Cesta do ráje

• Austrálie

Paradise Road

Drama / Válečný / Historický

Austrálie / USA, 1997, 122 min

Málo známy film s veľmi dobrým obsadením, zaujímavý pre mňa hlavne kvôli mladučkej C. Blanchet, ktorá dostala celkom slušný priestor. Spolu s G. Close a F. McDormand tvoria silnú hereckú trojicu, na ktorej režisér mohol stavať, zvlášť ak mal po ruke vierohodný príbeh podľa skutočnej udalosti. Snažím sa naslúchať každému filmu z vojnového obdobia, pretože je to podľa mňa nekonečný zdroj námetov pre film. Film 80%.(18.7.2010)

Cestu do ráje jsem si stáhnul spíš jenom proto, abych si doplnil "vzdělání" z období ranějších rolí Cate Blanchett. Jinak tenhle žánr moc nemusím. Příběh je to působivý, o to působivější, že je natočený podle skutečných událostí, i když mi tam přišlo pár detailů lehce nepravděpodobných nebo až komických. Herecké výkony velmi slušné, nicméně mě to neuchvátilo až natolik, abych nad tím zůstal sedět v němém úžasu. Za film jako takový a zpracování bych dal asi velmi poctivé tři a z úcty a respektu před těmy, které si to peklo zajateckého tábora na Sumatře prožily, ať už ho přežily nebo ne, je ta čtvrtá hvězdička. Víckrát to ale vidět nemusím už jenom proto, že stažený soubor byl v kvalitě, která byla na samé hranici koukatelnosti a v některých případech rozpoznatelnosti jednotlivých obličejů. ____Jo, a jinak je to můj šestistý ohodnocený film:).(31.7.2016)

Pohodový film zo zajateckého prostredia, niečo na spôsob filmu Most cez rieku Kwai, aj keď nie až tak pôsobivý. Čo je aj najväčšia výtka tejto vojnovej drámy. Polovicu času tvorí tvorenie speveckých árií, ktoré asi skôr oslovia ženské publikum. Čo podtrhuje aj to, že celý film je nesený v akomsi sentimentálnom duchu. Dramatické scény akoby tvorilo iba pár spomienok preživších žien. Dojímavý je až záver s titulkovým dorozprávaním príbehu. Celkom dobré herecké výkony; v jednej z hlavných rolí aj mladá Blanchettová, myslím, že tak mladú som ju ešte nevidel.(8.11.2017)

Docela zajímavý pohled na válku z pohledu žen zajatých Japonci na Sumatře. A není to jen o tom, jak si tu utvoří pěvecký sbor, jak se píše v obsahu. Míhá se tu řada známých hereček, jimž dominuje skvělá Glenn Closeová, která tu nemá svoji typickou roli megery, ale ztvárňuje postavu silné, přesto velmi citlivé ženy. Pravda, rysy má hrubší, takže místy bych ji zaměnila za W. Dafoe, což není pravda příliš lichotící.(29.5.2010)

Od tohoto filmu jsem popravdě čekala trošku víc, myslím si, že pouze výkon naprosto úžasné Glenn Close nestačí...ovšem hodnotím odvahu žen a jejich sílu a vůli přežít...některé záběry mě opravdu mrazily (např. když byla jedna ze zajatkyň přivázána na slunce a musela tam být celý den)...a taky nesmím zapomenout na úžasnou hudbu!!(6.10.2010)