Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Tommassi3

"Týýýýýýý..." - "Ty neznáte, dědečku !!" - "Týýýýýý..." - "Ale ty neznáte, dědečku, to jsou pánové až z Prahy !! Omluvte ho, on má těžkou sklerózu, chudáček !!" - "Týýýýýýý..." - "No, půjdeme si lehnout, dědo, bylo toho na vás moc !!" - "Týýýýýýý..." - "Ale ty pány neznáte, dědo !!" - "Týýý........vypadají !!" ;) Co dodat k nezapomenutelnému a naprosto provařenému snímku, který vypráví o rodině Lavičkových toužící po vlastní chalupě, která však nakonec bude i s dědkem, co jim překáží ?? Jo, pardon, takhle to přeci nemůžu napsat !! ;) Pro mě osobně platí Na Samotě u lesa za jednoznačně nejlepší film režiséra Jiřího Menzela, když neopakovatelným způsobem pojí menzelovskou poetiku s cimrmanovským humorem, aniž by docházelo k nějakému nechtěnému vzájemnému tření, ani jedna složka totiž rámcově nevyčnívá, ačkoliv samostatně mě často až iritují.. Snímek jakoby mimoděk využívá tolika vzájemně koexistujících kontrastů, až opravdu jednoho napadá, jak vůbec dokáže držet jako celek pohromadě, ať už se budeme bavit o hereckém obsazení, kde vedle sebe excelují tehdy ještě neherec Zdeněk Svěrák a mistr Josef Kemr, který coby čtyřiapadesátiletý duchovně založený rodilý Pražák ztvárňuje dědu Komárka, zemitého sedmdesátníka z vesnice, s takovou samozřejmostí, až z toho vyloženě mrazí, či o typicky poetických pasážích, které si skvělý brněnský kameraman Jaromír Šofr vyloženě užívá, vedle typicky cimrmanovských prkenných, ve všech významech slova, scének, kde se může jeden málem potrhat smíchy a jimž kralují výstupy Zdeňka Svěráka s tím jeho všeználkovským, byť dobrákem od kosti, Lavičkou, či Ladislava Smoljaka v roli Radima "pana otce" Zvona, byť mezi ně lze paradoxně řadit i famózně minimalistického Františka Řeháka jako zedníka Lorence !! Nemůžu nezmínit a nesrovnat s Bočanovým hitem S Čerty nejsou žerty, ačkoliv se to na první pohled jeví jako poněkud zcestné, protože jednak oba spojuje jméno již zmiňovaného kameramana Šofra, pak se zde znovu ukazuje nutnost kvalitního scénáře, zde tedy Zdeněk Svěrák Jiřího Justa poněkud převyšuje, ostatně ten jeho scénář sice také parafrázuje, nikoliv však jiný film, ale skutečnost, když samotný Komárek má reálný předobraz a příhody s ním si na vlastní kůži zažili Svěrák se Smoljakem, navíc oba filmy patří k těm nejnahláškovanějším v rámci tuzemské filmografie vůbec, když ohromná spousta replik naprosto zlidověla a stala se zcela plynule součástí hovorové mluvy, což jen dokazuje Svěrákovu genialitu a nesmírně inteligentní a lidský humor.. A tak se vlastně i ta úsměvná skutečnost, že dostal za scénář omylem zaplaceno dvakrát, jeví až fatálně symbolickou !! ()

Agatha

Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová - jedna z nejlepších filmových manželských dvojic. Jak jinak to mohlo dopadnout, když se sejdou takoví herci a navíc pod vedením pana Menzela. K tomu všemu ještě Josef Kemr, nad jehož vynikajícím výkonem nestačíte krouti hlavou. Vypadá to, jako kdyby se na samotě u lesa opravdu narodil. Mlynářovic pár v podání Ladislava Smoljaka a Nadi Urbánkové také nemají nejmenší chybu. Příběh působí tak mile a poklidně, že jen koukáte a když se dokoukáte, tak se divíte jak ten čas letí... Právem se může tento snímek řadit k zlatému fondu české kinematografie. ()

Pink.Panther

Marná sláva, Menzel uměl vykreslit venkov s podmanivou poetikou a s až Ladovským citem pro atmosféru idylické vesnice. Postaveno na geniálním scénáři S+S. Já říkal, že se vám film bude líbit - tohle chce každý vidět ještě jednou. Produkce: FSB ()

villon17

Žádný chčije a chčije. Nejlepší hláška je s pošťákem!!! "Toho vy nemůžete znát, ten chodí v osm:D". Tomuhle filmu nechybí NIC a "Jitko, krávo" používám dost často:) ()

Marek1991

Pohodový film s pár hláškami, ktorý nemá čím uraziť, či prekvapiť, skrátka taká vidiecka pohodička za súdruhov. Vzhľadom na tradíciu českého chalupárčenia sa to stalo mimoriadne obľúbené, je to také ich Ko to tamo peva, starší klasický fenomén, ktorý nie je násilný, vulgárny a je to taká oddychovka. Dobrý komentár má tiež canakja. ()

corpsy

Hláška za hláškou, jedna excelentne vipointovaná scéna za druhou. Scenáristické duo Svěrák - Smoljak nemajú v českej veselohre konkurenciu. ()

F.man

Kemrův Komárek - to je něco nezapomenutelného. Příjemný je také vývoj rodiny Lavičků k jeho osobě. K tomu velice dobrá kamera oslavující krásy české země, povedená režie Menzela a samozřejmě nezapomenutelné hlášky z pera Mistra Svěráka a Smoljaka. Dohromady krásný pětihvězdičkový snímek. Jitko! Krávo! ()

Tryskomyš

,,Kde se to splachuje?´´ ,,To nech ležet.´´ ,,Krávo! Jitko!´´ ,, Na podzim bych ještě sklidil a na jaře už nezaseju.´´ ()

Kryton

Chčije a chčije....Asi se opakuji neboť tato věta nad celým filmem ční! CO jiného, skvělý film , skvělý scénář, skvělý herci! Hlkavně skvělá zábava!!!! ()

Johanka

Nádherný film Jiřího Menzela, který se stal klasickou českou komedií. Skvělé herecké výkony podali Kemr, Svěrák a Kolářová. Jedna z mých oblíbených komedií, která nezklame! ()

themic

Rozhodně jedna z nejlepších komedií všech filmových dob. Nezapomenutelní herci, nezapomenutelné hlášky, prostě film, který zůstane v paměti snad každého, který to viděl. - Co ještě říct - 100% ()

NinonL

Dědouška, jako byl pan Komárek (Josef Kemr), jsem si vždycky moc přála a nikdy neměla. Jedna z nejlepších českých komedií všech dob. ()

zdepapepa

Klasická hezká česká komedie, rozhodně v tom ale nevidím jako zřejmě ostatní v tom vidí skoro druhé zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Klasika o cestě z města rodiny "Komárkovic pražáků" s občasnými světlými body, ale asi jak mi Svěrákův a Smoljakův humor je trochu cizí, tak ani tady jsem se smíchy za břicho nepopadal, občas jsem se pousmál nad milými hereckými výkony dětí, naopak se mi rychle přejedla sto a jedna přednáška všeználka všudybyla Svěráka. Za mě celkově silné tři hvězdy, chápu proč je to ve zlatém fondu české kinematografie. A bylo tam fakt krásně. ()

Rosana

Velmi pohodový film, kde jde spš o atmosféru, než o děj. Vždycky mě pobaví a hlášky se zaryjou do poodvědomí, ani nevíme jak. ()

LV.Helter

Nechcem zbytočne kritizovať nostalgické československé klasiky, ale aj slepý si musí všimnuť, že značna večšina je z nich maximálne nadhodnotená. A tak to je aj s týmto filmom. Vyložene to nieje "zlý" film, ale jednoducho časom a prevážne dobov a režimom mi toto nič nedalo. Ale vidno, že som v málej menšine, pretože toto hodnotenie mi pripadá ako nejaké spiknutie. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)