My, Češi, rádi hltáme filmy exotické, protože jsou prostě zajímavé. Rádi sledujeme jiné kultury, zvyky, tradice, ale především běžný život. Chtěla bych číst recenzi na tento film třeba od mexického uživatele nějaké jejich tamější filmové databáze. Vesnička může možná jednou posloužit dalším generacím jako zápis z dějepisu. Škoda, že neuměli filmovat třeba původní američtí indiáni. Chtěla bych vidět jak to doopravdy vypadalo. Jak to můžu vidět u nás ve vesničce. Tohle je prostě náš folklor, světe!(12.4.2006)

• Jakubisko

Pořád jsem nějak nepochopil proč všichni pana Menzela za tento film tak vzývají. Jedinou opravdu vyvedenou věcí na filmu je doktor Skružný v podání R. Hrušínského, zbytek jsou pouze nepovedené vtipy. Nevím jak jiným, ale mě osobně nevyhovuje, když mají všichni vánoce a můžou se smíchy utřískat, jen uvidí Jánose Bána, jenž hraje duševně zaostalého jedince. Mě teda bylo spíš dost smutno při pohledu na něj a mít výtlem je to poslední, co mě napadlo. Ale co už, hlavně že se to lidem líbí.:)(20.6.2005)

"Vo každým teleti si vedu agendu... co otec, jakej to byl bejk, co matka, jaká to byla kráva." Po ránu vyskočím z postele, posnídám rohlík, vyvenčím Karla von Bahnhof, trochu se pokochám při jízdě a spěchám do práce, abych pomohl Pávkovi zbourat Pražákovi sloupek. Po práci si dám pivo ze sedmého schodu, skočím si do kina na senzační rumunský film a popřemýšlím o prohlídce pelhřimovského krematoria. Jsem sice momentálně poněkud zaostálý, ale snad to na funkci nebude mít vliv a budu se moci u tohoto snímku ještě mnohokrát pobavit.(19.4.2014)

Co tam máš dál? - Nesu pivo, někdo zavolá: PLATÍM! Já otočím hlavu a už ji nedám nazpátek. - A celý ce můžeš otočit??? - To ano, ale..........Tak neotáčej hlavu a otáčej se celej. Co dál Františku? - Klouby. Kolikrát nemůžu ani vstát. - Ale nakonec vstaneš? - Nakonec ano, páč musím. - Tak si nestěžuj, jsou lidi co nevstanou. ......... Prostě klasika mezi klasikami. :-)(17.4.2009)

Menzel už má v této době za sebou překrásné pábitelské snímky, jejichž atmosféra je cítit i zde. Hrabala, dá se říci, nahradil Zdeněk Svěrák a jeho osobitý humor dokonale ladí s režií. Režisér dává prostor několika v podstatě neznámým hercům i herečkám, pro které byl tento film rozhodně zásadním. Pro uvolněnější atmosféru tu máme Miladu Ježkovou a její civilní herectví a Milena Dvorská mi osobně také zpříjemňuje celý snímek. Absolutním skvostem je zde Rudla a jeho překrásné básnění. Vše krásně podbarveno velmi přesnou hudbou Jiřího Šusta.(10.6.2013)

• - Slavný sedmý schod prý vznikl podle chlazení piva tatínka Zdeňka Svěráka ve sklepě. (alonsanfan)

• - Rostlinář Jaromír (Oldřich Vlach) je za celý film osloven pouze jedinkrát příjmením (Kunc), když jej osloví Otíkova teta (Milada Ježková) po jeho dedukci při vyšetřování Otíkova odchodu do Prahy v kanceláři JZD. (Strato61)

• - Součástí DVD je "upoutávka" sestávající z jiné verze notoricky známých scének. Nejmarkantnější scéna potápění, kdy Turek (Petr Čepek) uvidí milence své ženy z vody a kazí tak záběr. (ClimbVibe)