Poetický, leč mírně zkreslený pohled, na socialistickou vesničku. Pivo se zde pije ze sedmého schodu, chlapi lijí pivo oknem, večeru vládne obrazovka se zavražděným Bradleym, v kině dávají úžasné rumunské filmy a nevěra bují za každého režimu. Vesnička je zaplněna svéráznými obyvateli - zásobovač autoopraven Dr. Skružný se za jízdy stále kochá, momentálně zaostalý rohlíkožrout Otík obdivně splachuje záchod a funkce rostlináře Jaromíra není ohrožena ani s popáleným penisem. Vlastně proč by to tak nemohlo být?(30.11.2008)

Jedna z nejlepších československých komedií, které znám. Ňouma Otík a excelentní Marián Labuda. Parťáci do (no většinou) nepohody, ale prdel musí být i v práci. Výborně vyvážený příběh, ve kterém nechybí spousta humorných situací, nezapomenutelných hlášek, výborných hereckých výkonů, emocí a tvůrčí důvtip. Kdo to neviděl, jakoby nebyl. Prostě paráda, která snad nikdy neomrzí. Jiří Menzel se opravdu vytáhl se vší parádou.(31.3.2018)

Co k tomuhle filmu dodávat. Já myslím, že není třeba velkých slov. Každý, kdo to viděl, jistě uzná, že jde o špičkovou podívanou s vynikajícími herci a spoustou milého a nenásilného humoru. Každý, kdo to neviděl, by neměl dlouho váhat a někde si ten film sehnat, půjčit, v horším případě ukrást. :) Protože jde o klasické dílo českého filmu, o kterém se jednou budou možná děti učit ve školách. :)(21.3.2003)

Veľmi si vážim Jiřího Menzela. Považujem ho za geniálneho režiséra. Je to vzácny, kreatívny umelec, ktorý neodmysliteľne patrí ku absolutnej špičke českej kinematografie. Počas svojej dlhoročnej kariery natočil mnoho perfektných filmov. Za svoju prácu získal prestižné ocenenia po celom svete. I ja ku tomuto pánovi prechovávam hlboký rešpekt. A viete ktorý jeho snímok sa mi páči najviac? No, ano, je to "Vesničko má středisková". Je to tak prosto ľudsky ľudové, až je to dokonalé. *****(25.11.2012)

„Tak choď do krematória. Nech vieš, do čoho ideš.“ Televízna klasika, odohrávajúca sa v malebnom prostredí zaspatej českej dedinky, ktorej obyvatelia žijú svoje malé, nenápadné a niekedy viac a niekedy menej príjemné/nudné životy. Hoci scenár obsahuje nábehy na vážnejšie podtóny (chorobná žiarlivosť, alkoholizmus), režisér Menzl zostáva prísne poetický a nádherne povznášajúco neškodne humorný ("Že vy ste se zase kochal, pane doktore?"). Výborné herecké obsadenie (Hrušínský, Čepek, Labuda, Bán, Satinský, Šafránková, Svěrák), skvelá výprava, kultové dialógy a sympatická atmosféra. Ale NA SAMOTE PRI LESE a OBECNÚ ŠKOLU mám radšej. Tento film mi pripadá príliš idealizovaný (že by retardovaní ľudia mali na dedine naozaj takýto sympatický život? To sa mi nezdá.).(11.1.2007)

• - „Když zjistili, že jedu na předávání Oscarů, ihned mi předali cenu, která byla jakýmsi předstupněm ceny Kossuth, což je v Maďarsku pro herce nejvýznamnější ocenění. Tehdejší vládnoucí garnitura totiž nechtěla, abych byl oceněný v Americe dříve než v Maďarsku,“ prohlasil János Bán v jednom rozhovoru. [Zdroj: Denik.cz] (Bioscop)

• - Rumlena (Ladislav Županič) spláchne WC a pár vteřin po něm i Otík (János Bán), přestože nádržka by tak rychle naplněná být neměla. (chleba24)

• - Součástí DVD je "upoutávka" sestávající z jiné verze notoricky známých scének. Nejmarkantnější scéna potápění, kdy Turek (Petr Čepek) uvidí milence své ženy z vody a kazí tak záběr. (ClimbVibe)