jako naprostý spratek Ransom, jenž nádherně střídá odpudivou ironii s odzbrojujícím šarmem. Proto mi přijde, že rodina Thrombleyových naprosto přehrává Daniela Craiga vysoko na body. Jeho Benoit Blanc je... no řekněme na detektiva trochu slabší formát. Nicméně jsem se v kině už dost dlouho takhle dobře nebavila (ačkoli mám mírné výhrady ke stopáži a, jak jsem zmínila, je to kapku předvídatelné), takže bez váhání plná palba. Víc žánrovek, prosím! P.S. vyvrcholení s nožem mě rozesmálo s náskokem deseti vteřin na celé kino, geniální!(29.11.2019)

První třetina filmu a uvedení Benoit Blanca na scénu a do příběhu je vynikající. Potom se tempo krapet rozplizne, přibydou scény, které by divák klidně nechal vystříhnout, ale pořád to bavilo až do konce a rouška tajemství se zvedala pozvolna. Na pět hvězdiček to není, ale čistá 4, kterou ocení zejména milovníci detektivek, to vydá.(5.12.2019)

Vyčerpávajúci komentár užívateľky Vxxx, niet čo dodať. Fanúšikovia Agathy Christie a milovníci detektívok, kde môžeme hádať vraha, táto záležitosť maximálne poteší. A ja patrím medzi týchto ľudí najmä ak príde prekvapenie. Anu de Armas si budem všímať stále viac. Viac k tomu nemôžem napísať, pretože mi tu už 15 krát vyskočila sprostá reklama na Black Friday.(28.11.2019)

• - Režisér Rian Johnson popsal postavu Daniela Craiga jako „americký Poirot“. (MeanWhile)

• - Oficiální název filmu je Knives Out, zatímco pracovní název je „Morning Bell“. Oba tyto názvy jsou zároveň písničkami od britské skupiny Radiohead z jejich alba „Amnesiac“ z roku 2001. (MeanWhile)