Rodilý Newyorčan Frank (Hynek Čermák) získá díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů se tak po více než čtyřiceti letech chystá s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) na velký návrat do Čech. Čerství aristokraté jsou neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znají jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řeší právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjišťuje, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky jsou zpátečnický kastelán Josef (Martin Pechlát), bodrá hospodyně paní Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbář Krása (Pavel Liška). Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitá z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stojí před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Film vznikl podle stejnojmenné knihy Evžena Bočka. (Falcon)

Zdenka23

Nenáročná vánoční komedie, skvělá kamera i střih, umělecky hodnotný hudební podkres ze známých melodií vážné hudby. Dobrý námět, za spád, scénář a herecké výkony bych hodnotila 3. hvězdami, nejedná se o nic světoborného. Děj je převídatelný, v závěru vítězí česká škodolibost - za mě divné. Další hvězdu přidávám za krásné zámecké prostředí (hlavně Lemberk), kouzelnou českou zimu a romantické záběry na koních připomínající Tři oříšky pro Popelku. Rozhodně stojí za shlédnutí ve vánočním období. Poslední aristokratka patří k nejlepším zimním filmům, co za poslední roky česká produkce vyplodila a je tak trochu smutné, že kvalitních českých filmů s vánoční tématikou není moc. ()

Jirkacek

K tomu, abych se podíval na snímek Poslední aristokratka z roku 2019 jsem využil nabídku společnosti NETFLIX a tak se jednoho večera tato česká a lehce hořká komedie objevila na obrazovce naší korejské televize. Celý děj se odehrával těsně před vánocemi a tudíž jsme sledovali krásnou zasněženou krajinu, ovšem nepředbíhejme. Na začátku jsme se seznámili s rodilým občanem New Yorku, jímž byl Frank (Hynek Čermák), jenž zrovna získal díky svým šlechtickým předkům dávné rodové sídlo - zámek Kostka. Potomek emigrantů tak po více než čtyřiceti letech odletěl s dcerou Marií (Yvona Stolařová) a temperamentní ženou Vivien (Tatiana Vilhelmová) do Čech. Čerství aristokraté byli neznalí místních poměrů a nepolíbení českou realitou, někdejší vlast a zámecký život znali jen z prastarých vyprávění příbuzných. Záležitosti spojené s navrácením majetku pro ně řešil právní zástupce Benda (Vojtěch Kotek). Po příjezdu rodina zjistila, že se zámek nachází ve stavu pozvolného rozkladu, stranou veškerého společenského dění. Jedinými stálými obyvateli Kostky byl kastelán Josef (Martin Pechlát), který nenáviděl turisty jímž říkal mufloni, údržbář a hypochondr Krása (Pavel Liška) a hospodyně Anežka Tichá (Eliška Balzerová) s příchylností k ořechovce. Zatímco osazenstvo Kostky pozvolna procitalo z mátožného spánku porevolučních devadesátých let, rodina Kostkových stála před těžkou volbou, zda generacemi vybudované sídlo prodat a vrátit se do Ameriky, nebo se pokusit zámek Kostka zachránit. Frank byl rozhodnutý v Čechách zůstat, jeho manželka s tím však nepočítala a dcera se s tím postupně smiřovala, ovšem jen díky přítomnosti mladého šlechtice Maxe Launa (Zdeněk Piškula), který se jí líbil. Frank tedy právníkovi prodal byt v New Yorku, aby měl na základní potřeby a nutné opravy zámku, když se na Kostce objevila stará baronka Orssi, která mu vnutila dva ušlechtilé koně, čímý udělal Marii radost. Záhy jsme se dozvěděli, že jméno Marie bylo v rodě zakleté a podle kastelána se Marie III. nedožije dvaceti let. A nakonec právě tento fakt zachránil zámek Kostka a zabránil odletu rodinky do USA. Celý film mne bavil od začátku do konce, herce Čermáka jsem měl vždy v oblibě už od jeho role ve Vinařích a Tatiana Vilhelmová mi nikdy nevadila. Co se mi ve filmu líbilo ? Krásná zimní krajina, atmosféra českého zámku, sliny se mi sbíhaly při pohledu na koblihy kuchařky Tiché i tajemná pověst o brzké smrti Marie. Děj probíhal tak nějak nenásilně a na pohodu, občas jsem se zasmál, ale spíše jsem se usmíval a nasával co nejvíce zámeckou atmosféru. Jenom jsem si marně lámal hlavu, na jakém zámku se to vlastně natáčelo – poznal jsem Lemberk, ale nádvoří mi připomínalo Milotice. Musím se přiznat, že mi filmaři dokonale zamotali hlavu, protože film byl natočen hned na pěti různých zámcích - Lemberk, Buchlovice, Rájec, Jaroslavice a nakonec Milotice, kde byl kastelánem autor předlohy Evžen Boček. Co dodat ? Spokojenost vyjadřuje vše. Suma sumárum, český film Poslední aristokratka ode mne získal čtyři aristokratické hvězdy ****. () (méně) (více)

Hanika_

Bohužel se spousta knižního humoru do filmu nedostala. Lepší je knižní předlohu neznat a nemít žádná očekávání. Příjemné na koukání, ale pro mě spíš zklamání. ()

milos.bradik

Tak velmi dobře zahrané a vtipné, ale má to i pár zádrhelů. Například je zvláštní jak americká Vivien i české osazenstvo zámku mluví stejně hezkou češtinou a dokonce i v USA asi mluví všichni česky. Takže jako komedie to sice převyšuje průměr českých komedií, ale přesto to stačí maximálně na 50 % hodnocení. Hospodyně Tichá patří k tomu nejlepšímu co jsem v českých komediích poslední doby viděl. ()

Marcimor

Pohodový a nenáročný film, který si neklade vyšší nároky, než pobavit a zpříjemnit odpoledne nebo večer při jeho sledování. A troufám si říci, že se mu to - zejména díky perfektně trefenému obsazení rolí - docela dobře daří. A dobře je za tři. V tomto případě hvězdy. ()

Ivy_9

Moc mě to bavilo :-). Sice jsem to sledovala v nemocnici, ale nasmala jsem se, odpocinula si. A to je podle mě primárním cílem této komedie. Za mě top! ()

Dzanecki

Podíval jsem se na to až nyní a musím říct, že za mě zklamání. Pokus o příběh hezký, ale podle mě moc zbytečně zašmodrchaný. Navíc mě úplně iritovaly scény, když paní Balzarová učí onu rodinu věci typu pít alkohol, zeleninu nahrazuje uzeným, koblihy v tuně oleje jsou nejlepší.. nechci být hnidopich, ale prostě mi to nepřijde jednak trendy a navíc věřím, že by tvůrci našly mnohem lepší nápady v tomto případě.. Dvě hvězdičky dávám za onen nápad a paní Balzarové za perfektní herecký výkon. ()

wooloong

Dodívala jsem se do konce, ač bylo celkem jasné, jak to celé dopadne, a že je to 110 minut naprosté nudy. Žádná z postav nebyla ani zajímavá, ani sympatická a už vůbec ne vtipná, což mě mrzí především u Elišky Balzerové, která patří mezi mé nejoblíbenější herečky. Trochu zajímaví byli snad jenom mufloni a zámecké interiéry. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu