Poslední aristokratka

Posledná aristokratka

Komedie

Česko / Slovensko, 2019, 110 min

"Jmenuji se Marie Kostková z Kostky. V rodové historii jsem v pořadí třetí." Aneb jak vtipná knížka cestou na filmové plátno ztratila veškerý vtip. Dokud se film jakž takž držel knížky, tak to ještě šlo, člověk se sem tam zasmál, ale v druhé půlce filmu to ztratilo šmrnc, šťávu a zbytek toho vtipu, který se sporadicky objevil v první půlce. Film navíc strádá převážně tím, že převodem na plátno ztratil hlavního tahouna a vypravěče knížek - Marii, která ve filmu hrála jakési druhé housle. Škoda promarněného potencionálu.(11.4.2020)

• honajz

Měli to nechat točit Trošku, bylo by to aspoň tak zábavné jako Babovřesky nebo Strašidla, která to nejvíce připomíná. Pokusy o humor jsou jim podobné, ale v Babovřeskách aspoň fungují. Fakt se mám smát, že někdo upadl na sněhu? Že někdo nasává ořechovici? Že Liška plešatí? Jinak v České televizi objevili drony, pokud jste si toho již nevšimli v mnoha jejích dokumentech z poslední doby, a jsou plně využity na opět zbytečné záběry krajiny a hradu shora. Jinak je to skoro dvouhodinová nuda, kde nejsympatičtějšími postavami jsou unylý kastelán a dcera, ale ani ti moc nezachrání – protože nemají nakonec dostatečný prostor – plochý ne-příběh s trapnými pokusy o vtip. Ona tedy už ani kniha není žádné terno, prostě další z vyhypeovaných titulů, ale tady to šlo ještě o několik stupňů dolů. Jinak to má jediné plus, slušnou kameru, která umí rámovat obraz. Hudba je otřesná. A Vilhelmová s tou svcrklou bradou a dlouhým nosem vypadá - prostě jí to tady ale ani trochu nesluší. Dvakrát jsem se pouzasmál, ale jinak zbytečný film, po kterém při druhém uvedení v televizi nikdo ani neštěkne.(12.3.2020)

Plné kino, v publiku převaha žen a příjemná jednoduchá zábava, jak se na komedii sluší. Herecky skvělá Eliška Balzerová, slušný Martin Pechlát a Pavel Liška. Hynku Čermákovi více sedí role v krimiseriálech, ostatní herci, kromě Stolařové se příliš neprosadili. Líbily se mi záběry kamery na zasněženou zimní krajinu, jaké o vánocích bývají už řadu let u nás vzácné. Soudím, že se film stane v televizi součástí balíčku vánočních filmů a bude opakovaně vysílán v závěru roku. Nebyla to telenovela ani pokus o Panství Downton v českých poměrech i když rozdílné postavení aristokratů a služebnictva by k tomu směřovalo. V tu chvíli jsem se bavila, i když s odstupem času se mi začínají vybavovat různé nelogičnosti a nedostatky, na které ve svých komentářích upozorňují zdejší uživatelé.(27.10.2019)

• dr.fish

Dobrý den, pane hudební skladateli, potřebuji složit zhruba dvě hodinky vesele trilkující hudby evokující dobrou náladu. My pak k tomu natočíme nějaké scény z prohlídky zámku a Vilhelmová s Čermákem tam mají pár dialogů. To by zhruba spolu s dvěma bělouši a sněhovou nadílkou mělo zaručit úspěch u diváků. Za mne hodnotím 40%.(4.9.2020)

• PollyJean

Vejdělek scénárista byl toho názoru, že kniha je asi příliš fádní, a tak nám děj pořádně proškrtal a přidal na sentimentu a romantice. Vejdělek režisér se rozhodl, že to bude trhák, a tak se mj. musíme dívat na fůru leteckých záběrů příjezdů aut a autobusů k zasněženému Lemberku za vydatně hudoucí hudby, která radí, jak se máme v tu chvíli cítit. Jinak samozřejmě řemeslo umí, takže trapas (jako spousta jiných českých současných "komedií") to rozhodně není, ale kdyby se víc držel knihy, mohlo to být mnohem zajímavější.(6.9.2020)

• - Herec Hynek Čermák na začátku filmu stojí vedle busty Antonína Dvořáka. Sám herec si toho to skladatele zahrál v roce 2015 v TV filmu Americké dopisy. (MakiMaki)

• - Eliška měla být ve své roli v jednom kuse lehce pod parou. Zatímco ostatní herce jsem hlídal a v záběrech mohli pít pouze obarvenou vodu, Eliška u mě měla protekci. Mohla si vždycky cvaknout skutečné ořechovky. Eliška pochází z Moravy, takže jsem si byl jistý, že něco vydrží, a že podá parádní a střízlivý výkon, i kdybych klapku opakoval třeba třicetkrát,“ prohlásil režisér Jiří Vejdělek. (Duoscop)

• - Ve filmu se v malých rolích objeví také Anna Polívková, která hrála v divadelní adaptaci „Poslední aristokratky“, a Veronika Khek Kubařová, která „Poslední aristokratku“ načetla jako audioknihu. (D.Moore)