Na nože

• Austrálie

• Kanada

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 131 min

(80%) Od KNIVES OUT jsem nic neočekával, ani jsem nečetl předlohu. Trailer mě moc nechytl, obával jsem se moderního humoru a ujeté nadlehčenosti. Nicméně, poté, co jsem film dokoukal, jsem byl příjemně překvapen, že se mé obavy naštěstí nenaplnily. Přeci jenom detektivky beru všema deseti, tak tu reálná šance, že se mi to bude líbit, musí být. Odkud začít? Dějově je to vcelku jednoduché a to nastínění situace okolo vraždy, které se nám v průběhu filmu několikrát z různých úhlů pohledu promítalo, bylo hezky natočené – a HLAVNĚ takovým způsobem, aby se v tom divák mohl jednak dobře orientovat a jednak, aby se moc nenudil a udrželo si to jeho pozornost až do konce. Samozřejmě, na každého to zapůsobí jinak. Mě to vtáhlo do děje hned od začátku. Možná tak první 15 min je méně záživných, ale co už. Nevím, jak mám dále pokračovat, aniž bych nic nevyspoileroval, ale zkusím to. Hlavním pointu případu už tu máme víceméně z části odhalenou ani ne v polovině snímku, ke konci je ještě nějaké dovysvětlení a zaklapnutí puzzlí, aby vše sedělo, takže v tomto ohledu jsem byl zpočátku trochu zklamaný, ale vzhledem k tomu jak to bylo vše chytře natočeno, vysvětleno, tak si nemohu více stěžovat. Prostě to mohlo mít lepší pointu, ale chápu, nemusí mít každá detektivka šokující rozuzlení. Jen mi to přišlo takové předvídatelné. Ale nevadí. Přesto jsem spokojen s režií filmu a s jistou originalitou. Ta nadlehčenost zde byla pojata v rozumné míře. Herecké obsazení bylo výborné, včetně jejich postav. Za mě excelovala nejvíc hlavní dvojice Ana de Armas a Daniel Craig. Craig mě téměř nadchl, jeho herecký výkon byl excelentní. Byl vtipný, sarkastický – prostě se do role skvěle vžil. Oceňuji i Ch.Plummera, který na svůj věk (90 let) vypadal docela svěží. Líbila se mi i netradiční filmová hudba. Co k tomu víc dodávat? Jsem spokojen, jen by to chtělo lepší pointu, holt mám nakoukáno a načteno už dost detektivek. Prý má být pokračování? Určitě jsem pro!(11.2.2020)

9/10. Svěží, nápaditý a hlavně děsně cool. Johnson dokazuje, že pokud jde o originální námět, tak si plave jak ryba ve vodě. Scénář hraje s diváky hru kočky s myší, přetáčí a kombinuje zvraty, které ale nikdy nepůsobí z ranku WTF, nýbrž vás těší a umí strhnout. Pořád to odsýpá a neustále překvapuje - a to přesto, že vám jsou postupně odhalovány karty. Casting je dokonalý a neexistuje tu slabší článek. Naopak u většiny vnímáte, jak neskutečným způsobem si svou roli užívají. Připočítejte si precizní řemeslo a máme tu jednu z nejlepších věcí, kterou si z kraje roku můžete dát v kině. Velká pecka: https://www.youtube.com/watch?v=8d76lpLX2K8(14.1.2020)

"It's a weird case from the start. A case with a hole in the center. A donut." Člověk by neměl dát na předsudky že? Od traileru jsem se na film moc těšil. I když mi hlavě svítila kontrolka, že tohle je člověk, který natočil Loopera (2*) a zničil mojí oblíbenou filmovou ságu, když do ní přidal nevkusný humor a nachomítl se k ní, když šel náhodou kolem studia... Každopádně se ptám sám sebe - Jak tohle mohl natočit stejný člověk? Knives Out je od začátku výborná detektivní komedie. Miluju Daniela Craiga a jsem rád, že na tuhle nabídku kývnul. Jeho přízvuk je k sežrání. Navíc Knives Out si bere to nejlepší ze Sherlocka i Poirota. Opuštěný rodinný dům po oslavě narozenin. Hlava rodiny umírá a je nalezena v podkroví. Všichni členové rodiny mají motiv, všichni lžou a nikomu se nedá věřit. To jakým naskočí film do tempa je skvělé. Já se bavím a hru na vraha jsem si zahrál od začátku do konce. No dobrá, asi už jsem viděl dost kriminálek a četl mnoho detektivních románů, protože jsme vraha odhalil už asi v polovině filmu. Přesto mě to nijak nevadilo a film jsem si i přesto nadmíru užil. První letošní film a skvělý start do nové dekády. Vtipný, tajuplný, herecky skvělý film. Doporučují čtyři z pěti Lukášů. [Csfd projekce45] (93 %)(18.1.2020)

Riana Johnsona jsem měl vždycky rád a líbilo se mi, jak vychytralé jeho filmy jsou. A slovo vychytralé podle mě Na nože vystihuje nejlépe. Johnsonovi se povede diváky zpočátku ukolébat tím, že jeho novinka vypadá jako víceméně klasická detektivka, kde je několik podezřelých a mezi nimi se skrývá vrah. Ale už po nějakých dvaceti minutách si začne Johnson hrát s žánry, postupy, příběhem a celkovým režijním podáním. Několikrát razantně mění styl, dovede se vysmát divákům, klišé i svým vlastním hrdinům a celou dobu je krok před všemi v sále. Když už si totiž myslíte, že máte Na nože prokouknuté, zjistíte, že Johnson vás zase převezl. A vám se to bude líbit. Mimochodem už dlouho jsem neviděl film, v němž by na všech hercích bylo tak strašně vidět, jak moc je jejich práce a postavy baví.(8.1.2020)

Mohl bych film hodnotit čtyřmi hvězdami a tvrdit, že se jedná o hodně zábavnou, chytrou a vtipnou detektivku. Jenže Rian Johnson film nejen natočil, on si napsal i samotný scénář. A napsal ho s úctou k Agátě Christie, která svoje detektivky pojímala v podobném duchu. Od začátku musíte úpěnlivě sledovat, co se na scéně děje. I ten nejméně zásadní moment může mít jasný průběh ve vyšetřování případu. Kdybych řekl cokoliv, mohl bych spoilerovat, a tak to zakončím jen tím, že pokud máte rádi Hercula Poirota a jeho vyšetřovací průběhy, tak se snažte si o tomto filmu zjistit co nejméně a těšte se na herecký výkon Daniela Craiga. Ač tu všichni herci hrají perfektně, tak poslouchat Daniela v jeho geniálně utlítlé angličtině byl totální balzám na uši. Já si to užil a právě proto dávám pět hvězd. Na nože je detektivka, které se už netočí a nabízí originální příběh, který se už jen tak (pokud nenarazíte na knižní základ) nepíše. Za mě totální filmařská orgie.(10.1.2020)