Jedna z nejlepších československých komedií, které znám. Ňouma Otík a excelentní Marián Labuda. Parťáci do (no většinou) nepohody, ale prdel musí být i v práci. Výborně vyvážený příběh, ve kterém nechybí spousta humorných situací, nezapomenutelných hlášek, výborných hereckých výkonů, emocí a tvůrčí důvtip. Kdo to neviděl, jakoby nebyl. Prostě paráda, která snad nikdy neomrzí. Jiří Menzel se opravdu vytáhl se vší parádou.(31.3.2018)

Chytré, pohodové, zábavné, plné skvěle napsaných a zahraných postav, skvostných dialogů, nezapomenutelných scén a zlidovělých hlášek. Těch je tolik, že kdyby je člověk z filmu všechny vystříhal a znovu poskládal, měl by před sebou zase celý film. Dokonalé splynutí smutného s humorným, idealizované a přitom ze života, zkrátka zřejmě jedna z nejlepších českých komedií vůbec. Film, který neomrzí a z mého pohledu si všechy ty superlativy zaslouží. Zejména zájmena.(13.3.2012)

Jistě, je to klasika všech klasik, ale nemůžu se zbavit pocitu, že v Česku nebo respektive v Československu již vzniklo mnoho lepších komedií. Menzel opět zvládá vyprávění na jedničku, kontrast mezi přátelským vesnickým prostředím a pražskou divočinou nemohl být znázorněn lépe a životní etudy všech "těžce pracujících" vesničanů předkládá režisér tak úžasně nadneseným a současně věrohodným způsobem, že v tom se mu nikdo jiný nevyrovná. O hereckých výkonech není třeba vůbec diskutovat. Labuda je výborný, Bán excelentní a pro Rudolfa Hrušínského neexistuje přívlastek, který by jeho genialitu dostatečně vystihoval. Z legendárních hlášek by se také dalo vybírat, která že zlidověla úplně nejvíce. I přesto u mě ale film na 5* nedosáhne, protože podívám-li se na takové skvosty jako Marečku, podejte mi pero nebo Slavnosti sněženek, tak mu k jejich dokonalosti pořád něco málo schází.(18.8.2012)

Sem šokován a nebo mně šálí zrak.93% a ještě ke všemu na 13. místě mezi 200 nejlepšími filmy.Tak to vážně nepobíram!! Film je průměrný , rozhodně to není žádný zázrak.Sem tam padne nějaká hláška, občas sem se pousmál a občas mi bylo líto Otíka, kterého ztvárnil skvělý János Bán ale to je tak asi vše.Jinak naprosto perfektní herecké výkony všech představitelů.Tento film nemusím vidět zase na pár let.(26.10.2006)

Maďar a Slovák ve filmu českého režiséra, naštěstí oba zapomněli na slovensko-maďarské vztahy, a tak se na konci opět usmířili. Vemte beztvarý kus plechu, narvěte ho do Svěráku, utáhněte a ten plech dostane tvar! Pak ten rovný kus plechu dejte montérovi Menzelovi a ten na tom rovném kusu plechu vykouzlí reliéf. Jako předlohu mu dejte rustikální sochy Labudy, Hrušínského a spol. A úspěch se už dostaví sám. Zcela poprávu. A úsměv Jánose Bána širší jak úsměv Zdeňka Trošky je skoro legendární.(19.4.2006)

• - Scéna, kdy jede řidič Pávek (Marián Labuda st.) s Otíkem (János Bán) pro cement do Berouna, je ve skutečnosti natočena ve směru opačném - z Berouna. (hippyman)

• - Postavu Hrabětové, kterou nakonec hrála Milada Ježková, si měla zahrát Stella Zázvorková, dokonce s ní byly natočeny některé scény. Kvůli dvouetapovému natáčení, ale došlo k tomu, že herečka nebyla již pro druhou fázi k dispozici. Scény se následně přetáčely. (ForGump)

• - Ve scéně, která se odehrává na pouti, zní skladba z roku 1984 „Šoumen“ od skupiny Kroky Františka Janečka. Tuto skladbu nazpíval Michal David. (majky19)