Příběh vesnického faráře, který bojuje se státními úředníky i vyššími církevními představiteli za záchranu kostela, se odehrává na sklonku 80. let. Pro faráře Holého představuje víra v Boha neotřesitelnou hodnotu a navíc zápasí s pocitem vlastní zbytečnosti a bezmocnosti při setkání s chorobou milované Marjánky. Stejně bezmocný je i před socialistickým režimem, který arogantně likviduje hmotné i duchovní hodnoty. (oficiální text distributora)

emil_sojka

Jen výjimečně mnou vnitřně pohne snímek z domácí produkce. Zhlédnutí Zapomenutého světla až po vlně splývajících hořkých komedií je jako pohlazení, vyzdvižení klenotu ze stínu. ()

MariusDee

Rovněž pro mně je to jeden z nejlepších porevolučních filmů. Hluboké téma, které je velmi citlivě zpracováno a to bez přehnaného patosu nebo dramatických scén. A kamera na mne působila velmi příjemným dojmem. ()

R-2

V tomto filmu snad "jen" ostatní nahrávají panu Polívkovi. Vyjímečný herecký výkon v roli kterou Polívkovka zahrál na výbornou. Hudba a střih jen umocňují sílu tohoto díla. ()

Tomulka

ZAPOMENUTÉ SVĚTLO JE NAPROSTO NEZAPOMENUTELNÉ :) Především díky úžasnému výkonu Bolka Polívky a Veroniky Žilkové. Ale i perfektní příběh dokladující tehdejší dobu trošku z jiné perdpektivy. Farář jako jedinec bojující nejen ze systémem. Vynikající české drama. Rozhodně to musíte vidět. ()

Welsiot

Bolek mě svým herectvím neuvěřitelně překvapil, celé jsem mu to věřil, člověka, kterého budu mít navždy spojeného jako Bohuše z Dědictví, jsem na 105 minut viděl jako opravdového faráře. Výborný film! ()

sarianna

Tenhle film se mi opravdu hodně líbil. Na české poměry hodně netradiční téma a Bolek Polívka mě touto rolí a svým výkonem opravdu velmi mile překvapil. Neumím to přesně popsat, ale tenhle film mě nějakým způsobem opravdu zasáhl a zůstal ve mě. ()

harmonikar

Dojemne ľudský príbeh o boji duchovna s vypočítavím a pragmatickým materializmom boľševického režimu.Bolek Polívka v nezvyčajne vážnej a dramatickéj úlohe s ktorou si dobre poradil.Vo filme je použitá zaujímavá hudba,ktorá skvele dopĺňa atmosféru. ()

Naby

Hodne zvlastni film. Neco to cloveku da, ale je to strasne zdlouhave a temata se ruzne mixuji, ale napeti se moc nezvysuje (takova houpacka). Pro ty co voli komunisty snad i poucne. Celkem 3* ()

jenina

V tomhle filmu mě Polívka dostal. Nějak ho mám předpojatě zařazeného jako šaška (opravdu ne klauna), který má navíc velký herecký handicap - nesrozumitelnou huhňavost. Ale tady vynikla lidskost jeho postavy. A hluboce jsem se před ním jako hercem uklonila. PS: A navíc to mně tak blízké téma. PS: Ona i Veronika Žilková tady nebyla ta blbka z Tele tele. ()

slovacke

Film o lásce, smrti, víře a lidské síle v boji s nemocí i arogancí či hloupostí druhých. Výtečný herecký výkon Boleslava Polívky v hlavní roli. Skromně, přitom silně a s vtipem vyprávěný příběh, který diváka nenechává lhostejným. ()

KraLuban

Nádherný film o lásce a bolesti. Příběh faráře Holého (Polívka), který se v předlistopadové době snaží zachránit své kostely před chátráním a udržet si víru v Boha při pohledu na umírající Marjánku (Žilková). Melancholie z tohohle filmu přímo čiší, příběh z depresivního prostředí komunistických severních Čech podbarvuje nádherná hudba . Polívka ve své životní roli. ()

Kivis

Věřím, že knížka, která posloužila jako námět, je silná. Film ale působí trochu... rozbředle. Některé momenty diváka dostanou, ale celkově jich zas až tak moc není a nedostaví se ani efekt, kdy si člověka film omotává kolem prstu nenápadně, aby ho v závěru o to víc "sejmul". Zapomenuté světlo rozhodně není ztracených 105 minut mého času, ale ani se nezaryje pod kůži tak, aby v člověku zůstalo a ke kterému by se rád jednou za čas vracel. ()

Cesty timem

Omlouvám se, že to takto snížím, ale nezaujalo mne to a stěží jsem to dokoukal abych si to odškrtnul a nemusel to někdy zopakovat. Asi tomu šanci nedám, dostal jsem z toho depresi. ()

Sa.sa

Úžasný Bolek Polívka, který si po právu zasloužil Českého lva....! Jinak super film o nemilé době, která opravdu nefandila jak církvi tak na smrt nemocným ... Jinak je samozřejmě kvalitně natočen i obsazen... ()

KarolMalina odpad!

Bohužiaľ ďalší film, ktorý na objednávku propagandy zahmlieva skutočnosti a vnáša filozofickú demagógiu do problematiky cirkvi, štátu a ozajstnej pomoci ľuďom. Ak si dobre pamätám, tak nijaký farár nebol prenasledovaný, ktorý šíril ozaj úprimne Ježišovo učenie o spravodlivosti a rovnosti medzi ľuďmi. Komunisti tú pomoc každému pracovitému a čestnému človeku a aj rovnosť vnášali do praxe, že... A taktiež si pamätám, že v Moste preniesli Dekanský kostol na koľajniciach technikou, akú dovtedy svet nepoznal, aby sa nemusel zbúrať kvôli ťažbe uhlia, a to sú reálne skutky. ()

Ludva

Vynikající Bolek Polívka nezvykle ve vážné roli. Kdo by to do toho šaška řekl? Obdivuju a chválím Vladimíra Michálka, že v něm objevil i tuto hereckou polohu a nebál se na ni vsadit. ()

Ywec

Jeden z hrstky pečlivě vybroušených klenotů české (myslím od roku 1993) kinematografie. Bolek Polívka a Veronika Žilková jsou bezesporu skvělými herci a příběh zamilovaného faráře, k tomu ještě zmítaného v pro církev nepříznivých časech komunistického elitářství, díky nim dostává obrovskou dávku lidskosti, jež je duší filmu a jeho brilantní atmosférou. ()

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku

Karlovarský festival ocení Bolka Polívku