Nádherná "česká poetika", excelující herecké výkony (János Bán, Marián Labuda, Rudolf Hrušínský etc.), perfektní a inteligentní humor či přiměřené a především nemoralizující zamyšlení nad některými mizernými vlastnostmi, které přežívají mezi lidmi bez ohledu na společenské zřízení či dobu. To vše a mnohem více dělá ze snímku VESNIČKO MÁ STŘEDISKOVÁ mou bezkonkurenčně nejoblíbenější českou komedii... a vlastně nejen českou.(18.9.2003)

Otevřeně řečeno, jsem kult kolem tohoto snímku v českých zemích nikdy moc nechápal. Už při prvním shlédnutí v kině jsem si ho zařadil do kategorie lepší průměr a od těch dob jsem nenašel důvod toto hodnocení měnit. Film boduje slušným castingem, který byl vždycky Menzlovou silnou parketou. Jen málo snímků se může chlubit takovou plejádou špičkových herců. Dobře napsaná i zahraná je postava venkovského lékaře ztvárněná Rudolfem Hrušínským a poprvé zde získal výraznou filmovou roli Marián Labuda. Nicméně z hlediska scénáře - a ten považuji u filmu za rozhodující - to žádná sláva není. Už jen v tvorbě Jiřího Menzela nejméně čtyř snímků cením víc a v kontextu celé české kinematografie Vesnička mezi absolutní špičku při nejlepší vůli nepatří. Slabé čtyři hvězdičky a celkový dojem 70 % s ohledem na herecké obsazení.(13.1.2007)

„Tak choď do krematória. Nech vieš, do čoho ideš.“ Televízna klasika, odohrávajúca sa v malebnom prostredí zaspatej českej dedinky, ktorej obyvatelia žijú svoje malé, nenápadné a niekedy viac a niekedy menej príjemné/nudné životy. Hoci scenár obsahuje nábehy na vážnejšie podtóny (chorobná žiarlivosť, alkoholizmus), režisér Menzl zostáva prísne poetický a nádherne povznášajúco neškodne humorný ("Že vy ste se zase kochal, pane doktore?"). Výborné herecké obsadenie (Hrušínský, Čepek, Labuda, Bán, Satinský, Šafránková, Svěrák), skvelá výprava, kultové dialógy a sympatická atmosféra. Ale NA SAMOTE PRI LESE a OBECNÚ ŠKOLU mám radšej. Tento film mi pripadá príliš idealizovaný (že by retardovaní ľudia mali na dedine naozaj takýto sympatický život? To sa mi nezdá.).(11.1.2007)

Nejlepší český film. Aspoň pro mě. Skutečně se mi ani nechce věřit, že v době socialismu, i když už byl skoro u konce, se podařilo natočit něco tak hezkého, optimistického, úsměvného a hodného, jako tento film. Hereckou star tady byl jednoznačně Rudolf Hrušínský, který tu podal jeden ze svých nejlepších výkonů, i když on jich podal skutečně hodně, takže je z čeho vybírat. Jeho doktor Skružný je skutečným klenotem v českém filmovém panoptiku. Dále zde ale jistě podal nezapomenutelný výkon Marián Labuda, který co by řidič náklaďáku Karel Pávek musí den co den prožívat starosti a strasti se svým mentálně nedorostlým závozníkem Otíkem v podání rovněž nezapomenutelného Jánose Bána. Ale dobrých herců je zde víc, Petr Čepek jako extrémně žárlivý manžel Libuše Šafránkové, nebo Rudolf Hrušínský mladší, jako pracovník družstva Drápalík či Jan Hartl s jeho sametovým hlasem, pod kterým si vždy představím Toma Hankse a další a další a další. Film obsahuje taky řadu nezapomenutelných scén jako třeba návštěva hypochondra hospodského u Doktora, nebo slavná bitka kde se Pávek zastává svého závozníka, či proslavené pivo ze třetího schodu a mnohé mnohé další. I když byl veselohrou století zvolen film S tebou mě baví svět, můj kandidát byl jasný. Vesničko má, středisková - film na Hollywoodské úrovni.(3.6.2006)

Vznik některých geniálních filmů je občas tak trochu náhoda. Zdeňkovi Svěrákovi na Barrandově omylem proplatili pár stovek za námět, který nedodal, tak byl požádán, aby na papír rychle "vyplivl" nějaký pseudonámět, aby všechno štymovalo. No a Menzelovi se to zalíbilo natolik, že řekl - z toho udále film. A byla tady geniální české komedie, která vstoupila do zlatého fondu české kinematografie :)(10.1.2006)

• - Škoda 100 L, kterou jezdí MUDr. Skružný (Rudolf Hrušínský), byla k filmování vybrána a filmaři na Benešovsku zakoupena, právě kvůli svému poměrně zuboženému stavu. Po skončení natáčení  byla zakoupena jednou z obyvatelek vesnice, kde se natáčelo, přelakována na červeno a provozována až do roku 1999, kdy byla sešrotována. [Zdroj: Retroautomuzeum Strnadice] (cundak)

• - Slavný sedmý schod prý vznikl podle chlazení piva tatínka Zdeňka Svěráka ve sklepě. (alonsanfan)

• - Film videlo v kinách presne 4,428,556 divákov. (dyfur)