Úsměvný film vypráví ne jeden, ale hned několik příběhů. Ústředním dějovým motivem je konflikt mezi otcovsky rozvážným řidičem družstevního náklaďáku Pávkem a jeho mladým, mentálně zaostalým závozníkem Otíkem. Neméně důležité jsou však i další dějové prvky, vykreslující střediskovou obec a její obyvatele s humorným nadhledem a přitom s mimořádnou plastičností a autenticitou. Snímek je naplněn typickým svěrákovským inteligentním humorem, někdy trochu drsnějším, avšak nikdy vulgárním, umocněným Menzelovým smyslem pro "poezii a prózu" všedního života. (Ateliéry Bonton Zlín)

Vlastik100

Průměrný film podprůměrný námět. Ale to obsazení herců, na které by se dalo koukat i kdyby se sešli u piva a brali by za to vstupné. To sršící charisma z každé vyslovené slabiky, které si za svou existenci vybudovali. Lidový humor, nenásilný, nevulgární, odpočinkový film s nostalgii a k tomu nesmrtelné hlášky… ()

andreas_tool

Původně jsem dal 4*.. Ale řekněme si to upřímně... Tenhle film je herecký koncert! Hrušínským nejstarším počínaje (scéna s nezabržděnou Škodovkou a jeho výraz), přes Čepka, Vlacha a Labudu, po Šafránkovou a Hartla. A pak tu máme nestárnoucí hlášky. Jedna z nejlepších komedií. Takže nakonec jasnych 5* ()

otaburda

Naprosto skvělá komedie, skvělý scénář i herecké výkony. Včera jsem večer procházel všechny kabelové programy, HBO-GO a Netflix, který si platím a zkoušel jsem si večer zpříjemnit z aktuální nabídky. Ať jsem pustil co jsem pustil, bylo buď přiblblé, nebo tmavě někoukatelné nebo neskutečně akční. Nakonec jsem si pustil ze záznamu Vesničku a celou ji zkoukl už ani nevím po kolikáté. Je to prostě balzám na duši, ze života. Kdyby to šlo, dám hodnocení 10 hvězdiček, protože tento film si to zaslouží. Dokonce jsem objevoval další a další detaily, kterých jsem si dříve nevšiml. Spousta hlášek z filmu zlidověla a používají se v běžném životě. Dnes už takové filmy bohužel nevznikají a asi už nevzniknou. Do všeho se motá politika a já nevím co ještě. ()

mapar odpad!

Znáte ten pocit, když se dívate ve více lidech na film, všichni se smějí, ale vy se smějete jen tak ze setrvačnosti, protože se smějí oni, ale přitom marně přemýšlíte, čemu se sakra všichni smějí? Tak přesně tohle je ten film. Česká touha glorifikovat idioty jako zástupce společnosti tu našla dno. Film bez jediného vtipného momentu, u kterého bych necítil trapnost za jeho ubohost, je dlouhodobě hodnocený jako "jedna z nejlepších českých komedií"? No, pro mě ne ()

onevoice

Toto nikdy neomrzí. Najlepší český film. Najlepšia scéna u doktora Hrušínskeho. Jeď do Pelhřimova prohlídni si krematorium ať víš do čeho deš. Jednoducho nádhera a keď mám zlú náladu vždy si ho pustím. ()

Papo123

Prvý český film, na ktorý píšem komentár. Ja som mladší, takže sa tomu už nezasmejem, ale film si pozriem rád. Film má taký neucelený dej, a preto mi to príde skôr ako spŕška náhodných scénok. Ale scenár, herecké výkony, teraz ale fakt každého vo filme, aj volákej babky dapapky, ktorá tam povie dokopy jednu vetu sú výborné. Výsledok:**** ()

Vakklav

Dnes jsem tento film opět po letech zhlédl a jak je to o tom víně, času a zrání, tak tady to platí dvojnásob. Pan Hrušínský byl evidentně mnohokrát přítomen, když se rozdával herecký talent (ale to není novinka). ()

milos.bradik

Pohodová komedie z minulých časů. Líčí dobu života za komančů velmi idylicky, ale je to odpočinková záležitost. Mrzí mne hlavně tato data Labuda (5. 1. 2018), Hrušínský st. (13. 4. 1994), Čepek (20. 9. 1994), Šafránková (9. 6. 2021), Štibich (22. 6. 1992), Satinský (29. 12. 2002), Dvorská (22. 12. 2009) a režisér Jiří Menzel (22. 12. 2009). ()

Verbudrak odpad!

Uznávám tomuto dílu jednu kvalitu, a to, že vůči němu nikdo nezůstane indiferentní, tak živé ty postavy jsou. Většina je bezmezně miluje. OK. Já si naopak uvědomil, že hluboce nesnáším opravdu všechny postavy, které tu vystupují, můžeme to vzít klidně jednu po druhé, u každé přesně vím, proč. Hrušínského doktora, tak toho úplně nejvíc. Ale to je vlastně jen můj problém. Objektivnější průšvih je, že tu chybí, jak se říká, vyklenutý oblouk se zakončením, které vás dostane. Příběh Otíka nebo Turka to není, to je prostě jen příběh jedné z postaviček, nic víc. Srovnejme si to třeba se Slavnostmi sněženek (nebudu první ani poslední). Tam i tady to tak nějak pěkně plyne, jsou tu stejně dávkované hlášky, postavičky jsou patřičně svérázné, v podstatě totožně se rovnoměrně střídají na Orloji, pardon, na scéně. Pocáď je mezi Vesničkou a Sněženkami plichta. Nebetyčný rozdíl ale udělá posledních pět minut. Na jednu stranu tu máme Sněženky s dršťkovou, klarinetem a trakařem, které úplně mění vyznění celého filmu, tady se jen Otík vrací tam, kde vždycky byl, Turek přichází o ženu, kterou nikdy neměl, no a Doktor bourá stejně jako po celý film. Zatímco tam je to uzavřeno stylem "jedna kapitola života je dopsána", toto končí poselstvím "vše je při starém, náš socialistický smrádek normálně pokračuje dál, nic se jako nestalo, jo?". Který z těch dvou přístupů je filmovější, který vás víc posouvá? Takže jako skoro u každého Svěráka končím s tím, že scénář je upocený kalkul na diváka, což nežeru, že film je bez jakéhokoli přesahu, což neberu, a proto má Vesnička u mě utrum. ()

horskejvlk

Poetický film z českého venkova  za skomírajícího socialismu kterému již nikdo nevěřil ale který tu bude navždy, výsledek ? žilo se a jak podle lidí a jejich povah. Nějakej komentář tady zmínil že ve filmu uráží mentálně zaostalého, tomu se říká divácké pokrytectví, něco jak ekologistka Gréta plavala plachetnicí přes Atlantik aby nezanechala uhlíkovou stopu přičemž výroba této moderní plachetnice se všemi vymoženostmy zanechá uhlíkovou dálnici. Právě o mentálně zaostalého Oťase mají všichni ti co ho “urážejí” starost a ti co se chovají korektně k soudruhu Pláteníkovi ho chtějí jen využít. ()

BrokyyS

Svěrák a Menzel, filmy v podání těchto dvou pánů prostě nejsou pro mě. Přesto byl tento jeden z lepších od nich. ()

GrooteLulu

...vrchol, nebo předzvěst konce normalizace a nástup nové doby, do které se ovšem Otíkovy prvně chce, ikdyž trochu s donucením a užívá si ji plnými sluchy, poté ovšem všemi deseti prchá zpět a kráčí stejně kupředu levá, jako kráčel dřív, doba nedoba... .. nemůžu upřít Vesničce ten obraz výstavby pražského sídliště, kdy se Otík koukal nevěřícně z okna, stejně jako já, ve svých dětských letech, na "velká" sídliště všude nadohled, rostoucí jak houby po dešti a Šustova hudba ve mě evokovala, taktéž strach a nový "vesmírný" pocit z umělohmotného vybavení kuchyně a jídelen... a taky ten zlozvyk, od kterého na západě už dávno upustili.. ()

satto66

Kvalita filmu  se cení taky podle toho, kolikrát jej snášíš vidět. U mně  do nekonečna:-)) Jednoznačně vynikající  ne li nejlepší film bez vady. Já vždy, když jsem jej viděl, tak jsem v něm objevil něco  nového co jsem nějakým způsobem prošvihl. Fantastičtí herci p. Hrušínský nejstarší- lépe jsem  ho hrát neviděl a to má toho na kontě  mraky( Švejk, Postřižiny, Slavnosti sněženek a.t.d, Libuška Šafránková , P. Čepek János Bán, M. Labuda a spousta  dalších.......No režie,  scénář ,hudba ,masky prostě ne plný, ale překypující kotel všeho. ()

Zemřel herec Josef Somr

Zemřel herec Josef Somr