Několik podařených postav, zahraných skvělými českými herci ze starší generace, tvoří dohromady jeden na první pohled jednoduchý příběh z české vesničky. Omlouvám se, že jsem tomuhle filmu vždycky křivdila, aniž bych ho viděla celý od začátku do konce. Je pravda, že má spoustu skvělých hlášek a povedených scén. ~(4,0)~(14.11.2015)

• Havenohome

A ľaľa! Starý slintajúci Cimrman už tu zťahuje mladej nymfe gaťky z prdele. (Áno, je to auteur! Stále píše o tom istom.) Nebuďme kritický! Veď on to robí pre národ. Svoje bohumilé aktivity vepsal Svěrák aj do postavy doktora. Takže doktor musí byť intelektuál (ale iba taký hezký český - nad posteľou má knižnicu a recituje nad poliami JZD) a musí opačovať mladé kuchárky, ktoré z toho okamžite vlhnú. Hlavný hrdina je zato asexuálne dieťa, ktoré si ho ani nevyhoní. Existencia jeho vtáka je potlačená ako všetko v tomto filme, čo by mohlo mať spojitosť s vtedajšou realitou. (Nemci majú Oskara Matzeratha, mi máme Otíka.) Polarizácia postáv horšia ako v prvoplánovej rozprávke. Zlí potentáti z Prahy a nevinný prostý človek z dediny, ktorý chudák za nič nemôže. Na porevolučného Menzla všetci pindajú o sto duší, ale proti tomuto pokryteckému pseudohumanizmu nemajú nič. Neobhajujem toho Kráľa, ale tá lascivita je aspoň príslušná jeho veku. Omnoho zarážajúcejšie je, že bol taký lepkavo chlípny už v strednom veku. Inak scenár je ďalší dôkaz, že Svěrák nikdy nenapísal komplexný príbeh s dramatickým oblúkom, ktorý by zaťal aspoň trocha do živého. Je to len také učesané zliepanie otravne dojímavých gagov (Našťastie nezačal Bán do sprchy v novom byte telefonovať!).........................Zaujímavé je sledovať aj družnosť s akou sa zobrazujú vo filme Slováci. Podobnú pachuť dnes môžete cítiť napríklad zo spoločnej pesničky Noname a Chinasky. Ako keby sme boli navždy dva navzájom sa milujúce bratské národy a každý významný režisér či umelec musí na to vzorne vo svojom diele upozorniť. A zo všetkých týchto českých filmov lezie skrytý kolonizátorský postoj (naposledy v Perfect days) k Slovákom. Ale nech nie som za rýpala, snáď by som nechcel aby niekto ukazoval na plátne vzájomnú nevraživosť (stačí si zájsť do krčmy, keď na MS v hokeji náhodou ČR skončí nejaký ten stupienok za SR), živenie starých stereotypov (Havel? Tá kurva, čo zničil celý náš strojársky priemysel!) a obojstrannú xenofóbiu (ťažko povedať či Česi viac nenávidia Moravákov alebo Slovákov?)...............................Je to šikovný populizmus na všetky strany. Doktor musí zapičovať na lietadlo rozprašujúce chémiu na polia. Tento obraz vyznávača pravej prírody musí byť veľmi milý aj dnešným paranoidným antiglobalistom. Dedinka je komunita dobrosrdečných ľudí, kde je oprávnená nevera to najhoršie, čo sa môže stať. (malá poznámka - legitimizácia nevery je hlavný artikel Poledňákovej v jej súčasných opusoch!).....................Film nie je ani dobre "remeselne zrežírovaný" (keď už musím použiť toto hlúpe slovné spojenie), a keby aj bol, umenie nie je remeslo.............Toľko môj príspevok k pátraniu po základnom kameni "pekných českých filmov".(28.12.2012)

Maďar a Slovák ve filmu českého režiséra, naštěstí oba zapomněli na slovensko-maďarské vztahy, a tak se na konci opět usmířili. Vemte beztvarý kus plechu, narvěte ho do Svěráku, utáhněte a ten plech dostane tvar! Pak ten rovný kus plechu dejte montérovi Menzelovi a ten na tom rovném kusu plechu vykouzlí reliéf. Jako předlohu mu dejte rustikální sochy Labudy, Hrušínského a spol. A úspěch se už dostaví sám. Zcela poprávu. A úsměv Jánose Bána širší jak úsměv Zdeňka Trošky je skoro legendární.(19.4.2006)

Proč vlastně psát kometnář, když se mi líbilo úplně všechno? Vesnický debílek, kterého ale všichni milují, řidič náklaďáku, na kterém je od začátku jasné, že Otíka pryč nedá, hrubián Turek, který vlastně žádný hrubián není, je to jen chudák, který ví, že mu manželka zahýbá, Petr Brukner, který se občas mihne a naschvál provede něco nebohému Otíkovi, akademický malíř v podání nepřekonatelného Zdeňka Svěráka a úžasný pan doktor, který vyléčí každého, pro každého má nějakou velmi chytrou radu a to jeho kochání..... On ten kraj byl (a tak asi je) opravdu nádherný, tak proč se nekochat? Ono i samotné kochání na tomto filmu je překrásné....!(8.5.2011)

My, Češi, rádi hltáme filmy exotické, protože jsou prostě zajímavé. Rádi sledujeme jiné kultury, zvyky, tradice, ale především běžný život. Chtěla bych číst recenzi na tento film třeba od mexického uživatele nějaké jejich tamější filmové databáze. Vesnička může možná jednou posloužit dalším generacím jako zápis z dějepisu. Škoda, že neuměli filmovat třeba původní američtí indiáni. Chtěla bych vidět jak to doopravdy vypadalo. Jak to můžu vidět u nás ve vesničce. Tohle je prostě náš folklor, světe!(12.4.2006)

• - Film se měl původně jmenovat Plachťák, podle Otíkových (János Bán) uší. (alonsanfan)

• - Propagační slogan filmu je: "Komedie, při které diváci přijdou na čerstvý vzduch a na jiné myšlenky." (Silencia90)

• - Místo, kde si pan Pávek (Marián Labuda) v Praze na konci filmu vyzvedne Otíka (János Bán), je sídliště u stanice metra Háje (tehdy Kosmonautů) v ulici Opatovská. (navabaca)