Film vypráví příběh podolských kadetů a jejich hrdinského boje u Moskvy v říjnu 1941. Kadeti z podolských vojenských škol byli vysláni na Iljinskou obrannou linii a bojovali po boku jednotek sovětské 43. armády, aby zadrželi Němce, dokud nedorazí posily. Mladí muži, vlastně ještě děti, položili své životy v bitvě trvající téměř dva týdny, aby znemožnili postup německých jednotek do Moskvy. Kolem 3500 kadetů bojovalo i proti daleko větší a vyzbrojenější přesile. Většina z nich tam položila své životy. Tento film není jen o válce. Je také o lásce, opravdovém kamarádství a cestě od chlapectví k dospělosti. (JOJ Cinema)

kenkaku

Tak jasně, že Rusové válečné filmy umí. Provedení je prostě dokonalé. Bohužel jim dost často ale ujede ruka a většina filmu se změní v nechtěnou grotesku (dialogy jsou tragédie). Prvních 30 minut filmu je doslova utrpení. Pak následuje až do konce strojové akce-kecy-akce-kecy-akce-kecy…, kdy samozřejmě bloky “kecy” jsou významně delší než bloky “akce”. A akce je natočená bezchybně. Prakticky ty akční části film zachraňují. ()

woodsman

bolševicky film o tom ako brania prašivu moskvu realita taka 10 rusov 1 zbran a ustup znamena smrt od vlastnych vsetci velmy dobre vieme ako to bolo ()

gonga odpad!

Tahle postsovětská propagandistická velesračka snad ani nejde hodnotit, to bych musel psát hodnocení i reklamám na prací prášek. Jde o oslavnou ódu na dobrého ruského člověka, vždy čestného, dobře naladěného, ochotného se obětovat. Skoro by si člověk myslel, že ta válka je, až na nějaký ten boj, legrace. Se zobrazením skutečné války má jen málo společného, zde jsou jen dokonalí ruští vojáci a zavilí fašisté. Nic mezi. Toto není film, toto je produkt k posilování nacionálního ducha v současném Rusku. Ironií je, že ačkoliv mají Rusové stále plné pusy boje s fašismem, je jejich současný režim již nepokrytě fašistický. Kladu si otázku, kam ruská kinematografie upadla, když se i za toho socialismu v Sovětském svazu točily o mnoho tříd lepší a vnitřně pravdivejsi filmy než tento odpad. Zdejší hodnocení jen dokazuje, kolik se na csfd rojí naivních pitomců a podlých rusofilních filcek. Hnus. ()

Rathalos

Rusi su majstri v natacani vojnovych filmov a tento nie je vynimkou,skvela drama podla skutocnych udalosti,ktora aj napriek dlhsej stopazi vobec ani na chvilu nenudi,bojove sceny su perfektne,herci vyborni,kamera excelentna,nechyba napatie,fajn hudba a trosku to aj zabrnka na city i dojme,nemam absolutne ziadne vyhrady,bavil som sa na jednotku...:-) ()

MickeyStuma

*Věnováno podolskym kadetům a všem vojínům a velitelům Rudé armády, kteří bránili Moskvu na lljinské linii v říjnu 1941. Měli rozkaz zadržet protivníka 5 dní, vydrželi 12. V průběhu bojů padlo ze 3500 kadetů více než 2500. Většině z nich nebylo ani 20 let. Tím, že nepropustili německá vojska k Moskvě, změnili běh války. Nikdy nezapomeneme.*   Filmových válečných poct stále ještě není dost. A svým způsobem je to dobře, neboť na hrdinské činy našich předkům se, snad i politicky úmyslně, zapomíná a nová generace se chová, jakoby se nic takového nikdy nestalo. Byli mladí a šli do války. Šli zabránit postupu nacistického německého vojska do útrob území Sovětského svazu. A spousta z nich tam bohužel položilo svůj život. Film však není žádnou věrohodnou sondou do historie. Jedná se čistě o popcornovou válečnou zábavu, ve které nechybí modernost, dechberoucí válečné scény, uhrančivá psychologie postav s emočními motivy, mírný humor a samozřejmě romance, ve které klasicky panuje rivalita dvou chlapců ohledně jedné dívky. Příznačné je, a týká se to hlavně romance, že se v tom násilně netlačí na pilu. Takovéto dějové etudy působí jen jako skromný doplněk, aby byl příběh plnohodnotnější. Nechybí ani moralizování nad válečnými činy, což už ani v ruské válečné kinematografii není nic neobvyklého. Největší zajímavostí však je, že po celou dobu není zmíněn krutý stalinismus. Stalinovy příkazy a kruté tresty za nesplnění úkolu zabránit postupu německého vojska za každou cenu jakoby neexistovaly. Ani oslovování soudruhu či soudružko tu nezní, jak by se na svou dobu dalo očekávat. Lze pochopit, že se Rusové s jistou ješitností vypořádávají se svou minulostí, ale tohle by tu chybět prostě nemělo. Kdo bude hlavně skřípat zuby jsou znalci techniky a zbraní. Tohle je nereálné, tohle by se nikdy takto nemohl stát, atd. atd. Je to ale jen film. Velkolepý zábavný válečný snímek, s naprosto vymyšleným příběhem, o určité době určený ke vzpomínce dané události s cílem vzdát holt padlým a všem, kteří přežili. Závěrečná scéna tak působí sama o sobě. Mohla být o něco emočnější, ale taky dobrý. Snímek rozhodně má svůj potenciál a dá se beze studu tvrdit, že v mnohém předčil i mnohé americké. ()

kluzo

Podle hodnocení jsem čekal víc. Naivní, propagandistické... Jako USA filmy typu Fury... Ne nadarmo se říká, že rozdíl mezi Rusem a amíkem je akorát v lepším oblečení. Někdo chválil natočené bitvy. Připadal jsem si jako bych se díval na klub historického šermu při bitvě u Slavkova... Herecké výkony byly taky takové dost naivně amatérské. ()

netWoor

Další Panfilovci, tentokrát učni od dělostřelců. A i když jsem k Bitvě o Moskvu měl výhrady, byly tam alespoň hezké bitevní části. Tady bohužel nikoli. Válečné scény jsou zde spíše chaotické, tradičně rusky kýčovité, děj skáče od jednoho k druhému a ta milostná část mě nebavila vůbec. Ale já rád tančíky a ty tam byly (byť zpravidla na silnici, aby se nerozbily :)) ()

LukasKalasek

Klasický ruský válečný film. Na jednu stranu autentická výstroj, výzbroj i slušně realistické ztvárnění událostí. Na straně druhé absurdní důraz na vlastenectví, slabší herecké výkony, přehnané zpomalené záběry a až vtipně retardovaní Němci, kteří jakoby vůbec nevěděli jak válčit. ()

rivah

Další z děl připomínajících hrdinství sovětských vojáků jako vyleštěný velkofilm především pro domácí publikum. ()

PaulCZE

Bohužel je většina scén vyloženě stupidních a přehnaných. Všude samé klišé včetně válečného románku, který jsem nějak nepobral a nebo se mi díky záživnosti pomotaly postavy, celý film se totiž sotva táhne. Ani boj valný smysl nedává i přes údajnou historickou přesnost, němčouři neustále pochodujou po silnici do vesnice a nechají se střílet ze všech stran podobně jako ve filmu Ržev. Jediné nadprůměrné na tom je výprava. ()

johnsnow

SPOILER ALERT: Mierne sklame, že okrem asi 4 postáv sa vám ostatné veľmi nepredstavia. Preto je trošku ťažšie sa orientovať v postavách na bojisku a taktiež vám je u zadku keď nejaká umrie. No a umiera sa to dosť často. Akcia je slušná, síce občas vidieť nekvalitné CGI ale nejde tu o Hollywood takže asi tak. No a záver je top. byť to USA film tak ten tank rozjebú a ešte stihnú vymetať všetky granáty z krytu a nebudú mať ani škrabanček. Avšak * musím ubrať za vykreslenie veliteľov. Sú tak mierumilovný, že by ste im dali 5 korún do kapsy. ()

pafka

Rusti hrdinové versus naprostá německa nemehla. Na tohle se nedá moc koukat, je to naivní, tvori to falešné hrdiny. Skoda, je to stale stejne. ()

jack_scott

Film, který drží linii se všemi podobnými hrdinsko-propagandistickými válečnými filmy Ruska, oslavujícími Rudou armádu. HD rozlišení, krásné barvy, osvětlení, zpomalené záběry (zde méně), efekty. Na tomto filmu z řady jiných je znát větší rozpočet, a výprava je z hlediska vojenské historie a techniky prostě FENOMENÁLNÍ. Uniformy, zbraně, děla, tanky. První STUG, velmi hojné a realistické ztvárnění našeho Lt vz. 38 - a dokonce asi poprvé v historii Lt 35!!!! Na sovětské straně mají tanky pouze epizodní roli, ale taktéž, žádný trapný T-34/85, ale hezky poctivá stará dobrá 34ka model 41! T-60, a T-70 opravdu potěšili, stejně jako BA-20. Hezky jsou také provedené pro film stěžejní dělostřelecké efekty, a velmi vysoko hodnotím STUKy a epický nálet HE-111 (dokonce i měl stíhací doprovod...just....wow). Bohužel, jakkoliv za zajištění dobových reálií a techniky je film zcela jasným "budoucím držitelem" Oscara, zbytek filmu je horší. A to místy hodně horší. HODNĚ.... Úvod jsou celkem nudné sračky, ok, to tak bývá všude, a má to ten zvláštní patos sovětskij... Žádná z postav není moc zajimavá, love story trapná... Celkov narozdíl od jiných podobných filmů tam nebyla žádná zajimavější postava, snad jen asi dva důstojnící, kterým se však příběh primárně nevěnoval. Bylo tak super si užívat, jak tuhle nesympatickou rudou lůzu masakrují naše zbraně :-) Zvlášť z míry mě vyvedla soudružka co vyvážela rudou revoluci do Španělska, od té chvíle jsem tak fandil naší armádě, jako snad ještě nikdy. Ta je kupodivu na ruské poměry hodně málo znázorněna jako fašistická, což wehrmacht prostě moc nebyl, jakkoliv to rusové neradi reflektují....což je velmi divné - přeci jen, epická bitva fašistů s mladými nadějnými kadety - nejlepšími kádry komunistické strany - to mohlo být něco. Ale...to se taktéž nepovedlo. Naopak velmi vtipná byla scéna s mladým pruským důstojníkem jak lovil ryby, s ananasem (lmfao) na stole. A jak pak probíhal výslech bylo taktéž super vtipné. Co však bylo průměrné až lepší, tak samotné pěchotní akce a boj. To šlo. Film je tak opravdu zvláštním mixem technické dokonalosti vs hůře/špatně natočeného příběhu. Dávám **** - z toho polovina za technické provedení. ()

rigby

Rusové zkrátka válečné filmy umí. Bylo potěšením sledovat parádně nasnímané bitky, i když občas mi vadilo efektní zpomalování. Ale rachot tanků a kanonády děl či katuší to zase napravilo. Nechyběl ani děj a kupodivu mi nevadilo ani úvodní povídání na představení jednotlivých aktérů. Nicméně celkově film nevybočil z lepšího průměru a brzy se na něj zapomene. Ale zážitek na dvě hodiny byl skvělý. 3+ ()

kpt.Johanson

Propagandistický žvást, dělající z rusůl ty jediné svět osvobuzující spravedlivé a mírné sověty... Otázkou jen je, zda to chtěji vštípit sobě, nebo je to výkřik do světa, ve kterém se ten populismus sovětu už tak nějak moc nechytá... Dost to působí jako veledílo uraženého dítěte, kterému sundali sochu.. Jakoby snad se jinde na frontách neumíralo, ale tady se mají všichni rádi a uvědoměle bojují za vlast s dobráckými žvásty, dobráckých dlůstojníků NKVD a stréců odbojářů... Je to tak přímočaré čisté propagandistické sovětsko ruské já, jaké jsem neviděl ani v těch sovětských filmech z padesátých a šedesátých let... Jeden prostě až uvažuje, jaké trauma, musejí ti rusové mít, že se pořád cítí jako ti jediní co bojovali, ale nikdo jim to okolo nich moc nežere...  Mám ruské válečné filmy rád, ale tohle je jen bohapustý žvást... ()

kolly13

Ruský patos kazí dobře udělané záběry bitev. Takto lze charakterizovat snahu o pozvednutí ruského praporu a nezjištných hrdinských činů vojáků, kteří znají jen slovo čest, spolupráce a odvaha. Celé to tahá diváka za nohu a nebýt dobrých momentek, stalo by se to spíše fraškou. ()

Saxos

Kadeti sovětského pěchotního dělostřeleckého Podolského učiliště hrdinně odolávají fašistické bestii. Jejich první nasazení do boje na Iljinské hranici, proti již v boji ostřílenému Wermachtu. Adolf byl z této bitvy pěkně nasranej.  Samozřejmě nechybí klasické častušky, bojová báseň, dojatí vojáčci, zamilované zdravotnice. soudružka doktorka. Klady: bojové scény. Závěr: doporučuji. ()

david141474

No tak tohle taky nebylo špatný, na to, že je to ruský film. No, co se týče děje, tak to nebylo vůbec špatný. Válečná akce byla solidní. No na začátku jsem měl celkem obavy jaký to bude, právě kůli ne moc dobré úvodní scéně. Nakonec se z toho vyklubalo to, že to jenom trénink. Hlavní trio bylo celkem solidní, ale mi na nich nesedělo. No a scény v zákopech jsou skvělý, hlavně ty válečný. No a konec je opravdu solidní. CGI výstřelů nebylo špatný. Soundtrack pomalu nezazněl. No potyčky kvůli lásce, zde byly představeny solidně. 8/10 Za mě solidní film, ale na film Pilot: Boj o přežití to nemá! ()