Chytré, pohodové, zábavné, plné skvěle napsaných a zahraných postav, skvostných dialogů, nezapomenutelných scén a zlidovělých hlášek. Těch je tolik, že kdyby je člověk z filmu všechny vystříhal a znovu poskládal, měl by před sebou zase celý film. Dokonalé splynutí smutného s humorným, idealizované a přitom ze života, zkrátka zřejmě jedna z nejlepších českých komedií vůbec. Film, který neomrzí a z mého pohledu si všechy ty superlativy zaslouží. Zejména zájmena.(13.3.2012)

Vynikajícím humorným způsobem vyjádřený stav naší tehdejší socialistické společnosti. Jakoby se snažil film svému divákovi naznačit, jak se s problémy tehdejší politické situace vyrovnat tím nejlepším způsobem. Prostě a jednoduše s humorem. S tím se každá těžká situace (snad vyjma úmrtí v rodině :-) snáší lépe.(12.6.2007)

Velmi dobré a velmi vtipné. Vesničce se nedá upřít spoustu originálních věcí, ať už tím myslím velice povedený scénář z pera Zdeňka Svěráka, nádherná souhra Hrušínského a Labudy, několik příběhových rovin či Menzelova režie, ale u mě to na pět hvězd bohužel není. Nevím čím to, možná jsem cítil ve Vesničce jakési Hrabalovské motivy a atmosféru (tím že se jedná o dílo točené po Slavnostech?), které mi do tohodle realismu neseděli... Těźko říct... Tedy, Vesničku mám jako celek velmi rád, ale že by to byl pro mě tak oblíbený snímek jako pro zdejší většinu??? To zdaleka ne...(13.1.2009)

„Tak choď do krematória. Nech vieš, do čoho ideš.“ Televízna klasika, odohrávajúca sa v malebnom prostredí zaspatej českej dedinky, ktorej obyvatelia žijú svoje malé, nenápadné a niekedy viac a niekedy menej príjemné/nudné životy. Hoci scenár obsahuje nábehy na vážnejšie podtóny (chorobná žiarlivosť, alkoholizmus), režisér Menzl zostáva prísne poetický a nádherne povznášajúco neškodne humorný ("Že vy ste se zase kochal, pane doktore?"). Výborné herecké obsadenie (Hrušínský, Čepek, Labuda, Bán, Satinský, Šafránková, Svěrák), skvelá výprava, kultové dialógy a sympatická atmosféra. Ale NA SAMOTE PRI LESE a OBECNÚ ŠKOLU mám radšej. Tento film mi pripadá príliš idealizovaný (že by retardovaní ľudia mali na dedine naozaj takýto sympatický život? To sa mi nezdá.).(11.1.2007)

Hrabalovský pábitelský romantismus, jeden z velkých přínosů šedesátých let, našel v Jiřím Menzelovi nejlepšího filmového ztělesnitele předlouhých i přerývaných souvětí a příběhů, které z nich jsou složeny. S jistou dávkou nadsázky se tu dá mluvit o romantismu chalupářského věku, o specifické podobě osvojování a splývání s přírodou v nezaměnitelném období privátního, až "ventilového" chalupářství a jeho splývání s "živou" vesnicí JZD. Podaří-li se to všechno s cimrmanovským přídavkem, který tak pronikavě a pozitivně vstoupil do našeho normalizačního hraného filmu, jsme náhle jakoby svědky renesance československé filmové vlny šedesátých let. Zjišťujeme s překvapením, že vlastně máme úžasné režiséry, skvělé scénáristy a až nepřeberně vynikajících herců obého pohlaví. Idyla se tu střídá s drsnou skutečností doby (nomenklaturní snaha zakoupit se za každou cenu na "vyvolené chalupě, osud vesnického, pudově reagujícího prosťáčka, milostné aféry jednoho až nadmíru přehledného lidského mraveniště), která jakoby chytala druhý dech (srovnání s CHALUPÁŘI). Bohumil Hrabal i Jiří Menzel jsou a zůstanou specifickými fenomény sedmdesátých a zejména osmdesátých let minulého století. Fenomény určitě nadčasovými.(27.8.2007)

• - Rostlinář Jaromír (Oldřich Vlach) je za celý film osloven pouze jedinkrát příjmením (Kunc), když jej osloví Otíkova teta (Milada Ježková) po jeho dedukci při vyšetřování Otíkova odchodu do Prahy v kanceláři JZD. (Strato61)

• - Škoda 100 L, kterou jezdí MUDr. Skružný (Rudolf Hrušínský), byla k filmování vybrána a filmaři na Benešovsku zakoupena, právě kvůli svému poměrně zuboženému stavu. Po skončení natáčení  byla zakoupena jednou z obyvatelek vesnice, kde se natáčelo, přelakována na červeno a provozována až do roku 1999, kdy byla sešrotována. [Zdroj: Retroautomuzeum Strnadice] (cundak)

• - Malou roli starého nemocného člověka si ve filmu zahrál František Vláčil. Jeho postava se taktéž jmenuje František. Ve scéně, kde vystupuje, se divák může dovědět, že tato postava pije a kouří. Stejně tak režisér František Vláčil většinu života kouřil a trpěl alkoholismem. (Panfilmex)