O zakletém králi a odvážném Martinovi

(TV film)
  • Slovensko Vianočné želanie (více)

Král je těžce nemocný a když se jeho jediná dcera, princezna Michaela, dozví o zázračné koruně krále Svaroga, která by mohla jejího otce uzdravit, vydá se najít Svarogovo začarované království. Cestou se zastaví v jedné vesnici, protože potřebuje okovat koně a nabrousit meč. Kovářem je tu Martin, dobrosrdečný a pracovitý mládenec, který se princezně na první pohled líbí. Když pochopí, že je slepý, o to větší obdiv k němu pocítí. Po pár dnech se ve vsi objeví kůň bez jezdce a Martinovi dojde, že princezně se něco zlého přihodilo. Vezme koně a vypraví se hledat princeznu Michaelu. Cestou se k němu přidá šikovný skřítek, který mu za sladkou buchtu poskytne dobré rady a veselou společnost. Přestože Martin nevidí, dokáže si poradit se všemi překážkami, které mu mají zabránit dojít až do Svarogova království, se zákeřnou ježibabou i se svým největším protivníkem, mocným čarodějem Vlkanem, původcem všeho zla. Martinův handicap se v rozhodující chvíli paradoxně stane výhodou... (Česká televize)

carodejb

Na papiery to muselo pôsobiť dobre, scenár má nápad, iskru a šmrnc. Len prevedenie je nejaké bez šťavy, strašne tradičné a ťažkopádne. Herci bez charizmy. Okem Maštalírovho dovného účesu tam nie je nič, čo by mi uviazlo v pamäti, alebo mnou pohlo. ()

ostravak30

Mám strašně rád výpravné pohádky. A Slováci ty výpravné umí. Jako důkaz předložili dva roky starý počin a soud ho uznává jako dostačující. Pohádka je velmi povedená. Už jen originální námět - hlavní hrdina je slepý. Nevím, která pohádka kdy měla slepého hlavního hrdinu, podle mě je to světový unikát, ale funguje to. Herci jsou neokoukaní a už začátek slibuje zajímavou podívanou. Úvod mi totiž připomínal začátek jak z Pána Prstenů. Pak ještě musím ocenit kostýmy a scénář. O téhle pohádce jsem do dneška neslyšel, o to překvapivější pro mě je její kvalita. ()

ZHODNOTITEL

Ze začátku jsem se zhrozil ale nakonec to bylo příjemné překvapení. Jednoduchá pohádka s rychlým spádem, příjemným obsazením hlavních hrdinů a dokonce pohádka, která jako jedna z mála dovedla i emocionálně oslovit. Žádný pohádkový trhák to není, ale na to, co v posledních letech v televizi běží, byla tohle fajn změna. ()

Muff

Méně je někdy více, je dobře, že si to uvědomili. Když pitvoření, tak akorát, když triky, tak jen tam, kde jsou nezbytné, když fantasy motivy, tak jako šafránu. Když atmoška, tak plnými hrstmi. Sice bych rád takového nevidomého toulajícího se krajinou potkal, ale jo, bylo to pěkný. A už vím, v jaké pohádce byla ta chaloupka ježibaby, vyrobená filmaři v Broumovských skalách z boudy na nářadí u Malého vodopádu :) ()

senecek

Tak tohle pro mě byla hlavní nová pohádka letošních vánoc. Ale třeba je dobře,že byla až na druhý svátek a ne na štědrý večer. Roztěkanost a mysl plná dojmů z dárků - na to ,,stačil" Žito .... Už nejednou se mi potvrdilo,že ,,bratři" za řekou Moravou zvládají pohádky tak nějak líp! ()

PamelaJJK

Hodně sympatická pohádka. Nemůžu porovnávat se štědrovečerním Kouzelníkem Žitem, kterého se teprve chystám zpětně shlédnout. Námět, obsazení, hudba - všechno příjemné a fajn. Jako chovatele koček mě potěšila krátká, ale o to důležitější, role černého kočičáka. Radost mi udělalo i obsazení mých oblíbenců - Lukáše Vaculíka a Tomáše Maštalíra. V podstatě hodně velká spokojenost. ()

jfaba

Mám jednu otázku. A víc odpovědí, které jsou, ale taky otázkou. Proč se tato pohádka nevysílala jako štědrovečerní? Za prvé: Protože ji nenatočil Zelenka? Za druhé: Protože tam nehrála pí.Bohdalová? Za třetí: Protože to bylo víc slovenské? Za další si asi odpovím sám. Proč, proč, proč! Nechápu to. Bylo tam obsaženy vánoce. Děj byl jasný, o něco tam šlo a skvělý casting... Tak že? Proč se tato pohádka nevysílala ve štědrý večer? ()

honzic

Tato slovenská pohádka je celkem povedená, sice herecké výkony nebyly nic moc, ale celkem jednoduchý okopírovaný scénář zabral (král Svarogovo jako Saruman, baba Jaga jak z Mrazíka, Vikan jak černý kníže ze Statečného kováře, skály jak z Třetího prince, vesnice v zimě jak z Mrazíka atd.], ale proč neokopírovat to úspěšné z jiných pohádek, když to zabírá. Bohužel zase poměrně nesympatičtí hlavní herci, kteří ani moc herci nejsou. Potěšila však celkem nenásilná hudba a celkově jednoduchý a přímočarý stokrát známý příběh typický pro většinu pohádek. Proč to ale měnit, když to zabírá? České experimenty ve stylu Žita v Zelenkově režii opravdu nezabírají. Návrat k osvědčené klasice je určitě lepší. Tak snad příští Vánoce nebude zase další průšvih. Tady sice musím přiznat, že originalita byla skoro nulová, zato však se na to dalo koukat až do konce a stopáž byla příjemnější než jak žvýkačka natahovaný Zelenkův brak. Hodnocení: 60 % ()

heczot

Trochu lepší pohádka, než Kouzelník Žito, ale moc se mi to nelíbilo, natáhnuté některé scény, slepý Martin vypadal, jako by viděl normálně a s princeznou neměl téměř žádný styk, jako by tam vůbec ani nebyla, i král se vyléčil na dálku, jen že to řekl král Svarog, nepochopitelné, proto já dávám 55, max 60%. ()

Sefik

Nevím, co se na tom komu líbilo. Slepý kovář se směšným kulichem by bez doprovodu zabloudil pár metrů od své vesnice. Alespoň psa mu mohli dát, aby jeho putování bylo trošku reálné. Pokud měl tedy režišér v úmyslu začlenit handicap do pohádky, neměl by přitom dělat z diváků úplný blby. Jednu hvězdu dávám za zajímavou ježibabu a vzhled Vaculíka, který připomínal Gandalfa. ()

Dejf4

Velmi příjemná pohádka. Skvělá atmosféra, sympatické a charismatické postavy. Nenucený humor a dialogy mají hlavu a patu. Není to žádné převratné dílo, je to více méně obyčejný film s obyčejnými pohádkovými motivy, ale právě, že někdy méně je více. Hodnocení je o 1* vyšší, díky tragickému Žitu. 7/10 ()

Kohutik

Podľa mňa za posledné roky vzniklo mnoho zbytočných rozprávok. Táto je taký lepší priemer, neviem, či si ju pozriem ešte aj na o pár rokov na Vianoce, ale po prvom zhliadnutí je to v poriadku. Celkom bavil Csongor Kassai v roli ježibaby a v podstate aj inšpirácia Gandalfom za mňa môže byť. No i tak je to rozprávka na ktorú do Silvestra zabudnem. A priznám sa, po sklamaní z posledných rokov som sa na túto tešil len kvôli pesničke od Simy Martausovej a Adama Ďuricu, ktorá išla podľa mňa dosť tlmene počas záverečných titulkov. ()