Na nože

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2019, 131 min

Polovinu filmu jsem si říkal, co to je za pokřivenou whodunit detektivku, když se poměrně brzy dozvíme, kdo je oním vrahem. Samozřejmě bylo toto mé myšlení citelně pokřiveno všemožnými rozbory a recenzemi filmu, navíc znásobené časovým odstupem, se kterým jsem se k snímku dostal já. Ale skutečně musím jen konstatovat zjevné, že Rian Johnson je génius (ať si "fanoušci" SW říkají co chtějí) a s jeho vysněným scénářem, který se tak dlouho chystal zrealizovat, si skutečně vyhrál a jistě se mu podařilo zmást nejednoho diváka. Obecně tomuto subžánru příliš neholduji, nejsem nikterak nadšený z neustálého dřenění tvorby Agathy Christie, ovšem tyto dobovky mě zajímají, pokud půjde o dobré filmy. S Branaghovými kousky Knives out spojuje široké, vesměs hvězdné, obsazení, kterému pochopitelně šéfuje až překvapivě výstřední Daniel Craig (nezvykle mimo Bonda v obleku) a díky mým osobním sympatiím Chris Evans (jež jsem si z počátku myslel, že tu bude málo, posléze má groteskní scény z trailerů, ale...) a zbytek jsou známá jména na plakáty, jež si to své potřebné odehrají. Vzhledem k potvrzenému sequelu bude mít Kenneth Branagh co dělat aby dohnal kvality, jež pozbyl v Orient Expresu...8,5/10(10.2.2020)

„To bola najhoršia autonaháňačka, akú som kedy videl.“ Čakal som to lepšie, ale aj tak tomu štvrtá hviezda unikla len o rybičku. V detektívkach už som videl „všetko“, čiže som bol mimoriadne podozrievavý už od prvej sekundy a do úvahy som bral aj možnosť, že vraždili psy. Nakoniec to ale celé bolo inak a hoci ma to zaskočilo, tak scenár je vystavaný natoľko zvláštnym spôsobom, že vlastne ani neviem, či sa mi páčil alebo nie. Každopádne, výprava starobylého sídla skvelá, atmosféra parádna, dialógy odsýpajú, postavy ľahko charakterizované a kasting skvelý. Daniel Craig je dobrý, ale treba vyzdvihnúť aj fantastické mrchy Jamie Lee Curtis a Toni Collette (ale postavy sú dosť epizódne a mnohé majú menší priestor, než si zaslúžili). Čo mi nesedelo? Občas čudné momenty (posledná scéna s listom pre Jamie Lee Curtis – to bola náhoda?), občas blbosti (to, že fyzicky zničím kameru vôbec neznamená, že zničím aj záznam v počítači, ktorý je bohviekde) a možno to bolo predsa len trošku dlhé.(9.1.2020)

Už když šlo Knives Out do kin, tak jsem na to chtěl jít - kombinace positivních hodnocení a skvělého obsazení lákala. Bohužel film u mne dojel hlavně na zbytečnou překombinovanost. Je hezké mít ve filmu (ne)čekané zvraty a být neustálé napjatý, ale když jde film půlku stopáže doleva, pak deset minut doprava, pak zase doleva, pak se ukáže, že doleva bylo celou dobu doprava a finální dojem, který zůstane, je, že to jde akorát tak nějak zbytečně složitě do prdele. Zároveň mi připadalo, že půlka postav se sice hezky rozjela jen proto, aby pak byla de facto upozaděna, protože se pak většinu stopáže soustředíme na Martu, Ransoma a Benoita. Prostě Rian chtěl bejt děsně chytrej, až to překombinoval... 60%(2.1.2021)

Film pre fanúšikov oldschoolových detektívok, ale v tom mega castingu si nájde niečo každý. Ja som nato šiel hlavne pre možnosť vidieť Langfordku v kine, navyše v jednom filme s Anou de Armas. Nakoniec schytala krovie, zato Ana má hlavnú rolu a je v tých svetríkoch ešte rozkošnejšia, jak v jej klasických sex úlohách. Kto by nato mal ešte skočiť sú chalani z Filmkultu, že by popri “citovaní” cudzích komentárov tentokrát pridali aj vlastný názor. Už tak sú na smiech polke tuzemského internetu. Tak ako celý Refresher.(29.11.2019)

• SNCIS

Obsahuje spoilery: "Je to pro tebe to nejlepší!" Daniel Craig jako soukromý detektiv, který vyšetřuje záhadného úmrtí autora detektivek. Rozhodně nečekejme nějakou dechberoucí podívanou. Upřímně, to jsem od filmu ani já nečekal. Proč dávám jen 1*? Protože se v půlce filmu dozvíme, že se stařík podříznul sám a celý film se jen kecá a kecá. KDO TO UDĚLAL? Tedy neřešíme. Plus ještě že máme ty popisky, jinak bych fakt netušil, že jsem viděl krimi komedii. :D Tady se není čemu smát! - 20%.(18.5.2020)

• - Scéna, kdy Walt (Michael Shannon) zvedne ruce nad hlavu, byla jeho vlastní improvizací. (TaNya_)

• - Celosvětová premiéra proběhla 7. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (Stoka)

• - Pro některé interiérové scény představující dům Harlana Thrombeyho (Christopher Plummer) bylo použito Ames Mansion v Borderland State Park v Massachusetts. Na stejném místě také natáčel Martin Scorsese svůj film Prokletý ostrov (2010). (J.F.B.)