Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

kajas

"Můžeme jí říkat JItko?" "Říkejte jí, jak chcete, jí je to jedno." "Jitko!" "Krávo!" Děda Komárek je prostě boží, ale mlynář je taky super. Scéna, kdy vypráví Lavičkovým o vodníkovi, mě vždycky dostane do kolen. ()

Aleee89

Legendární český film, u jehož sledování mé srdce vždycky zaplesá. Jiří Menzel je sice fajn režisér, ale k jeho filmům podle Hrabalovy předlohy jsem si nenašla cestu. Zato tady přímo válí! Tohle je podle mě jeho nejpovedenější film. Úžasná atmosféra, nepřeberné množství hlášek, které zlidověly a doma si je recitujeme pořád dokola. Duo Svěrák+Smoljak je jako scenáristické duo (i herecké...) naprosto geniální. Prostě takové situace a scénky snad můžou vymyslet jedině oni. Kemr, Kolářová, Tříska, roztomilé děti - to vše jen dokresluje ten úžasný film, na který se člověk může dívat pořád dokola a stejně se bude od srdce smát. ()

Skip

Jedinečný film, komedie, která nestárne, plná hlášek, jež zlidověly. Možno vidět mnohokrát opakovaně a vždy potěší, rozesměje, zlepší náladu... ()

higuain

Tati, předjel tě trabant. Na Menzelových klasikách jsem nevyrůstal, a tak je ne vždy dokážu docenit. Avšak z této komedie je venkovská pohoda cítit na sto honů, několik hlášek je výborných a Svěrákův rozumbrada z města nemá chybu. ()

Anglie

Opět vynikající Cimrmani. Tento film je vysloveně oddechový, ale pohladí na duši. A scéna s vodním mlýnem je prostě skvělá!!! ()

dyfur

.....takééé....na mňa až moc komorné.....úsmevné občas.....komické nie.....to šírenie dobra....hmmm-nie som proti,ale tu to bolo straašne nasladlo natláčané..... ()

janek85

Patří mezi mé nejoblíbenější filmy. Kvalita tohoto filmu ho poznamenává už na tom, jaké tam jsou hlášky a celková atmosféra. Výkon hlavně Zdeňka Svěráka mě hodně moc nadchnul a výkony ostatních taky nebyly k zahození. Nejlepší hláška je určitě "Chčije a chčije". Tomuhle bych si nedokázal odpustit dát nic jiného než 5*.97%Přístupnost: přístupný ()

easaque

+4* stará klasika, jejíž mnohé hlášky se už zabydleli v hovorové mluvě jako lidový folklór. Jednoduchý příběh o soužití pražské rodinky s majitelem chalupy na venkově přináší spoustu humorných situací. Naštěstí se na něj nedívám pokaždé co to dávají v televizi, tak mě stále neomrzel. Na podobné milé příběhy, které chytnou i za srdce, byli scénaristi Svěrák se Smoljakem machři a od rodinné komedie si člověk nemůže přát skoro nic víc. Ke dlouhotrvající kvalitě pomáhá i velmi dobré herecké obsazení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

raffspIn

Česká komedie která potěší i po pátém shlédnutí. Hereci Kemr, Svěrák atd jsou nezapomenutelní a bezkonkurenční. Spousta výroků se uchytila i mezi lidmi (třeba chčije a chčije), prostě jeden ze starších filmů které přetrvají ještě dlouho. ()

balba

Tvůrci společně a jednoznačně prokázali , že kvalitní divácké filmy se dají dělat v každé době.Ovšem musí se to umět. ()

lekr

Nepochopím proč takhle vysoké hodnocení. Podobně jako u Slavností sněženek nebo Vesničko má, středisková. Další česká průměrná komedie, u které jsem se občas zasmál, ale přílišná melancholie byla filmu hodně na škodu. Stejně jako Svěrák, jehož výkon je absolutně příšernej. Já ho zkrátka nemám rád!! ()

rakovnik

Duo Smoljak - Svěrák nezklamalo. Jejich laskavý, moudrý, jemný a přitom geniální humor je kořením tohoto filmu, s citem zrežírovaném. Exceluje zde téměř kompletní ansamble Divadla Járy Cimrmana, skvěle doplněné Pepíčkem Kemrem. Hlášky jsou vtipné, ale nikdy sprosté (no, až na předpověď počasí), humor krásný, ne podbízivý. Vždycky mě rozesměje nepřímá lékařská "prohlídka" dědy Komárka Janem Třískou :-) Jeden z našich nejlepších filmů, i s panem Lorencem. Sak na ryby koš na raky. ()

SallyZen

Zas takový odvar to nebyl. Jako česká komedie fajn, ale asi bych to nazařadil ani do TOP300. Hodně to vytáhly herecké výkony a humor v podobě Kemra a Smoljaka(s jeho žábou). 70% ()

Martin741

POdla mna jedna z najlepsich komedii z dielne panov Sverak a Smoljak. Viac netreba pisat, aj tak by som len nosil drevo do lesa. 95 % ()

Wiikii

Svěrákův a Smoljakův scénář je vždy rarita. Vždy se v něm snoubí nejen příjemný humor, ale také inteligence. A když se vše dobře zrežíruje, vznikne nádherná a nezapomenutelná podívaná. .... HODNOCENÍ: 92% (5*) ()

Figu

"Co je zase tohle? Hudba. Prosím tě nemohl by to nechat na ráno? Já se ho zeptám. Na co se ho mám zeptat? Jestli by to nemohl nechat na ráno. Nemůže... To je hrozná dovolená. Ráno nás budí cirkulárkou a v noci hraje na housle. To je viola Věro." Tohle mluví za vše... Jedna z topek našich domácích komedií! 90% ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)