Nejpovedenější Menzelův film a zároveň jeden z nejlepších českých filmů vůbec. Skvěle napsaný Svěrákův scénář je plný životných postav, které jejich představitelé dokáží zahrát tak, že každá z nich minimálně jednou vynikne. Menzel vykouzlil neodolatelnou poetiku jedné malé vesničky a zároveň skvěle ukázal kontrast mezi ní a velkoměstem (potažmo jejími obyvateli). Navíc jsou zde obě složky tragikomedie v dokonalé rovnováze a tím se ještě více zvýrazňuje smutek a radost celého života. 9/10(1.8.2006)

Chytré, pohodové, zábavné, plné skvěle napsaných a zahraných postav, skvostných dialogů, nezapomenutelných scén a zlidovělých hlášek. Těch je tolik, že kdyby je člověk z filmu všechny vystříhal a znovu poskládal, měl by před sebou zase celý film. Dokonalé splynutí smutného s humorným, idealizované a přitom ze života, zkrátka zřejmě jedna z nejlepších českých komedií vůbec. Film, který neomrzí a z mého pohledu si všechy ty superlativy zaslouží. Zejména zájmena.(13.3.2012)

• Jakubisko

Pořád jsem nějak nepochopil proč všichni pana Menzela za tento film tak vzývají. Jedinou opravdu vyvedenou věcí na filmu je doktor Skružný v podání R. Hrušínského, zbytek jsou pouze nepovedené vtipy. Nevím jak jiným, ale mě osobně nevyhovuje, když mají všichni vánoce a můžou se smíchy utřískat, jen uvidí Jánose Bána, jenž hraje duševně zaostalého jedince. Mě teda bylo spíš dost smutno při pohledu na něj a mít výtlem je to poslední, co mě napadlo. Ale co už, hlavně že se to lidem líbí.:)(20.6.2005)

Napoprvé k zasmání, napodruhé k pousmání, ale hlavně k zamyšlení, na potřetí a dál... pro potěšení. Milý příběh s vesnickou tematikou. Svěrákův scénář s celou řadou výborných scén a dialogů, z nichž jako triatlet vybírám Turkův (Čepek) plavecký trénink, jako kynolog vztah dr. Skružného (Hrušínský st.) k psovi Karlu von Bahnhofovi, jako milovník filmu Otíkovu (Bán) zálibu v návštěvě kina, jako češtinář Kájovu (Aubrecht) snahu opakovat "zejména zájmena".(8.7.2008)

Svěrákovský humor v nejlepší formě a hlášky, které zlidověly (bohužel, chtělo by se mi dodat, ale za to ten film nemůže). Obávám se, že právě některé hlášky by i mohly tento film přežít, minimálně u té s "pivem ze sedmého schodu" o tom nepochybuji. Ten film totiž pomalu stárne, a už je na něm zdát doba vzniku, na rozdíl od jiných - lepších menzelovských snímků. Nechci zde básnit o "geniálních" hereckých výkonech, toho se zde ochotně ujímají jiní, navíc se ve filmu objeví i řada herců velmi průměrných. Osobně mě na tomto filmu nejvíce baví subtilní "otcovský" vztah, který Pávek chová k Otíkovi. Prozrazuje tak to, že má v jádru dobré srdce, které maskuje za netečnou tváří, a které se v pravém okamžiku projeví. Stejný motiv Svěrák rozvíjí o 11 let později i v Koljovi mezi postavou stárnoucího muzikanta a malého ruského chlapce (kde si mimochodem rovněž zahrál umělce - sukničkáře). Z dalších figurek ve filmu pro mě stojí za pozornost žárlivec Turek, malíř Ryba a doktor Skružný, zbytek mě spíše otravuje až irituje. Pro mě osobně nejzajímavější postavou vůbec je zde ale František Vláčil v cameo roli stejnojmenného nemocného starého muže, před kterým Hrušínský pronese hlášku o nutnosti poslat tělo do "hrobu zhuntovaný". On pak žil ještě dlouhých 14 let, ale v tomto filmu vypadá, jako by měl smrt na jazyku!(7.5.2011)

• - Kvůli nedokonalé češtině a především větě "Přežvykovat pohřební věnce" připsal Zdeněk Svěrák do scénáře poznámku, že Pávek (Marián Labuda) pochází ze Zvolena a do Čech se přiženil. (MTHRFCKR)

• - Marián Labuda st. (Pávek) Zdeněk Svěrák (maliar Ryba) a János Bán (Otík Rákosník) sa stretli znovu spolu až po 26 rokoch od natočenia filmu pri príležitosti udeľovania cien na  Art Film Feste. Kým Labuda s Bánom pravidelne komunikujú prostredníctvom telefónu, Svěrák s maďarským hercom v kontakte nebol.„Každoročne si volávame, no stretli sme sa až teraz,“ prezradil Marián Labuda. Jeho maďarský priateľ ho doplnil, že ich komunikácia prebieha mnohojazyčne. Najčastejšie však v nemčine, no keďže ani jeden z nich nie je v nemčine „expertom“ niektoré slovíčka sú v angličtine, niečo v slovenčine i maďarčine. „Musím Jánosa pochváliť, pretože urobil pokroky. Keď sme nakrúcali Vesničku, nevedel po slovensky takmer ani slovo a bol vyplašený takmer pri každej scéne, lebo ničomu nerozumel. Stále volal na tlmočníčku, aby mu prišla prekladať. Dnes rozpráva už aj trošku po slovensky a aj po česky,“ dodal Labuda. (Raccoon.city)

• - Roli učitelky (Magda Křížková-Šebestová) měla původně hrát Marie Horáková. (Bioscop)